The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
μίλα μου έστω για κβαντομηχανική...:D
Oι μηχανικοί δεν έχουν ιδέα από κβαντομηχανική. Γενικά οι μηχανικοί δεν τα πάνε καλά με θεωρητικά θέματα που δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν πειραματικά.:cool:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Αν είναι να ανοίξουμε και το θέμα αν είναι πιο χρήσιμη επιστήμη τα μαθηματικά ή η φυσική να δούμε λίγο αίμα. Γιατί το θέμα των αρχιτεκτόνων οι μηχανικοί πολύ εύκολα το προσπέρασαν.
εχουμε φυσικους εδω μεσα;:bleh:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
North ξέρω εγώ τι λέω...το σχόλιο δεν ήταν στο μηχανικό GTS αλλά στον GTS σκέτο...:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.008
Likes
20.195
Oι μηχανικοί δεν έχουν ιδέα από κβαντομηχανική. Γενικά οι μηχανικοί δεν τα πάνε καλά με θεωρητικά θέματα που δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν πειραματικά.:cool:
Ρε συ, είσαι και φυσικός, ο Τραχανάς τι είναι? Μηχανικός δεν είναι?

Τα βιβλία του είναι από τα καλύτερα διεθνώς στην εισαγωγική κβαντομηχανική...

Άσε που αν εσύ νομίζεις ότι καταλαβαίνεις την κβαντομηχανική είτε νομίζεις είτε είσαι τρελός σύμφωνα με τον Feynman.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Oι μηχανικοί δεν έχουν ιδέα από κβαντομηχανική. Γενικά οι μηχανικοί δεν τα πάνε καλά με θεωρητικά θέματα που δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν πειραματικά.:cool:
Τοσα πραγματα εχουμε στο μυαλο μας, η κβαντομηχανικη μας μαρανε...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είσαι μηχανικός; Πες έτσι, άρα μπορείς να εκφέρεις γνώμη για τα πάντα :bleh: Ειδικά αν είσαι από ΕΜΠ...

ΥΓ. Χιουμοράκι γιατί έχω πολλούς μηχανικούς στην οικογένεια :) Είστε αξιαγάπητοι
Κατάλαβες τώρα τι τέρας μπορεί να γεννήσει μια τόση δα αθώα κουβεντούλα?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άσε που αν εσύ νομίζεις ότι καταλαβαίνεις την κβαντομηχανική είτε νομίζεις είτε είσαι τρελός σύμφωνα με τον Feynman.
Την κβαντομηχανική δε χρειάζεται να την κατανοήσεις για να τη δουλέψεις, είναι ένα μαθηματικό τερτίπι όπως ο νιοστός χώρος των μαθηματικών που απλά δουλεύει. Για πραγματικά δυσνόητη φυσική κοίτα τα superstrings.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.008
Likes
20.195
Επειδή όμως η φυσική πάνω απ'όλα πρέπει να είναι κατανοήσιμη (δικός μου όρος, δε ξέρω αν είναι δόκιμος), πρέπει να αντιλαμβάνεσαι τις έννοιες και εννοιολογικά, όχι μόνο ξερά μαθηματικά. Άλλωστε συνήθως πρώτα συλλαμβάνεις τη φυσική έννοια και μετά χρησιμοποιείς τα μαθηματικά ως γλώσσα ή καλύτερα σαν πινέλο πάνω στον λευκό καμβά σου για να περιγράψεις αυτό που "νιώθεις" ή διαισθάνεσαι (ισχύει και το αντίστροφο φυσικά). Άλλωστε η κβαντομηχανική έχει δεκάδες πειραματικά αποτέλεσματα....τώρα, θεωρίες όπως superstrings, supergravity κτλ. είναι πράγματι μαθηματικά κατασκευάσματα χωρίς ίσως μια πιο "φυσική" ερμηνεία. Απλά, στη περίπτωση των superstrings, προσπαθούμε να τα χωρέσουμε όλα σε μία έννοια και πώς αλλιώς, με μαθηματικά και ελπίζουμε όλα να "κολλήσουν" κάποια στιγμή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδή όμως η φυσική πάνω απ'όλα πρέπει να είναι κατανοήσιμη (δικός μου όρος, δε ξέρω αν είναι δόκιμος), πρέπει να αντιλαμβάνεσαι τις έννοιες και εννοιολογικά, όχι μόνο ξερά μαθηματικά. Άλλωστε συνήθως πρώτα συλλαμβάνεις τη φυσική έννοια και μετά χρησιμοποιείς τα μαθηματικά ως γλώσσα ή καλύτερα σαν πινέλο πάνω στον λευκό καμβά σου για να περιγράψεις αυτό που "νιώθεις" ή διαισθάνεσαι (ισχύει και το αντίστροφο φυσικά).
Ωπα και ποιητης ο ΗΜΜΥ-της
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.922
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom