Διατροφή, λαοί και άλλα.

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
3 φαγητα, ενα γλυκο, σαλαμι κι ενα τυρι διαβασα "και τουμπαλιν". Μια χαρα διαβασα.
Δεν ειναι αυτα η ιταλικη κουζινα.
Οταν λοιπον γραψεις με επιχειρηματα κατι για να αντικρουσεις τα επιχειρηματα που ανεφερα οτι η Ιταλικη κουζινα ειναι κατωτερη της Ελληνικης κ της Γαλλικης γιατι αυτο ανεφερα, και οχι απλα να γραφεις μια απαξιωτικη απαντηση οτι δεν πηρα χαμπαρι απο μια χωρα (γιατι πιαστηκες απο τα 5 πιατα που μου μεινανε προσωπικα), τοτε μπορουμε να κανουμε εποικοδομητικη συζητηση! Πιστευω για αυτο υπαρχει το φορουμ!
 
Last edited:

annoula

Member
Μηνύματα
366
Likes
860
Κριμα, χαμπαρι δεν πηρες απο οτι εγραψα!
Μαλλον εσυ δεν πηρες χαμπαρι απ ότι εγραψα εγω.
1ον ειπα οτι την κρητικη ( που προφανως ανηκει στην ελληνικη) την βαζω ομοιως νο 1.
2ον Διευκρίνισα οτι στο Περού κ την Ιαπωνία που βαζεις τοπ δεν εχω παει κ δεν εχω εικονα για την κουζινα τους.
Πρωτα διαβαζουμε κ μετα παιρνουμε φορα κ γραφουμε. Ειδικα οταν το πρωτο πραγμα που αποφασισες να κανεις σε καποιον που διαφωνησε μαζι σου ηταν να πεις οτι δεν πηρε χαμπαρι τι εγραψες.
Και κατι ακομα. Κορυφαίες πρωτες ύλες δεν εχουν ολες οι χωρες κ αυτο δεν εχει να κανει με το οτι ολες κατι παραγουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.641
Likes
43.841
Οταν λοιπον γραψεις με επιχειρηματα κατι για να αντικρουσεις τα επιχειρηματα που ανεφερα οτι η Ιταλικη κουζινα ειναι κατωτερη της Ελληνικης κ της Γαλλικης γιατι αυτο ανεφερα, και οχι απλα να γραφεις μια απαξιωτικη απαντηση οτι δεν πηρα χαμπαρι απο μια χωρα (γιατι πιαστηκες απο τα 5 πιατα που μου μεινανε προσωπικα), τοτε μπορουμε να κανουμε εποικοδομητικη συζητηση! Πιστευω για αυτο υπαρχει το φορουμ!
Δεν ειναι απαξιωτικο οτι περασες και δεν ακουμπησες οταν ετρωγες 3 πιατα, ενα γλυκο κι ενα τυρι "και τουμπαλιν" για να τρως τα ιδια. Ειναι η πραγματικοτητα, οτι εχασες την ιταλικη κουζινα. Και ειπα οτι ειναι κριμα.
Το ιδιο θα ελεγα σε οποιον ετρωγε μονο μουζακας, γκιρος και γαλακτομπουρεκο συνεχεια "και τουμπαλιν" αλλα ελεγε οτι απογοητευτηκε απο την ελληνικη κουζινα.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Μαλλον εσυ δεν πηρες χαμπαρι απ ότι εγραψα εγω.
1ον ειπα οτι την κρητικη ( που προφανως ανηκει στην ελληνικη) την βαζω ομοιως νο 1.
2ον Διευκρίνισα οτι στο Περού κ την Ιαπωνία που βαζεις τοπ δεν εχω παει κ δεν εχω εικονα για την κουζινα τους.
Πρωτα διαβαζουμε κ μετα παιρνουμε φορα κ γραφουμε. Ειδικα οταν το πρωτο πραγμα που αποφασισες να κανεις σε καποιον που διαφωνησε μαζι σου ηταν να πεις οτι δεν πηρε χαμπαρι τι εγραψες.
Και κατι ακομα. Κορυφαίες πρωτες ύλες δεν εχουν ολες οι χωρες κ αυτο δεν εχει να κανει με το οτι ολες κατι παραγουν.
Στα προηγουμενα σχολια , και συγκεκριμενα σε ενα σχολιο που ανεφερε ενας συμφουριτης οτι θεωρει την Ιταλικη κουζινα ισως κορυφαια, του ανεφερα οτι στην Ευρωπη θεωρω την Ελλαδα κ την Γαλλια καλυτερες χωρες γευστικα απο την Ιταλια. Και επισης ανεφερα 4 χωρες τουλαχιστον εκτος Ευρωπης πολυ ανωτερες απο την Ιταλικη κουζινα επισης. Οποτε πανω σε αυτο εσυ χωρις να εχεις γευστικη εμπειρια στις παραπανω χωρες, απαντησες στο σχολιο μου και ανεφερες οτι θεωρεις την Κρητικη κ την Ιταλικη νο1 κουζινα!
Πολυ καλα δεν εχω θεμα με αυτο ουτε προσπαθω να σου αλλαξω την γνωμη ουτε να σε προσβαλω απλα ανεφερα τους λογους που το πιστευω αυτο! Κουβεντα να γινεται!
Ανεφερα επισης οτι οταν ανακαλυψεις αυτες τις κουζινες (χωρις να θελω να το παιξω ανωτερος η κατι) και αν σου αρεσουν οι γευσεις αυτες οντως μπορει να αναθεωρησεις κ εσυ οπως εκανα και εγω!

Επισης αν πιστευεις οτι οταν διαφωνεις με καποιον , πετας απλα μια απαντηση του "τυπου" δεν πηρες χαμπαρι και δεν θετεις καποια επιχειρηματα και περιμενεις να σου απαντησει ο αλλος με διαφορετικο υφος, συγνωμη αλλα συνηθως δεν γινεται!

Τελος, μπορει οντως να μην το εθεσα σωστα αυτο με τις πρωτες υλες και εχεις δικιο, το σκεπτικο μου ητανε οτι καθε χωρα η οι περισσοτερες εχουνε μια , δυο , δεκα η περισσοτερες πολυ καλες πρωτες υλες!

Δεν ειναι απαξιωτικο οτι περασες και δεν ακουμπησες οταν ετρωγες 3 πιατα, ενα γλυκο κι ενα τυρι "και τουμπαλιν" για να τρως τα ιδια. Ειναι η πραγματικοτητα, οτι εχασες την ιταλικη κουζινα. Και ειπα οτι ειναι κριμα.
Το ιδιο θα ελεγα σε οποιον ετρωγε μονο μουζακας, γκιρος και γαλακτομπουρεκο συνεχεια "και τουμπαλιν" αλλα ελεγε οτι απογοητευτηκε απο την ελληνικη κουζινα.
Ολο αυτο γινεται για να μου την πεις οτι περασα και δεν ακουμπησα και δεν πηρα χαμπαρι η οντως εχεις κανα επιχειρημα για την Ιταλικη κουζινα οτι ειναι ανωτερη της Ελληνικης κ της Γαλλικης? Γιατι πραγματικα δεν βλεπω κατι αλλο! Δεν εχεις αναφερει ενα πιατο , μια ιδιαιτεροτητα η κατι? Εκτος και αν τα κρατας μυστικα!

Δες το υστερογραφο που γραφω οτι δεν εχω παει Σικελια οποτε μην αναφερεις καποιο πιατο απο εκει!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.641
Likes
43.841
Ολο αυτο γινεται για να μου την πεις οτι περασα και δεν ακουμπησα και δεν πηρα χαμπαρι η οντως εχεις κανα επιχειρημα για την Ιταλικη κουζινα οτι ειναι ανωτερη της Ελληνικης κ της Γαλλικης? Γιατι πραγματικα δεν βλεπω κατι αλλο! Δεν εχεις αναφερει ενα πιατο, μια ιδιαιτεροτητα η κατι? Εκτος και αν τα κρατας μυστικα!
Δεν ξερω που ειδες να λεω κατι αλλο εκτος απο το οτι περασες και δεν ακουμπησες και οτι δεν γνωρισεις την Ιταλικη κουζινα απο 3 (ολογραφως τρια) πιατα, ενα τυρι, ενα γλυκο κι ενα σαλαμι "και τουμπαλιν".
Εχω παει 12 φορες απο Σαρδηνια και ΣΙκελια ως Τορινο.
Εξαλλου εσυ εισαι ο "διαβασμενος"¨στις κουζινες, τι να καθομαι τωρα και να απαριθμω καμια 30ρια διαφορετικα πιατα που δοκιμασα, γιατι η πιτσα και η παστα ειναι primi, δεν ειναι "πιατα".
Αλλα αυτο θα το ξερεις ηδη.
 

annoula

Member
Μηνύματα
366
Likes
860
Στα προηγουμενα σχολια , και συγκεκριμενα σε ενα σχολιο που ανεφερε ενας συμφουριτης οτι θεωρει την Ιταλικη κουζινα ισως κορυφαια, του ανεφερα οτι στην Ευρωπη θεωρω την Ελλαδα κ την Γαλλια καλυτερες χωρες γευστικα απο την Ιταλια. Και επισης ανεφερα 4 χωρες τουλαχιστον εκτος Ευρωπης πολυ ανωτερες απο την Ιταλικη κουζινα επισης. Οποτε πανω σε αυτο εσυ χωρις να εχεις γευστικη εμπειρια στις παραπανω χωρες, απαντησες στο σχολιο μου και ανεφερες οτι θεωρεις την Κρητικη κ την Ιταλικη νο1 κουζινα!
Πολυ καλα δεν εχω θεμα με αυτο ουτε προσπαθω να σου αλλαξω την γνωμη ουτε να σε προσβαλω απλα ανεφερα τους λογους που το πιστευω αυτο! Κουβεντα να γινεται!
Ανεφερα επισης οτι οταν ανακαλυψεις αυτες τις κουζινες (χωρις να θελω να το παιξω ανωτερος η κατι) και αν σου αρεσουν οι γευσεις αυτες οντως μπορει να αναθεωρησεις κ εσυ οπως εκανα και εγω!

Επισης αν πιστευεις οτι οταν διαφωνεις με καποιον , πετας απλα μια απαντηση του "τυπου" δεν πηρες χαμπαρι και δεν θετεις καποια επιχειρηματα και περιμενεις να σου απαντησει ο αλλος με διαφορετικο υφος, συγνωμη αλλα συνηθως δεν γινεται!

Τελος, μπορει οντως να μην το εθεσα σωστα αυτο με τις πρωτες υλες και εχεις δικιο, το σκεπτικο μου ητανε οτι καθε χωρα η οι περισσοτερες εχουνε μια , δυο , δεκα η περισσοτερες πολυ καλες πρωτες υλες!



Ολο αυτο γινεται για να μου την πεις οτι περασα και δεν ακουμπησα και δεν πηρα χαμπαρι η οντως εχεις κανα επιχειρημα για την Ιταλικη κουζινα οτι ειναι ανωτερη της Ελληνικης κ της Γαλλικης? Γιατι πραγματικα δεν βλεπω κατι αλλο! Δεν εχεις αναφερει ενα πιατο, μια ιδιαιτεροτητα η κατι? Εκτος και αν τα κρατας μυστικα!
Ο λόγος που απάντησα στο σχόλιο σου ηταν για να γραψω ότι ακριβώς μην έχοντας παει σε καποια απο τις 4 χωρες που ανέφερες και κατά συνεπεια μην έχοντας άποψη, εξ ' αυτών που έχω επισκεφθεί νο 1 είναι για μένα η ιταλική και η ελληνική με έμφαση στην κρητική που την θεωρω τοπ λογω της ποιοτητας των πρωτων υλων.
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Ο λόγος που απάντησα στο σχόλιο σου ηταν για να γραψω ότι ακριβώς μην έχοντας παει σε καποια απο τις 4 χωρες που ανέφερες και κατά συνεπεια μην έχοντας άποψη, εξ ' αυτών που έχω επισκεφθεί νο 1 είναι για μένα η ιταλική και η ελληνική με έμφαση στην κριτική που την θεωρω τοπ λογω της ποιοτητας των πρωτων υλων.
Ε τοτε θα σου αρεσουν πολυ οι κουζινες που ανεφερα!

Δεν ξερω που ειδες να λεω κατι αλλο εκτος απο το οτι περασες και δεν ακουμπησες και οτι δεν γνωρισεις την Ιταλικη κουζινα απο 3 (ολογραφως τρια) πιατα, ενα τυρι, ενα γλυκο κι ενα σαλαμι "και τουμπαλιν".
Εχω παει 12 φορες απο Σαρδηνια και ΣΙκελια ως Τορινο.
Εξαλλου εσυ εισαι ο "διαβασμενος"¨στις κουζινες, τι να καθομαι τωρα και να απαριθμω καμια 30ρια διαφορετικα πιατα που δοκιμασα, γιατι η πιτσα και η παστα ειναι primi, δεν ειναι "πιατα".
Αλλα αυτο θα το ξερεις ηδη.
Δεν εχω παει Σικελια και Σαρδηνια και το ανεφερα οτι κραταω πισινη για την Σικελια ειδικα στο ΥΓ ! Πιαστηκες απο τα πιατα που αναπολω και ειναι στοχοποιημενα και ξερεις πολυ καλυτερα οταν εχεις παει τοσες φορες οτι απο τα καλυτερα κρεατα ειναι Τοσκανη που εχουνε συγκεκριμενη ρατσα βοδινων, στην Ναπολι το εχουνε με την πιτσα κτλπ κτλπ .
Ουτε εγω εκατσα να απαριθμησω ολα τα πιατα που δοκιμασα στην Ιταλια αλλα αυτα που μου μεινανε. Δοκιμασα αρκετα αλλα δεν με συγκινησανε. Δοκιμασα τοσα γλυκα τα μισα μετρια , το τιραμισου τους ειναι εξαιρετικο και καλυτερο και απο το παγωτο τους (Α συγγνωμη μιλαμε εστιατορικα πρεπει να το πω gelato!) Δηλαδη συγκρινονται με τα γλυκα της Ελλαδας, της Γαλλιας η της Τουρκιας? Γι αυτο και εγραψα τιραμισου! Απο τα τυρια τους εχοντας φαει Ελληνικα και Γαλλικα, σορρυ αλλα τι κανουμε με την γκοργκοτζολα και την παρμεζανα (συγγνωμη παρελειψα την μοτσαρελα k μπουρατα) ειναι να τρελαινεσαι! Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο γευστικα τα αραντσινι, τα ριζοτα τους (ισως καποια), η πολεντα τους κ αλλα πιατα. Η πορκετα ειναι καλυτερη απο την γουρνοπουλα στην νοτια Πελοποννησο?
Τα θαλασσινα τους πιατα συγκρινονται με τα ελληνικα , τα περουβιανικα η τα ασιατικα?
Απο την εξοδο για μια ποικιλια αλλαντικων τυριων με ενα κρασακι, εσυ το γειωσες με ενα σαλαμι και παει λεγοντας ενω ηθελα να αναφερω τα ωραια βραδια στην Ιταλια με τετοιες εξοδους!

Εγω συγκρινω κουζινες με επιχειρηματα , εσυ θες να ειρωνευεσαι με primi και antipasti και εστιατορικους ορους! Εχω δουλεψει σε μισελενατο γαλλικο εστιατοριο (απο τις πιο απαιτητικες κουζινες σε τεχνικη κ service) και ευτυχως κατι σκαμπαζω! Παρ'ολα αυτα ευχαριστιεμαι τα συνοικιακα μαγαζακια και το street food και να μιλαω με την λαικη ορολογια!
"Διαβασμενος" δεν ειμαι, απλα μου "αρεσει να διαβαζω" και να ανακαλυπτω τις κουζινες! Εσυ πεταξες τα ειρωνικα σχολια και οφειλω να τα ξεκαθαρισω.

Και ευτυχως (λεω ευτυχως γιατι οσο δοκιμαζω καινουριες κουζινες και πιατα τοσο αναθεωρω αυτα που εχω ηδη δοκιμασει. Για μια στιγμη θεωρουμε μια κουζινα την καλυτερη μεχρι να βρεθει καποια αλλη!) που ανακαλυψα ασιατικες κ λατινοαμερικανικες κουζινες (υπαρχουν μεχρι και στην Αθηνα εξαιρετικες επιλογες που στεκονται στις χωρες που εκπροσωπουν ανετα, εχουμε αναφερει αρκετες στο νημα για εστιατορια στην Αθηνα) . Δεν χρειαζεται καποιος να παει εκει αναγκαστικα αλλα αν το μπορεσει θα ειναι πιο ωραια η εμπειρια! Και λεω ευτυχως γιατι ετσι αναθεωρησα για την Ιταλικη. Πριν 10 χρονια την ειχα ψηλοτερα!

Περισσοτερες πληροφοριες για τις καλυτερες κουζινες του κοσμου , ο καθενας μπορει να ψαχτει σε οτι αυτος θεωρει σωστη πηγη ενημερωσης και live στην εστιαση!
 
Last edited:

psyhas

Member
Μηνύματα
61
Likes
82
Πως το γυρισαμε παλι στο φαγητο?! Επειδη ειναι λιγο off topic κι επειδη ειναι ενδιαφέροντα τα σχολια, μηπως να γινοταν κανενα νεο νημα, τυπου ¨η καλυτερη κουζινα¨? (αν δεν υπαρχει ήδη και δεν το θυμάμαι…!)
Επειδη αναφέρθηκε το gelato παντως, όταν μια φορα ειχα πει σε εναν μισό Ιταλό μισό Έλληνα , ότι σημαινει παγωτό, με στραβοκοίταξε και σχεδον παρεξηγήθηκε ! Εγώ νόμιζα οτι είναι απλα η ιταλική λέξη για το παγωτό, αλλα μου εξήγησε οτι το gelato είναι πιο γεμάτο, βελούδινο και ραφιναρισμένο.. Τωρα για την κουζινα την ιταλική, συνολικα, εχω πολυ θετικη αποψη, φαγητα, γλυκα, κρασιά, κλπ. Τη Βενετία δεν τη θυμαμαι για το φαγητο παντως, αλλα ισως να μην πηγα και στα σωστα μερη. Φλωρεντια, Μιλανο και Ρώμη παντως εχω φαει καταπληκτικά (αλλα ακριβα)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.898
Likes
12.803
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πως το γυρισαμε παλι στο φαγητο?! Επειδη ειναι λιγο off topic κι επειδη ειναι ενδιαφέροντα τα σχολια, μηπως να γινοταν κανενα νεο νημα, τυπου ¨η καλυτερη κουζινα¨? (αν δεν υπαρχει ήδη και δεν το θυμάμαι…!)
Επειδη αναφέρθηκε το gelato παντως, όταν μια φορα ειχα πει σε εναν μισό Ιταλό μισό Έλληνα , ότι σημαινει παγωτό, με στραβοκοίταξε και σχεδον παρεξηγήθηκε ! Εγώ νόμιζα οτι είναι απλα η ιταλική λέξη για το παγωτό, αλλα μου εξήγησε οτι το gelato είναι πιο γεμάτο, βελούδινο και ραφιναρισμένο.. Τωρα για την κουζινα την ιταλική, συνολικα, εχω πολυ θετικη αποψη, φαγητα, γλυκα, κρασιά, κλπ. Τη Βενετία δεν τη θυμαμαι για το φαγητο παντως, αλλα ισως να μην πηγα και στα σωστα μερη. Φλωρεντια, Μιλανο και Ρώμη παντως εχω φαει καταπληκτικά (αλλα ακριβα)
Σε πρόλαβα και μετέφερα τα οφ τοπικ μηνύματα εδώ, μαζί και το δικό σου.
Ακόμα ένα σχετικό θέμα είναι αυτό το war
Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.264
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ναι, εννοείται πως το αλκόολ και βλάπτει και παχαίνει. Δεν ξέρω όμως αν είναι θέμα αλκόολ ή/και διατροφής που οι Ισπανοί και οι Έλληνες είναι π.χ. πιο αδύνατοι από τους Φινλανδούς και τους Τσέχους.

Ε, ναι πάντα ακούγαμε πως έχει θέμα παχυσαρκίας η Μάλτα. Αν δεν είχα δει το χάρτη κι έκανα τυχαία μαντεψιά πάντως τη Μάλτα θα έβαζα πρώτη. Με τίποτα δεν θα περίμενα να είναι στο ίδιο επίπεδο παχυσαρκίας η Κροατία.
Δεν μου κάνει περίεργο για τους Κροάτες.Εχω πάει τρεις φορές και ειναι εύσωμοι .
Επειδη ανδρες γυναικες ειναι πολυ ψηλοί δεν φαίνονται σαν παχύσαρκοι .Επίσης ειναι η κατασκευη τους να ειναι το πάχος παντου και στο ματι δεν χτυπαει ασχημα.
Αλλο μεσογειακή με 1.60 και φαρδιά περιφέρεια η μεγαλη κοιλιά με λεπτά ακρα και αλλο 1.80 με ομοιομορφία ,λες αρχοντογυναικα και οχι βαρελακι.
Αλλο άνδρας 1.70 και κάτι και άλλο δίμετρος Κροάτης ,λες λεβέντης και οχι ζουμπάς.
Οι παικτες τους σε μπάσκετ και ποδόσφαιρο όταν μεγαλώνουν βάζουν κιλά αλλά και πάλι δεν φαίνονται χοντροί, τους λες καλοθρεμμένους αρχοντικούς ,ειναι και ευθυτενείς βοηθάει και αυτό.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.519
Μηνύματα
898.789
Μέλη
39.237
Νεότερο μέλος
nektariapap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom