Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.765
φθηνή μπύρα , άφθονη νυχτερινή διασκέδαση και σούπες
Φοβερο επιχειρημα ρε συ Νικο .. κλεινω αεροπορικά δεν κρατιεμαι για Πραγα ..

Η Βενετια ειναι μια μικρη Ιταλικη πόλη πανω σε ενα συμπλεγμα μικρων νησιων σε λιμνοθαλασσα με καναλια αντι για δρομους και σκαφη αντι για αυτοκινητα και η Πραγα μια παραδουναβια πολη, πρωτευουσα χωρας με πανω απο εκατομυριο κατοικους.. Να συγκρινουμε τωρα και Σαντορινη με Βελιγραδι ..

Κατανοω βεβαια οτι μετρα και η διαθεση και το πως περασες σε ενα μερος αλλα πρεπει να εχουμε μια οσο γινεται πιο αντικειμενικη ματιά..

Δηλαδη οι χαρακτηρες του τοπικου πλυθησμου που συνανταμε, η ακριβεια η ο συνωστισμός κλ θεωρω οτι ειναι δευτερευοντα οσον αφορα τον χαρακτηρισμο της πιο ομορφης ή μη, πολης..

Ακολουθουν επιλεγμενες φωτο απο το διαδικτυο..

Ας μιλησουν οι φωτο λοιπον..



1725469013713.png



1725469072245.png



1725469119710.png



1725469214502.png



1725469284411.png


1725469540778.png


1725469745633.png


1725470062885.png




ΥΓ φημες λενε οτι ενας ελληνας πλακωθηκε με ενα γονδολιέρη γιατι ηθελε να κανει αυτός κουπί.. αποτελεσμα να πεσουν και οι δυο στη θάλασσα.. νομιζω τον λέγαν Γιώργο..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
9.864
Και τα δύο της διαμαντάκια Κάρλοβυ Βάρι και Τσέσκι Κρουμλόβ μια ανάσα απ' την πρωτεύουσα.
Α ωραια! Να πιασουμε και ολα τα διαμαντακια σε αποσταση 2 ωρων απο την Βενετια π.χ. Φλωρεντια κ.λ.π.
Πώς δεν το σκεφτηκαμε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Α ωραια! Να πιασουμε και ολα τα διαμαντακια σε αποσταση 2 ωρων απο την Βενετια π.χ. Φλωρεντια κ.λ.π.
Πώς δεν το σκεφτηκαμε;
Μπορεί να κινήσε μέσα στο επαρχιακό οδικό δίκτυο και να μην μπορείς να πας με 130 klm/hr αλλά τα χιλιόμετρα είναι λίγα...
175 χμ απο Πραγα ως Τσεσκυ Κρουμλοβ. Ανετα το λες και προαστιο της Πραγας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
9.864

foliasi

Member
Μηνύματα
14
Likes
23
Έχοντας κόψει 5.500 χιλιόμετρα σε road trip πέρυσι σε όλη τη Βόρειο Ιταλία (συμπεριλαμβανομένων Μπολόνια, Φλωρεντίας, Βενετίας, Μιλάνου, Βερόνας, Πάντοβα, Μοντένα, Φεράρα, Ραβέννα, Πίζα, Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο) κι άλλα τόσα φέτος σε Τσεχία, Αυστρία, Ουγγαρία το Πράγα - Κάρλοβυ Βάρι, Πράγα - Τσέσκι Κρουμλόβ φαντάζει Νεάπολη - Πολίχνη. Εξαρτάται το είδος του ταξιδιού που κάνει ο καθένας, τις μέρες που διαθέτει κτλ. Προφανώς κι αν είχα ένα 3ημερο κι ήμουν με το αεροπλάνο θα απολάμβανα μόνο τη διαμονή μου στον κεντρικό μου προορισμό. Αυτό δεν αλλάζει την εικόνα που έχω αποκομίσει από τη Βενετία και την Πράγα αυτές καθαυτές ;)
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
84
Likes
131
Δηλαδή έμεινες ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά των Τσέχων στην Πράγα και όχι των (ας πούμε..) Βενετσιάνων;

Οι τσέχικες μπύρες, ωστόσο, είναι μακράν οι καλύτερες .-
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
[QUOTE="tatooine, post: 966700, member: 3
Το ότι αρέσει η δεν αρέσει είναι σεβαστό και άφορα προσωπικές γνώμες. Άλλα δεν ύπαρχε αντίστοιχο μέρος στον πλανήτη γη. Είναι μοναδική.


[/QUOTE]
Με δύο φράσεις τα είπες όλα.Το ίδιο σκεφτηκα όταν πήγα πρώτη φορά το 2019
Ξαναπήγα Μάιο 2022 μετά την καραντινα και την απόλαυσα σχεδόν άδεια. Μου αρέσει πολύ το νησί Μπουράνο και η διαδρομή με το καραβάκι έως εκεί.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Τσεχικη γαστρονομια: Μια βδομαδα ολο κρεας σε σουπα και κρεας με βραστα ψωμακια knedliky. ΟΙ μπιρες πρεπει να ειναι φθηνες για να γλιστραει το φαι στο στομαχι, αλλιως δεν...
Ευτυχως που υπαρχει και η βενετσιανικη κουζινα! Εχοντας γυρισει ολη την Ιταλια (πλην Σικελιας) το φαγητο στην Βορεια Ιταλια με καποιες εξαιρεσεις ηταν μια μετριοτητα για τα γουστα μου σε σχεση με Κεντρο κ Νοτο. Και η βενετσιανικη κουζινα δεν ειναι εξαιρεση!
Προφανως και απο την αλλη, η Πραγα δεν φημιζεται για την κουζινα της ! Για δυο αντε τρεις μερες ειναι καλα μετα θες κατι αλλο! Βεβαια εχεις περισσοτερες επιλογες αν κινηθεις εκτος κεντρου να βρεις κ αλλα πιατα στην τσεχικη κουζινα (δεν ειναι κατι ουαου) αλλα για να ξεφυγεις απο αυτα που αναφερεις!

Κατανοω βεβαια οτι μετρα και η διαθεση και το πως περασες σε ενα μερος αλλα πρεπει να εχουμε μια οσο γινεται πιο αντικειμενικη ματιά..

Δηλαδη οι χαρακτηρες του τοπικου πλυθησμου που συνανταμε, η ακριβεια η ο συνωστισμός κλ θεωρω οτι ειναι δευτερευοντα οσον αφορα τον χαρακτηρισμο της πιο ομορφης ή μη, πολης..
Σε αυτα που εσυ αναφερεις δευτερευοντα (και ειναι σεβαστο) σε καποιους αλλους ειναι πρωτευοντα (θα βγαλω μονο την ακριβεια γτ δεν την θεωρω επιχειρημα για το αν μας αρεσει η οχι μια πολη, οσο και αν "περναμε" καλυτερα σε μια πολη που ειναι οικονομικη). Για σενα ειναι ομορφη η Βενετια για τις φωτογραφιες που ανεβασες και για αυτο που εζησες, για αλλους ειναι ομορφη μια πολη για αλλους λογους! (Μιλωντας για μενα, εχω περισσοτερες "ομορφες" πολεις στα γουστα μου στην Ιταλια, περα απο την Ευρωπη που υπερτερουν της Βενετιας)
Γενικα δεν χρειαζεται ολοι να μας πεισετε για την Βενετια οτι και καλα ειναι ο τοπ προορισμος (δεν αναφερομαι μονο προσωπικα αλλα γενικα στο νημα)!
Μαγκια σας που σας αρεσει αλλα τσαμπα προσπαθειτε να αλλαξετε γνωμη σε καποιους που ψηφισαν Πραγα! Και ξαναλεω , οποιος ψηφισε Πραγα δεν σημαινει απαραιτητα οτι ριχνει φολα στην αλλη επιλογη!

Δηλαδή έμεινες ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά των Τσέχων στην Πράγα και όχι των (ας πούμε..) Βενετσιάνων;

Οι τσέχικες μπύρες, ωστόσο, είναι μακράν οι καλύτερες .-
Χαιρομαι που εβαλες την παρενθεση (ας πουμε)!

Καλα η σχεση της Ιταλιας με την μπυρα ειναι οσο και η σχεση της Τσεχιας με το κρασι...

Α ωραια! Να πιασουμε και ολα τα διαμαντακια σε αποσταση 2 ωρων απο την Βενετια π.χ. Φλωρεντια κ.λ.π.
Πώς δεν το σκεφτηκαμε;
Θα συμφωνησω δεν ειναι μετρο το τι εχει σε κοντινη αποσταση!
Και αν λεγαμε να το χρησιμοποιησουμε, η Ιταλια θα κερδιζε κατα κρατος!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
3.795
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και ίσως γίνω off-topic, σε ότι έχει να κάνει με τσέχικη κουζίνα, έχει αρκετές ωραίες γεύσεις (για κρεατοφάγους πάντα), αλλά νομίζω πως τελικά το καλύτερο τσέχικο φαγητό το έφαγα μάλλον εδώ στην Αθήνα, στο εστιατόρια Bohemia στους Αμπελόκηπους και ουχί στην Πράγα. Όποιος αγαπάει αυτές τις γεύσεις και κινείται προς Αμπελόκηπους και πέριξ, αξίζει να το τσεκάρει! Πάντως τόσο τη Βενετία όσο και την Πράγα τις βρήκα αμφότερες αρκετά "τσιμπημένες" στον τομέα του φαγητού.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
9.864
Αν και ίσως γίνω off-topic, σε ότι έχει να κάνει με τσέχικη κουζίνα, έχει αρκετές ωραίες γεύσεις (για κρεατοφάγους πάντα), αλλά νομίζω πως τελικά το καλύτερο τσέχικο φαγητό το έφαγα μάλλον εδώ στην Αθήνα, στο εστιατόρια Bohemia στους Αμπελόκηπους και ουχί στην Πράγα. Όποιος αγαπάει αυτές τις γεύσεις και κινείται προς Αμπελόκηπους και πέριξ, αξίζει να το τσεκάρει! Πάντως τόσο τη Βενετία όσο και την Πράγα τις βρήκα αμφότερες αρκετά "τσιμπημένες" στον τομέα του φαγητού.
Αυτο συμβαινει με πολλες διεθνεις κουζινες… αλλιως το κινεζικο στην Ελλαδα και αλλιως στην Κινα, αλλιως το μεξικανικο στην Ελλαδα και αλλιως στο Μεξικο και ουτω καθεξης. Ισως λογω υλικων, ισως λογω μικρων προσαρμογων των πιατων ωστε να ειναι πιο κοντα στα γουστα και τις γευσεις μας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.942
Mε τόσες ωραίες πόλεις στην Ιταλία έβαλαν το Μιλάνο στις 10 ομορφότερες πόλεις.
Ανάμεσα στις 10 πιο όμορφες πόλεις από άποψη αρχιτεκτονικής περιλαμβάνονται επίσης η Αθήνα στην Ελλάδα
Έχει υπέροχες πολυκατοικίες!!!!!!!!!
Θα μας τρελάνουν! Την έχουν έκτη στον κόσμο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom