Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Εξαρτάται. Δεν το διευκρινίζεις.
Αν είσαι με το ζευγάρι σου πηγαίνεις φυσικά στην Βενετία. Αν όμως είσαι μόνος , πηγαίνεις
Πράγα. Έχει μέρη να περάσεις καλά, να πας σε κλάμπ, να γνωρίσεις κόσμο κλπ.
δεν χρειαζεται.. τι σου ερχεται στο μυαλο σαν απαντηση για να πας οχι να ξαναπας..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.900
Likes
52.025
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πες το οπως θες αλλά αυτο δεν ειναι επιχειρημα
Για σένα δεν είναι, για μένα είναι.
και το ρεζουμε ειναι ενα οτι η Βενετια ειναι πιο ελκυστικη απο οποιαδηποτε πολη τυπου "Πράγα".
Για σένα, για μένα είναι αδιάφορη.
και η Σαντορινη και ολα τα πολυ ελκυστικά μερη του κοσμου ειναι Ντισνειλαντ τοτε.. τι παει να πει αυτό;;
Η Σαντορίνη δεν είναι, 7-8 μήνες το χρόνο είναι ένα μέρος όπου περπατάς, ζεις, εργάζεσαι νορμάλ, αυτό που θες να δεις το βλέπεις χωρίς να ξέρεις ζίου ζίτσου.
Αν δεν πας στην Πραγα ποτέ, για να αντιστρεψω το ερωτημά μου, δεν χάλασε δα και ο κοσμος αλλά δεν μπορω να πω το ιδιο και για την Βενετία.. χαλασε και παραχαλασε θα ελεγα..
Μπα, για μένα που πήγα και 4 φορές η μια πιο αδιάφορη από την άλλη.

Ακριβως αυτη ειναι η διαφορά Φεραρι μέ Σκοντα.. ναι ναι πες τα δικα σου εσυ.... το ενα ποιημα της αυτοκινησης και το αλλο ενα καλο μετριο οικογενειακό γερμανοτσεχικο αυτοκίνητο (οχι σαν της δεκαετίας του 80 που το εβλεπες και ενοιωθες μια αηδια σαν να ειχες φαει πρωτη μπουκια μπαμιες)..
ΞΑναλέω, μπάμιες δε θα την έλεγα τη Βενετία. Αδιάφορη ναι. Κι από αρχιτεκτονική κτιρίων δε συγκρίνεται με την Πράγα, για μένα τουλάχιστον.

Ρε εχει γονδολες στην Πράγα;;
Στα λόγια μου έρχεσαι, πόντος για την Πράγα.


Το να πει καποιος Ντισνειλαντ την πολη που γινεται η Biennale τοσα χρονια δeiχνει κατι γι αυτον, οχι για την πολη.
Πολλαπλασιάζονται οι μόνιμοι κάτοικοι στη Biennale, γεμίζει η πόλη με γηπεδάκια, συνοικιακά μαγαζιά, κανονική ζωή, εξαφανίζονται τα κοσμηματοπωλεία, περιστρέφεται η ζωή γύρω από τους ντόπιους, μάλιστα. Και η αδυναμία κατανόησης κειμένου δείχνει κάτι για τον καθένα μας.
Δηλαδη λιγοτερο κοσμο εχει η Ρωμη,
Το θέμα δεν είναι αν έχει λιγότερους τουρίστες, αλλά αν έχει και κανέναν ντόπιο, η Ρωμη έχει, κανονικότατη ζωή κανονικής πόλης, δεν είναι ένα συνονθύλευμα από εστιατόρια, σουβενιράδικα, κοσμηατοπωλεία.
οι Χωρες το βραδυ των περισσοτερων νησιων μας το καλοκαιρι,
Γι αυτό δεν πάμε το καλοκαίρι, Βενετία καταντάνε.
η Κωνσταντινουπολη στην πλατεια Sultanahmet ,οπουδηποτε ειναι ενα μερος της πολης εχει attraction και ειναι πολυ δημοφιλη γινεται αυτο σε αλλα απλα περισσοτερο ,σε αλλα λιγοτερο ασφυστικα αλλα παντου θα εχει κοσμο.
Ξαναλέω ότι το πρόβλημα δεν είναι ο κόσμος που έχει, αλλά ο κόσμος που δεν έχει.

Η λυση ειναι μονο αν θες να την δεις με λιγοτερο κοσμο να πας offseason ,να αποφυγεις γιορτες Χριστουγεννα ,ακομα και 15 Αυγουστο για εντος Ελλαδας ή να ξυπνησεις πολυ πρωι.
Έχω πάει 4 φορές, ποτέ high season, την έχω περπατήσει από μεσάνυχτα μέχρι τις 7 το πρωί, η αίσθησή μου είναι η ίδια: το πρωί ένα συνονθύλευμα από καταστήματα που υπάρχουν μόνο για τουρίστες, το βράδυ μια Ντίσνεϊλαντ εκτός ωραρίου. Εσάς σας άφησε άλλη αίσθηση, δεκτόν, εμένα αυτή μου άφησε, ένα κενό, αδιάφορη.
Αλλα πες τε μου ενα μερος που εχετε παει ανα τον κοσμο που δεν εχετε δει σουβενιραδικα
Στα περισσότερα μέρη δεν έχω δει ΜΟΝΟ σουβενιράδικα, ξενοδοχεία, εστιατόρια για τουρίστες κλπ.

Και αυτο ειναι και το ωραιο διακοπες ειμαι θελω να νιωσω αυτο που ειμαι τουριστας.
Αναγκαίο κακό μπορεί να είναι, ωραίο δεν το βρίσκω.

οπως και να το κανουμε αν θες να δεις καποια πολυ βασικα δημοφιλη ετσι θα ειναι.
Μπα, στα περισσότερα ζουν 'ανθρωποι που ζουν κανονικές ζωές, δεν κολλάς στην κίνηση πεζών επειδή βγάζουν σέλφι οι Ρωσίδες, δε χρειάζεται να ξέρεις πολεμικές τέχνες για να αποκρούσεις τρίποδες, δε χρειάζεται να είσαι 2.15 για να διακρίνεις κτίρια. Η Βενετία είναι μια κατηγορία από μόνη της, όχι με την καλή έννοια, που λέει και ο Ψινάκης. Είναι από αυτές τις πόλεις που την απόλαυσα πολύ περισσότερο διαβάζοντας γι'αυτές ή βλέποντας ντοκιμαντέρ παρά μπουσουλώντας την ("περπατώντας" δεν είναι ο σωστός όρος).
Εξαρτάται. Δεν το διευκρινίζεις.
Αν είσαι με το ζευγάρι σου πηγαίνεις φυσικά στην Βενετία.
Εμένα το ζευγάρι μου δεν ξέρει πολεμικές τέχνες και είναι κοντούλα. Πλάτες, ομπρέλες, καράφλες έχει ξαναδεί, όπως και κοσμηματοπωλεία και μαγνητάδικα. Πράγα που πήγαμε περάσαμε υπέροχα. Παρεμπιπτόντως από Χριστουγεννιάτικες αγορές λίγα πράγματα, ειδικά σε σχέση με τη Βιέννη που πήγαμε στο ίδιο ταξίδι.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Και μενα δεν μου αρεσει η πολυκοσμία αλλά ειναι τοσο ομορφο ενα μερος που τελικά λογω αυτου του γεγονοτος δεν μπορεις να το απολαυσεις.. αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ασχημη η πολη ε και οπως και να το κανουμε η Βενετια ειναι ομορφη μοναδικη κλ αν βρεθει τροπος να μην συνωστιζεται ο κοσμος τοτε δεν θα γινει ομορφοτερη αλλά πιο προσπελασιμη.. εγω οταν πηγα ημουν τυχερος δεν υπηρχε καθολου πολυκοσμια..

"φυγε ρε γαμοτο απο μπροστα να βγαλω μια φωτογραφια"..
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
892
Αν, καπως μαγικα, οι 2 αυτες πολεις ηταν για μια ημερα αδειες, χωρις καθολου κοσμο, με κλειστα μαγαζια, εστιατορια, μουσεια, ολα κλειστα... και μπορουσατε μονο να περπατησετε μεσα σε αυτη την πολη, ποια θα σας αφηνε με το στομα ανοιχτο, ποια θα σας εκοβε την ανασα..?
Τι να λεμε τωρα, σαν την Βενετια δεν υπαρχει αλλη!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.872
Likes
9.876
Εξαρτάται. Δεν το διευκρινίζεις.
Αν είσαι με το ζευγάρι σου πηγαίνεις φυσικά στην Βενετία. Αν όμως είσαι μόνος , πηγαίνεις
Πράγα. Έχει μέρη να περάσεις καλά, να πας σε κλάμπ, να γνωρίσεις κόσμο κλπ.
Γιατι αυτος ο διαχωρισμος; Εγω Βενετια θα πηγαινα και μονη μου!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
892
Ντύσνευλαντ είναι, γιατί όπως και στη Disneyland η πόλη υπάρχει (πια) για τους τουρίστες της. Δεν υπάρχει ούτε μία επιχείρηση (μη τουριστικού αντικειμένου που να απασχολεί εργαζομένους μέσα στην πόλη. Δε νομίζω να υπάρχει ούτε ένας υπάλληλος τηλεφωνικής εξυπηρέτησης που να απαντά τηλέφωνα από εκεί, ούτε μισός ποινικολόγος ή μηχανολόγος μηχανικός που να έχει γραφείο μέσα στην πόλη, και χωρίς να το έχω ψάξει, υποθέτω τα σχολεία και νοσοκομεία θα είναι επίσης ελάχιστα. Είναι μια πόλη αποκλειστικά για τουρίστες, και για τις βασικές ανάγκες αυτών που εξυπηρετούν τους τουρίστες. Μη συνδέετε το Disneyland αποκλειστικά με το "καπιταλιστικό" theme park και την έλλειψη ιστορικότητας και βάθους του.
Εχει ενα καταπληκτικο πανεπιστημιο αρχιτεκτονικης, στο top5 της Ιταλιας, το IUAV, και εχω βρεθει εκει για 2 παρουσιασεις... Υπεροχη εμπειρια! Αν και ολοι σχεδον οι φοιτητες του μενουν στο Mestre..
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.900
Likes
52.025
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν, καπως μαγικα, οι 2 αυτες πολεις ηταν για μια ημερα αδειες, χωρις καθολου κοσμο, με κλειστα μαγαζια, εστιατορια, μουσεια, ολα κλειστα... και μπορουσατε μονο να περπατησετε μεσα σε αυτη την πολη, ποια θα σας αφηνε με το στομα ανοιχτο, ποια θα σας εκοβε την ανασα..?
Τι να λεμε τωρα, σαν την Βενετια δεν υπαρχει αλλη!
Ωραια ερωτηση. Κι οι δυο ομορφες ειναι, αλλα παλι Πραγα θα επαιρνα. Πιο ομορφη αρχιτεκτονική (για μενα) πιο μιστικ, πιο "βουνισια". Φυσικα απο αυτες θα προτιμουσα το Τολεδο, το Σαντιαγο, την Αβανα, το Κουσκο, άλλη κλάση.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
244
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Η αρχιτεκτονική της Πράγας μου φάνηκε πολύ καλύτερη από της Βιέννης, Βουδαπέστης, Λουμπλιάνας κλπ. και γενικά πόλεων της κεντρικής Ευρώπης.
Το εσωτερικό των κτιρίων, μουσείων της Βενετίας είναι πιο πλούσιο και αξίζει να δεις πίνακες, γλυπτά κ.α. το εξωτερικό κομμάτι, οι προσόψεις των σπιτιών δεν λέει και πολλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.527
Μηνύματα
899.156
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom