Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.040
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εχω παει μονο μια φορα Βενετια κ δυο Πραγα
αλλα το εριξα στην Βενετια λογω παγωτου...
Βασικα οπως εχω αναφερει τα μουσεια κλπ για μενα ειναι κατι παντελως αδιαφορο, οποτε αυτο που με ενδιαφερει ειναι φαγητο/ποτο/καφες κ βολτες.
Στο ποτο κερδιζει φυσικα η Πραγα, αλλα φαγητο κ καφες δωσανε το προβαδισμα στην Βενετια.
Αν κ οκ...εχω παει Πραγα δυο φορες Σεπτεμβριο. Αν την εβλεπα χιονισμενη ισως αλλαζα γνωμη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω πάει και στις δυο πόλεις τουλάχιστον 4 φορές (πρέπει να βρω τα κιτάπια μου να δω πόσες ακριβώς, αλλά δεν υπάρχει σοβαρός λόγος τώρα). Τελευταία φορά φέτος και στις 2. Η Βενετία είναι σαφώς πιο όμορφη, σαφώς πιο ιστορική, σαφώς πιο Must-see, σαφώς πιο ιδιαίτερη και σαφώς ανώτερη τουριστικά. Από τη στιγμή όμως που έχεις δεί τα μουσεία, έχεις βγάλει κάθε πιθανή ή απίθανη φωτογραφία και έχεις βγεί και βράδυ στις πλατείες της, κάπου εξαντλείται. Δεν είναι "πόλη" με πραγματικούς μόνιμους κατοίκους, πραγματική ζωή, πράγματα που να συμβαίνουν και να μην είναι για τους τουρίστες. Δε θα πετύχεις συναυλίες και φεστιβάλ, δε θα δεις μπάλα, δε θα φας στο τάδε ιδιαίτερο εστιατόριο που ξέρουν μόνο οι ντόπιοι. Γι αυτό και μόνο το λόγο, και έχοντας στο νού την 4η+ επίσκεψη στις πόλεις, θα ψηφίσω Πράγα (Εννοείται Praha-1 δεν πατάμε).
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Να θεσω ενα ερωτημα ;; αν κάποιος δεν εχει παει και στα δυο μερη και τον ρωτησεις που θα ηθελες 3 βραδια δωρο να σου κανουν Βενετία η Πράγα τι θα απαντουσε λέτε..

αφηστε τις φιλοσοφιες και πειτε εντιμα και μονολεκτικά... Βενετια φυσικά .... ελα μη ντρεπεστε..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.035
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να θεσω ενα ερωτημα ;; αν κάποιος δεν εχει παει και στα δυο μερη και τον ρωτησεις που θα ηθελες 3 βραδια δωρο να σου κανουν Βενετία η Πράγα τι θα απαντουσε λέτε..

αφηστε τις φιλοσοφιες και πειτε εντιμα και μονολεκτικά... Βενετια φυσικά .... ελα μη ντρεπεστε..
Προσωπικα θα προτιμουσα την πολη, οχι τη Ντισνειλαντ, αλλα γούστα είναι αυτά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.398
Likes
49.585
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
αν κάποιος δεν εχει παει και στα δυο μερη και τον ρωτησεις που θα ηθελες 3 βραδια δωρο να σου κανουν Βενετία η Πράγα τι θα απαντουσε λέτε..
Φοβερό κριτήριο. Μάλλον θα απαντούσε το πιο ακριβό άρα και πάλι Βενετία, αν και προσωπικά ξέρω αρκετό κόσμο που θα διάλεγε Πράγα, ιδιαίτερα αν μιλάμε για γιορτές.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.868
Likes
16.159
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Προσωπικα θα προτιμουσα την πολη, οχι τη Ντισνειλαντ, αλλα γούστα είναι αυτά.
Η ερώτηση δεν απευθύνεται σε σένα αλλά σε........ κανονικούς ανθρώπους :bleh:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.956
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Να θεσω ενα ερωτημα ;; αν κάποιος δεν εχει παει και στα δυο μερη και τον ρωτησεις που θα ηθελες 3 βραδια δωρο να σου κανουν Βενετία η Πράγα τι θα απαντουσε λέτε..

αφηστε τις φιλοσοφιες και πειτε εντιμα και μονολεκτικά... Βενετια φυσικά .... ελα μη ντρεπεστε..

Να θέσω ένα ερώτημα ;; αν κάποιος δεν έχει οδηγήσει και τα δυο αμάξια και τον ρωτήσεις ποιο θα ήθελες δώρο να σου κάνουν Ferrari η Skoda τι θα απαντούσε λέτε..

αφήστε τις φιλοσοφίες και πείτε έντιμα και μονολεκτικά...
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
753
Να θέσω ένα ερώτημα ;; αν κάποιος δεν έχει οδηγήσει και τα δυο αμάξια και τον ρωτήσεις ποιο θα ήθελες δώρο να σου κάνουν Ferrari η Skoda τι θα απαντούσε λέτε..

αφήστε τις φιλοσοφίες και πείτε έντιμα και μονολεκτικά...
Ferrari για να την πουλησω και να παρω Skoda και να φαω τα αλλα λεφτα σε οτιδηποτε!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.035
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να θέσω ένα ερώτημα ;; αν κάποιος δεν έχει οδηγήσει και τα δυο αμάξια και τον ρωτήσεις ποιο θα ήθελες δώρο να σου κάνουν Ferrari η Skoda τι θα απαντούσε λέτε..

αφήστε τις φιλοσοφίες και πείτε έντιμα και μονολεκτικά...
Εντάξει ουτε εμένα μου αρεσει η Βενετία αλλα δεν τη λεω και Skoda ρε παιδιά.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.134
Likes
3.040
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Να θεσω ενα ερωτημα ;; αν κάποιος δεν εχει παει και στα δυο μερη και τον ρωτησεις που θα ηθελες 3 βραδια δωρο να σου κανουν Βενετία η Πράγα τι θα απαντουσε λέτε..

αφηστε τις φιλοσοφιες και πειτε εντιμα και μονολεκτικά... Βενετια φυσικά .... ελα μη ντρεπεστε..
Βενετία, αλλα μονο σε αυτό το Hotel που είχε μείνει η A.Τζολί

Πέραν πλακας, αν ήταν χειμώνας k η Πράγα είχε χιονια, δαγκωτό πράγα...
αν μιλάμε για άλλες εποχές μάλλον Βενετία....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.197
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom