Διατροφή, λαοί και άλλα.

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Μα καλά πως πιστεύεις ότι παίρνουν τα μισελέν;
Στα λογια μου ερχεσαι! :xalara:

Ε τι συγκρίνουμε; Τη μια φορά που μπορώ να πάω εγώ στο καλό γαλλικό ή τις 10 που μπορεί να πάει ο Γάλλος; Ουσιαστικά αν είναι να σκάσω 100+++ ευρώ είτε Γαλλία είτε Ιταλία είτε Ισπανία (περιμένω ότι) θα φάω γκουρμέ κουζίνα που δεν θα έχει καμία σχέση με μοσχαράκι μπουργκινιόν ή pollo alla cacciatore ή Gazpacho πχ.
Το συνολο πρεπει προφανως να συγκρινουμε! Street food, Παραδοσιακα πιατα, Γκρουρμε, Ζαχαροπλαστικη, Τυροκομια , Αμπελουργια-Οινολογια και το παντρεμα τους με την μαγειρικη. Μπορει να ξεχναω κ αλλα πραματα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Τι street food εχει η Γαλλια για να συγκρινουμε με Ιταλια? Τις κις? Ενω μ αρεσει παρα πολυ το γαλλικο φαγητο, αν δεν καθησεις σε εστιατορια δεν εχει προχειρες επιλογες. Κι αυτοι καμια πιτσα στο χερι τρωνε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.120
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Τι street food εχει η Γαλλια για να συγκρινουμε με Ιταλια? Τις κις?
Έχουν μπόλικα σφολιατοειδη (αλμυρά εννοώ) και διάφορα άλλα ζυμαρια, έχουν τις κρέπες και φυσικά τα γαλλικά τάκος (μην το δοκιμάσετε στο σπίτι). Συμφωνώ ότι δεν φτάνουν την Ιταλία αλλά δεν είναι εντελώς ανύπαρκτη στον τομέα όπως η Ισπανία πχ.

Τωρα αν θες να κρινουμε τις 2 κουζινες μονο απο την "παραδοσιακη" κουζινα χωρις να λαβουμε υποψην τα πιο ιδιαιτερα εστιατορια, με το ιδιο σκεπτικο να συγκρινουμε 2 κουζινες μονο απο το street food τους. Δεν ειναι μετρο αυτο για μενα. Πρεπει να συγκρινονται και στο street, και στο συνοικιακο μαγαζι με τα παραδοσιακα πιατα αλλα και στο πιο high class εστιατοριο!
Δεν είναι τι θέλω, απλά δεν κρίνουμε όλοι με τα ίδια κριτήρια. Αφού δεν πρόκειται να πατήσω στο high class εστιατόριο, δεν είναι κριτήριο για μένα. Τα παραδοσιακά τους φαγητά θέλω να δοκιμάσω, όχι την "αποδομημενη" tartiflette την παραδοσιακή χωριάτικη θέλω. Το street food και τα γλυκά είναι κριτήριο για μένα.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
751
Τι street food εχει η Γαλλια για να συγκρινουμε με Ιταλια? Τις κις? Ενω μ αρεσει παρα πολυ το γαλλικο φαγητο, αν δεν καθησεις σε εστιατορια δεν εχει προχειρες επιλογες. Κι αυτοι καμια πιτσα στο χερι τρωνε.
Θα συμφωνησω δεν εχει αρκετες επιλογες για φαγητο στο χερι, μονο στους φουρνους παντα προοριζομαι για κατι γρηγορο. Ε και καμια μπαγκετα βεβαιως βεβαιως και οτι αναφερει ο @Señor_Nada
Περισσοτερες και πιο νοστιμες οι επιλογες σε αυτον τον τομεα η Ιταλια. Panini, ciccheti, πιτσα στο χερι, (θαλασσινα σε χωνακι εχω ακουσει στην Σικελια, δεν εχω ακομα αποψη), panzerotti κτλπ.
Μονο για γλυκακι στο χερι θα δωσω ποντο στη Γαλλια. Ρε τους σαταναδες. Ειδικα εκεινην την ωρα προς μεσημεροαπογευμα που ζητας επειγοντως το κατιτις. Μονο Γαλλια κ Κωνσταντινουπολη στο εξωτερικο , προς το παρον, εχω ευχαριστηθει στο επακρον αυτην την ωρα! Οποια/ος ειναι γλυκατζης με νιωθει!


Δεν είναι τι θέλω, απλά δεν κρίνουμε όλοι με τα ίδια κριτήρια. Αφού δεν πρόκειται να πατήσω στο high class εστιατόριο, δεν είναι κριτήριο για μένα. Τα παραδοσιακά τους φαγητά θέλω να δοκιμάσω, όχι την "αποδομημενη" tartiflette την παραδοσιακή χωριάτικη θέλω. Το street food και τα γλυκά είναι κριτήριο για μένα.
Οποτε η διαφορα μας ειναι οτι κρινουμε σε διαφορετικες βασεις μια κουζινα! Για να μην παρεξηγηθω, προτιμω κατα κυριο λογο το street food, το γλυκο, τα παραδοσιακα πιατα και το αλκοολ εφ'οσον παραγει μια χωρα, και σε δευτερη φαση λογω οικονομικου το πιο ιδιαιτερο εστιατοριο! Απλα πιστευω οτι ετσι εχω μια πιο σφαιρικη αποψη.
Ερωτηση. Στο street οπως γραφω κ πιο πανω δινω τον ποντο στην Ιταλια. Για τα γλυκα τι αποψη εχεις για τις 2 χωρες?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.120
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για τα γλυκα τι αποψη εχεις για τις 2 χωρες?
Για γαλλικά γλυκά έχω γράψει μπόλικα ποστς στο φόρουμ με λεπτομέρειες😅 Για μένα στα γλυκά δεν έχουν αντίπαλο. Είμαι λάτρης της σαντιγί και όχι των σιροπιαστων. Την Ιταλία την βρίσκω επίσης δυνατή στα γλυκά, δηλαδή καφές και γλυκό είναι από τα πράγματα που ευχαριστιεμαι όταν πηγαίνω στην Ιταλία αλλά ναι δεν είναι Γαλλία σε καμία περίπτωση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
20.071
Η Γαλλια ειναι ο αρχοντας των γλυκων, τελος.
Ομως η Ιταλια εχει τα παγωτα, ποιον εχει αναγκη? Ειναι κατηγορια απο μονα τους.
…και τιραμισού, μπαμπάδες και τα σικελικα που είναι μούρλια. Όταν μιλάμε για γλυκα κυρίως μιλάμε για Γαλλία, Ιταλία και τα οθωμανικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
…και τιραμισού, μπαμπάδες και τα σικελικα που είναι μούρλια. Όταν μιλάμε για γλυκα κυρίως μιλάμε για Γαλλία, Ιταλία και τα οθωμανικά.
Γι μενα μονο Σικελια, γιατι ο μπαμπας δεν μ αρεσει καθολου. Τιραμισου εχει ολη η Ιταλια αλλα παλι το καλυτερο ηταν στην Σικελια.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
20.071
Το καλύτερο τιραμισού έτυχε να το φάω στη Βενετία. Σικελια έχω δοκιμάσει τα δικά τους και είναι απιθανα. Μου άρεσε επίσης στη Ρώμη και το μπριος με τη κρέμα, απλό αλλά ο,τι πρέπει με τον καφέ.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
686
Likes
2.824
Εγώ δεν συμπαθώ τα γαλλικά γλυκά, γενικά δεν τρώω βαριά γλυκά, με κρέμες, με σοκολάτες, με σαντιγύ, με σφολιατες κτλ.

Οπότε και στα γλυκά θα πω Ιταλία για αέρινο τιραμισού και το πιο ωραίο γλυκό που υπάρχει, το τζελάτο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
…και τιραμισού, μπαμπάδες και τα σικελικα που είναι μούρλια. Όταν μιλάμε για γλυκα κυρίως μιλάμε για Γαλλία, Ιταλία και τα οθωμανικά.
Εδω και χρόνια ότι γράφει ο Γιώργος με καλύπτει σε πολλά τόπικ.
Αρχοντα και εδω συμφωνώ. Με μία άντε δύο φράσεις τα είπες όλα.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom