Ο Ρίσκο-Τζαμπας … γιατιιιι ???

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Λες:
Δεν έκανα σοσιαλάιζινγκ με τους ντόπιους, έχω φίλους ντόπιους... και δεν είπα ότι είναι απαραίτητα κακό το σοσιαλάιζινγκ με ντόποιους... το θέμα είναι πως το κάνεις το σοσιαλάιζινγκ...

Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου!! Αρα ακυρώνεται ή παρακάτω ερώτηση-παρατήρηση:


Λες ε? Οι χαζοαμερικάνοι τουρίστες δηλαδή που επιδιώκουν να πιάσουν επαφή με τους ντόπιους ρωτώντας τους ένα σωρό αηδίες τι είδος τουρίστες είναι?


Οσο αφορά το παρακάτω :
Βεβαίως και είναι αλλά το να μένω σε ένα χλιδάτο ξενοδοχείο και σε καλά εστιατόρια δεν με κάνει αυτόματα χαζοτουρίστα...

διαβασε προηγούμενη απάντηση μου!!


....θεωρώ τουλάχιστον κουτό να μαζοχίζομαι μένοντας σε λούμπεν περιοχές μόνο και μόνο για μια φο εμπειρία...

Διαβασε προηγούμενη απάντηση μου.Βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι.
Παντως και στην μακρυγιάννη κάτω από την ακρόπολη ύπαρχει χοστελ..Δεν την λες λουμπεν περιοχή, ούτε μαζοχίζεσαι μενοντας εκει..

Εχει πλάκα γιατί αυτά που λέω τα μεταφράζεις οπως θες να τα ακούσεις δίνοντας λάθος εντυπώσεις και στους υπόλοιπους..

Τελοσπάντων! Εχεις μια δικιά σου φιλοσοφία. Δεκτη!! Δεν προσπαθώ να στην αλλάξω και ουτε εχω σκοπό έτσι κι αλλιώς!! Εξάλλου οπώς λές και συ είναι η νόρμα..
Ωστόσο, οπως βλέπεις υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που δεν ακολουθούν την δικιά σου φιλοσοφία. έχουν ένα διαφορετικό τροπο σκέψης και ζωής. Δεν ακολουθούν τοσο τους κανονες και κάνουν μια διαφορετικη ζωή είτε είναι κάτω από 30 είτε είναι πάνω από 30...αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι και λίγοι όπως νομίζεις...Από τη στιγμή που δεν σε πιέζουν να ακολουθήσεις αυτόν τον τρόπο οφείλεις να τους σεβαστείς..
Αυτά

Υ.Γ. Κριμα που δεν θα σε πετύχω σε καμιά από τις επόμενες πτήσεις της Ryan. Θα είχε τη φάση του:bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Εχει πλάκα γιατί αυτά που λέω τα μεταφράζεις οπως θες να τα ακούσεις δίνοντας λάθος εντυπώσεις και στους υπόλοιπους..
Λυπάμαι που στο χαλάω αλλά δεν μεταφράζω τίποτε... χρησιμοποιώ τα λόγια σου και μόνον αυτά...

Ωστόσο, οπως βλέπεις υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που δεν ακολουθούν την δικιά σου φιλοσοφία. έχουν ένα διαφορετικό τροπο σκέψης και ζωής. Δεν ακολουθούν τοσο τους κανονες και κάνουν μια διαφορετικη ζωή είτε είναι κάτω από 30 είτε είναι πάνω από 30...αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι και λίγοι όπως νομίζεις...Από τη στιγμή που δεν σε πιέζουν να ακολουθήσεις αυτόν τον τρόπο οφείλεις να τους σεβαστείς..
Βεβαιότατα... είπα εγώ το αντίθετο... άλλωστε θεωρώ τον Γιώργο καλό μου φίλο και έχουμε πιεί και δυό μπύρες μαζί... το ότι βλέπουμε από διαφορετική οπτική τα ταξίδια δεν σημαίνει ότι δεν σέβομαι τον άλλον... γνώμες αλλάζουμε...

Υ.Γ. Κριμα που δεν θα σε πετύχω σε καμιά από τις επόμενες πτήσεις της Ryan. Θα είχε τη φάση του:bleh:
Vito μου πρωτομπήκα στη Ryan από Λονδίνο στο Δουβλίνο το σωτήριο έτος 1996 όταν κανένας δεν ήξερε στην Ελλάδα τι είναι η Ryan... τότε που χρησιμοποιούσε κατά κόρον Ρώσους φτηνούς πιλότους για να καταλάβεις... όπως σου είπα και σε καβάτζες έχω μείνει και σε βεράντες έχω κοιμηθεί και με έχουν κλέψει και έχω φοβηθεί... δεν είμαι χθεσινός στα ταξίδια... θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι λόγω πληθώρας ταξιδιών και κυρίως λόγω ηλικίας, έχω σαρανταρίσει πια, έχω μια κάποια πείρα στα ταξίδια και ότι γράφω δεν τα φαντάζομαι τα έχω ζήσει... σαφέστατα για την πλάκα μου θα μπορούσα να ταξιδέψω με την Ryan κάπου κοντά ή να μείνω στο αγαπημένο μου Berolina με κοινές τουαλέτες στο Charlottenburg του Βερολίνου για την φάση...σιγά τα λάχανα... και να σου πω και το άλλο με μουρλούς φίλους σχεδιάζουμε να πάμε Αυστραλία μόνο με loco εταιρίες και να μένουμε σε πάτους... φαντάσου αυτό τι χαβαλέ θα έχει... όλα αυτά όμως είναι η εξαίρεση... ο κανόνας είναι άλλος... εδώ γράφω ότι πιστεύω ότι είναι σωστό και όχι όποια ανοησία έκανα μικρός ή σκέφτομαι να κάνω στο μέλλον, γιατί μας διαβάζει κόσμος που δίνει βάση στα γραφόμενά μας... διαβάζει τα πάντα, τα ζυγίζει και κρίνει...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Vito μου πρωτομπήκα στη Ryan από Λονδίνο στο Δουβλίνο το σωτήριο έτος 1996 όταν κανένας δεν ήξερε στην Ελλάδα τι είναι η Ryan... τότε που χρησιμοποιούσε κατά κόρον Ρώσους φτηνούς πιλότους για να καταλάβεις... όπως σου είπα και σε καβάτζες έχω μείνει και σε βεράντες έχω κοιμηθεί και με έχουν κλέψει και έχω φοβηθεί... δεν είμαι χθεσινός στα ταξίδια... θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι λόγω πληθώρας ταξιδιών και κυρίως λόγω ηλικίας, έχω σαρανταρίσει πια, έχω μια κάποια πείρα στα ταξίδια και ότι γράφω δεν τα φαντάζομαι τα έχω ζήσει... σαφέστατα για την πλάκα μου θα μπορούσα να ταξιδέψω με την Ryan κάπου κοντά ή να μείνω στο αγαπημένο μου Berolina με κοινές τουαλέτες στο Charlottenburg του Βερολίνου για την φάση...σιγά τα λάχανα... και να σου πω και το άλλο με μουρλούς φίλους σχεδιάζουμε να πάμε Αυστραλία μόνο με loco εταιρίες και να μένουμε σε πάτους... φαντάσου αυτό τι χαβαλέ θα έχει... όλα αυτά όμως είναι η εξαίρεση... ο κανόνας είναι άλλος... εδώ γράφω ότι πιστεύω ότι είναι σωστό και όχι όποια ανοησία έκανα μικρός ή σκέφτομαι να κάνω στο μέλλον, γιατί μας διαβάζει κόσμος που δίνει βάση στα γραφόμενά μας... διαβάζει τα πάντα, τα ζυγίζει και κρίνει...
Ιρλανδία
Διαβάστε Ταξιδιωτικές Ιστορίες των μελών του TravelStories για την Ιρλανδία:
Επίσης δείτε:

Αγγλία
Διαβάστε Ταξιδιωτικές Ιστορίες των μελών του TravelStories για την Αγγλία:
Επίσης δείτε:

Αυστραλία
Διαβάστε Ταξιδιωτικές Ιστορίες των μελών του TravelStories για την Αυστραλία:
και όλα αυτα βρε μπαγασα πρίν κλείσεις καλά τα 40 ?????
όπως ανεφερες σε προηγούμενο μηνυμα σου ....μπράβο

πάντως αυτο το τελευταιο με τους πάτους τους άπατους της Αυστραλίας θα εχει ενδιαφέρον ...για δωσε καμια πληροφορία ???
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Γκουχου, γκουχου :shock::shock:

Υ.Γ sorry για το spam

οσο και να βηχεις ευαγγελία απο όλα τα παραπάνω βγάλαμε το συμπαίρασμα οτι δεν΄πρέπει να παμε στην Βενεζουέλα ......και σε περίεργες χωρες .

γιαυτο και εσυ το καλοκάιρι που θα πας στο big apple να πας να μείνεις στο bronx που ειναι 100% ασφαλές place to stay :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.932
Likes
52.224
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε λίγο η συζήτηση θα πάει πάλι στον Τσάβες.
Ααααα, εσένα τα θέλει ο κ… σου! Κι εμένα πάντως! Όποτε θες, να κάνουμε ένα ποστ μόνο για τον Τσάβες. Ειλικρινά το προηγούμενο το απόλαυσα.

Άραγε γιατί στην Κούβα υπάρχει σαφώς μειωμένη εγκληματικότητα εν συγκρίσει με αυτή της Βενεζουέλας? Μήπως τελικά τα ολοκληρωτικά καθεστώτα περιορίζουν την παραβατικότητα?

Ε, καλά, αυτό είναι δεδομένο και τα παραδείγματα είναι πάμπολλα. Μήπως παραδέχεσαι ότι η Βενεζουέλα δεν είναι ολοκληρωτικό καθεστώς; Στα σοβαρά, η Κούβα πέραν του πλήρους ελέγχου του πληθυσμού έχει και μια σειρά από πλεονεκτήματα:
Α) είναι νησί (δολοφονείς κάποιον…και πού πας; Στη θάλασσα;
Β) έχει μια απίστευτα αποτελεσματική αστυνομία. Η εξιχνίαση των σοβαρών εγκλημάτων είναι στο 97%. Το αντίστοιχο ποσοστό στη Βενεζουέλα (σύμφωνα με τον Τάρρε πάντα) είναι… 9%. Πλήρης ανομία δηλαδή.
Γ) Απαγορεύεται η αγορά γης και περιουσίας. Δηλαδή και να κλέψεις ένα αμάξι, τι θα το κάνεις; Αν το παρκάρεις έξω από το σπίτι σου, όλη η γειτονιά (μαζί κι ο πάντα σε επιφυλακή πρόεδρος του τετραγώνου) θα αναρωτιέται πού το βρήκες, αφού απαγορεύεται η αγορά αυτοκινήτων. Στη Βενεζουέλα αν κάνεις μια ληστεία, πας και αγοράζεις μια βίλα στο Λος Λιάνος και ησύχασες…στην Κούβα απαγορεύεται η αγορά σπιτιών. Η διαφορά είναι σαφής.
Δ) Ιστορικά –και πριν την καθιέρωση καθεστώτων Τσάβες και Κάστρο- η Κούβα ήταν μια χώρα ήσυχη (με βασικό πρόβλημα το οργανωμένο έγκλημα των καζιναρχών και όχι το street crime) και η Βενεζουέλα βίαιη. Είναι δηλαδή πρόβλημα ετών.
Ε) Η κατανομή πλούτου στην Κούβα είναι η πιο ισότιμη σε όλη την ήπειρο. Στη Βενεζουέλα από τις πιο άνισες
ΣΤ) Οι Κουβανοί είναι οι πιο μορφωμένοι πολίτες της Λ.Αμερικής, οι Βενεζουελάνοι είναι κάπου κάτω από το μέσο όρο και είθισται τα εγκλήματα να διαπράττονται από τους λιγότερο μορφωμένους
Η) Η γειτνίαση με την Κολομβία δεν είναι καλό πράγμα. Από την ώρα που οι παραστρατιωτικοί πληρωμένοι δολοφόνοι της κυβέρνησης έμειναν χωρίς δουλειά διότι οι αντάρτες υποχώρησαν στη ζούγκλα, πολλοί –μετά από χρόνια εξάσκησης της μισθοφορίας- πέρασαν στη Βενεζουέλα όπου ασχολήθηκαν με τις απαγωγές. Ήταν οπλισμένοι, άνεργοι και το μόνο που ήξεραν να κάνουν όλη τους τη ζωή ήταν να δολοφονούν… ε, αυτό συνέχισαν να κάνουν, σε μια χώρα όπου και περισσότεροι πλούσιοι υπάρχουν και οι αρχές της έχασαν τη μπάλα με το έγκλημα.
Θ) Το πιο σημαντικό: Η διαφθορά στη Βενεζουέλα είναι από τις χειρότερες στον πλανήτη. Το ότι η πλειοψηφία των πολιτών σύμφωνα με πρόσφατο γκάλοπ θεωρεί πως η αστυνομικοί κάνουν απαγωγές και πουλάνε ναρκωτικά τα λέει όλα. Η απίστευτα υψηλή ποσόστωση μη εξιχνιασμένων εγκλημάτων μάλλον οφείλεται όχι στην ανικανότητα, αλλά στη μη διάθεση εξιχνίασής τους.

Γιατί φαντάζομαι σην Κούβα δεν γυρνούν με πιστόλια στην κολότσεπη.
Σωστό, παρότι η χώρα είναι γεμάτη με όπλα! Τα ελέγχουν συγκεκριμένες μονάδες και μοιράζονται στο γενικό πληθυσμό μόνο σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης (έγινε π.χ το βράδυ που ανακοινώθηκε η ασθένεια του Φιντέλ). Στη Βενεζουέλα με την καουμπόικη αμερικάνικη παράδοση (οι Βενεζουελάνοι ήταν επί δεκαετίες η πιο αμερικανοποιημένη χώρα της ηπείρου) η οπλοφορία ήταν ανέκαθεν κάτι το νορμάλ.

Μάλλον στην Βενεζουέλα δεν πολυπέτυχε ο σοσιαλισμός!
Ενώ στην Κούβα πέτυχε; Εξαρτάται τι παραμέτρους παίρνεις. Αν η μόνη σου παράμετρος είναι η εγκληματικότητα τότε η Βενεζουέλα είναι το πιο αποτυχημένο παράδειγμα σοσιαλισμού και η Σαουδική Αραβία ο παράδεισος επί γης. Αν πάρεις την οικονομική παράμετρο, η Κούβα πληρώνει 10$ το μήνα τους εργαζόμενούς της και η Βενεζουέλα έχει πλέον τον δεύτερο (ίσως και τρίτο, δεν το θυμάμαι) υψηλότερο μίνιμουμ μισθό στην ήπειρο: 566$ με τις νέες αυξήσεις Τσάβες της τάξης του 22%. Φυσικά το μέτρο δεν ανακοινώθηκε από τα ΜΜΕ της χώρας… Κατά τους καναλάρχες της χώρας οι πολίτες δε χρειάζεται να μάθουν ότι αυξήθηκε ο μισθός τους… ας δούνε σαπουνόπερες και ντοκιμαντέρ για την πείνα στην Κούβα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.932
Likes
52.224
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ όμως ξέρω και στην λέω... ο Παναμάς... έμεινα στο Panama City σχεδόν μια βδομάδα...

Κι εμένα ήταν η κοπέλα μου Πανμέζα κι έχω πάει επτά φορές, τη μία έκατσα ένα μήνα. Κουκλοθέατρο ακόμη και το Coco Loco σε σχέση με το κέντρο του Μαρακάιμπο ή το Cerro ή ακόμη και μέτριες περιοχές του Καράκας. Ουδεμία σύγκριση…

όλοι μα όλοι οι Έλληνες του Παναμά οπλοφορούν
Όχι αυτός που με φιλοξένησε.

μου είπαν ότι στις ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ περιοχες της πόλης υπάρχει τεράστιο πρόβλημα εγκληματικότητος... εννοείτε ότι στις καλές περιοχές δεν τρέχει κάστανο... έχεις πάει στην Colon Γιώργο για να καταλάβεις τι σημαίνει εγκληματικότητα?

Φυσικά, και είναι πολύ επικίνδυνα. Σε αντίθεση με το Καράκας, οι ασφαλείς γειτονιές είναι ασφαλείς. Στο Καράκας οι ακριβές γειτονιές δεν είναι ασφαλείς. Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στις δύο χώρες, η Βενεζουέλα είναι άκρως πιο επικίνδυνη. Όποιο δείκτη εγκληματικότητας κι αν πάρεις (από κλοπές αυτοκινήτων μέχρι ληστείες και δολοφονίες ανά κάτοικο) η σύγκριση Παναμά-Βενεζουέλας είναι υπέρ του Παναμά. Για εκτός Πάναμα Σίτυ και Κολόν δε, δεν το συζητώ, ο Παναμάς είναι απλή οδοντόβουρτσα, ακόμη και στη δεύτερη μεγαλύτερή του πόλη, σε αντίθεση με την επαρχία της Βενεζουέλας.

άστον λοιπόν τον Παναμά ήσυχο που θα μας τον βγάλεις Λουξεμβούργο...
Please quote πού είπα ότι ο Παναμάς είναι Λουξεμβούργο. Είπα ότι είναι πολύ ασφαλέστερη χώρα από τη Βενεζουέλα, πράγμα που συνάδει με όλες τις πηγές που παρέθεσα.

υποθέτω όμως ότι επίσης ο κόσμος θα κυκλοφορεί με όπλα στην Κολομβία, το Εκουαδόρ, το Σαλβαδόρ την Γουατεμάλα... δεν μου κάνει καμιά εντύπωση και απορώ πως πέφτεις από τα σύνεφα... η οπλοφορία στην Κεντρική και Βόρεια-Νότια Αμερική είναι κάτι το συνηθισμένο...

Πουθενά σαν την Βενεζουέλα. Συγκριτικά μιλάμε πάντα. Π.χ η Κολομβία είναι μια χώρα πολύ ασφαλέστερη από τη Βενεζουέλα (οι θάνατοί της είναι κυρίως στην εμπόλεμη ζώνη, στην οποία δεν πάει ούτε ο Ράμπο). Κι εκεί οπλοφορύν, αλλά δεν υπάρχει η υστερία της Βενεζουέλας, ίσως επειδή δεν υπάρχει και η ίδια αντιμετώπιση από τα ΜΜΕ.

κάνε ένα μικρό γκάλοπ και ρώτα τον κόσμο όταν ταξιδεύει που μένει σε τετράστερα ξενοδοχεία ή σε hostel? Αυτό με το 85% των τουριστών που μένουν σε hostel που το διάβασες? Θα ήθελα να μας δώσεις την πηγή σου...

Είναι η πτυχιακή μου εργασία με θέμα τον τουρισμό στις χώρες των Άνδεων. Τα στοιχεία είναι από τα υπουργεία τουρισμού των 6 χωρών (στη Βενεζουέλα το Υπ. Οικονομικών και στο Εκουαδόρ το Εμπορίου). Για να είμαι πιο ακριβής, το 85% των διανυκτερεύσεων γίνονται σε καταλύματα των δύο κατώτερων κατηγοριών, μια patent που ακολουθείται σε όλες τις Άνδεις, αφού ο προορισμός αποτελεί τον δεύτερο overseas προορισμό για backpackers, μετά τη ΝΑ Ασία. Ειδικά η Βενεζουέλα, αν της βγάλεις τους businessmen, σχεδόν δεν έχει τουρίστες που να μένουν σε ακριβά καταλύματα, αναλογικά με αυτούς που μένουν σε hostel, πανδοχεία, ενοικιαζόμενα δωμάτια και hostales.

άμα σε τρώει ο πισινός σου και μένεις σε hostel σε slum areas
Δεν έχω δει ποτέ μου hostel σε slum area, δε νομίζω πως θα είχαν και μεγάλη επιτυχία.

αν μένεις σε ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο με ασφάλεια οι κίνδυνοι ασφαλώς και ελαχιστοποιούνται... κοινή λογική είναι ρε παιδιά αλλά εσείς πάτε να βγάλετε το άσπρο μαύρο...

Μέσα στο ξενοδοχείο προφανώς και δεν πρόκειται να σε δολοφονήσει κανείς. Αλλά τα σοβαρά εγκλήματα (τύπου απαγωγής τουρισμού) ως επί το πλείστον στη Βενεζουέλα λαμβάνουν χώρα στη Gran Sabana, την κατεξοχήν περιοχή των ακριβών ξενοδοχείων. Τι λογική έχει να καραδοκείς να απαγάγεις τον κάτοικο μιας φαβέλας;

Βεβαιότατα, αλλά ξέχασες να μας πεις ότι για χώρες όπως η Σιέρρα Λεόνε , η Αγκόλα, η Τζαμάικα, η Γουατεμάλα, η Σομαλία , η Λιβερία, η Σουαζιλάνδη, η Αιτή, το Καζακστάν, το Αφανιστάν, η Παπούα, το Ιράκ, η Ζάμπια, το Πακιστάν, το Κονγκό, το Ζαίρ, το Σουδάν, η Υεμένη , η Νιγηρία και δεν ξέρω εγώ πόσες άλλες ή δεν αναφέρονται στη λίστα λόγω έλλειψης στοιχείων ή τα στοιχεία είναι ελλειπή μια που υπάρχουν χρονιές που δεν έχουν αριθμούς...
μην δημιουργείς λοιπόν πλαστές εντυπώσεις... γίνε λίγο πιό προσεκτικός όταν αναφέρεις πηγές...

Έχουμε μια πολύ ωραία αντιπαράθεση μέχρις στιγμής, την οποία εγώ γουστάρω πολύ (και θα τη γούσταρα παραπάνω αν δε μου κόστιζε και τόσο…), φαντάζομαι κι εσύ. Αλλά δε σε βλέπω να παραθέτεις ποτέ πηγές, το μόνο που κάνεις είναι να αμφισβητείς τις δικές μου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ψάχνω συνεχώς να ικανοποιώ την ανάγκη για πηγές, αλλά μου κοστίζει χρόνο (ΠΟΛΥ αργή η σύνδεση) και χρήμα. Είναι αρκετά εύκολη η αναζήτησή τους για κάποιον με γρήγορο ίντερνετ και μπορείς να τις βρίσκεις και μόνος σου, έξυπνο παλικάρι είσαι, γλώσσες μιλάς, καν’το. Για να ικανοποιήσω πάντως την ερώτηση βουαλά: GUATEMALA: Homicide Rate - From Bad to Worse - IPS ipsnews.net

Έχουμε και λέμε για τις χώρες που ανέφερες:

  • η Τζαμάικα μοιράζεται την ίδια θέση με τη Βενεζουέλα
  • η Γουατεμάλα είναι η 17η χειρότερη στον κόσμο (και σύμφωνα με αυτό Guatemala: Crime capital of Central America | Spero News) που είναι και πιο πρόσφατο πλέον είναι στα ίδια χάλια με Βενεζουέλα και Τζαμάικα
  • Η Σομαλία έχει 10 φορές λιγότερες δολοφονίες από τη Βενεζουέλα
  • Η Λιβερία έχεις τις μισές δολοφονίες από τη Βενεζουέλα ή ίσες (ανάλογα με το ποια από τις δύο λίστες προτιμάς)
  • Η Σουαζιλάνδη ακόμη λιγότερες
  • Η Αϊτή μόλις 5,3 ανά 100.000 αντί για 35 που έχει η Βενεζουέλα, δηλαδή επτά φορές λιγότερες (πριν το σεισμό αυτά βεβαίως)
  • Το Καζακστάν… έχει μόλις 11.5
  • Η Παπούα λίγο παραπάνω από το Καζακστάν
  • Το Ιράκ 21, στα δύο τρίτα της Βενεζουέλας, άλλωστε είναι και το βασικό επιχείρημα της αντιπολίτευσης στη χώρα: «πώς γίνεται να έχουμε περισσότερους νεκρούς από το εμπόλεμο Ιράκ σε καθημερινή βάση»
  • Η Ζάμπια 7.89
  • Το Πακιστάν 6.86
  • Η Υεμένη μόλις 2.5
  • Το Ζαϊρ (Κονγκό) 18.8, επικίνδυνο είναι δηλαδή, αλλά δυο φορές ασφαλέστερο από τη Βενεζουέλα
  • Η Νιγηρία 17.7, σχεδόν σαν τον Κονγκό

Κοινώς η Βενεζουέλα είναι ΣΑΦΩΣ πιο επικίνδυνη από όλες όσες ανέφερες. Παγκοσμίως, οι μόνες πιο επικίνδυνες είναι η Κολομβία (σε πολεμική σύρραξη), η Ονδούρα και το Σαλβαδόρ και η Σιέρρα Λεόνε. Και μόνο το ότι η Βενεζουέλα είναι στα ίδια χάλια με τη Τζαμάικα λέει πολλά, θα έπρεπε να σε πείθει από μόνο του. Και μη μου πεις πως είναι μπαγιάτικα τα στατιστικά, διότι συμφωνούν με τα περσινά στοιχεία για τη Βενεζουέλα που ανέφερεα προηγουμένως (τι 31 δολοφονίες ανά 100.000, τι 32.5… μια ή άλλη).


Ναι αλλά το κάνεις Γιώργο...
Μα, αφού είναι η στατιστικά εμπεριστατωμένη αλήθεια τι να κάνουμε; Ξαναλέω πάντως, ότι η χώρα ταξιδεύεται, όπως ταξιδεύεται και η Τζαμάικα και όλες οι χώρες του κόσμου, παντού πάει κόσμος. Απλά ο βαθμός επιφυλακής απαιτείται (κατ’εμέ) να είναι πολύ υψηλότερος από σχεδόν οπουδήποτε αλλού. Αυτό είπα.

πάντα ξεχνάς ότι εσύ δεν είσαι ο μέσος ταξιδιώτης...
Ε, και; Ούτε εσύ είσαι ο μέσος ταξιδιώτης, ούτε ο Σουδιανός, ούτε η ΚΙΚΙ. Το φόρουμ δεν απευθύνεται ΜΟΝΟ στο μέσο ταξιδιώτη, αν υπάρχει και τέτοιο πράγμα δηλαδή (θα έχει ενδιαφέρον να το ορίσουμε αυτό κάποια μέρα ως όρο).

κανένας Έλληνας δεν έχει την δυνατότητα να λείπει μήνες από την Ελλάδα και να κάθετε π.χ στην Κούβα για μήνες...

Ε, καλά…δεν κάθομαι κιόλας… Και ναι, ξέρω κι άλλους, οι περισσότεροι φίλοι μου (και μεγαλύτερης ηλικίας μάλιστα) έτσι ζουν. Όχι πως είναι πλειοψηφία, αλλά ο καθένας κάνει παρέα (και) με το συνάφι του κι επιδιώκει να περιτριγυρίζεται από άτομα με τα ίδια ενδιαφέροντα και υπάρχουν πολλοί σαν κι εμένα. Και ταξιδεύοντας με ένα συγκεκριμένο τρόπο, προφανώς συναντάς και συγκεκριμένους ανθρώπους (π.χ ένας που πηγαίνει στα all-inclusive μάλλον θα συναντά άτομα που τους αρέσει ο συγκεκριμένος τρόπος διακοπών). Άλλο παράδειγμα: το round-the-world-trip, που είναι κανόνας για Αυστραλούς, Νεοζηλανδούς, πολλούς Βρετανούς και σχεδόν όλους τους Ισραηλινούς μετά ή πριν το στρατό, στην Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια. Σε μεγάλες πόλεις της Ευρώπης υπάρχουν εξειδικευμένα πρακτορεία για τα RTW tickets και στην Ελλάδα σε πολλά πρακτορεία νομίζουν πως είναι συγκρότημα ροκ.

ο μέσος δεν θα μείνει σε ένα μέρος με αυξημένη εγκληματικότητα σε ένα απλό και φτηνό hostel...

Διαφωνώ. Ή μάλλον διαφωνώ για την περίπτωση των Άνδεων και της ΝΑ Ασίας. Αν βγάλεις τα οργανωμένα, τους businessmen και τους all-inclusive, οι περισσότεροι σε αυτές τις χώρες σε τέτοια ξενοδοχεία μένουν. Στο Κούσκο π.χ, τα hostales έχουν περισσότερα κρεβάτια από τα ξενοδοχεία τριών αστέρων και πάνω. Απλώς επειδή ως Έλληνες δεν έχουμε συνηθίσει αυτό τον τρόπο ταξιδιού πολλές φορές τον αγνοούμε ή τείνουμε να νομίζουμε πως είναι μια μικρή μειοψηφία αυτοί που τον προτιμούν. Και το επιχείρημά μου σε όλο αυτό το ποστ είναι πως η εγκληματικότητα κατά τουριστών στη Βενεζουέλα είναι κυρίως στις τουριστικές περιοχές και δε χτυπά την πόρτα αυτών (των λίων, διότι ούτε οι περισσότεροι backpackers το κάνουν) που πάνε στα γκέτο του Καράκας.

να το ξαναπώ για τελευταία φορά... δεν είναι τραγικό να πάς μόνος σου στη Βενεζουέλα... βεβαίως και είναι δύσκολο και επικίνδυνο,αν δεν έχεις ταξιδιωτική πείρα ιδίως, σαφέστατα και πρέπει να έχεις τα μάτια σου 104 και πάντα να είσαι στην τσίτα, αλλά αν ακολουθείς την στοιχειώδη λογική η χώρα ασφαλώς και ταξιδεύεται...

Συμφωνούμε μέχρι κεραίας.

όπως στη χώρα μου τρώω σε καλά εστιατόρια έτσι ακριβώς θέλω να κάνω και στις χώρες που επισκέπτομαι... που βλέπετε το παράξενο?

Φαντάζομαι ότι η ερώτηση δεν απευθύνεται σε μένα, διότι δεν το θεωρώ παράξενο. Απλώς διαφωνούμε στα γούστα μας, πράγμα λογικό και όμορφο. Παρεμπιπτόντως, μάλλον διαφωνούμε και στο τι είναι «καλό» εστιατόριο, όπως μάλλον διαφωνούμε και στο τι είναι «καλό» ρούχο ή ίσως και στο τι είναι «όμορφη» γυναίκα. Άλλωστε δεν είναι μετρήσιμα μεγέθη διότι άπτονται του γούστου και των ενδιαφερόντων του καθενός. Αλλά η εγκληματικότητα είναι μετρήσιμη.

η λογική μένω σε πάτους για να καταλάβω πως μένουν οι ντόποιοι είναι εντελώς βλακώδης για μένα...

Για μένα όχι, εκεί διαφωνούμε.

όταν περάσεις τα 30 βλέπεις αλλιώς τον κόσμο...ξέρεις πολλούς οικογενειάρχες ή τριαντάριδες και σαραντάριδες που διαλέγουν να μείνουν σε hostel?

Σχεδόν όλο μου τον κύκλο. Που δεν είναι η πλειοψηφία, αλλά έχω την αίσθηση πως είναι πολύ ευρύτερος από αυτό που φαντάζεσαι. Ειδικά οι ξένοι φίλοι μου είναι ως επί το πλείστον 35+ (κάνω παρέα με γέρους, σώστε με… ψάχνω και κοπέλα και βρίσκω μόνο μεγάλες…) και είναι στη φάση που είμαι κι εγώ. Στα περισσότερα hostel ή πανδοχεία (προτιμώ τα τελευταία) που μένω είναι πάρα πολλοί οι 30+, ανάλογα με το κατάλυμα και τη χώρα (π.χ όχι στη ΝΑ Ασία…) μπορεί να είναι και πλειοψηφία.

Τελειώνω διότι κούρασα: η Βενεζουέλα ταξιδεύεται, η Γουατεμάλα το ίδιο και είμαστε πολλές οι ζωντανές αποδείξεις. Τα ακριβά ξενοδοχεία δεν είναι εγγύηση ότι δε θα σου συμβεί τίποτε, ο καθοριστικός παράγοντας είναι η επίγνωση του πού βρίσκεσαι, η εμπειρία και φυσικά η τύχη (στη Γουατεμάλα π.χ από 10 ξένους στο λεωφορείο έκλεψαν εμένα με πιστόλι, 10% πιθανότητα είχα και διάλεξαν εμένα κι όχι τον πίσω ή τον μπροστά μου). Όποιος πάει στη Βενεζουέλα, κατ’ εμέ θα πρέπει να προσέχει περισσότερο από σχεδόν οπουδήποτε αλλού στον κόσμο. Αλλά να πάει. ΘΑ περάσει πολύ καλά και μετά θα μπορούμε να τσακωνόμαστε και για τον Τσάβες στο ποστ του stavros serres…

Τέλος, τελείως συμπτωματικά, μέσα στα συνέδρια που έχω για φέτος, μόλις με κάλεσαν και σε ένα για την εγκληματικότητα στη Λατινική Αμερική. Μακάρι να μπορέσω να πάω, θα έχει ενδιαφέρον, αν συμβεί θα κάνω σχετικό ποστ και τα ξαναλέμε εκεί.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μήπως τελικά τα ολοκληρωτικά καθεστώτα περιορίζουν την παραβατικότητα?

Τα ολοκληρωτικά καθεστώτα περιορίζουν....σκέτο.Αλλά το ζήτημα είναι τι ορίζει ο καθένας ως ολοκληρωτικό.

Α) είναι νησί (δολοφονείς κάποιον…και πού πας; Στη θάλασσα;

Στη Sierra Maestra,ξέρω'γω;
Δηλαδή στις υπόλοιπες χώρες όλοι οι δολοφόνοι περνάνε τα σύνορα;
Ή μήπως η Τζαμάικα είναι ενδοχώρα και δεν το ήξερα.Πολύ φτωχό επιχείρημα.

Β) Η εξιχνίαση των σοβαρών εγκλημάτων είναι στο 97%.

Αφού δεν υπάρχει σοβαρό έγκλημα τι να εξιχνιάσει;Σιγά τους αποτελεσματικούς.


ΣΤ) Οι Κουβανοί είναι οι πιο μορφωμένοι πολίτες της Λ.Αμερικής, οι Βενεζουελάνοι είναι κάπου κάτω από το μέσο όρο και είθισται τα εγκλήματα να διαπράττονται από τους λιγότερο μορφωμένους


Αυτό νομίζω ότι είναι το κλειδί της χαμηλής εγκληματικότητας στην Κούβα και σε παρόμοιες κοινωνίες,και ιστορικά αν θες.Η παιδεία και η ανεπτυγμένη αίσθηση της αλληλεγγύης και της συντροφικότητας.Πιστεύω ότι αν χαθεί αυτό στην Κούβα θα γίνει χαμός.


Μάλλον στην Βενεζουέλα δεν πολυπέτυχε ο σοσιαλισμός!

Ενώ στην Κούβα πέτυχε;

Απαντάς με επιχείρημα σε ένα προφανώς ειρωνικό σχόλιο.Εγώ πάλι δεν ξέρω καμία χώρα που να εφαρμόστηκε ορθά ο Σοσιαλισμός,αλλά το να κρίνω μια θεωρία από την λάθος εφαρμογή της στην πράξη....νομίζω είναι άδικο.Πάρε παράδειγμα το Χριστιανισμό! ;)


Γενικότερα πάντως ρε Γιώργο,βλέπω να πατάς πολύ σε στατιστικές κυρίως κρατών αλλά και οργανισμών.Δηλαδή τις εμπιστεύεσαι τόσο πολύ;Το ότι μπορεί να έχουν στοχευμένα κριτήρια ή να εξυπηρετούν συγκεκριμένες καταστάσεις δεν σου περνάει απ'το μυαλό;

Το παράδοξο της Φρανκφούρτης το έχεις ακουστά;Έχει ένα από τα υψηλότερα ποσοστά απάτης πιστωτικών καρτών επειδή εκεί εδρεύουν τα γραφεία εκκαθάρισης των μεγάλων χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων με αποτέλεσμα να εγγράφονται στα στατιστικά της πόλης.Ένα πολύ απλοϊκό παράδειγμα.

Δεν αμφισβητώ ούτε τον έναν ούτε τον άλλον,αντιθέτως βρίσκω πολύ εποικοδομητική τη συζήτηση.

Για να είμαι ειλικρινής θαυμάζω τον τρόπο του Γιώργου αλλά επιλέγω τον τρόπο του Traveller.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.344
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Λυπάμαι που θα χαλάσω μερικούς, αλλά όταν περνάς τα 30, άντε τα 35 δεν πας σε χόστελ ούτε σε πάτους και φυσικά δεν ψάχνεις την "αυθεντικότητα" - δεν υπάρχει στις μέρες μας αυτό, πάει τέλειωσε.
Μη φαντασιώνεστε ότι ζείτε καταστάσεις απρόμαυρων φιλμ με εξερευνητές, τυχοδοδιώκτες σε ζούγκλες, φτωχογειτονιές, παρακμιακά μπαρ κλπ κλπ.

Κάθε ηλικία έχει τα στάνταρ της, το να είσαι 20 και να γυρνάς εδώ και εκεί πεινασμένος και να κοιμάσαι σε σταθμούς και σε πάρκα μια χαρά μου κάνει.
Να κοντεύεις όμως τα 40 και να διακινδυνεύεις για το δήθεν αυθεντικό, ή για να κάνεις οικονομία, μάλλον θλιβερό είναι.
Ή στην καλύτερη περίπτωση γραφικό.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Κι εκεί οπλοφορύν, αλλά δεν υπάρχει η υστερία της Βενεζουέλας, ίσως επειδή δεν υπάρχει και η ίδια αντιμετώπιση από τα ΜΜΕ.
Τώρα Γιώργο κάτι πας να πεις... είδες τελικά που σιγά σιγά ανακαλύπτεις και άλλες τραγικά επικίνδυνες περιοχές στην Λ.Αμερική? Είδες που μόνος σου θυμήθηκες τελικά ότι όχι μόνο στη Βενεζουέλα οπλοφορεί ο κόσμος εκεί κάτω? Τύποι μπουμπούκια στον Παναμά μου είπαν ότι σαν την Colon δεν υπάρχει μέρος σε επικινδυνότητα στη Λ.Αμερική... το Καράκας το έχουν για εκκλησία... και όταν λέμε ότι οι τύποι είναι μπουμπούκια εννοούμε μπουμπούκια...

Ειδικά η Βενεζουέλα, αν της βγάλεις τους businessmen, σχεδόν δεν έχει τουρίστες που να μένουν σε ακριβά καταλύματα, αναλογικά με αυτούς που μένουν σε hostel, πανδοχεία, ενοικιαζόμενα δωμάτια και hostales.
Τρελλή ένσταση... δηλαδή εσύ τα πανδοχεία, τα ενοικιαζόμενα και τα Ηatto στα Los Roques και στο Los Llanos τα βάζεις στην κατηγορία hostel και μας λες ότι απευθύνονται σε backpacker? Έχεις ιδέα πόσο κοστίζει το βράδυ σε ένα απλό ενοικιαζόμενο στα Los Roques και στη Margarita? Πόσο πάει το βράδυ σε ένα απλό Hatto?

Δεν έχω δει ποτέ μου hostel σε slum area, δε νομίζω πως θα είχαν και μεγάλη επιτυχία.
Tράβα μια βόλτα στη Πλατεία Βάθη να δεις...

Έχουμε μια πολύ ωραία αντιπαράθεση μέχρις στιγμής, την οποία εγώ γουστάρω πολύ (και θα τη γούσταρα παραπάνω αν δε μου κόστιζε και τόσο…), φαντάζομαι κι εσύ. Αλλά δε σε βλέπω να παραθέτεις ποτέ πηγές, το μόνο που κάνεις είναι να αμφισβητείς τις δικές μου.
Γράφε εσύ και μην στεναχοριέσαι θα τα βρούμε με μπύρες στην Αθήνα...

Γιώργο δεν αμφισβητώ τις πηγές σου, αμφισβητώ έτσι όπως τις παρουσιάζεις... μου αραδιάζεις πάλι μια λίστα ή οποία δεν λέει απολύτως τίποτε... μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις... δεν υπάρχουν στοιχεία για όλα τα χρόνια για τις χώρες που αναφέρεις με αποτέλεσμα να βγαίνει πλασματικός μέσος όρος... όλα αυτά από τις πηγές που εσύ παρέθεσες... το παράδειγμα της Εσθονίας που σου είπα νομίζω ότι είναι χαρακτηριστικό... εξάλλου στα σοβαρά πιστεύεις πως καταγράφονται και αρχειοθετούνται όλες οι δολοφονίες που γίνονται στα βάθη της Αφρικής π.χ?? Κοντολογής δεν είναι στατιστικά ενημερωμένη η λίστα και συνεπώς έτσι όπως την παρουσιάζεις κατάφορα χαλκευμένη... εδώ πρέπει να επισημάνω για πολλοστή φορά ότι ποτέ δεν υποστήριξα ότι η Βεναζουέλα είναι ασφαλής χώρα, απλά δεν είναι η τρίτη πιο επικίνδυνη χώρα στον κόσμο όπως θέλεις να μας την παρουσιάζεις με τις ανακριβείς λίστες σου... στο ξαναλέω, η πιό υπεύθυνη γνώμη είναι αυτή των κατοίκων... ε λοιπόν οι άνθρωποι ζουν κανονικά... δεν τρέμει το φυλοκάρδι τους κάθε μέρα πως δεν θα γυρίσουν το βράδυ σπίτι τους... βγαίνουν έξω κάθε βράδυ , τρώνε έξω, διασκεδάζουν , δουλεύουν... οι καλές περιοχές του Καράκας σφύζουν από ζωή και αυτό είναι η πραγματικότητα... λες να είναι τρελλοί όλοι αυτοί που κυκλοφορούν?

Και ναι, ξέρω κι άλλους, οι περισσότεροι φίλοι μου (και μεγαλύτερης ηλικίας μάλιστα) έτσι ζουν. Όχι πως είναι πλειοψηφία, αλλά ο καθένας κάνει παρέα (και) με το συνάφι του κι επιδιώκει να περιτριγυρίζεται από άτομα με τα ίδια ενδιαφέροντα και υπάρχουν πολλοί σαν κι εμένα.
Αυτό ακριβώς έλεγα και στο φίλο vito λίγο πιο πάνω... αλλά όπως σωστά κι εσύ λες μάλλον δεν είσαστε η πλειοψηφία... μην κρίνεις λοιπόν με τα δικά σου μέτρα και σταθμά... οι στατιστικές που λατρεύεις λένε ότι ο μέσος ταξιδιώτης θεωρεί ταξίδι ζωής μια βδομάδα στη Ν.Υόρκη και μεγάλη υπόθεση ένα Π/Σ/Κ στο Λονδίνο πράγματα που για μας είναι αστεία... εκεί πάει το μέσος ταξιδιώτης... ασφαλώς και εδώ μέσα ελάχιστοι είναι μέσοι ταξιδιώτες...

Διαφωνώ. Ή μάλλον διαφωνώ για την περίπτωση των Άνδεων και της ΝΑ Ασίας. Αν βγάλεις τα οργανωμένα, τους businessmen και τους all-inclusive, οι περισσότεροι σε αυτές τις χώρες σε τέτοια ξενοδοχεία μένουν. Στο Κούσκο π.χ, τα hostales έχουν περισσότερα κρεβάτια από τα ξενοδοχεία τριών αστέρων και πάνω.
Ρε Γιώργο συμφωνείς ή διαφωνείς άλλη είναι η παγκόσμια πραγματικότητα ... γιατί βγάζεις έξω τους businessmen και τους all-inclusive? Γιατί αυτοί δεν μετράνε? Μιλάς για το Cusco... μα το Cusco είναι περίπτωση... το όνειρο του κάθε backpacker... για να καταλάβω... λες δηλαδή οτι η πλειοψηφία των ατόμων που ταξιδεύουν και μέσα σε αυτούς βάζεις άτομα και πάνω από 30 ετών μένουν σε hostels και όχι σε ξενοδοχεία? Δυσκολεύομαι να το πιστέψω και το αφήνω στην κρίση του καθενός εδώ μέσα...

Απλώς διαφωνούμε στα γούστα μας, πράγμα λογικό και όμορφο. Παρεμπιπτόντως, μάλλον διαφωνούμε και στο τι είναι «καλό» εστιατόριο, όπως μάλλον διαφωνούμε και στο τι είναι «καλό» ρούχο ή ίσως και στο τι είναι «όμορφη» γυναίκα. Άλλωστε δεν είναι μετρήσιμα μεγέθη διότι άπτονται του γούστου και των ενδιαφερόντων του καθενός.
Έχουμε κάνει την ίδια κουβέντα στο forum και παλαιότερα... διαφωνώ πλήρως... για μένα το ωραίο είναι αντικειμενικό... αν φας στο Βαρούλκο π.χ εννέα στις δέκα φορές θα ξετρελαθείς αν φας σε μια τυχαία ταβέρνα θα συμβεί το αντίθετο... η Μόνικα Μπελούτσι είναι μια ωραία γυναίκα μπορεί να μην είναι του γούστου σου αλλά είναι ωραία, τέλος... τα κοστούμια του Armani είναι υπέροχα... μπορεί να μην σου αρέσει το στυλ , να μην τα φοράς αλλά είναι ωραία, τέλος... η κλασσική μουσική μπορεί να στην δίνει αλλά αντικειμενικά είναι ωραία, τέλος... το ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνίσουν αλλά είναι η άποψη μου...

Σχεδόν όλο μου τον κύκλο. Που δεν είναι η πλειοψηφία, αλλά έχω την αίσθηση πως είναι πολύ ευρύτερος από αυτό που φαντάζεσαι. Ειδικά οι ξένοι φίλοι μου είναι ως επί το πλείστον 35+ (κάνω παρέα με γέρους, σώστε με… ψάχνω και κοπέλα και βρίσκω μόνο μεγάλες…) και είναι στη φάση που είμαι κι εγώ. Στα περισσότερα hostel ή πανδοχεία (προτιμώ τα τελευταία) που μένω είναι πάρα πολλοί οι 30+, ανάλογα με το κατάλυμα και τη χώρα (π.χ όχι στη ΝΑ Ασία…) μπορεί να είναι και πλειοψηφία.
Άλλαλα τα χείλη των ασεβών...παραδίνομαι... ότι πεις...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.477
Likes
9.450
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν υπάρχουν στοιχεία για όλα τα χρόνια για τις χώρες που αναφέρεις με αποτέλεσμα να βγαίνει πλασματικός μέσος όρος...
έτσι είναι ή όντως το τρεντ της εποχής μετακινείται από το Καράκας σε πιο ασφαλή μέρη όπως Μογκαντίσου και Βαγδάτη? ειδικά για την τελευταία τώρα που θα ξεκινήσει και η Λουφτ είναι πειρασμός οι ειδυλλιακές διακοπές εκεί..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.561
Μηνύματα
901.386
Μέλη
39.298
Νεότερο μέλος
STAVROS S

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom