Ο Ρίσκο-Τζαμπας … γιατιιιι ???

Samion

Member
Μηνύματα
10.477
Likes
9.450
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ο ακατανόμαστος έμεινε σε ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο τον περασμένο Φλεβάρη σε μια καλή συνοικία του Καράκας... πήγε εντελώς μόνος του και ούτε χαρακωμένος γύρισε ούτε θύμα ληστείας έπεσε... θα σου φαίνετε απίστευτο αλλά έτσι έγινε... ...
απλά επιβεβαιώνω τα παραπάνω..και ούτε βγήκα μόνο εκεί αλλά με αυτοκίνητο των φίλων (χωρίς όπλα μέσα φυσικά) γυρίσαμε και το κέντρο το βράδυ και φάγαμε και "βρωμικο". αυτοί μενουν κέντρο, έχουν νορμαλ δουλειες χωρίς να είναι ιδιαίτερα εύποροι και δεν τους εχουν ληστεψει ποτέ. έχουν ακούσει κι αυτοί ότι υπάρχει εγκληματικότητα.
χρησιμοποιούν τον κοινό νου όπως έκανα κι εγώ. στο μετρό αισθάνθηκα ασφαλής ίσως περισσότερο και από αυτό της Ρώμης.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Σε λίγο η συζήτηση θα πάει πάλι στον Τσάβες. Άραγε γιατί στην Κούβα υπάρχει σαφώς μειωμένη εγκληματικότητα εν συγκρίσει με αυτή της Βενεζουέλας? Μήπως τελικά τα ολοκληρωτικά καθεστώτα περιορίζουν την παραβατικότητα? Γιατί φαντάζομαι σην Κούβα δεν γυρνούν με πιστόλια στην κολότσεπη. Μάλλον στην Βενεζουέλα δεν πολυπέτυχε ο σοσιαλισμός!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Ο τίτλος του πόστ δεν συμβιβάζεται.
άλλο ο ρίσκος
αλλο ο τζάμπας.
Σε καμμία περίπτωση το ρίσκο δεν έχει σχέση με το τζάμπα!
Το ρίσκο μπορεί να ειναι ακριβοπληρωμένο κιόλας!
Γούστα ειναι αυτά ρε παιδιά!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Ορισμένες παρατηρήσεις σε αυτά που έγραψε ο Γιώργος...

Να ξεκινήσω πάλι από αυτό που είπα πιο πάνω... σαφέστατα η Βενεζουέλα δεν είναι Ελβετία αλλά ασφαλώς και δεν είναι η πιό επικίνδυνη χώρα στον κόσμο...

Δεν ξέρω άλλη χώρα στη Λατινική Αμερική που ο κόσμος να οδηγεί με το πιστόλι στο παρμπρίζ. Σε όσα αμάξια κι αν μπήκα στη Βενεζουέλα, υπήρχε πιστόλι στο ντουλαπάκι.

Οπλοφορεί ο κόσμος δηλαδή στη Χιλή, στο Περού, στον Παναμά ακόμη και στο Μεξικό; Η μόνη χώρα στον πλανήτη όπου έχω δει την πλειοψηφία του κόσμου να οπλοφορεί είναι η Βενεζουέλα. Πες εσύ μια άλλη.
Εγώ όμως ξέρω και στην λέω... ο Παναμάς... έμεινα στο Panama City σχεδόν μια βδομάδα... όλοι μα όλοι οι Έλληνες του Παναμά οπλοφορούν και βεβαίως έχουν πιστόλι στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου τους... οι τύποι που μόνο χέστηδες δεν είναι μου είπαν ότι στις ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ περιοχες της πόλης υπάρχει τεράστιο πρόβλημα εγκληματικότητος... εννοείτε ότι στις καλές περιοχές δεν τρέχει κάστανο... έχεις πάει στην Colon Γιώργο για να καταλάβεις τι σημαίνει εγκληματικότητα? Σε περίεργη γειτονιά του Panama City μέρα μεσημέρι είδα αστυνομικούς να με σημαδεύουν και πάγωσα... δεν σημάδευαν όμως εμένα αλλά 2-3 χαμίνια που ήταν πίσω μου και ετοιμαζόνταν να βουτήξουν την ευτελούς αξίας φωτογραφική μου... άστον λοιπόν τον Παναμά ήσυχο που θα μας τον βγάλεις Λουξεμβούργο... Χιλή δεν ξέρω και Περού δεν έχω πάει γιαυτό και δεν έχω γνώμη ... υποθέτω όμως ότι επίσης ο κόσμος θα κυκλοφορεί με όπλα στην Κολομβία, το Εκουαδόρ, το Σαλβαδόρ την Γουατεμάλα... δεν μου κάνει καμιά εντύπωση και απορώ πως πέφτεις από τα σύνεφα... η οπλοφορία στην Κεντρική και Βόρεια-Νότια Αμερική είναι κάτι το συνηθισμένο...

α) δεν βρίσκω τίποτε το "νορμάλ" στα τετράστερα ξενοδοχεία.
β) το 85% των τουριστών στη Βενεζουέλα είναι backpackers. Βρες μου έναν που πήγε στο "νορμάλ" ξενοδοχείο και κέρδισες ένα εφτάρι ρούμι. Το 15% δεν είναι πλειοψηφία.
Με γειά σου με χαρά σου που δεν βρίσκεις τα τετράστερα ξενοδοχεία νορμάλ... τι να κάνω εγώ γιαυτό... κάνε ένα μικρό γκάλοπ και ρώτα τον κόσμο όταν ταξιδεύει που μένει σε τετράστερα ξενοδοχεία ή σε hostel?
Αυτό με το 85% των τουριστών που μένουν σε hostel που το διάβασες? Θα ήθελα να μας δώσεις την πηγή σου...


Από τις δικές σου πηγές για το ποιές περιοχές είναι πιο επικίνδυνες... δεν το λέω εγώ...

Crime rates are higher in 'barrios' or 'ranchitos' (slum areas) after dark.

Κοίτα να δεις πράματα...ότι υποστήριζα κι εγώ... άμα σε τρώει ο πισινός σου και μένεις σε hostel σε slum areas θα σε κλέψουν θα σε μαχαιρώσουν θα σε σκοτώσουν... αν μένεις σε ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο με ασφάλεια οι κίνδυνοι ασφαλώς και ελαχιστοποιούνται... κοινή λογική είναι ρε παιδιά αλλά εσείς πάτε να βγάλετε το άσπρο μαύρο...

List of countries by intentional homicide rate - Wikipedia, the free encyclopedia
Παγκόσμια κατάταξη με δολοφονίες μέχρι και το 2008. Σε όλον τον πλανήτη, η Βενεζουέλα είναι δεύτερη και η Γουατεμάλα έκτη!
Βεβαιότατα, αλλά ξέχασες να μας πεις ότι για χώρες όπως η Σιέρρα Λεόνε , η Αγκόλα, η Τζαμάικα, η Γουατεμάλα, η Σομαλία , η Λιβερία, η Σουαζιλάνδη, η Αιτή, το Καζακστάν, το Αφανιστάν, η Παπούα, το Ιράκ, η Ζάμπια, το Πακιστάν, το Κονγκό, το Ζαίρ, το Σουδάν, η Υεμένη , η Νιγηρία και δεν ξέρω εγώ πόσες άλλες ή δεν αναφέρονται στη λίστα λόγω έλλειψης στοιχείων ή τα στοιχεία είναι ελλειπή μια που υπάρχουν χρονιές που δεν έχουν αριθμούς...

Murders (per capita) statistics - countries compared - NationMaster
Κατάταξη με δολοφονίες ανά κάτοικο από το πολύ σοβαρό nationmaster: η Βενεζουέλα είναι η τέταρτη χειρότερη χώρα στον πλανήτη.
Ακριβώς η ίδια περίπτωση ισχύει και σε αυτή την λίστα... εδώ έφτασαν να θεωρούν λόγω έλλειψης στοιχείων την Εσθονία σαν έβδομη χώρα στον κόσμο στις δολοφονίες!!! Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί αστειότητες μιλάμε...

Διάβασέ προσεκτικά τις λίστες και θα καταλάβεις τι εννοώ... μην δημιουργείς λοιπόν πλαστές εντυπώσεις... γίνε λίγο πιό προσεκτικός όταν αναφέρεις πηγές...

Δεν τα γράφω όλα αυτά για να τρομάξω κανέναν.
Ναι αλλά το κάνεις Γιώργο... έχεις τεράστια πείρα στα ταξίδια και επηρεάζεις κόσμο... πάντα ξεχνάς ότι εσύ δεν είσαι ο μέσος ταξιδιώτης... κανένας Έλληνας δεν έχει την δυνατότητα να λείπει μήνες από την Ελλάδα και να κάθετε π.χ στην Κούβα για μήνες... ο μέσος ταξιδιώτης όχι τουρίστας θα ψαχτεί και θα δώσει στην Βενεζουέλα π.χ 2 ή 3 βδομάδες το πολύ... θα πάει διαβασμένος αλλά δεν θα δώσει βάση σε περίεργες γειτονιές ούτε θα μείνει σε ένα μέρος με αυξημένη εγκληματικότητα σε ένα απλό και φτηνό hostel... δεν είναι ιδέα μου αλλά πραγματικότητα... πήγα στη Βενεζουέλα και στον Παναμά και δεν έμεινα στο Hilton... έμεινα σε ένα σχετικά φτηνό και στοιχιωδώς ασφαλές ξενοδοχείο... δεν με έτρωγε ο πισινός μου να πάω να μείνω σε hostel και μετά να λέω με έκλεψαν, με χαράκωσαν, με δηλητηρίασαν, έχει τρελή εγκληματικότητα η χώρα... να το ξαναπώ για τελευταία φορά... δεν είναι τραγικό να πάς μόνος σου στη Βενεζουέλα... βεβαίως και είναι δύσκολο και επικίνδυνο,αν δεν έχεις ταξιδιωτική πείρα ιδίως, σαφέστατα και πρέπει να έχεις τα μάτια σου 104 και πάντα να είσαι στην τσίτα, αλλά αν ακολουθείς την στοιχειώδη λογική η χώρα ασφαλώς και ταξιδεύεται...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για να μην ανοίξω θέμα,υπάρχει ήδη κάπου ανοιχτό (ψάχνω αλλά δε βρίσκω) θέμα με άσχημες εμπειρίες από ταξίδια;

Όχι με χειρότερες χώρες και πολιτισμικά σοκ,αλλά με προσωπικές άσχημες εμπειρίες και πως τις αντιμετώπισε ο καθένας.

Διαβάζω κατά καιρούς για ένοπλες ληστείες,δηλητηριάσεις,χώρες σε εμπόλεμη κατάσταση και πολλά άλλα.Νομίζω,αν δεν υπάρχει ήδη,θα είχε ένα ενδιαφέρον να συγκεντρωθούν όλα σε ένα μέρος για να βλέπουμε και τι έχει αντιμετωπίσει κόσμος ακόμα και στις λεγόμενες "ασφαλείς" χώρες.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ο Vito έγραψε μια εξυπνάδα για το ποιός είναι αυθεντικός και ποιός χαζοχαρούμενος τουρίστας... εξήγησέ μου αγαπητέ γιατί κάποιος ο οποίος μένει σε hostel , τρώει σε τρώγλες και συναναστρέφεται με λούμπεν τύπους είναι λιγότερο χαζοτουρίστας απ΄εκείνον που μένει σε ασφαλή αξιοπρεπή ξενοδοχεία, τρώει σε εστιατόρια που τρώει η μεσαία τάξη και συναναστρέφεται με αυτήν ακριβώς την τάξη... γιατί δηλαδή μου πλασάρετε σαν μέσο Βενεζουελάνο εκείνον που μένει στις φαβέλες και δεν έχει να φάει?Που το βρήκατε αυτό γραμμένο? Εμένα μου έχουν ανοίξει τα σπίτια τους εύποροι άνθρωποι μου έχουν εξηγήσει την κατάσταση της χώρας έχουμε φάει σε καλά εστιατόρια και πιστέψτε με θεωρώ ότι έχω μια καλή άποψη για τον τρόπο σκέψης των Βενεζολάνων... δεν μπορώ με τίποτε να δεχθώ ότι όποιος πάει μια -δυο βδομάδες σε μια χώρα και μείνει κάπου λαικά και μιλήσει με φτωχούς ανθρώπους θα μπορέσει να καταλάβει τον τρόπο της σκέψης τους... αυτά είναι παραμύθια... για να πιάσεις τον σφυγμό ενός λαού πρέπει να πας και να ξαναπάς και να δημιουργήσεις στενές φιλίες... αλλιώς πάντα θα παραμυθιάζεις τον εαυτό σου ότι είσαι ψαγμένος ενώ στην ουσία είσαι ένας χαζοτουρίστας...
Οσο αφορά τον χαζοτουρίστα και όχι συγκεκριμένα την Βενεζουέλα:
Αν πρόσεξες δεν έγραψα ποιος είναι ο αυθεντικός τουρίστας και ποιος ο χαζοτουρίστας. Εγραψα ότι δεν μπορεί να είναι χαζοτουρίστας αυτός που κάνει σοσιαλαιζινγκ με τους ντόπιους...και πρόσθεσα ότι χαζοτουρίστας είναι αυτός που είναι κλεισμένος σε ενα ξενοδοχείο με ολα τα κομφορτ και πηγαίνει σε φιεστες καλά οργανωμένες για τουριστες και μονο.. Σιγουρα δεν χαρακτηρίζει κάποιον χαζοτουρίστα από τον τόπο που επιλέγει για διαμονή αλλά από τον τρόπο που περνάει τον χρόνο του στον τόπο.Δεν καθορίζει ό τοπος της διαμονής το ποσο θα αναμιχθεις με τον κόσμο. Οσό χαζοτουρίστας είναι αύτος που περιέγραψα πιο πάνω αλλό τόσο είναι και αυτός που μένει σε ένα χόστελ και ακολουθεί κατα γραμμα το LP σαν να το έχει ευαγγέλιο, χωρίς να ξεφεύγει καθόλου από τα προκαθορισμένα.

Από ότι είδα και συ σοσιαλαιζινγκ εκανες στην Βενεζουέλα με τους ντόπιους. Σύμφωνα με το λεξικό, ντόπιος είναι ο άνθρωπος που έχει γεννηθεί στον τόπο που μένει (ή κάποιος που έχει αφομιωθεί σε έναν τόπο), ανεξαρτήτου κοινωνικής τάξης.. Μακάρι και γω να εχω την δυνατότητα να μπορώ να συναναστρέφομαι με ανθρώπους όλων των κοινωνικών τάξεων ώστε να έχω μια πιο ολοκληρωμένη απόψη για το μερος.
Οσο αφορά την επιλόγη του χόστελ, δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να μένουν σε ακριβά ξενοδοχεία..επίσης, σε κάποιους ταιριάζει πιο πολύ αυτός ο τρόπος περιπλάνησης..
Οπως και να το κάνουμε, ήδη έχουμε αναφερει σε άλλο θέμα ότι το ταξίδι δεν είναι ΠΙΑ πολυτέλεια για λίγους!!! ..Στην τελική, και σε χόστελ θα μείνω, και σε συνοικιακά μαγαζιά θα φάω, και με την Ryan air θα πετάξω με 5 ευρώ (αυτό πάει σε άλλο θέμα που έχει συζητηθεί), και αμα λάχει και με εναν υπνόσακο θα την βγάλω στην παραλία (αρκεί να με παίρνει από θέμα ασφάλειας), αν έτσι έχω την δυνατότητα (οικονομική) να περιπλανηθώ σε άλλους κόσμους!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Νομιζω οτι θα εχει πιο ενδιαφερον και θα ειναι πολυ πιο χρησιμο να αναφερουμε ο καθενας τις προσωπικες του εμπειριες απο μερη που εχει παει ,τι αντιληφθηκε και πως το αντιμετωπισε...
Κατι τετοιο νομιζω πως θα ειναι πολυ πιο εποικοδομητικο,ωστε κι εμεις που δεν εχουμε παει σε τετοια "επικινδυνα" μερη να ξερουμε απο πρωτο χερι καποιες πληροφοριες απο οσους τα εχουν επισκεφτει μεμονωμενα.... Ισως και να πρεπει να ανοιχτει ξεχωριστο τοπικ..:roll:
Για παραδειγμα εγω θα αναφερω την Τζαμαικα. Δεν ενιωσα πουθενα κινδυνο,αλλα ημουν τελειως χυμα...ουτε κυριλε ρουχα,ουτε φωτο,ουτε 5στερα ξενοδοχεια, ουτε τιποτα.. Μονο ενα βραδυ που με το αυτοκινητο(ημασταν 6 μεσα) σταματησαμε σε μια σκοτεινη γωνια στη μεση του πουθενα να ρωτησουμε γιατι χαθηκαμε...Αφου μου απαντησαν,μια παρεα Τζαμαικανων,με συμβουλεψαν αυτο να μην το ξανακανω!:shock:
Οσο για τα ξενοδοχεια η επιλογη του καθενος ειναι σεβαστη. Αλλος σε 5στερα,αλλος σε hostel. Καποιες φορες μπορει να ειναι και οικονομικο το ζητημα...Αλλες φορες αλλοι λογοι...μια φιλη μου π.χ μενει σε hostel,γιατι ταξιδευει μονη της κι εκει βρισκει παρεα//
Taver ,ηταν πολυ χρησιμα οσα εγραψες!
Traveller και Yorgo,διαβαζω με ενδιαφερον τις αποψεις σας,αφου ειναι φανερο οτι ξερετε παραπανω απο μενα και απο την μια τρομαζω,απο την αλλη με καθησυχαζετε...:) Παντως ειναι προορισμος που θα ηθελα να επισκεφτω!!!
Babaduma, αυτο το " οποιος του μελλει να πνιγει..." εγραψε!!:lol:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Γράφεις...

Πως περιγράφεις εσύ τον χαζοχαρούμενο τουρίστα? Αν μη τι΄άλλο, μόνο χαζοχαρούμενο δεν μπορείς να περιγράψεις κάποιον που κάνει σοσιαλάιζινγκ με τους ντόπιους όταν επισκέφτεται έναν τόπο...
Λες ε? Οι χαζοαμερικάνοι τουρίστες δηλαδή που επιδιώκουν να πιάσουν επαφή με τους ντόπιους ρωτώντας τους ένα σωρό αηδίες τι είδος τουρίστες είναι?

Μήπως χαζοχαρούμενος τουρίστας είναι αυτός που την βγάζει στα χλιδάτα ξενοδοχεία και γύρω από αυτά, πήγαίνει στα τουριστικά εστιατόρια τρωγοντας "και καλά" "ντόπια" φαγητά φιλικά προς τα στομάχια των δυτικών και παρακολουθεί τουριστικές φολκλορικές παραστάσεις που καμια σχέση δεν έχουν με την αυθεντική παράδοση του τόπου?
Βεβαίως και είναι αλλά το να μένω σε ένα χλιδάτο ξενοδοχείο και σε καλά εστιατόρια δεν με κάνει αυτόματα χαζοτουρίστα...

Παρατηρώ μια δαιμονοποίηση του ταξιδευτή που μένει σε καλά ξενοδοχεία και εστιατόρια και αυτό δεν το καταλαβαίνω... ειλικρινά σας μιλάω αν είχα την οικονομική δυνατότητα να μένω στα καλύτερα ξενοδοχεία ενός τόπου εκεί θα έμενα και χωρίς δεύτερη σκέψη... όπως στη χώρα μου τρώω σε καλά εστιατόρια έτσι ακριβώς θέλω να κάνω και στις χώρες που επισκέπτομαι... που βλέπετε το παράξενο? η λογική μένω σε πάτους για να καταλάβω πως μένουν οι ντόποιοι είναι εντελώς βλακώδης για μένα... την στιγμή που έχω ένα συγκεκριμένο δυτικό τρόπο ζωής και είμαι συνηθισμένος σε ανάλογες ανέσεις θεωρώ τουλάχιστον κουτό να μαζοχίζομαι μένοντας σε λούμπεν περιοχές μόνο και μόνο για μια φο εμπειρία... το έχω ξαναπεί... όσο και να μείνεις σε πάτους πάντα θα γυρίζεις στην ασφάλεια της Ελλάδας και ποτέ μα ποτέ δεν θα καταλάβεις με μια -δυό εβδομάδες το πως ζει ο ντόπιος... άλλο το γυρίζω, ψάχνω , περιπλανούμαι, ανακαλύπτω και άλλο το ταλαιπορούμαι...

Από ότι είδα και συ σοσιαλαιζινγκ εκανες στην Βενεζουέλα με τους ντόπιους.
Δεν έκανα σοσιαλάιζινγκ με τους ντόπιους, έχω φίλους ντόπιους... και δεν είπα ότι είναι απαραίτητα κακό το σοσιαλάιζινγκ με ντόποιους... το θέμα είναι πως το κάνεις το σοσιαλάιζινγκ...

Οσο αφορά την επιλόγη του χόστελ, δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να μένουν σε ακριβά ξενοδοχεία..επίσης, σε κάποιους ταιριάζει πιο πολύ αυτός ο τρόπος περιπλάνησης..
Σε ελάχιστους ταιριάζει ο τρόπος περιπλάνησης του hostel πλην των νέων... αν είσαι 18 και 20 χρονών δεν σε νοιάζει τίποτε... όταν είσαι νέος θέλεις να ταξιδέψεις και δεν έχεις λεφτά θα το κάνεις... και για την εμπειρία και γιατί είσαι ρέστος... κι εγώ έμεινα σε καβάτζα στο Παρίσι το 87 με άλλους 10 ξένους... είχε πλάκα αλλά δεν το ξανάκανα...

Υπάρχει βέβαια και η κατηγορία ανθρώπων που το κάνει συστηματικά και τρανταχτό παράδειγμα ο Γιώργος... αλλά είναι η εξαίρεση... η μεγάλη εξαίρεση... .όταν περάσεις τα 30 βλέπεις αλλιώς τον κόσμο...ξέρεις πολλούς οικογενειάρχες ή τριαντάριδες και σαραντάριδες που διαλέγουν να μείνουν σε hostel?

Στην τελική, και σε χόστελ θα μείνω, και σε συνοικιακά μαγαζιά θα φάω, και με την Ryan air θα πετάξω με 5 ευρώ (αυτό πάει σε άλλο θέμα που έχει συζητηθεί), και αμα λάχει και με εναν υπνόσακο θα την βγάλω στην παραλία (αρκεί να με παίρνει από θέμα ασφάλειας), αν έτσι έχω την δυνατότητα (οικονομική) να περιπλανηθώ σε άλλους κόσμους!!
όλα αυτά μπορεί να τα καταλάβω όταν είσαι νέος... αλλά εμένα στα σαράντα μου το να πάω διακοπές και να μένω σε hostel ή κάτω από τα άστρα, να τρώω σαβούρα και να πετάω με την Ryan δύσκολο το βλέπω... απλά δεν υπάρχει κανένας λόγος... αν εσύ μετά τα τριάντα σου το βλέπεις έτσι έχουμε χαόδη διαφορά φιλοσοφίας...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομιζω οτι θα εχει πιο ενδιαφερον και θα ειναι πολυ πιο χρησιμο να αναφερουμε ο καθενας τις προσωπικες του εμπειριες απο μερη που εχει παει ,τι αντιληφθηκε και πως το αντιμετωπισε...
Κατι τετοιο νομιζω πως θα ειναι πολυ πιο εποικοδομητικο,ωστε κι εμεις που δεν εχουμε παει σε τετοια "επικινδυνα" μερη να ξερουμε απο πρωτο χερι καποιες πληροφοριες απο οσους τα εχουν επισκεφτει μεμονωμενα.... Ισως και να πρεπει να ανοιχτει ξεχωριστο τοπικ..
...............................................................................................
Babaduma, αυτο το " οποιος του μελλει να πνιγει..." εγραψε!!:lol:

Μα αυτό δεν είπα κι εγώ;
Να ανοιχτεί -αν δεν υπάρχει- ένα θεμα με πραγματικές "επικίνδυνες" εμπειρίες που έχουμε ζήσει όλοι στα ταξίδια μας.

Βέβαια με μπερδεύει η σκέψη σου γιατί απ'τη μια δέχεσαι την επικινδυνότητα κάποιων περιοχών απ'την άλλη συμφωνείς με την ύπαρξη της καρμικής εξέλιξης των πραγμάτων οπότε δεν θα έπρεπε να σε ανησυχεί τίποτα.Κλείσε τα μάτια και διέσχισε τη λεωφόρο,εγώ θα περιμένω το φανάρι.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μαλλον δεν καταλαβαινεις τι εγραψα...Και βεβαια δεχομαι την επικινδυνοτητα οχι μονο καποιων περιοχων,αλλα γενικα στη ζωη μας...Γιαυτο και ειπα να πουμε τις εμπειριες μας...
Αλλα αυτο δεν θα με σταματησει απο το να ζω! Εχει διαφορα το να προσεχεις ,απο το να φοβασαι και απο τον φοβο σου στο τελος να μην κανεις τιποτα...
Κι εγω πιστευω το οτι " απο αυτο που φοβασαι στο τελος δεν γλιτωνεις"
Αλλα ας μην βγαινουμε εκτος τοπικ...;)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
taver ,σε ευχαριστω! Αλλα αυτο ειναι μαλλον πιο γενικο κι οχι για επικινδυνους προορισμους..:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.561
Μηνύματα
901.386
Μέλη
39.298
Νεότερο μέλος
STAVROS S

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom