Συνάντηση γερμανόφιλων!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλησπέρα στην παρέα!

Τρέξιμο στο φουλ σήμερα...και δεν τα κατάφερα να επικοινωνήσω με τα παιδιά που επισκέφτηκαν την Ακρόπολη...χίλια σόρυ! Μα πως πέρασε αυτό το Σαββατοκύριακο έτσι; :roll::roll::roll:

Όντως...τα γλυκά ήταν καταπληκτικά και ευχαριστούμε τον κύριο Αργύρη που μας τα κέρασε!

Ελπίζω να ξανακανονίσουμε σύντομα μια συνάντηση, κι ας μην είναι για φαγητό, έτσι; (μου έμεινε ακόμη ένα φιλετάκι :haha::haha::haha: )
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Να σας την πω παιδιά, αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι χρονολογίες.. (ίσως η Δωροθέα που γνωρίζει καλύτερα το μαγαζί να μας βοηθήσει σ' αυτό!)

Μας είπε λοιπόν ο κ. Αργύρης ότι το όνομα Ritterburg φτάνει πίσω στη δεκαετία του '70, όταν άνοιξε ο πεθερός του το πρώτο εστιατόριο στην Ελλάδα... Όπως μας είπε, ήταν ένας απλός άνθρωπος που πήγε κάποια χρόνια στη Γερμανία και επιστρέφοντας άνοιξε γερμανικό εστιατόριο που (μην κοιτάτε τι γίνεται τώρα!) εκείνα τα χρόνια ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του!!!

Για πολλά χρόνια, το εστιατόριο ήταν σε άλλη διεύθυνση (κάπου στη Φορμίωνος), κάποια στιγμή τα τελευταία χρόνια άνοιξε και στην Καισαριανή, για ένα διάστημα λειτουργούσαν και τα 2 παράλληλα και επικράτησε τελικά αυτή η τοποθεσία... (αν και εμένα η Φορμίωνος μού είναι πιο κοντά, αν είναι να τρώω τόσο καλά όσο προχθές, πάω άνετα και Καισαριανή :D... παραδίπλα δηλαδή :bleh:)

Επίσης, επειδή είχαμε και απορίες, μας μίλησε αρκετά για τα σπέτσλε, μας είπε ότι είναι χειροποίητα και τα φτιάχνουν στο εργαστήριο που συνεργάζεται κάθε μέρα (υπάρχουν διάφορες συνταγές, είτε πιο απλές είτε πιο διαφοροποιημένες, π.χ. με σπανάκι ή άλλα extra υλικά :cool:)...

και φυσικά για την φοβερή black forest που βλέπετε στις φωτό του θάνου, μας είπε ότι έχει ψάξει και έχει βρει την αυθεντική συνταγή της και αυτή προσφέρει στους πελάτες..!!!

ελπίζω να τα θυμήθηκα όλα σωστά... :rolleyes:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Να σας την πω παιδιά, αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι χρονολογίες.. (ίσως η Δωροθέα που γνωρίζει καλύτερα το μαγαζί να μας βοηθήσει σ' αυτό!)

Μας είπε λοιπόν ο κ. Αργύρης ότι το όνομα Ritterburg φτάνει πίσω στη δεκαετία του '70, όταν άνοιξε ο πεθερός του το πρώτο εστιατόριο στην Ελλάδα... Όπως μας είπε, ήταν ένας απλός άνθρωπος που πήγε κάποια χρόνια στη Γερμανία και επιστρέφοντας άνοιξε γερμανικό εστιατόριο που (μην κοιτάτε τι γίνεται τώρα!) εκείνα τα χρόνια ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του!!!

Για πολλά χρόνια, το εστιατόριο ήταν σε άλλη διεύθυνση (κάπου στη Φορμίωνος), κάποια στιγμή τα τελευταία χρόνια άνοιξε και στην Καισαριανή, για ένα διάστημα λειτουργούσαν και τα 2 παράλληλα και επικράτησε τελικά αυτή η τοποθεσία... (αν και εμένα η Φορμίωνος μού είναι πιο κοντά, αν είναι να τρώω τόσο καλά όσο προχθές, πάω άνετα και Καισαριανή :D... παραδίπλα δηλαδή :bleh:)

Επίσης, επειδή είχαμε και απορίες, μας μίλησε αρκετά για τα σπέτσλε, μας είπε ότι είναι χειροποίητα και τα φτιάχνουν στο εργαστήριο που συνεργάζεται κάθε μέρα (υπάρχουν διάφορες συνταγές, είτε πιο απλές είτε πιο διαφοροποιημένες, π.χ. με σπανάκι ή άλλα extra υλικά :cool:)...

και φυσικά για την φοβερή black forest που βλέπετε στις φωτό του θάνου, μας είπε ότι έχει ψάξει και έχει βρει την αυθεντική συνταγή της και αυτή προσφέρει στους πελάτες..!!!

ελπίζω να τα θυμήθηκα όλα σωστά... :rolleyes:
ωωωω!!!τελεια!!εμεις οι καθισμενοι στην αλλη πλευρα του τραπεζιου, χασαμε πολλα επεισοδια!!!

cakenet πραγματι αυτο το σουκου περασε παααααρα πολυ γρηγορα!!!:(
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι...δεν ήρθε να τα πει κι από την πλευρά μας! Η αλήθεια είναι, που να τα πρωτοπεί ο άνθρωπος; Κακώς δεν πήραμε μια ντουντούκα μαζί μας να μας τα λέει και να τα ακούμε όλοι άνετα! :haha::haha::haha:

Πάρτε και μια πρόσθετη εικόνα από μια άλλη οπτική γωνία:


Σπέτσλε με χοιρινά φιλετάκια.


Σνίτσελ


Κότσι


Schwarzwaldtorte


Σουφλέ σοκολάτας
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.874
Likes
9.876
Ρε παιδιά μόνο και μόνο από αυτά που βλέπω θα γίνω μέλος στους Γερμανόφιλους.... Γερμανία μπορεί να μην έχω πάει αλλά "κάτι" έχει αυτή η χώρα που με κέρδισε ήδη.....:lol:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πω,πω...

΄Ελεος βρε παιδιά, κι είναι και αργά......

Ας φάω ένα κρακεράκι, μόνο αυτό μου βρίσκεται τώρα....:(
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μας είπε λοιπόν ο κ. Αργύρης ότι το όνομα Ritterburg φτάνει πίσω στη δεκαετία του '70, όταν άνοιξε ο πεθερός του το πρώτο εστιατόριο στην Ελλάδα... Όπως μας είπε, ήταν ένας απλός άνθρωπος που πήγε κάποια χρόνια στη Γερμανία και επιστρέφοντας άνοιξε γερμανικό εστιατόριο που (μην κοιτάτε τι γίνεται τώρα!) εκείνα τα χρόνια ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του!!!

Για πολλά χρόνια, το εστιατόριο ήταν σε άλλη διεύθυνση (κάπου στη Φορμίωνος),
Έτσι είναι, μάλιστα πηγαίναμε οικογενειακώς από τότε που πρωτοάνοιξε στη Φορμίωνος περίπου στο νο 15 άν θυμάμαι καλά. Πράγματι για τα δεδομένα της εποχής του ήταν ένας εξαιρετικος χώρος και ιδιαίτερα καλόγουστος που σεβόταν τον πελάτη και το σέρβις εξαιρετικά φιλικό. Πολύ κοντά ήταν και ο κινηματογράφος Λητώ και ήταν σύνηθες να το τιμούμε μετά από κάποια καλή ταινία. Για να μην είμαι και off topic εντελως, σε αυτόν τον κινηματογράφο είχα δει για πρώτη φορά Φασμπίντερ στην ταινία Querelle! (εννοείται οτι την ταινία την είδα χωρίς γονείς).
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Παιδιά συγχωράτε με αλλά έχω χάσει το USB της μηχανηής... :roll: Λίγη υπομονή μέχρι το βράδι, που θα βρω μια card reader και τότε θα τα μάθετε όλα!

Το κότσι δεν είχε πολύ πλάκα; Η marcrafin αναμετρήθηκε σκληρά μαζί του...
...αλλά τελικά έχασε! :bleh:
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Καλημέρα κι απο μένα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας και ειδικά στην Δωροθέα που οργάνωσε την έξοδό μας (Δωροθέα τόχεις το δημοσιογραφικο δαιμόνιο).Ομολογώ ότι είχα πολλές επιφυλάξεις αν θα έπρεπε να πήγαινα στη συνάντηση γιατί τα περισσότερα παιδιά είχαν την ηλικία των δικών μου παιδιών. Ομως η ωριμότητα των μηνυμάτων σας και η επιθυμία μου να πάρω λίγη γεύση από γερμανία στο εστιατόριο του Αργύρη που με συνδέουν τόσες αναμνήσεις λύγισαν τους ενδοιασμούς μου. Ευτυχώς που ήρθα γιατί καταχάρηκα την συντροφιά σας, την φιλική κουβεντούλα ανάμεσα σε έξυπνους νέους ανθρώπους και το υπέροχο φαγητό.Έφυγα με γεμάτη τη καρδιά και με γεμάτο στομάχι. Τέλεια!! Παιδιά και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καλά, η Black Forest και νηστεύοντες κολάζει!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Τι πιατα ειναι αυτα; Ειδικα το σουφλε και η blackforest! Και στο μπιλμπαο δυσκολα μπορεις να βρεις γευστικα γλυκα :( . Παιδια σας ζηλευω εννοειτε πως οχι για τα φαγητα αλλα μπορειτε να βρισκεστε και να λετε τα ταξιδιωτικα νεα. Λοιπον καλη συνεχεια στις γαστρονομικες και ταξιδιωτικες σας περιπετειες.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.528
Μηνύματα
899.162
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom