Ο Ρίσκο-Τζαμπας … γιατιιιι ???

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
Διαφωνώ κάθετα varis81! χάνεις το νόημα του ταξιδιού με πρακτορείο. Ασφυκτικά προγράμματα που απευθείνονται κυρίως σε αυτούς που φοβούνται μην τυχόν καιπάθουν κάτι. Φόβοι (συνήθως) ανύπαρκτοι ή ελάχιστοι που έχουν καλλιεργηθεί εδώ και χρόνια σε κοινωνίες όπως η δική μας όπου ο κόσμος δεν έχει συνηθίσει την ιδέα του ταξιδευτή. Γι'αυτό και πολλές φορές μας αντιμετωπίζουν σαν τρελούς ή ριψοκίνδυνους. Με μια καλή προετοιμασια (που είναι μέρος του ταξιδιού για μένα) θα "ανακαλύψεις" πολύ περισσότερα από τις κονσέρβες των γραφείων.
Υεμενη ??? βραζιλια ??? ρωσσια ??? εγω γιατι τα κανω απανω μου και εσυ οχι ? εχεις γνωρισει τον φοβο ? η απλα τον αψηφας , ειναι καποια μερη που δυστηχως για να τα δεις καλα και με ασφαλεια δεν εχεις αλλη επιλογη απο ενα καλο γραφειο , βενεζουελά οκ πηγα μονος μου και το εγραψα στο ποστ αλλα καθε 1 μετρο κοιτουσα και πισω μου και ας ειχα 4 ντοπιους παρεα . ειδα παρα πολλα αλλα οχι αυτα που επρεπε :)
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
Το γκρουπ δεν είναι πολλές φορές φτηνότερο είναι ελάχιστες φορές φτηνότερο... μην αποπροσανατολίζετε τον κόσμο... ειδικά στα ευρωπαικά ταξίδια παίζει πολλή εκμετάλλευση από τα ταξιδιωτικά γραφεία (σε συγκεκριμένους προορισμούς)...
μαλλον δεν διαβασες ολο το ποστ μου . εξαιρω καποιες χωρες στο τελος αυτου και καποιους ταξιδιωτες :roll:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ίσως γιατί έχεις μόνο μια εβδομάδα άδεια και θες να δεις μια χώρα έστω κι εν τάχει -μιας και το πούλμαν του οργανωμένου βολεύει πολύ,πως να το κάνουμε- αλλιώς θα περιοριστείς να δεις μια-δυό πόλεις μόνο.Επίσης ίσως γιατί δεν θες να διαβάσεις μια εγκυκλοπαίδεια πράγματα πριν πας κάπου,αλλά απλώς πέντε βασικά.Κι ίσως καταφέρεις να φας ένα πιάτο φαί χωρίς να επιστρατεύσεις όλη τη γνώση που είχες αποκομίσει ως παιδί παρακολουθώντας τον Βασίλικη Πουλάκη στην ΕΡΤ :bleh:

Μη φάω τρελό πέσιμο,το δικηγόρο του διαβόλου κάνω.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Υεμενη ??? βραζιλια ??? ρωσσια ??? εγω γιατι τα κανω απανω μου και εσυ οχι ? εχεις γνωρισει τον φοβο ? η απλα τον αψηφας , ειναι καποια μερη που δυστηχως για να τα δεις καλα και με ασφαλεια δεν εχεις αλλη επιλογη απο ενα καλο γραφειο , βενεζουελά οκ πηγα μονος μου και το εγραψα στο ποστ αλλα καθε 1 μετρο κοιτουσα και πισω μου και ας ειχα 4 ντοπιους παρεα . ειδα παρα πολλα αλλα οχι αυτα που επρεπε :)
Υπάρχουν ατομα στο φορουμ που έχουν πάει μόνα τους στην Υεμένη, Βραζιλία ή Ρωσία και συνεχίζουν να γράφουν..;)
Προσωπικά, εχω πάει μόνος στη Ρωσιά, εως στα βάθη της, στη Σιβηρία και ακόμα επιζώ!! Βέβαια, δεν πήρα ένα τρένο από τη μόσχα για Σιβηρία στα κου κου ρουκου ένα ωραίο πρωινο.. είχα κάνει μήνες προετοιμασίας πριν πάρω το αεροπλάνο από την Αθήνα..και τελικά ενιωθα τόσο ασφαλής όσο θα ενιωθα και σε οποιαδήποτε ευρωπαική πολη!!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Συμφωνω απόλυτα και με το Vito για Ρωσια,δεν πηγα βεβαια μεχρι τα βαθη της Σιβηριας but still!
Eπισης,

Επίσης ίσως γιατί δεν θες να διαβάσεις μια εγκυκλοπαίδεια πράγματα πριν πας κάπου,αλλά απλώς πέντε βασικά.
Speak for yourself!Πιστευω οτι το μεγαλυτερο και πιο συναρπαστικο μερος ειναι η προετοιμασια!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
I speak for nobody.Επιχειρήματα παραθέτω.Μπορώ εύκολα να παραθέσω άλλα τόσα απ'την άλλη πλευρά.Εγώ είμαι της άποψης πως δεν είναι όλα τα μέρη για μοναχικό τουρισμό ούτε όλα για οργανωμένο.Αντιλαμβάνομαι και των δύο πλευρών τα κριτήρια και τις ανοχές και δεν υποστηρίζω σθεναρά καμία θέση.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι αν θέλετε δώστε μου μια πρόταση στο ακόλουθο που είναι παρεμφερές.

Με τη σύζυγο μου έχουμε περάσει θαυμάσια οι δυό μας,μόνοι,στην Ευρώπη.Πήγαμε με γκρούπ Κούβα και παρότι περάσαμε θαυμάσια συμφωνούμε πως θέλαμε να δούμε και μερικά πράγματα αλλιώς και ότι δεν υπήρχε κανένα θέμα ασφάλειας (χωρίς γκρουπ σε μια εβδομάδα αποκλείεται να είχα δεί τόσα πράγματα βέβαια).

Διαβάζω εδώ πανέμορφες ιστορίες ανεξάρτητων ταξιδιωτών ανά την υφήλιο και κολλάω το μικρόβιο σιγά-σιγά.Πως ακριβώς θα πείσω τη γυναίκα μου να πάμε μόνοι μας Ρωσία (δεν λέω καμιά Ινδία,αυτό δεν μπορώ να φανταστώ πως το κάνουν κάποιοι)π.χ. που ούτε για αστείο δεν το ακούει,και δεν το βρίσκω καθόλου παράλογο γιατί κι εγώ αγχώνομαι πολύ στη σκέψη.
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά νομίζω οτι κατ' ουσία διαφωνία δεν υπάρχει.
Φυσικά υπάρχουν άνθρωποι που θα διαλέξουν το γκρουπ, όχι μόνο λόγω τις κινδυνολογίας που όπως λέτε επικρατεί, αλλά και για τη βόλεψη, για τον λιγοστό χρόνο που έχουν να ψαχθούν για το ταξίδι, για τις πολύ καλές προσφορές που εμφανίζουν διάφορα πρακτορία με εισητήρια-ξεναγήσεις- ξενοδοχειάρες κτλ
Και φυσικά υπάρχούν και θα υπάρχουν οι μεμονωμένοι ταξιδευτές για πάμπολους λόγους.
Και οι δύο τρόποι είναι καταπληκτικοί! Το λέω και το εννοώ. Εμείς οι ίδιοι είμαστε αυτοί που για τους λόγους μας ο καθένας θα διαλέξει τον ένα ή τον άλλο τρόπο για να επισκευθεί ένα νέο μέρος και όλοι αυτοί οι λόγοι είναι σεβαστοί!

Εγώ αυτό που πολλές φορές έχω συναντήσει είναι άτομα που ταξιδεύουν με πρακτορία να βρίζουν την ώρα και τη στιγμή που ταξιδεύουν με γρούπ, αλλά και στο επόμενό τους ταξίδι πάλι γρουπ επιλέγουν! Αυτό δεν καταλαβαίνω!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Υεμενη ??? βραζιλια ??? ρωσσια ??? εγω γιατι τα κανω απανω μου και εσυ οχι ? εχεις γνωρισει τον φοβο ? η απλα τον αψηφας , ειναι καποια μερη που δυστηχως για να τα δεις καλα και με ασφαλεια δεν εχεις αλλη επιλογη απο ενα καλο γραφειο , βενεζουελά οκ πηγα μονος μου και το εγραψα στο ποστ αλλα καθε 1 μετρο κοιτουσα και πισω μου και ας ειχα 4 ντοπιους παρεα . ειδα παρα πολλα αλλα οχι αυτα που επρεπε :)
Υεμένη δεν έχω πάει και δεν έχω γνώμη... Βραζιλία βολόδερνα 15 μέρες πέρσι και δεν έτρεχε κάστανο... τα ίδια και στη Ρωσία και όχι μάλιστα φέτος αλλά το μακρινό 1996... στη Βενεζουέλα πήρα έναν ξεναγό και του είπα ότι θέλω αυτό κι αυτό... και δεν κοιτούσα συνέχεια πίσω μου... απορώ πως έχει βγεί ο μύθος ότι η Βενεζουέλα είναι επικίνδυνη χώρα... αν υπάρχει κοινός νους πραγματικά δεν υπάρχει προβλημα... και στα λέω εγώ που δεν είμαι και ακριβώς καλό παιδί... και σε περίεργα μέρη πάω και την ψάχνω την δουλειά...

Το γιατί εσύ τα κάνεις επάνω σου ενώ εγώ όχι, τώρα... Η απάντηση μάλλον είναι πολύ απλή... απλά δεν έχουμε τις ίδιες ταξιδιωτικές εμπειρίες... εγώ από 18 χρονών ταξιδεύω πάντα μόνος και έχω ξεπεράσει τον φόβο του ταξιδιού όπως εσύ τον εννοείς... εσύ υποθέτω όχι... μην ξεχνάς ότι τα πάντα στην ζωή είναι θέμα πείρας... εσύ είσαι προφανώς ακόμα στην αρχή... σε λίγα χρόνια αν συνεχίσεις να ταξιδεύεις είμαι σίγουρος ότι θα βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά... με γραφείο έχω ταξιδέψει στη ζωή μόνο μια φορά και το έκανα επειδή δεν γινόταν αλλιώς... δεν μπορείς να πας μόνος στη Β.Κ... δεν μπορώ να σας πω αν ήταν καλά γιατί το πρόγραμμα τα καθόριζε ο τοπικός οργανισμός τουρισμού... μπορώ να πω όμως ότι οι άνθρωποι ήταν επαγγελμιατίες και ότι μου υποσχέθηκαν το έκαναν... εισιτήρια , visa, ξενοδοχεία... αν θα ταξίδευα ξανά με γραφείο... υποθέτω ότι ναι, αλλά σε περίεργες περιπτώσεις, βλέπε Ανταρκτική ή ψαγμένο σαφάρι στη Αφρική... θα το έκανα και πάλι λόγω ειδικών συνθηκών και όχι γιατί θα φοβόμουν να πάω μόνος... όταν πραγματικά υπάρχει θέμα ασφάλειας κανένα γραφείο δεν μπορεί να σε προστατεύσει.. απλά πας όταν ηρεμίσουν τα πράγματα...

Συμβουλή... αν για περίεργους προορισμούς διαλέξει κάποιος να ταξιδέψει με γραφείο να ψαχτεί και λίγο στο εξωτερικό... υποθέτω πως θα υπάρχουν και στην Ελλάδα αξιόλογα γραφεία αλλά αν την κάνεις την αμαρτία κάντη καλά... Ρίξτε μια ματιά στο Ηνωμένο Βασίλειο...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.932
Likes
52.224
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
απορώ πως έχει βγεί ο μύθος ότι η Βενεζουέλα είναι επικίνδυνη χώρα...

Μάλλον επειδή είναι η τρίτη χώρα στον κόσμο σε δολοφονίες ανά κάτοικο. Στη Μέριδα είχαμε κοπέλα στο χόστελ που τη μαχαίρωσαν μέρα μεσημέρι έξω από το (τουριστικότατο) τελεφερίκ και στο νοσοκομείο που νοσηλεύθηκα στο Κόρο έμπαιναν στα επείγοντα πυροβολισμένοι και μαχαιρωμένοι συνεχώς. Στο Σαν Κριστόμπαλ οι φίλοι μου κλειδώνουν και τις πόρτες των αυτοκινήτων όταν κυκλοφορούν μέρα, στη Βαλένσια είχαν μπει ένοπλοι δύο φορές μέσα στο χρόνο στο ξενοδοχείο που έμενα κλπ κλπ. Οι περισσότεροι Καρακένιος οπλοφορούν (και το θεωρούν νορμάλ) και γενικώς δε βρίσκω τη χώρα καθόλου ασφαλή.

Αυτό δε σημαίνει πως δεν ταξιδεύεται, άλλωστε κι εγώ μόνος πήγα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι "μύθος" το ότι είναι επικίνδυνη και θέλει σαφώς περισσότερο από κοινή λογική. Με όποιο Βενεζολάνο κι αν μιλήσεις -δυστυχώς και σε μικρές κοινωνίες, όπως το Σάνκτι Σπίριτους ή χωριά στο Μπαρίνας- όλοι έχουν εμπειρίες από ένοπλη βία. Προφανώς αυτό δε σημαίνει πως απαραίτητα θα σου συμβεί κάτι αν κυκλοφορείς με δημόσιες συγκοινωνίες και ταξιδεύεις μόνος, αλλά οι πιθανότητες είναι πολύ περισσότερες από τις περισσότερες χώρες στον κόσμο.Προφανώς κάποιες χώρες είναι πιο επικίνδυνες από άλλες, αλλάσε όλες υπάρχει κόσμος που ταξιδεύει μόνος, πρόσφατα γνώρισα Αργεντίνους στο Ιράν που πήγαιναν Αφγανιστάν μονάχοι τους. Κι εμένα ο επόμενος προορισμός μου δεν είναι από τους ασφαλέστερους -τέσσερις απαγωγές τουριστών μόνο αυτό το μήνα- αλλά αν τα βάλεις κάτω σε ό,τι και να κάνεις σε αυτή τη ζωή υπάρχει κάποιο ρίσκο. Εδώ υπάρχει κόσμος που διασχίζει τη Συγγρού πεζός...
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
Ίσως γιατί έχεις μόνο μια εβδομάδα άδεια και θες να δεις μια χώρα έστω κι εν τάχει -μιας και το πούλμαν του οργανωμένου βολεύει πολύ,πως να το κάνουμε- αλλιώς θα περιοριστείς να δεις μια-δυό πόλεις μόνο.Επίσης ίσως γιατί δεν θες να διαβάσεις μια εγκυκλοπαίδεια πράγματα πριν πας κάπου,αλλά απλώς πέντε βασικά.Κι ίσως καταφέρεις να φας ένα πιάτο φαί χωρίς να επιστρατεύσεις όλη τη γνώση που είχες αποκομίσει ως παιδί παρακολουθώντας τον Βασίλικη Πουλάκη στην ΕΡΤ :bleh:

Μη φάω τρελό πέσιμο,το δικηγόρο του διαβόλου κάνω.
Αξιος αξιος , διαβασες τις αναγκες μου και μπηκες στο βαθος του μυαλου μου :D πιστευω πως δεν ειναι ολοι αργοσχολοι και δημοσιοι υπαλ. εδω ??? ολο και καποιοι ειναι ελευθεροι επαγγελματιες , που ο χρονος μετραει περισσοτερο απο οτι το χρημα :cool:
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
Εγώ αυτό που πολλές φορές έχω συναντήσει είναι άτομα που ταξιδεύουν με πρακτορία να βρίζουν την ώρα και τη στιγμή που ταξιδεύουν με γρούπ, αλλά και στο επόμενό τους ταξίδι πάλι γρουπ επιλέγουν! Αυτό δεν καταλαβαίνω!
η Αθηνά έχει εκατοντάδες γραφεία , το καθένα εξειδικευεται σε συγκεκριμένους προορισμούς , το θέμα είναι να βρεις έναν σωστό και φερέγγυο ταξιδιωτικό συνεργάτη χωρίς να κάνει κάποιος καβουρομαχιες και ματζιριες στην τσεπούλα του . φυσικά λίγα είναι και μετρημένα στα δάχτυλα αυτά που μπορείς να εμπιστευτείς , άλλο ο tour operator και άλλο το ταξιδιωτικό γραφείο τις γειτονιάς , το πιο δυσκολο πραγμα ειναι να αδειασεις το δικο σου το μυαλο για να γεμισεις καποιο αλλο :cool:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.561
Μηνύματα
901.386
Μέλη
39.298
Νεότερο μέλος
STAVROS S

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom