Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Αν, καπως μαγικα, οι 2 αυτες πολεις ηταν για μια ημερα αδειες, χωρις καθολου κοσμο, με κλειστα μαγαζια, εστιατορια, μουσεια, ολα κλειστα... και μπορουσατε μονο να περπατησετε μεσα σε αυτη την πολη, ποια θα σας αφηνε με το στομα ανοιχτο, ποια θα σας εκοβε την ανασα..?
Τι να λεμε τωρα, σαν την Βενετια δεν υπαρχει αλλη!
Ωραια τα ονειρα :cool: ! Αν γινοταν πραξη τι δεν θα δινα για χειμωνα, ομιχλη κ συννεφια και να περπαταω χωρις κοσμο την γεφυρα του Καρολου αντικριζοντας το καστρο!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
873
Likes
883
Ωραια τα ονειρα :cool: ! Αν γινοταν πραξη τι δεν θα δινα για χειμωνα, ομιχλη κ συννεφια και να περπαταω χωρις κοσμο την γεφυρα του Καρολου αντικριζοντας το καστρο!
Χαχα μπερδευεσαι, δεν εχει καστρο η Βενετια, τωρα για το ονομα της γεφυρας πες την οπως θες, δεν πειραζει ;)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.486
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η αρχιτεκτονική της Πράγας μου φάνηκε πολύ καλύτερη από της Βιέννης, Βουδαπέστης, Λουμπλιάνας κλπ. και γενικά πόλεων της κεντρικής Ευρώπης.
Το εσωτερικό των κτιρίων, μουσείων της Βενετίας είναι πιο πλούσιο και αξίζει να δεις πίνακες, γλυπτά κ.α. το εξωτερικό κομμάτι, οι προσόψεις των σπιτιών δεν λέει και πολλά.
Γιατί η Βενετία υπήρχε πριν την αρχιτεκτονική του Μπαρόκ 17 ος + αιώνας
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.802
Likes
7.224
θα το ξαναγράψω γιατί το πλοηγούμενο σχόλιο μου σβήστηκε σαν συνέχεια ενός άλλου.
Αυτό το νήμα είναι άστοχο. Δεν μπορεί να συγκριθεί η Βενετία με καμιά άλλη πόλη (πόσο μάλλον με την όμορφη Πράγα) σε κανένα επίπεδο.
Το ότι αρέσει η δεν αρέσει είναι σεβαστό και άφορα προσωπικές γνώμες. Άλλα δεν ύπαρχε αντίστοιχο μέρος στον πλανήτη γη. Είναι μοναδική.

Κάποτε καθόμουνα και έτρωγα στο Σαν Αντόνιο με φίλους. Ο ένας μου λέει, ξέρεις ότι την πόλη την ονομάζουμε και μικρή Βενετία, δείχνοντας μου το κανάλι.
Συνέχισα να τρώω.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.219
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν έχω πάει Βενετία και δεν με νοιάζει να πάω κιόλας. Πράγα εγώ πάει. Έχει φθηνή μπύρα , άφθονη νυχτερινή διασκέδαση (οκ commercial αλλά δεν πειράζει) και σούπες σε κάθε σχεδόν μαγαζί. Δεν νομίζω να έχει κάτι η Βενετία για τα δικά μου γούστα να το κοντράρει. Και σε αυτά τα τρία απ' όσο ξέρω υστερεί πολύ. Να τρώω πανάκριβες μακαρονάδες δεν είναι το στυλ μου. Μην σου πω ούτε και φθηνές. Ούτε να νεκρώνει η πόλη από νωρίς είναι κάτι που μου αρέσει.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
145
Likes
524
Έχω πάει και στις δύο πόλεις.
Βενετία: Πανέμορφη από κάθε άποψη, την έχω επισκεφτεί δύο φορές. Κορυφαία, εννοείται ότι αυτήν ψήφισα.
Πράγα: Πήγα μία φορά Δεκέμβρη με πολύ κρύο και λόγω και άλλων συνθηκών δεν την πολύ-ευχαριστήθηκα. Αντικειμενικά είναι όμορφη πόλη.
Αλλά δεν κατανοώ την έννοια αυτών των συγκρίσεων μεταξύ των δύο πόλεων. Επίσης την προσπάθεια κάποιων να υποβαθμίσουν - μειώσουν την Βενετία ίσα-ίσα για να γράψουν κάτι...
 

nikoponis

Member
Μηνύματα
20
Likes
42
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
κακά τα ψέματα σαν τη Βενετία δεν υπάρχει άλλη πόλη. θα βρεις κανάλια (Άμστερνταμ), θα βρεις γέφυρες (παντού), νησάκια γύρω γύρω και όμορφα αλλά παλιά κτίρια. Όλα μαζί όμως έτσι , πουθενά. Και όπως όλοι οι προορισμοί με τόσο πάλι ιστορία, ειναι λογικό να έχουν φθορά και καταστροφές τα αξιοθέατα τους, ειδικά με τόση υγρασία. Η Πράγα μοιάζει με αρκετές άλλες πόλεις κυρίως κεντροευρωπαϊκές, βέβαια έχει μια ατμόσφαιρα με τον φωτισμό το βράδυ ή όταν χιονίζει που της δίνει χαρακτήρα. Επίσης αρχιτεκτονικά έχει επηρεαστεί απο διαφορετικές σχολές και ρυθμούς, που της δίνει μια μεγαλύτερη ποικιλία σε σχέση πχ με τη Βιέννη ή τη Βουδαπέστη.
όποτε ειναι καθαρά τι προτιμά κάποιος. αναγεννησιακή εκθαμβωτική ομορφιά (που προσωπικά τη βρίσκω πιο πολύ στη Φλωρεντία, ίσως και σε κάποιες άλλες ιταλικές πόλεις) σε συνδυασμό με τη μοναδική εμπειρία των καναλιών? Ή γοτθική, μπαρόκ , ροκοκό , Art Nouveau μεγαλοπρέπεια κατά μήκος και βάθος της πόλης, μαζί με υπέροχες μπύρες (οχι ανώτερες των βελγικών κατά τη γνωμη μου), σε πολύ πιο οικονομικές τιμες
 
Last edited:

Stavros1986

Member
Μηνύματα
44
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Χωρις να εχω παει σε ολο τον κοσμο, δεν γνωριζω να υπάρχει καποιο αλλο μερος σαν την Βενετια, ακομα και σε πολεις με υδατινα καναλια. Η Πράγα είναι άλλη μια γραφική κέντρο ευρωπαϊκή παλια πόλη. Να πουμε η ωραιότερη απο αυτες, για την οικονομια της συζητησης; Να το πουμε. Αλλα πέρα από αυτό δεν βρίσκεις και πολλά παραπάνω σε επίπεδο ιστορίας, γαστρονομίας, κουλτούρας κτλ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
[
Η Πράγα είναι άλλη μια γραφική κέντρο ευρωπαϊκή παλια πόλη......γαστρονομίας, κτλ
Τσεχικη γαστρονομια: Μια βδομαδα ολο κρεας σε σουπα και κρεας με βραστα ψωμακια knedliky. ΟΙ μπιρες πρεπει να ειναι φθηνες για να γλιστραει το φαι στο στομαχι, αλλιως δεν...
 

foliasi

Member
Μηνύματα
14
Likes
23
Πέρυσι πήγαμε Βενετία και φέτος Πράγα. Βενετία δε θέλω να πάω ποτέ ξανά. Τι κι αν πολιτισμικά τα μνημεία, τα μουσεία και τα αξιοθέατά της είναι μοναδικά... Αυτές οι ορδές του κόσμου που ακόμη κι αν δεν είσαι αγοραφοβικός θα γίνεις, η απαίσια μυρωδιά όποτε απομακρυνόσουν στο ελάχιστο απ' το υγρό στοιχείο κι οι άσχημη συμπεριφορά των καταστηματαρχών ( πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) είναι αρκετά για να πούμε OK μια φορά είναι αρκετή. Η δε Πράγα ήταν μια αποκάλυψη!!! Ακόμη κι αν "πνιγόταν" από κόσμο, πάντα υπήρχε χώρος και χρόνος να "αναπνεύσεις", να γαληνέψεις, να απολαύσεις το παραμυθένιο σκηνικό που ξεδιπλωνόταν γύρω σου. Κι η ρομαντική της αρχιτεκτονική διακρινόταν από το κέντρο έως και τα προάστια όπου μέναμε εμείς. Εξυπηρετικότατος κόσμος, μοναδικές τοπικές γεύσεις για όλα τα βαλάντια.Και τα δύο της διαμαντάκια Κάρλοβυ Βάρι και Τσέσκι Κρουμλόβ μια ανάσα απ' την πρωτεύουσα. Θέλω τόσο πολύ να την δω και στολισμένη...
Θα ξαναπήγαινα κι άλλες 100 φορές!
 

foliasi

Member
Μηνύματα
14
Likes
23
Ναι, μια κουτα τσιγαρα δρομος.
Αν εσύ στο δίωρο καπνίζεις μια κούτα, να το κοιτάξεις με τον πνευμονολόγο σου! Ενημερωτικά κάναμε το Πράγα - Κάρλοβυ Βάρι - Τσέσκι Κρουμλόβ σε μία μέρα. Φάγαμε, ήπιαμε, σεργιανήσαμε, επισκεφθήκαμε το κάστρο. Τα πάντα όλα! Πόσο μάλλον αν το κάναμε σε μεμονωμένες ημερήσιες εκδρομές. Μπορεί να κινήσε μέσα στο επαρχιακό οδικό δίκτυο και να μην μπορείς να πας με 130 klm/hr αλλά τα χιλιόμετρα είναι λίγα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom