Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.900
σε ότι έχει να κάνει με τσέχικη κουζίνα, έχει αρκετές ωραίες γεύσεις (για κρεατοφάγους πάντα),
Ακριβώς. Και το γράφεις εσύ που ψήφισες Βενετία, γιατί θα μας τρελάνουν. Πάει κάποιος σε μια
χώρα (πόλη) , κυκλοφορεί γύρω από το κέντρο σε τουριστικές παγίδες, τρώει ότι σαβούρα
του φουσκώσουν και έχει άποψη για την κουζίνα! Είναι σαν να έρχεται κα΄ποιος Βαρκελώνη
να τρώει στην Ράμπλα και να έχει άποψη για την Καταλανική κουζίνα.
Κάθε άνθρωπος έχει τα γούστα του τα προσωπικά, αλλά δεν μπορεί κάποιος να κρίνει μια κουζίνα
επειδή πήγε σε ένα μέρος μια φορά, άντε δυο και έφαγε σαβούρες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
Ακριβώς. Και το γράφεις εσύ που ψήφισες Βενετία, γιατί θα μας τρελάνουν. Πάει κάποιος σε μια
χώρα (πόλη) , κυκλοφορεί γύρω από το κέντρο σε τουριστικές παγίδες, τρώει ότι σαβούρα
του φουσκώσουν και έχει άποψη για την κουζίνα! Είναι σαν να έρχεται κα΄ποιος Βαρκελώνη
να τρώει στην Ράμπλα και να έχει άποψη για την Καταλανική κουζίνα.
Κάθε άνθρωπος έχει τα γούστα του τα προσωπικά, αλλά δεν μπορεί κάποιος να κρίνει μια κουζίνα
επειδή πήγε σε ένα μέρος μια φορά, άντε δυο και έφαγε σαβούρες.
Η πάπια που φάγαμε σε πολλές εκδοχές στην Πράγα ήταν εξαιρετική.
Το κρέας στην Πράγα αν προσέχεις που θα πας είναι απόλαυση.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.900
Η πάπια που φάγαμε σε πολλές εκδοχές στην Πράγα ήταν εξαιρετική.
Το κρέας στην Πράγα αν φας όπου τρώνε ντόπιοι είναι απόλαυση.
Το ξέρω καλή μου, απλά ακούω (διαβάζω) κάποια πράγματα και θα μου πέσουν τα λίγα μαλλιά
μου που μου έχουν μείνει. Και το γράφω εγώ που υποστηρίζω την Βενετία, αλλά ...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.120
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αναζήτησα την πηγή του κακού. Η κατάταξη προέκυψε από εδώ: Eye-Catching Architecture

Θα σας περιγράψω την διαδικασία. Εβαλαν χιλιάδες φωτογραφίες δρόμων με κτίρια από διάφορες πόλεις σε έναν αλγόριθμο ai (δεν υπάρχει κανένα intelligence προφανώς) και αυτός έδωσε το σκορ σε σχέση με τις "τέλειες" αναλογίες που του είχαν δώσει για σύγκριση. Τα αποτελέσματα στην οθόνη σας.

Το AI θα μας αλλάξει τις ζωές!! 1!1! Το AI θα φέρει την επανάσταση! 1!!1!

Το AI:

-Κωνσταντίνου και Ελένης α λα Balenciaga.

-Αθήνα 6η ομορφότερη πόλη στον κόσμο.
 
Μηνύματα
456
Likes
1.559
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Οχι δεν θεωρω offtopic και το φαγητο ,κανουμε war μεταξυ πολεων .Τα περι ομορφιας αναμεσα στις 2 και ποσο σημαντικη ειναι η μια πολη σε σχεση με την αλλη οσων αφορα την παγκοσμια συνεισφορα και την ιστορικοτητα εχουν αναφερθει αρκετα.Ειπαμε η Βενετια ιστορικα , σε μουσεια αλλα και μοναδικης ομορφιας κανει την Πραγα να μην την φτανει ουτε στο νυχι της.Πανεμορφες ειναι και οι 2 ομως.
Οσων αφορα το φαγητο μεταξυ των δυο.

Παμε στην Πραγα τωρα ολοι λενε οτι το φαγητο στην Τσεχια ειναι χαλια ,δεν εντυπωσιαστηκαν κλπ.
Οκ σιγουρα δεν ειναι στις top παγκοσμιως χωρες αλλα σε καμμια περιπτωση δεν εφαγα ασχημα .Η τοπικη τους κουζινα (μιλαω μονο για την παραδοσιακη κουζινα οχι για γκουρμε εστιατορια ,ιταλικα ).
Χορτασα αρκετα ,το γκουλας οπου το φαγα ηταν πεντανοστιμο με την σαλτσουλα του και ολα του,η παπια οπως ειπε και η alma πιο πανω πολυ ωραια,το κοτσι δεν παιζοταν πιο ωραιο και απο Γερμανια ,σουπες αν και δεν ειμαι φαν καθολου παραγγειλα και δευτερο πιατο μανιταροσουπα,το τυρι τους το παναρισμενο top ,δοκιμασα και πιο ψαγμενα πιατα οπως svickova που ειναι γλυκοξυνο .Και φυσικα με μια ωραια 500 ml μπιρα ,που τα σπαει σε τιμη φθηνοτερη και απο το νερο.Οτι μπιρα εχω πιει μετα το ταξιδι μου εδω Ελλαδα μου φαινεται νεροπλυμα.Απο ολα αυτα που εγραψα αν εισαι φαν τους κρεατος δεν μπορω να καταλαβω γιατι εφαγα ασχημα ,εφαγα του σκασμου ,ποιοτικα κρεατα και πληρωσα ψιχουλα.

Παμε τωρα Βενετια .Η ιταλικη κουζινα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογικος ανθρωπος που να μην παραδεχτει ειναι στις καλυτερες παγκοσμιως ,εαν οχι η καλυτερη .Βλεπω ταξιδιωτικα βιντεο απο Μπολονια,ιταλικο Νοτο,Σικελια,προσουτα,νιοκι,μοτσαρελες και μου τρεχουν τα σαλια.
Στην Βενετια ομως ειδα εκατονταδες τουριστικο μαγαζα ,με κραχτες ,με μενου πλαστικα οπως οι ταβερνες δεκατιας 90 στην Αιγινα.Στην Βενετια εχει εξαιρετικα εστιατορια και χωρις αμφιβολια η τοπικη κουζινα του Βενετο με τα θαλασσινα του ειναι υπεροχη .Παρολα αυτα για να φας πολυ καλα πρεπει να το ψαξεις πολυ καλα και σιγουρα να τα σταξεις και καλα και σιγουρα δυσκολα κατω 50 αρι 60 αρι ανα ατομο.Ειναι δυσκολο να πετυχεις μαγαζια στη Βενετια που να μην και τερμα τουριστικα και να φας σε σχετικα νορμαλ τιμη και ικανοποιητικα.Χωρις υπερβολες λιωσαμε σολες και ψαχναμε ποση ωρα στο κινητο να βρουμε μαγαζια και με καλες κριτικες και με νορμαλ τιμες.Ενα τετοιο παραδειγμα ειναι η osteria bancogiro που εφαγα μετα απο ψαξιμο καλα και σχετικα νορμαλ.Σε ενα τουριστικο που εφαγα πρωτο βραδυ στο cannaregio επαθα τροφικη δηλητηριαση απο την pasta με το μαυρο μελανι.Απεναντιας στο Μιλανο οταν ξεφυγα απο το τουριστικο κομματι που ειναι πολη που εχει και γειτονιες με κανονικη ζωη χωρις ορδες εφυγα εξαιρετικα και πολυ πιο καλα.

Απεναντιας στην Πραγα που σιγουρα εχει τουριστικοτατα μαγαζια με πιτσες και κακιστο φαγητο στο αστρονομικο ρολοι ,με καταλογους σε 50 γλωσσες,θα βρεις ομως και εξαιρετικες μπιραριες με τοπικη κουζινα ακομα και στην παλια πολη που ειναι φημισμενες και μαζευει οσο τουριστες οσο και φυσικα Τσεχους,χωρις να δωσεις ενα νεφρο για ενα chichetti στο χερι με ουρα 20 λεπτων.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
.Η ιταλικη κουζινα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογικος ανθρωπος που να μην παραδεχτει ειναι στις καλυτερες παγκοσμιως ,εαν οχι η καλυτερη .
Γκουχ γκουχ, παραλογος ανθρωπος παρών.
 

foliasi

Member
Μηνύματα
14
Likes
23
Δηλαδή έμεινες ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά των Τσέχων στην Πράγα και όχι των (ας πούμε..) Βενετσιάνων;

Οι τσέχικες μπύρες, ωστόσο, είναι μακράν οι καλύτερες .-
Ναι!!!!! Με όλη μου την ειλικρίνεια! Αν και πήγαμε φοβερά προκατειλημμένοι για το τι θα αντιμετωπίσουμε. Αν εξαιρέσουμε έναν φούρνο που ήταν όλοι τους "ζώα", ήταν τρομερά ευγενικοί και φιλόξενοι. Όπως και το σύνολο των Ιταλών πέρυσι, πλην της Βενετίας (εκτός απ' τον φίλο μου στο Baci & Pasta. Τρομερό τυπάκι!!!)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω παντως στην Βενετια ειχα φαει πολυ καλα, αλλα ο ιδιοκτητης του "ξενωνα" μας ειχε σημειωσει στον χαρτη που να παμε να φαμε
φυσικα κανενα απο αυτα δεν ηταν στην τουριστικη πλευρα, κ σε οσα πηγαμε μου ειχε φανει οτι ημασταν οι μονοι τουριστες. Ολοι οι αλλοι ιταλοι.
ντοπιοι? δεν μπορω να το ξερω. Ισως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom