Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
84
Likes
131
Το προφανές με το ζόρι συγκεντρώνει 60% (μέχρι τώρα τουλάχιστον). Η σύγκριση έχει να κάνει ως 2 υπερτουριστικές και κόμπακτ πόλεις. Μικρές και οι 2, δε γλυτώνεις τον τουρίστα με τίποτα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.900
Likes
52.025
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943

psilos3

Member
Μηνύματα
6.397
Likes
49.572
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Εχετε καταλάβει ότι δεν μιλάμε για μπύρες ετσίίί..
Αν μιλούσαμε για μπύρες θα ήμασταν ήδη 100-0, τι να λέμε.

Όπου αν αφαιρέσεις όσους κατά δήλωσή τους δεν έχουν πάει στην Πράγα το προφανές γίνεται μειοψηφία...
Αυτό πάλι είναι ζήτημα σε όλα τα war, τύπου «δεν έχω πάει εκει αλλά ψηφίζω τό άλλο που 'χω πάει». Πως γίνεται να χει κάποιος άποψη;
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
753
Αστειες συγκρισεις για γελια και μονο. Οποιος δεν εχει παει Ρωμη-Βενετια δεν εχει παει Ευρωπη.
Άντε ντε πες τα! Τόσα χρόνια τόσα roadtrip τόσα ταξίδια στην Ευρώπη όλα έμοιαζαν μάταια.. Ευτυχώς ήρθε ο φετινός Μάιος που επισκέφθηκα την Βενετία και λυτρωθήκαμε 😜 !
 
Last edited:

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
Ο αγώνας φαινόταν από την αρχή ότι ήταν άνισος. Απέναντι στη Θαλασσοκράτειρα ταιριάζει μια Φλωρεντία. Από τις δύο αυτές πόλεις ξεκίνησε ταυτόχρονα σχεδόν η Αναγέννηση και ο ανταγωνισμός τους, στο ποια θα δημιουργήσει τα καλλίτερα έργα με αποτέλεσμα να μας αναστήσουν την αρχαιά μας Μυθολογία με τις Αφροδίτες τις Ευρώπες -καβάλα στο ταύρο Δία- και πολλά άλλα, που οι τουρκοκρατούμενοι Έλληνες είχαμε μαύρα μεσάνυχτα.
Κι επειδή αυτός ο πόλεμος των δύο Πόλεων διχάζει τους ερευνητές ακόμα, η δική μας σύγκριση αποκτά αρκετό ενδιαφέρον.
Μητέρα όλων των μαχών
 

psyhas

Member
Μηνύματα
63
Likes
86
Νομίζω απο τα πιο αταίριαστα travel wars, αλλά έχει το γούστο της αυτή η ανομοιογένεια. Όλα όσα αναφέρθηκαν στα παραπάνω δίνουν το στίγμα των διαφορών μεταξύ αυτών των πόλεων , αλλά σίγουρα για τον καθενα υπαρχουν και τα προσωπικά κριτήρια και οι εμπειρίες που προφανώς είναι διαφορετικά.
Τη Βενετία την έχω επισκεφτεί προ αμνημονεύτων χρόνων, αλλά φυσικά πάντα θα θυμάμαι τις βαρκάδες, τα κανάλια, τις γέφυρες, την εκκλησία και την πλατεία του Αγ. Μάρκου, το Murrano, τη μαγική ατμοσφαιρα, αλλα και τα μιλουνια τουρίστες, την υγρασία και την μυρωδιά των παλιών κτηρίων, το μέτριο εως απογοητευτικό για Ιταλία φαγητό, την ακρίβεια ..
Απο την άλλη η Πράγα είναι μια πόλη που έχει ξεχωριστή θέση για καθαρά προσωπικούς λόγους κι επομένως ο λόγος που την ψήφισα είναι καθαρά υποκειμενικός , αφου το κριτήριο μου δεν είναι πόσο πιο εντυπωσιακή ή μαγευτική είναι, αλλά η οικειότητα και η άνεση που νιώθω εκεί, οι αναμνήσεις, οι γεύσεις, η γοητευτική μελαγχολία της , τα χιονισμένα τοπία της πόλης κι οι γιορτινές αγορές, φυσικά με όσα αρνητικά έχουν ήδη γραφεί και απο αρκετούς εδώ μέσα. Ομως η τελικη εξισωση με καθαρα προσωπική εκτίμηση βγαζει Praha. Αλλά καταλαβαίνω οτι για τον περισσότερο κοσμο, η Βενετία είναι πιο «βαρύ» τουριστικό κεφάλαιο.
Μια πιο ταιριαστή «κόντρα» θα ήταν Βενετία vs Φλωρεντια ή Άμστερνταμ, ενώ η Πράγα θα μπορούσε να μπει με Βαρσοβια / Κρακοβια, Βιέννη, Βουδαπέστη , ίσως και Βερολίνο.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.569
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτό πάλι είναι ζήτημα σε όλα τα war, τύπου «δεν έχω πάει εκει αλλά ψηφίζω τό άλλο που 'χω πάει». Πως γίνεται να χει κάποιος άποψη;
Ε καλά και συ πάλι, παιχνίδι είναι και ο καθένας είναι οτι του φανεί του λολοστεφανή! Άλλωστε κανόνες δεν υπάρχουν απο το φόρουμ. Έχω άποψη για τη Βενετία και ας μην έχω πάει. Την έχω μελετήσει όμως! Αλλά δεν ψηφίζω γιατί σε αυτά τα παιχνίδια έχω "βίτσιο" να μην ψηφίζω αν δεν έχω πάει σε ένα απο τα δύο ή και στα δύο :innocent:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Αν μιλούσαμε για μπύρες θα ήμασταν ήδη 100-0, τι να λέμε.


Αυτό πάλι είναι ζήτημα σε όλα τα war, τύπου «δεν έχω πάει εκει αλλά ψηφίζω τό άλλο που 'χω πάει». Πως γίνεται να χει κάποιος άποψη;
Μα γι αυτο το λέω ... κάποιοι θα εχουν επηρεαστει και απο τις Τσεχικες μπυρες..


Καλά για τα προφανη δεν απαιτειται καν αυτοψία..


ΥΓ. Το τρελο θα ηταν να ψηφίσει κάποιος αυτο που δεν εχει επισκεφθει.. δεν μπορει θα εχουμε και τετοια πρωτιά εδω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.527
Μηνύματα
899.156
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom