Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

wanderwoman

Member
Μηνύματα
71
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ψηφίζω Βενετία και έχω πάει πάνω από μια φορά και στις δύο. Και οι δύο είναι όμορφες και οι δύο ειναι τουριστικές.Η Βενετία είναι πιο ξεχωριστή πώς να το κάνουμε. Δε θα έλεγα ότι είναι μόνο λουνα παρκ πάντως,μια χαρά είδα και σχολές και νοσοκομείο και ντόπιους που κουβαλούσαν τα ψώνια τους, εξαρτάται σε ποια γειτονιά και τι ώρα θα βρεθείς.Ασε που στην Πράγα συνάντησα κάποιους από τους πιο αγενείς ντόπιους που έχω πετύχει.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
328
Likes
1.336
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Η φαση μου θυμιζει την Θεσσαλονικη που θεωρει προάστιό της την Χαλκιδικη ενα πραμα 😜
Κοίταξε αν λάβεις υπόψιν σου ότι ο μέσος Θεσσαλονικιός πάει στη Χαλκιδική σε λιγότερο χρόνο που ο μέσος Αθηναιος πάει στη δουλειά του .. το λες και προάστιο 😜
Εντάξει μας τα χάλασε λίγο το fly over αλλά και πάλι μπορείς να το αποφύγεις με τις σωστές ώρες μετακίνησης.
 

nikoponis

Member
Μηνύματα
20
Likes
42
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Βρε παιδιά, για τουρισμό μιλάμε, δε θα πάμε να μείνουμε κι ολας! Επίσης άλλη βαρύτητα έχει να πηγαίνει κάποιος μόνο σε μαγαζιά σε κεντρικά σημεία (συνήθως "τουριστικά" που λέμε) κι άλλο να βρίσκει και πιο εναλλακτικά και "χαμένα" μέρη (που πάνε κι οι ντόπιοι, κοινώς). Και μιας και μιλάμε για τις δυο συγκεκριμένες πόλεις, δεν τρελαθηκα με το φαγητο πουθενα. Ισως πιο πολυ απογοητευτηκα με τη Βενετια, λογω ιταλικης κουζινας, ομως η αληθεια ειναι οτι δε ξενερωσα και τοσο ωστε να μην απολαυσω την πολη. Πιο ενοχλητικη ειναι η πολυκοσμια, η μυρωδια και η φασαρια γενικα. Ενω στην Πραγα πιο ησυχα μου φανηκε.
off topic: εκει που οπου και να εφαγα το απολαυσα, ηταν Βαρκελωνη. tapas, boqueria, ψαροταβερνες, ολα εξαιρετικα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Βρε παιδιά, για τουρισμό μιλάμε, δε θα πάμε να μείνουμε κι ολας! Επίσης άλλη βαρύτητα έχει να πηγαίνει κάποιος μόνο σε μαγαζιά σε κεντρικά σημεία (συνήθως "τουριστικά" που λέμε) κι άλλο να βρίσκει και πιο εναλλακτικά και "χαμένα" μέρη (που πάνε κι οι ντόπιοι, κοινώς). Και μιας και μιλάμε για τις δυο συγκεκριμένες πόλεις, δεν τρελαθηκα με το φαγητο πουθενα. Ισως πιο πολυ απογοητευτηκα με τη Βενετια, λογω ιταλικης κουζινας, ομως η αληθεια ειναι οτι δε ξενερωσα και τοσο ωστε να μην απολαυσω την πολη. Πιο ενοχλητικη ειναι η πολυκοσμια, η μυρωδια και η φασαρια γενικα. Ενω στην Πραγα πιο ησυχα μου φανηκε.
off topic: εκει που οπου και να εφαγα το απολαυσα, ηταν Βαρκελωνη. tapas, boqueria, ψαροταβερνες, ολα εξαιρετικα
Η Βενετια δεν εχει καποια μυρωδια εδω και χρονια. 2 φορες πηγα κατακαλοκαιρο, τιποτα.
Αν δεν βρηκες θαλασσινα στη Βενετια που ειναι παραθαλασσια, απορω.
 

nikoponis

Member
Μηνύματα
20
Likes
42
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Περάσαν πάνω από 10 χρόνια από τότε που πήγα, η μυρωδιά της υγρασίας εννοώ. Αλλά που εγραψα ότι δε βρήκα θαλασσινά? δεν με ξετρέλανε το φαγητό, ίσως και γιατί είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Αντιθέτως, δε με χάλασε τόσο ωστε να μη χαρω την πολη
 

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν μασαμε..το προβλημα ειναι οτι τα ποντικια κολυμπανε
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.900
δεν μασαμε..το προβλημα ειναι οτι τα ποντικια κολυμπανε
Πάνε τα ποντίκια στο αλμυρό νερό;
Εντάξει, εγώ εκεί μέσα δεν πατούσα για κανένα λόγο.
Μην φοβάσαι. Τα προφυλακτικά επιπλέουν και δεν υπάρχει φόβος να τα πατήσεις και να γλιστρήσεις. :haha:
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.219
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μην φοβάσαι. Το προφυλακτικά επιπλέουν και δεν υπάρχει φόβος να το πατήσεις και να γλιστρήσεις. :haha:
Δεν της αρέσει το νερο γενικά μάλλον! Δεν εξηγείται αλλιώς! 😄
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom