Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

paefstra

Member
Μηνύματα
13.651
Likes
43.893
Στην Πράγα δεν ξέρω αν "κλέβουν" στο λογαριασμό (εμένα πάντως δεν με έκλεψαν), στη Βενετιά πιθανόν να με κλέψουν χωρίς εισαγωγικά. Δυο φορές πήγα Ιταλια και τις δυο με έκλεψαν :(. Τη μια στη Ρωμη μας έκλεψαν τη φωτογραφική μηχανή και την άλλη στο Μιλάνο μας διέρρηξαν το αυτοκίνητο...
Τη νυφη μου μια φορα πηγε Πραγα, της πηραν ολη την τσαντα σε καφετερια.
Οι "λαθος" λογαριασμοι και το "υποχρεωτικο τιπ" οσο τους καπνισει χωρις να ειναι υποχρρεωτικο ειναι ο κανονας στην Πραγα.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
753
Παρντον? Δεν ειδες οτι η topic starter στην αρχη προσδιορισε τις δυο πολεις ως τις δυο πιο υπερτουριστικες?
Ναι αλλα παιζουμε την κολοκυθια τωρα! :xalara:. Σε καποιους τους πειραξε περισσοτερο ο κοσμος στην μια πολη απο την αλλη ! Εμενα με πειραξε περισσοτερο στην Βενετια γιατι οταν πηγα ειχε περισσοτερο κοσμο. Ητανε το timing, ητανε η νορμα ? Αγνωστο!

Τη νυφη μου μια φορα πηγε Πραγα, της πηραν ολη την τσαντα σε καφετερια.
Οι "λαθος" λογαριασμοι και το "υποχρεωτικο τιπ" οσο τους καπνισει χωρις να ειναι υποχρρεωτικο ειναι ο κανονας στην Πραγα.
Θα συμφωνησω οτι στην Πραγα οι τσαντακηδες ειναι μυστες!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Ωπ, εσενα δε σε ειχα μετρησει! Αρα αν δεν συνυπολογισουμε οσους δεν εχουν παει Πραγα , η Πραγα προηγειται.
Μα δεν ψηφισα και ουτε προκειται .. πραγματικά το θεωρω ιεροσυλια..

Δεν γραφουμε ιεροσυλιες, ολοι πιστευω αναφερανε την μοναδικοτητα και την ομορφια της Βενετιας και ας διαλεξανε Πραγα για τους δικους τους λογους! Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει αναγκαστικα να μας κερδισει μια πολη απο αυτο και μονο!
Μπορειτε να γραφετε οτι θελετε ...σιγά τωρα .. οπως και γω δηλαδη..
Η μια πόλη ειναι "κοινη" (με την καλή εννοια βεβαιως βεβαιως) δρομοι, αμαξια, βαβουρα κινησης, τραμ, λεωφορεια, κλ παρκα, ομορφα κτιρια, καθεδρικοι, ποταμι ( οπως δηλαδη το 80% των πολεων της κεντρικης και ΒΔ Ευρωπης) κλ.. Ενω η Βενετια δεν περιγραφεται με λογια σε μια μικρη παραγραφο.. ειναι μαγεια, ειναι η αισθηση που νοιωθεις .. πας με ρομαντικη διαθεση, ερωτευμενος και φευγεις ακομα πιο ερωτευμενος με τα παντα.. αυτο ενοιωσα εγω τουλαχιστον..ίσως μια απο τις ωραιοτερες αναμνησεις μου σε ταξιδια..


Εγώ πάλι εξακολουθώ να βρίσκω άσκοπη τη σύγκριση δύω εκ διαμέτρου αντίθετων πόλεων.
Κι αν για τη Πράγα μπορείς να βρεις κάποια ανάλογη, δε ξέρω με ποια μπορείς να συγκρίνεις τη Βενετία, μια μοναδική πόλη που δε σου μοιάζει με τίποτ' άλλο.

Κοινός παρονομαστής και στις δύο αυτό που αναφέρθηκε πολλές φορές, ο υπερτουρισμός, ωστόσο εγώ έχω να τις θυμάμαι σε διαφορετική κατάσταση, τουλάχιστον με κόσμο τόσο-όσο ώστε να μην ενοχλεί το πρόγραμμα μου σε καμία περίπτωση.

Με τη Βενετία έπαθα πλάκα, με την Πράγα όχι τόσο, ωστόσο θα ψηφίσω τη δεύτερη μόνο και μόνο για να γίνει παιχνίδι, αλλά και για το γεγονός πως θεωρώ ότι είναι για περισσότερες ημέρες κατά τη δική μου κρίση. Στη Βενετία μου αρκούν και μια-δυο. Ευχαρίστως βέβαια θα ξαναπήγαινα και στις δύο.
@psilos3 θα μας τρελάνεις και συ τωρα;; Βενετια δηλαδη ψηφιζεις στην ουσία..



Πηγα τελος Γεναρη πριν πολλά χρονια με ομιχλη το πρωι που ανοιγε αργοτερα οταν εβγαινε ο ηλιος και ηταν υπέροχα παρολο το κρυο που σε παγωνε μολις σουρουπωνε.. Οι εικονες ειναι ανεξιτηλες παρα τα χρονια που περασαν.. Δεν θα ξεχασω οταν με ενα μικρο σκαφος διασχιζαμε το γκραντε καναλε για Μουρανο.. τα διαφορα καφε, τα εστιατορια με κανταδες κλ.. Δεν ξερω αν υπάρχει πολη για συγκριση μονο ισως με κατι ιστορικό και εννοειται χωρις αυτοκινητα και λοιπα.. μια καστροπολιτεια ίσως..
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
328
Likes
1.338
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Τη νυφη μου μια φορα πηγε Πραγα, της πηραν ολη την τσαντα σε καφετερια.
Οι "λαθος" λογαριασμοι και το "υποχρεωτικο τιπ" οσο τους καπνισει χωρις να ειναι υποχρρεωτικο ειναι ο κανονας στην Πραγα.
Κοίταξε μίλησα μόνο για την προσωπική μου εμπειρια και μάλιστα δις. Αν μιλούσα για τις εμπειρίες φίλων θα έπρεπε να γραψω έκθεση :D
Το εξάγουν μάλιστα οι Ιταλοί το κλέψιμο !! Πριν 20 μέρες μια κυρία έκλεγε με μαύρο δάκρυ στην παραλία Πόρτο Κατσίκι στην Λευκάδα γιατι της έκλεψαν την τσάντα με μέσα κινητό και τα κλειδιά του αυτοκινήτου . Μάντεψε ποιος την πήρε … Η Ιταλίδα που έκανε δήθεν αμέριμνη την ηλιοθεραπεία της είχε πάρει την τσάντα , είχε ρίξει πάνω τα ρούχα της για να μην φαίνεται και αν η κυρία δεν είχε smart watch να δείχνει το σήμα από το κινητό που ήταν μέσα στην τσάντα ακόμη θα έψαχνε ... Η Ιταλίδα δεν ζήτησε ούτε συγγνώμη και η δικαιολογία ήταν ότι ίδια τσάντα είχε η φιλη της που πήγε κάπου παρα πέρα . Για την ιστορία , η φιλη της δεν επέστρεψε ποτε από το «παρά πέρα»…
 

depo

Member
Μηνύματα
103
Likes
310
Επόμενο Ταξίδι
Καβάλα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Φανταζομαι ψηφιζουμαι ολοι με βασει τουριστικα κριτηρια ομορφιας ,ποσο μας αρεσε σαν πολη και συγκριση μεταξυ τους ποσο σημαντικες πολεις ειναι στον χαρτη παγκοσμιας κληρονομιας,Εννοειται με βασει αυτο και την ιστορικοτητα της πολης και τα παγκοσμια κλασης μουσεια , δεν φτανει ουτε στο μικρο νυχι η Πραγα την Γαληνοτατη Βενετια.
Αλλα αν ομως οι ψηφοι ειναι και με βασει που θα μετακομιζαμε μονιμα εαν μεταναστευαμε πχ ,δεν θα μπορεσω με τιποτα να φανταστω να εμενα μονιμα στο ιστορικο κεντρο της Βενετιας (δεν μιλαω για Μεστρε και τετοια),Η Βενετια ειναι ενα παραμυθι,αλλα περα 3-4 μερες δεν θα μπορουσα να συνηθισω να μενω μονιμα σε ατελειωτα στενα και αντι για δρομους να εχω καναλια και να μετακινουμε με βαπορετι .Απο ενα σημειο και μετα εαν τελειωσει το ταξιδι θα αρχισει να με κουραζει.Αλλο διακοπες αλλο να μενω.
Κακα τα ψεμματα η Πραγα και κυριως η Νεα πολη της ειναι πιο κοντα σε αυτο που εννοουμε πολη και φανταζομαι η δομηση της μοιαζει με τις περισσοτερες πρωτευουσες ,οπως φανταζομαι και αυτοι που μενετε αυτη την στιγμη.Με τα πεζοδρομια της,με τα μεσα μεταφορας της και ολα αυτα.
Ο καθενας εχει την δικη του αποψη ,η Βενετια ειναι πανεμορφη,αλλα θελω την γνωμη σας θα μπορουσατε περα απο τουριστες να μενατε μονιμα σε αυτην?
Εξαρτάται από τον άνθρωπο, αλλά δεν θεωρώ την Βενετία άσχημη πόλη για να μένεις. Πας παντού με τα πόδια και στα υπόλοιπα μέρη με βαπορέτο. Τουλάχιστον δεν ανησυχείς για τα αυτοκίνητα που είναι τα χειρότερα μέσα μεταφοράς. Το μόνο πρόβλημα θα έλεγα ότι είναι η υγρασία. Λόγω πρακτικής είχα μείνει ένα εξάμηνο Βενετία και είχα περάσει πολύ καλά, ακόμα και το χειμώνα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.872
Likes
9.876
Εγώ πάλι εξακολουθώ να βρίσκω άσκοπη τη σύγκριση δύω εκ διαμέτρου αντίθετων πόλεων.
Κι αν για τη Πράγα μπορείς να βρεις κάποια ανάλογη, δε ξέρω με ποια μπορείς να συγκρίνεις τη Βενετία, μια μοναδική πόλη που δε σου μοιάζει με τίποτ' άλλο.

Κοινός παρονομαστής και στις δύο αυτό που αναφέρθηκε πολλές φορές, ο υπερτουρισμός, ωστόσο εγώ έχω να τις θυμάμαι σε διαφορετική κατάσταση, τουλάχιστον με κόσμο τόσο-όσο ώστε να μην ενοχλεί το πρόγραμμα μου σε καμία περίπτωση.

Με τη Βενετία έπαθα πλάκα, με την Πράγα όχι τόσο, ωστόσο θα ψηφίσω τη δεύτερη μόνο και μόνο για να γίνει παιχνίδι, αλλά και για το γεγονός πως θεωρώ ότι είναι για περισσότερες ημέρες κατά τη δική μου κρίση. Στη Βενετία μου αρκούν και μια-δυο. Ευχαρίστως βέβαια θα ξαναπήγαινα και στις δύο.
... και παει και ψηφιζει Πραγα... αβυσσος η ψυχη ενος ψηλου ανθρωπου...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
892
Ο καθενας εχει την δικη του αποψη ,η Βενετια ειναι πανεμορφη,αλλα θελω την γνωμη σας θα μπορουσατε περα απο τουριστες να μενατε μονιμα σε αυτην?
Ω ναι! Το προσπαθησα κιολας, εκανα 2 interviews για δουλεια, αλλα δεν προχωρησε! Ζουσα το ονειρο και μονο στην σκεψη οτι μπορει να μεινω εκει!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.397
Likes
49.575
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
@psilos3 θα μας τρελάνεις και συ τωρα;; Βενετια δηλαδη ψηφιζεις στην ουσία..
... και παει και ψηφιζει Πραγα... αβυσσος η ψυχη ενος ψηλου ανθρωπου...
Θέλω να συνεχιστεί το war ρε γιατί μ' αρέσει, τι πρόβλημα έχετε; :haha:

Εν κατακλείδι θεωρώ τη Βενετία εκτός σύγκρισης, είναι μοναδικό φαινόμενο ότι και να λέμε και δε μου ακούγεται λογικό να μπαίνει στη ζυγαριά με κάτι τόσο διαφορετικό.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.111
Likes
1.951
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εν κατακλείδι θεωρώ τη Βενετία εκτός σύγκρισης, είναι μοναδικό φαινόμενο ότι και να λέμε και δε μου ακούγεται λογικό να μπαίνει στη ζυγαριά με κάτι τόσο διαφορετικό.

Περίμενα να το πει κάποιος..

Η σύγκριση και μόνο αποτελεί ύβρη για τη Βενετία!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.651
Likes
43.893
Εξαρτάται από τον άνθρωπο, αλλά δεν θεωρώ την Βενετία άσχημη πόλη για να μένεις. Πας παντού με τα πόδια και στα υπόλοιπα μέρη με βαπορέτο. Τουλάχιστον δεν ανησυχείς για τα αυτοκίνητα που είναι τα χειρότερα μέσα μεταφοράς. Το μόνο πρόβλημα θα έλεγα ότι είναι η υγρασία. Λόγω πρακτικής είχα μείνει ένα εξάμηνο Βενετία και είχα περάσει πολύ καλά, ακόμα και το χειμώνα.
Για οσους θελουν να δοκιμασουν την τυχη τους για δωρεαν διαμονη στη Βενετια, ειναι γνωστο το Φλαγγινειο Ιδρυμα στη Βενετια που δινει υποτροφιες για μεταβυζαντινες Σπουδες. Φιλη φιλης την πηρε και εμεινε καναδυο χρονια σε σπιτι του ιδρυματος δωρεαν συν τις δωρεαν σπουδες.
Οποιος θελει ας διαβασει το λινκ για να παρει μια μυρωδια για το ποιες ηταν οι σχεσεις του Βυζαντιου με τη Βενετια. Που ειναι ατελειωτος ο καταλογος.
Ελληνικό Ινστιτούτο Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Σπουδών Βενετίας - Φορείς εντός Δημοσίου Tομέα (mfa.gr)
Φλαγγίνειος Σχολή - Wikiwand articles

Εγω θα σταθω μονο στο οτι ο Ελ Γκρεκο ηρθε Βενετια για σπουδες στη Ζωγραφικη ενω κατα την περιηγηση στο Παλατι των Δογηδων ξεχωρισα τη συμμετοχη του ελληνα Αντωνακη.
Τι πατε και συγκρινετε, δηλαδη, τους βαρβαρους τσεχους με την αφροκρεμα.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.121
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ειδικά στο που θα ζούσες χωρίς δεύτερη σκέψη Βενετία. Με κριτήρια πόσο εύκολη είναι η κοινωνικοποιηση με ντόπιους, την γλώσσα που θα μάθεις, τι φαγητά θα τρως, τι έχει να επισκεφθείς τριγύρω δεν θα την έβλεπα την Πράγα καν σαν επιλογή μεταξύ των δύο.

Εν τω μεταξύ την Πράγα την βρήκα καταθλιπτική ενώ την πέτυχα μόνο σε ηλιόλουστες μέρες. Απορώ πως θα μου φαινόταν αν είχε και μουντό καιρό και κρύο.
 

Stavros1986

Member
Μηνύματα
44
Likes
305
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Βενετία, γιατί είναι ένα μέρος μοναδικό στον κόσμο. Μια επίσκεψη στη Βενετία είναι σαν ένα ταξίδι στο χρόνο. Ο υπερτουρισμός, όσο ενοχλητικός και αν είναι, δεν ακυρώνει την ασύλληπτη ιστορικη και πολιτιστική κληρονομιά της πόλης, με τον ίδιο τρόπο που δεν ακυρώνεται και το μοναδικό φυσικό τοπίο της εξίσου υπερτουριστικοποιημένης Σαντορίνης.

ΥΓ. Και τι δεν θα 'δινα για μια τοποθέτηση του παλιού καλού traveller σε αυτό το thread! 😁
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.528
Μηνύματα
899.157
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom