The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fenia42

Member
Μηνύματα
3.975
Likes
15.574
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ο χρήστης $user[username] έχει υπερβεί το όριο συνολικών αποθηκευμένων προσωπικών μηνυμάτων που του αντιστοιχεί και δε μπορεί να λάβει επιπλέον μηνύματα μέχρι να ελευθερώσει χώρο για αποθήκευση.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μια φορά, ένας καθηγητής στάθηκε μπροστά στην τάξη φιλοσοφίας που δίδασκε και έβγαλε από την τσάντα του μερικά πράγματα. Όταν άρχισε το μάθημα, δίχως να μιλήσει καθόλου, πήρε ένα πολύ μεγάλο βάζο και άρχισε να το γεμίζει με μπαλάκια του γκολφ. Μόλις τέλειωσε ζήτησε από τους μαθητές να του πουν αν το βάζο είχε γεμίσει. Εκείνοι συμφώνησαν.
Στη συνέχεια ο καθηγητής πήρε ένα κουτί με βότσαλα και τα έριξε μέσα στο βάζο. Μετά το κούνησε ελαφρά. Τα βότσαλα γέμισαν τα κενά διαστήματα ανάμεσα στα μπαλάκια του γκολφ. Κατόπιν ζήτησε από τους μαθητές να του πουν πάλι αν το βάζο ήταν γεμάτο. Εκείνοι συμφώνησαν για μια φορά ακόμη.
Ο καθηγητής ύστερα, πήρε ένα κουτί με άμμο και την έχυσε μέσα στο βάζο. Φυσικά, η άμμος συμπλήρωσε όλο το υπόλοιπο κενό διάστημα. Ρώτησε για μια ακόμα φορά, αν το βάζο ήταν γεμάτο. Οι μαθητές απάντησαν ομόφωνα "ναι".
Ο καθηγητής στη συνέχεια, πήρε δύο φλιτζάνια καφέ κάτω από το τραπέζι και έχυσε όλο το περιεχόμενο στο βάζο, συμπληρώνοντας ουσιαστικά τον κενό χώρο που άφηνε η άμμος.
Οι μαθητές γέλασαν. "Τώρα, είπε ο καθηγητής μόλις σταμάτησαν τα γέλια, θέλω να καταλάβετε ότι το βάζο αντιπροσωπεύει τη ζωή σας. Οι μπάλες του γκολφ είναι τα σημαντικά πράγματα: ο Θεός, η οικογένεια, τα παιδιά, η υγεία σας, οι φίλοι σας, τα πάθη και τα αγαπημένα σας πράγματα που ακόμα και αν χαθούν όλα τα άλλα και παραμείνουν μόνο αυτά, η ζωή σας θα εξακολουθήσει να είναι πλήρης.
Τα βότσαλα είναι τα υπόλοιπα σημαντικά πράγματα, όπως η δουλειά σας, το σπίτι, το αυτοκίνητό σας. Η άμμος είναι όλα τα άλλα τα μικρά πράγματα. Αν βάλετε πρώτα την άμμο στο βάζο, συνέχισε, δεν υπάρχει χώρος για τα βότσαλα ή τις μπάλες του γκολφ. Το ίδιο ισχύει και για τη ζωή. Αν περάσετε όλο σας χρόνο και ξοδέψετε την ενέργειά σας για τα μικρά πράγματα, ποτέ δεν θα έχετε χώρο για τα πράγματα που είναι σημαντικά. Δώστε προσοχή στα πράγματα είναι σημαντικά για την ευτυχία σας. Παίξτε με τα παιδιά σας. Προσέξτε πρώτα τις μπάλες του γκολφ, τα πράγματα που πραγματικά αξίζουν. Ορίστε τις προτεραιότητές σας. Τα υπόλοιπα είναι απλώς άμμος.

Μια φοιτήτρια, τότε σήκωσε το χέρι της και ρώτησε τι αντιπροσώπευε ο καφές.
Ο καθηγητής χαμογέλασε. «Χαίρομαι που ρωτήσατε. Σημαίνει απλά, ότι όσο γεμάτη και να σας φαίνεται η ζωή σας, πάντα θα υπάρχει χώρος για δύο φλιτζάνια καφέ με φίλους»
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Το παραπάνω κείμενο είναι πολύ της μόδας στα inbox των ΕΜΠ μου φαίνεται...:bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.950
Δεν είναι για όλους έτσι πάντως. Εγώ αν δεν ξεκινούσα το γέμισμα με καναδυό ποτήρια καφέ, από τα νεύρα μου θα έσπαγα το βάζο με τα μπαλάκια του τένις- κρατώντας πάντα το ίδιο εννοιολογικό περιεχόμενο...:haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν είναι για όλους έτσι πάντως. Εγώ αν δεν ξεκινούσα το γέμισμα με καναδυό ποτήρια καφέ, από τα νεύρα μου θα έσπαγα το βάζο με τα μπαλάκια του τένις- κρατώντας πάντα το ίδιο εννοιολογικό περιεχόμενο...:haha:
Εσυ σιγουρα χρειαζεσαι καφε γιατι αλλιως δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα μπαλακια του τενις απο αυτα του γκολφ. Υπαρχουν λογης και λογης μπαλακια...
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.008
Likes
20.195
...και ανάμεσα σε όλα αυτά υπάρχει αέρας (κοπανιστός)....γιατί τι είναι η ζωή χωρίς λίγο κοπανιστό αέρα ε....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.678
Likes
43.950
Είναι και μέσα στα μπαλάκια του γκολφ. Η αβάσταχτη ελαφρότητα των "βαριών" αξιών.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.652
Likes
10.201
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η Κβαντο του Τραχανα ειναι με διαφορα το ωραιοτερο βιβλιο που κοσμει την βιβλιοθηκη μου .

Ετσι για να σας αλλαξω και λιγο το mood ...! Δωστε ενα χερακι ρε παιδια . Τσαμπα θεση στη σχολη αστυφυλακων ειναι αυτη ..

Όποιος «βοηθάει» την ΕΛ.ΑΣ. εισάγεται χωρίς εξετάσεις στις σχολές της
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.924
Μέλη
39.265
Νεότερο μέλος
pantelis8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom