Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

thanos75

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
3.797
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στην Πράγα όταν πήγα, αν και μου άρεσε πάρα πολύ και πέρασα καλά, ένιωσα ότι βλέπω κάτι εξαιρετικά όμορφο (στο κέντρο της πάντα), που όμως μπορώ να το δω και αλλού έστω και σε λίιιιγο μικρότερο βαθμό (π.χ. Λιουμπλιάνα, Κρακοβία, κλπ). Δεν ένιωσα κάποιον "μοναδικό χαρακτήρα" και - το χειρότερο ίσως- δεν είδα και κάποιου τύπου "αστικό αντίρροπο" (π.χ. καλή πολιτιστική ζωή) που να εξισορροπεί ίσως την υπερτουριστικοποίηση (η Πράγα το Δεκέμβριο και τον Ιανουάριο μαστίζεται περισσότερο από τη Βενετία από τα προβλήματα του υπερτουρισμού). Στη Βενετία πάλι ένιωσα κάποια vibes που δεν τα έχω νοιώσει αλλού- και ναι η ομορφιά της είναι μοναδική. Δε συμφωνώ απόλυτα ότι η πόλη είναι Ντίσνευλαντ. Η πόλη έχει και δική της πολιτιστική ζωή (καλή ώρα αυτή την περίοδο γίνεται το σημαντικότατο διεθνές κινηματογραφικό φεστιβάλ της στο νησί του Λίντο), και πολλά δρώμενα όλο το χρόνο που δεν είναι σε καμία περίπτωση tourist-oriented. Χώρια που οι θησαυροί και τα μουσεία αυτής της πόλης μόνο με αυτά μιας μητρόπολης μπορούν να συγκριθούν. Εξάλλου η πόλη να μην το ξεχνάμε υπήρξε θαλασσοκράτειρα και κατ'ουσία πρωτεύουσα αυτοκρατορίας και το πολιτιστικό της σημάδι το έχει αφήσει ανεξίτηλο και πέρα από τη σημερινή επικράτεια της Ιταλίας
 

annoula

Member
Μηνύματα
367
Likes
870
Βενετία, αλλα μονο σε αυτό το Hotel που είχε μείνει η A.Τζολί

Πέραν πλακας, αν ήταν χειμώνας k η Πράγα είχε χιονια, δαγκωτό πράγα...
αν μιλάμε για άλλες εποχές μάλλον Βενετία....
Έτσι! Και εγώ Βενετία ψήφισα! Την βρίσκω πιο ιδιαίτερη! Αλλά και η Πράγα ειδικά στολισμένη και με χιόνια είναι όνειρο. Πάντως θα συμφωνήσω και εγω με αυτό που ειπώθηκε ότι είναι war αναμεσα σε δυο τελειως διαφορετικες πολεις οποτε δεν ξερω τι ακριβώς συγκρίνουμε.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.873
Likes
9.876
Στην Πράγα όταν πήγα, αν και μου άρεσε πάρα πολύ και πέρασα καλά, ένιωσα ότι βλέπω κάτι εξαιρετικά όμορφο (στο κέντρο της πάντα), που όμως μπορώ να το δω και αλλού έστω και σε λίιιιγο μικρότερο βαθμό (π.χ. Λιουμπλιάνα, Κρακοβία, κλπ). Δεν ένιωσα κάποιον "μοναδικό χαρακτήρα" και - το χειρότερο ίσως- δεν είδα και κάποιου τύπου "αστικό αντίρροπο" (π.χ. καλή πολιτιστική ζωή) που να εξισορροπεί ίσως την υπερτουριστικοποίηση (η Πράγα το Δεκέμβριο και τον Ιανουάριο μαστίζεται περισσότερο από τη Βενετία από τα προβλήματα του υπερτουρισμού). Στη Βενετία πάλι ένιωσα κάποια vibes που δεν τα έχω νοιώσει αλλού- και ναι η ομορφιά της είναι μοναδική. Δε συμφωνώ απόλυτα ότι η πόλη είναι Ντίσνευλαντ. Η πόλη έχει και δική της πολιτιστική ζωή (καλή ώρα αυτή την περίοδο γίνεται το σημαντικότατο διεθνές κινηματογραφικό φεστιβάλ της στο νησί του Λίντο), και πολλά δρώμενα όλο το χρόνο που δεν είναι σε καμία περίπτωση tourist-oriented. Χώρια που οι θησαυροί και τα μουσεία αυτής της πόλης μόνο με αυτά μιας μητρόπολης μπορούν να συγκριθούν. Εξάλλου η πόλη να μην το ξεχνάμε υπήρξε θαλασσοκράτειρα και κατ'ουσία πρωτεύουσα αυτοκρατορίας και το πολιτιστικό της σημάδι το έχει αφήσει ανεξίτηλο και πέρα από τη σημερινή επικράτεια της Ιταλίας
Ποσο δικιο εχεις!
Μαλιστα, εγω θεωρω πιο πολυ την Πραγα Ντισνευλαντ στην διαρκεια των χριστουγεννιατικων αγορων.
 
Μηνύματα
458
Likes
1.566
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Παιδια συγγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοειται με το χαρακτηρισμο Disneyland?Yπαρχουν καποιοι λογο που καποια μερη ειναι τοσο τουριστικα.Ειτε γιατι καποιος παει να επισκεφτει μια πολη πολυ ομορφη και γραφικη που ολοι θελουν να πανε εστω μια φορα ή για να δει αξιοθεατα σοβαρα που καθε επισκεπτης οφειλει να δει εστω μια φορα στην ζωη του οπως πχ στην Φλωρεντια πχ η την Φοντανα ντι Τρεβι.
Οποιοδηποτε μερος του κοσμου στο κεντρο και στην κεντρικοτερη πλατεια του γινεται αυτο οχι μονο στις πιο πανω πολεις .Δηλαδη λιγοτερο κοσμο εχει η Ρωμη,οι Χωρες το βραδυ των περισσοτερων νησιων μας το καλοκαιρι,η Κωνσταντινουπολη στην πλατεια Sultanahmet ,οπουδηποτε ειναι ενα μερος της πολης εχει attraction και ειναι πολυ δημοφιλη γινεται αυτο σε αλλα απλα περισσοτερο ,σε αλλα λιγοτερο ασφυστικα αλλα παντου θα εχει κοσμο.Ακομα και το Ναυπλιο τοτε τις Κυριακες Disneyland ειναι αν το παμε ετσι.Ο τουρισμος ειναι αναγκαιο κακο οταν πας σε τουριστικα μερη.Ακομα και στο Μοναστηρακι ειναι ετσι,στην Πλακα και γυρω απο την Ακροπολη ειναι ετσι ,τι πρεπει να γινει δεν πρεπει να παμε?Η να μεινουμε μονο στην Καλλιθεα για να δουμε την αυθεντικη Αθηνα?

Η λυση ειναι μονο αν θες να την δεις με λιγοτερο κοσμο να πας offseason ,να αποφυγεις γιορτες Χριστουγεννα ,ακομα και 15 Αυγουστο για εντος Ελλαδας ή να ξυπνησεις πολυ πρωι.

Αλλα πες τε μου ενα μερος που εχετε παει ανα τον κοσμο που δεν εχετε δει σουβενιραδικα ,κοσμο να βγαζει φωτογραφιες για το ινστα και τουριστικοεστιατοριο.Και αυτο ειναι και το ωραιο διακοπες ειμαι θελω να νιωσω αυτο που ειμαι τουριστας.Σιγουρα θα υπαρχουν και παρθενα ακομα μερη που δεν εχουν πεσει θυμα του τουρισμου ,που αν οντως αξιζουν πατε οσο προλαβενετε,αλλα οπως και να το κανουμε αν θες να δεις καποια πολυ βασικα δημοφιλη ετσι θα ειναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.651
Likes
43.893
Το να πει καποιος Ντισνειλαντ την πολη που γινεται η Biennale τοσα χρονια δeiχνει κατι γι αυτον, οχι για την πολη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ντύσνευλαντ είναι, γιατί όπως και στη Disneyland η πόλη υπάρχει (πια) για τους τουρίστες της. Δεν υπάρχει ούτε μία επιχείρηση (μη τουριστικού αντικειμένου που να απασχολεί εργαζομένους μέσα στην πόλη. Δε νομίζω να υπάρχει ούτε ένας υπάλληλος τηλεφωνικής εξυπηρέτησης που να απαντά τηλέφωνα από εκεί, ούτε μισός ποινικολόγος ή μηχανολόγος μηχανικός που να έχει γραφείο μέσα στην πόλη, και χωρίς να το έχω ψάξει, υποθέτω τα σχολεία και νοσοκομεία θα είναι επίσης ελάχιστα. Είναι μια πόλη αποκλειστικά για τουρίστες, και για τις βασικές ανάγκες αυτών που εξυπηρετούν τους τουρίστες. Μη συνδέετε το Disneyland αποκλειστικά με το "καπιταλιστικό" theme park και την έλλειψη ιστορικότητας και βάθους του.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.040
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
k όμως...

Studio Legale R. Sonino - P. Chiampan - A. Silanos - Venezia

αλλα πέραν πλακας έτσι είναι.
Αλλα είναι k ολίγον τι λογικό
Και στην Χαλκιδική για παράδειγμα οι πιο πολλοί δικηγόροι θα είναι ας πούμε στον πολύγυρο.
Όχι διπλα στην βουρβουρού απέναντι από το capming XXXX

εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν k κάποιοι "εργαζόμενοι" εκτος τουρισμού , px όσοι υπάρχουν σε μέρη όπως η Σαντορίνη κλπ
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Προσωπικα θα προτιμουσα την πολη, οχι τη Ντισνειλαντ, αλλα γούστα είναι αυτά.
Πες το οπως θες αλλά αυτο δεν ειναι επιχειρημα και το ρεζουμε ειναι ενα οτι η Βενετια ειναι πιο ελκυστικη απο οποιαδηποτε πολη τυπου "Πράγα".. και η Σαντορινη και ολα τα πολυ ελκυστικά μερη του κοσμου ειναι Ντισνειλαντ τοτε.. τι παει να πει αυτό;;

Αν δεν πας στην Πραγα ποτέ, για να αντιστρεψω το ερωτημά μου, δεν χάλασε δα και ο κοσμος αλλά δεν μπορω να πω το ιδιο και για την Βενετία.. χαλασε και παραχαλασε θα ελεγα..



Εντάξει ουτε εμένα μου αρεσει η Βενετία αλλα δεν τη λεω και Skoda ρε παιδιά.
Ακριβως αυτη ειναι η διαφορά Φεραρι μέ Σκοντα.. ναι ναι πες τα δικα σου εσυ.... το ενα ποιημα της αυτοκινησης και το αλλο ενα καλο μετριο οικογενειακό γερμανοτσεχικο αυτοκίνητο (οχι σαν της δεκαετίας του 80 που το εβλεπες και ενοιωθες μια αηδια σαν να ειχες φαει πρωτη μπουκια μπαμιες)..



Φοβερό κριτήριο. Μάλλον θα απαντούσε το πιο ακριβό άρα και πάλι Βενετία, αν και προσωπικά ξέρω αρκετό κόσμο που θα διάλεγε Πράγα, ιδιαίτερα αν μιλάμε για γιορτές.
Πες μας ποιοι ειναι αυτοι;; οσοι ψηφισαν εδω; ε ειπαμε σε ολους τους κανονες υπαρχουν και εξαιρεσεις..


Ρε εχει γονδολες στην Πράγα;;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.040
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πάντως εκείνο το θεϊκό παγωτό δεν το έχει
 
Μηνύματα
458
Likes
1.566
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
H περιοχη του Cannaregio ειδικα απο την μερια της Pointe Guglie ,παρολο που ηταν γεματο τουριστες,εβλεπες και αλλους τοσους Ιταλους.Απο τα φαρμακεια,το που χαιρετιοντουσαν στην ψαραγορα,μεχρι και στο μινι μαρκετ.Οταν ειχα κανει βολτα 7 η ωρα το πρωι,η Βενετια αδεια και κυκλοφορουσαν μονο locals και μερικοι πρωινοι τουριστες.Εαν αξιωθω να παω αλλες 10 φορες ακομα,παλι εκει θα ξαναεμενα.Πολυ πιο αυθεντικη ,πιο ησυχη και πανεμορφη.Δηλωνω ερωτευμενος με εκεινη την γειτονια.Ριαλτο ,Αγιου Μαρκου μονο για βολτα και αξιοθεατα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Να θεσω ενα ερωτημα ;; αν κάποιος δεν εχει παει και στα δυο μερη και τον ρωτησεις που θα ηθελες 3 βραδια δωρο να σου κανουν Βενετία η Πράγα τι θα απαντουσε λέτε..
Εξαρτάται. Δεν το διευκρινίζεις.
Αν είσαι με το ζευγάρι σου πηγαίνεις φυσικά στην Βενετία. Αν όμως είσαι μόνος , πηγαίνεις
Πράγα. Έχει μέρη να περάσεις καλά, να πας σε κλάμπ, να γνωρίσεις κόσμο κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.528
Μηνύματα
899.161
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom