Διατροφή, λαοί και άλλα.

annoula

Member
Μηνύματα
366
Likes
861
Ε τοτε θα σου αρεσουν πολυ οι κουζινες που ανεφερα!



Δεν εχω παει Σικελια και Σαρδηνια και το ανεφερα οτι κραταω πισινη για την Σικελια ειδικα στο ΥΓ ! Πιαστηκες απο τα πιατα που αναπολω και ειναι στοχοποιημενα και ξερεις πολυ καλυτερα οταν εχεις παει τοσες φορες οτι απο τα καλυτερα κρεατα ειναι Τοσκανη που εχουνε συγκεκριμενη ρατσα βοδινων, στην Ναπολι το εχουνε με την πιτσα κτλπ κτλπ .
Ουτε εγω εκατσα να απαριθμησω ολα τα πιατα που δοκιμασα στην Ιταλια αλλα αυτα που μου μεινανε. Δοκιμασα αρκετα αλλα δεν με συγκινησανε. Δοκιμασα τοσα γλυκα τα μισα μετρια , το τιραμισου τους ειναι εξαιρετικο και καλυτερο και απο το παγωτο τους (Α συγγνωμη μιλαμε εστιατορικα πρεπει να το πω gelato!) Δηλαδη συγκρινονται με τα γλυκα της Ελλαδας, της Γαλλιας η της Τουρκιας? Γι αυτο και εγραψα τιραμισου! Απο τα τυρια τους εχοντας φαει Ελληνικα και Γαλλικα, σορρυ αλλα τι κανουμε με την γκοργκοτζολα και την παρμεζανα (συγγνωμη παρελειψα την μοτσαρελα k μπουρατα) ειναι να τρελαινεσαι! Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο γευστικα τα αραντσινι, τα ριζοτα τους (ισως καποια), η πολεντα τους κ αλλα πιατα. Η πορκετα ειναι καλυτερη απο την γουρνοπουλα στην νοτια Πελοποννησο?
Τα θαλασσινα τους πιατα συγκρινονται με τα ελληνικα , τα περουβιανικα η τα ασιατικα?
Απο την εξοδο για μια ποικιλια αλλαντικων τυριων με ενα κρασακι, εσυ το γειωσες με ενα σαλαμι και παει λεγοντας ενω ηθελα να αναφερω τα ωραια βραδια στην Ιταλια με τετοιες εξοδους!

Εγω συγκρινω κουζινες με επιχειρηματα , εσυ θες να ειρωνευεσαι με primi και antipasti και εστιατορικους ορους! Εχω δουλεψει σε μισελενατο γαλλικο εστιατοριο (απο τις πιο απαιτητικες κουζινες σε τεχνικη κ service) και ευτυχως κατι σκαμπαζω! Παρ'ολα αυτα ευχαριστιεμαι τα συνοικιακα μαγαζακια και το street food και να μιλαω με την λαικη ορολογια!
"Διαβασμενος" δεν ειμαι, απλα μου "αρεσει να διαβαζω" και να ανακαλυπτω τις κουζινες! Εσυ πεταξες τα ειρωνικα σχολια και οφειλω να τα ξεκαθαρισω.

Και ευτυχως (λεω ευτυχως γιατι οσο δοκιμαζω καινουριες κουζινες και πιατα τοσο αναθεωρω αυτα που εχω ηδη δοκιμασει. Για μια στιγμη θεωρουμε μια κουζινα την καλυτερη μεχρι να βρεθει καποια αλλη!) που ανακαλυψα ασιατικες κ λατινοαμερικανικες κουζινες (υπαρχουν μεχρι και στην Αθηνα εξαιρετικες επιλογες που στεκονται στις χωρες που εκπροσωπουν ανετα, εχουμε αναφερει αρκετες στο νημα για εστιατορια στην Αθηνα) . Δεν χρειαζεται καποιος να παει εκει αναγκαστικα αλλα αν το μπορεσει θα ειναι πιο ωραια η εμπειρια! Και λεω ευτυχως γιατι ετσι αναθεωρησα για την Ιταλικη. Πριν 10 χρονια την ειχα ψηλοτερα!

Περισσοτερες πληροφοριες για τις καλυτερες κουζινες του κοσμου , ο καθενας μπορει να ψαχτει σε οτι αυτος θεωρει σωστη πηγη ενημερωσης και live στην εστιαση!
Μπορεί!
Αν και βλέποντας ότι βαζεις την γαλλική πανω απο την ιταλικη κουζινα δε νομιζω οτι οι γευστικοί μας καλυκες τελουν σε ιδιαίτερη συμφωνία! Εδώ βεβαια να σημειωσω οτι εμενα δεν μ αρεσει το κρεας σε γενικες γραμμες οποτε πχ μπορει καποιος να βρισκει φοβερη μια κουζινα για τα κρεατα της και εγω να μην αντεχω ουτε την μυρωδια.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Μπορεί!
Αν και βλέποντας ότι βαζεις την γαλλική πανω απο την ιταλικη κουζινα δε νομιζω οτι οι γευστικοί μας καλυκες τελουν σε ιδιαίτερη συμφωνία! Εδώ βεβαια να σημειωσω οτι εμενα δεν μ αρεσει το κρεας σε γενικες γραμμες οποτε πχ μπορει καποιος να βρισκει φοβερη μια κουζινα για τα κρεατα της και εγω να μην αντεχω ουτε την μυρωδια.
Ναι ισχύει αυτό που λες! Αν δεν σου αρεσει το κρεας, στην Γαλλια εχεις καποιους περιορισμους καθως σε αρκετα πιατα υπαρχει εντονη η μυρωδια του κρεατος, η αναλογια του, υπαρχει και η ωμοφαγια κτλπ! Παντως βρισκεις να φας αλλα προφανως δεν θα συμπαθησεις την κουζινα αυτη!
Πάντως η ασιατική κ η λατινοαμερικάνικη κουζίνα που ναι μεν έχει κρέας είναι σε πιο ήπια αναλογία απο την Γαλλικη, εχει περισσοτερες επιλογες σε θαλασσινα, σαλατες, street food κτλπ!
Μιλωντας προσωπικα τωρα, δυστυχως για εμενα χωλαινουν στο θεμα γλυκου με καποιες λιγες εξαιρεσεις. Και οταν μπαινει γλυκο στην μεση, πραγματικα δεν υπαρχει ανταγωνισμος για τα ελληνικα, τα πολιτικα και τα γαλλικα γλυκα :xalara:!
 

annoula

Member
Μηνύματα
366
Likes
861
Ναι ισχύει αυτό που λες! Αν δεν σου αρεσει το κρεας, στην Γαλλια εχεις καποιους περιορισμους καθως σε αρκετα πιατα υπαρχει εντονη η μυρωδια του κρεατος, η αναλογια του, υπαρχει και η ωμοφαγια κτλπ! Παντως βρισκεις να φας αλλα προφανως δεν θα συμπαθησεις την κουζινα αυτη!
Πάντως η ασιατική κ η λατινοαμερικάνικη κουζίνα που ναι μεν έχει κρέας είναι σε πιο ήπια αναλογία απο την Γαλλικη, εχει περισσοτερες επιλογες σε θαλασσινα, σαλατες, street food κτλπ!
Μιλωντας προσωπικα τωρα, δυστυχως για εμενα χωλαινουν στο θεμα γλυκου με καποιες λιγες εξαιρεσεις. Και οταν μπαινει γλυκο στην μεση, πραγματικα δεν υπαρχει ανταγωνισμος για τα ελληνικα, τα πολιτικα και τα γαλλικα γλυκα :xalara:!
Μ' αρέσει η γαλλική κουζίνα! Έχω φαέι μυδια αλα κρεμ σε χωριο στη Νορμανδία και τα θυμαμαι ακομα..
Ιαπωνία δεν εχω παει αλλα οκ εχω δοκιμασει γιαπωνέζικο και το σούσι είναι κορυφή στις προτιμήσεις μου γενικώς! Θα μπορούσα να τρεφομαι μονο με σουσι και σαλάτες.
Τώρα γενικά για τα ασιάτικα, στο Μπαλί έφαγα πολύ καλά, το steet food στην Κίνα το βρήκα λιγότερο καλό απ αυτό που περίμενα και πάλι αυτά που μ αρεσαν ήταν αυτά που είχαν θαλασσινά και λαχανικά και οκ εννοείται τα φρούτα στην Ασία τα σπάνε. Βιετναμέζικο έχω δοκιμάσει στην Ελλάδα και το Βερολίνο και δεν μου αρεσε αλλα φανταζομαι εκει θα εχουν πολυ μεγαλυτερη ποικιλία σε πιάτα.
Τώρα στα γλυκά πάνω απ τα πολιτικα δεν βαζω τιποτα! Ο.τι έχει πρασινο φυστικι είναι κορυφή για εμένα!🙂
 

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για πρωτη φορα στην ζωη μου δοκιμασα σαλιγκαρια τηγανιτα
δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι τα εφαγα Γαλλια (και οχι σε ενα Γαλλικο εστιατοριο σε αλλη χωρα) η το οτι ηταν με σαλτσα πεστο (η κατι τετοιο) αλλα ηταν πεντανοστιμα]

οχι οτι θα μου λειψουν αν δεν ξαναφαω αλλα ειχα μια αλλη εντυπωση στο μαυλο μου

ηταν το δευτερο απο τα δυο πραγματα που δεν ηθελα να βαλω στο στομα μου (το νο1 παραμενουν οι μπαμιες)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
για πρωτη φορα στην ζωη μου δοκιμασα σαλιγκαρια τηγανιτα
δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι τα εφαγα Γαλλια (και οχι σε ενα Γαλλικο εστιατοριο σε αλλη χωρα) η το οτι ηταν με σαλτσα πεστο (η κατι τετοιο) αλλα ηταν πεντανοστιμα
Δεν ηταν πεστο αφου οι γαλλοι δεν το μαγειρευουν. Ηταν Βουργουνδιας, με φρεσκο βουτυρο, μαιντανο και σκορδο αν ειναι με το κελυφος η χωρις το κελυφος στην Αλσατια.
Εγω λεω οτι θα σου λειψουν.
Ονειρο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
685
Likes
2.824
Το να μπορεις να δημιουργησεις πιατα που θελεις να καταβροχθισεις μεχρι κ το τελευταιο υπολειμμα στο πιατο, με μολις τρια υλικα, νομιζω λεει πολλα για το ποια κουζινα ειναι ανωτερη. Αμα χρειαζομαι ενα τονο πολυπλοκες σαλτσες και ενα σωρο συστατικα για να φτιαξω κατι γευστικο, ας το αφησω καλυτερα. Ανωτερη κουζινα ειναι αυτη που μπορεις να φτιαξεις εστω μεχρι ενος σημειου κ μονος, καθημερινα. Αμα ειναι να τα γευεσαι μονο μεσω εστιατοριων, τι κουζινα ειναι αυτη;

Οσο για την ελληνικη, δεν ειναι ελληνικη κουζινα, ειναι τζελεμεντεμια, αυτος τη δημιουργησε καθοτι γαλλοθρεμενος ψιλομυτης ηθελε να καθαρισει τα οθωμανικα στοιχεια απο τη διατροφη κ εφτιαξε αυτο που λεμε σημερα ελληνικη κουζινα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.900
για πρωτη φορα στην ζωη μου δοκιμασα σαλιγκαρια τηγανιτα
δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι τα εφαγα Γαλλια (και οχι σε ενα Γαλλικο εστιατοριο σε αλλη χωρα) η το οτι ηταν με σαλτσα πεστο (η κατι τετοιο) αλλα ηταν πεντανοστιμα]

οχι οτι θα μου λειψουν αν δεν ξαναφαω αλλα ειχα μια αλλη εντυπωση στο μαυλο μου

ηταν το δευτερο απο τα δυο πραγματα που δεν ηθελα να βαλω στο στομα μου (το νο1 παραμενουν οι μπαμιες)
Μια και μιλήσαμε για σαλιγκάρια.
IMG_20240824_135048.jpg
 

annoula

Member
Μηνύματα
366
Likes
861
Εγώ σαλιγκάρια δεν τρώω. Υπάρχει όμως ένα μαγαζί στον Άγιο στο χωριό Λίμνες που λέγεται Κάτω Καφενεία που η σάλτσα με δεντρολίβανο που κάνει για τα σαλιγκάρια είναι από μόνη της λόγος για να πας ως εκεί. Οκ μαζί και με την ομελέτα με ολόκληρες τηγανητές πατάτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom