Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Εντάξει, εγώ εκεί μέσα δεν πατούσα για κανένα λόγο.
Δεν ξερω αν εχεις παει ποτε, αλλα η Βενετια εχει περιπου 500 πηγαδια που μεσω εκλεπτυσμενης μηχανικης αυτο το νερο το μετετρεπαν σε ποσιμο για εκατονταδες χρονια.
Απο οσο ξερω, δεν πεθαναν απο ποντικια.
 

annoula

Member
Μηνύματα
367
Likes
867
Δεν ξερω αν εχεις παει ποτε, αλλα η Βενετια εχει περιπου 500 πηγαδια που μεσω εκλεπτυσμενης μηχανικης αυτο το νερο το μετετρεπαν σε ποσιμο για εκατονταδες χρονια.
Απο οσο ξερω, δεν πεθαναν απο ποντικια.
Καλά και στο Παρίσι είπαν στους αθλητές να κολυμπήσουν στον Σηκουάνα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εντάξει, εγώ εκεί μέσα δεν πατούσα για κανένα λόγο.
Εχεις δει την ταινία "Θάνατος στη Βενετία";
Εχεις δίκιο αλλά απο τότε εχουν αλλαξει τα πράγματα με την τεχνολογια οπως σου εξηγει και η paestra

Καλά και στο Παρίσι είπαν στους αθλητές να κολυμπήσουν στον Σηκουάνα.
χαχαχα σωστή απάντηση!
Μαζι σου!
 

annoula

Member
Μηνύματα
367
Likes
867
Εχεις δει την ταινία "Θάνατος στη Βενετία";
Εχεις δίκιο αλλά απο τότε εχουν αλλαξει τα πράγματα με την τεχνολογια οπως σου εξηγει και η paestra
Στην Βενετία έχω πάει. Την ταινία δεν την έχω δει. Για κάποια πράγματα προτιμώ να βασίζομαι στο ένστικτο μου και τα κανάλια στην Βενετία μου φαίνονται όμορφα μονο αν είμαι μέσα σε γόνδολα ή πατάω σε ξηρά😋
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Καλά και στο Παρίσι είπαν στους αθλητές να κολυμπήσουν στον Σηκουάνα.
Δεν ειδα στην εικονα της Βενετιας
1. Ποταμι
2. Αθλητες
3. Κολυμπι
4. Ποντικια.
Αλλα αν νομιζετε οτι ειναι ιδια φαση το να περπαταει καποιος σε μια πλατεια με νερο βροχης, τι να πω.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Στην Βενετία έχω πάει. Την ταινία δεν την έχω δει. Για κάποια πράγματα προτιμώ να βασίζομαι στο ένστικτο μου και τα κανάλια στην Βενετία μου φαίνονται όμορφα μονο αν είμαι μέσα σε γόνδολα ή πατάω σε ξηρά😋
Εχω την ίδια γνώμη .Ουτε για αστείο να περπατήσω σε πλημμυρισμένους δρόμους στη Βενετία.
Ασε που θυμάμαι τη μπόχα στα μικρά σοκάκια απο υγρασία και έλλειψη ηλίου για να αεριστούν τα σπίτια οσων μενουν εκεί.
 

kostasz3

Member
Μηνύματα
21
Likes
27
Εχω παει στην Πράγα χειμώνα πριν το 2010,ενω δεν εχω παει στη Βενετία οποτε δεν μπορω να επιλεξω
Η Βενετία σιγουρα ειναι κατι μοναδικό.
η Πράγα τοτε μου φανηκε πανεμορφη,πεντακάθαρη.Κινηθηκα και σε μη τουριστικές περιοχές για βολτα και οχι για επαγγελματικο λογο και μπορω να πω οτι οι Τσέχοι ηταν πολυ φιλικοί
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.942
Δεν ξερω αν εχεις παει ποτε, αλλα η Βενετια εχει περιπου 500 πηγαδια που μεσω εκλεπτυσμενης μηχανικης αυτο το νερο το μετετρεπαν σε ποσιμο για εκατονταδες χρονια.
Απο οσο ξερω, δεν πεθαναν απο ποντικια.
Τα πηγάδια
Στη Βενετία, όμως, υπάρχουν και άλλα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, όπως ο τρόπος που χρησιμοποιούν τις δεξαμενές για να μαζεύουν το νερό της βροχής. Σε κάθε πλατεία, σε κάθε εσωτερική αυλή υπάρχουν πηγάδια, τα οποία στην πραγματικότητα δεν είναι πηγάδια αλλά δοχεία, δεξαμενές συλλογής όμβριων υδάτων.
Η κατασκευή τους ήταν πολύπλοκη εφόσον πρόκειται για μια εκσκαφή διαμέτρου 13 μέτρων και βάθους 4-5 μέτρων, όπου ακολουθεί η μόνωση των τοιχωμάτων με άργιλο, ο οποίος πρέπει να διατηρείται υγρός για να μην σκάσει. Ακολούθως γέμιζαν τη δεξαμενή με καθαρή άμμο από τους αμμόλοφους της περιοχής Treporti και στο κέντρο δημιουργούσαν ένα τεράστιο καλάμι που ξεκινούσε από τον πυθμένα και έφτανε στην επιφάνεια όπου τοποθετούσαν την κορυφή της δεξαμενής που δεν ήταν τίποτε περισσότερο από ένα μεταλλικό καρούλι που το χρησιμοποιούσαν για να κατεβάσουν και να ανεβάσουν τον κουβά. Το δάπεδο όπου βρίσκονται τα πηγάδια έχει κλίση προς το κέντρο για να βοηθήσει την εισροή του νερού με τη βοήθεια τεσσάρων οπών μέσα στην άμμο για να φιλτραριστεί και να φτάσει στο βάθος του τεράστιου καλαμιού. Η πόλη έχει σήμερα περίπου δύο χιλιάδες τέτοια πηγάδια.
αυτο το νερο το μετετρεπαν σε ποσιμο για εκατονταδες χρονια.
Όχι αυτό, αυτό είναι θάλασσα. Το νερότης βροχής. Η θάλασσα για να μετατραπεί σε πόσιμο
νερό χρειάζεται σύστημα αντίστροφης ώσμωσης, μια τεχνολογία που είναι σχετικά πρόσφατη.
Δεν ειδα στην εικονα της Βενετιας
1. Ποταμι
2. Αθλητες
3. Κολυμπι
4. Ποντικια.
Αλλα αν νομιζετε οτι ειναι ιδια φαση το να περπαταει καποιος σε μια πλατεια με νερο βροχης, τι να πω.
1)Δεν είδα ☔ βροχή.
2)Δεν είδα κόσμο να προφυλασσεται από την βροχή.
3)Δεν είδα βρεγμένα τραπέζια.
Είναι θάλασσα που έχει φουσκώσει από την παλίρροια. Αν εσύ που έχεις δηλώσει ότι σιχαίνεσαι
ακόμα και τα ρούχα σου να βάλεις σε ξένο πλυντήριο ,βάλεις τα πόδια σου σ αυτό το νερό,
τι να πω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Αν εσύ που έχεις δηλώσει ότι σιχαίνεσαι
ακόμα και τα ρούχα σου να βάλεις σε ξένο πλυντήριο ,βάλεις τα πόδια σου σ αυτό το νερό,
τι να πω.
Καημενε μου, σχεδον καθε μηνα τον χειμωνα με καθε βροχη βαζω τα ποδια μου στο ποταμι που δημιουργειται στους δρομους λογω των φραγμενων φρεατιων (τα καλα του να μην οδηγεις και να πρεπει να πας σπιτι με τα ποδια). Εννοειται οτι φερνουν και ο,τι περισσευει/στραγγιζει απο τους καδους σκουπιδιων.
Αλλα μετα πλενω τα παντα, δεν τα φοραω πανω μου 2 μερες. Εξακολουθω να σιχαινομαι να φορεσω τα ρουχα απο δημοσια -οχι ξενα- πλυντηρια.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.765
Ναι, γιατι ως γνωστον η Πραγα ειναι η μοναδικη πολη με ποταμι (και τι ποταμι ολοκληρος Βλτάβα ) και υπονομους κλ αλλά δεν εχει ποντικια!!!!;;;; ενταξει μωρε χρησιμα ειναι και αυτά, προχθες ετρεχα στον Κωτσοβολο γιατι ειχα ξεμεινει..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγώ ούτε Πράγα πέτυχα ούτε Βενετία
Μονο Bangkok μια φορα, k αρκετές φορες ... έξω από το σπίτι μας στην Θεσσαλονίκη
Σε βαθμό που απορούσα τι στο καλο κάνανε οι gates της γειτονιάς

Σίγουρα είναι λόγω της παλίρροιας αυτό στην Βενετία? δηλαδή γίνεται κάθε χρόνο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom