Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
https://www.protothema.gr/greece/ar...leei-o-dieuthudis-ereunon-institoutou-paster/
Η θνητότητα βγαίνει διαιρώντας τον αριθμό των θανάτων προς το σύνολο των κρουσμάτων. Όμως στον παρονομαστή του κλάσματος, δηλαδή στον αριθμό των πασχόντων μπαίνει ένας αριθμός, ο οποίος αποτελεί την κορυφή του παγόβουνου. Λέγοντας κορυφή εννοώ τα μέτρια ή βαριά περιστατικά, που άλλωστε αναζητούν ιατρική βοήθεια και ακολούθως διαγιγνώσκονται και καταγράφονται. Υπάρχει όμως κι ένας μεγάλος αριθμός ατόμων με ήπια συμπτώματα που δεν καταγράφονται ποτέ. Συνέπεια αυτού είναι ο παρονομαστής του κλάσματος να είναι πολύ μικρότερος από τον πραγματικό. Έτσι αυξάνει η θνητότητα τεχνητά. Κι έτσι δημιουργείται φόβος, καθότι το 3% είναι υψηλό νούμερο για θνητότητα ενός ιού, τη στιγμή που η γρίπη έχει πολύ χαμηλότερο. Φαίνεται λοιπόν ότι στην πραγματικότητα η θνητότητα είναι κάτω από 1%. Θα δούμε όμως και στη συνέχεια. Ακόμα είναι νωρίς.

Ωστόσο οι περισσότεροι από τους ασθενείς μπορεί να μην καταλάβουν τίποτα, μερικοί θα καταλάβουν κάποια ήπια συμπτώματα και μερικοί άλλοι θα κάνουν λίγο βαρύτερα συμπτώματα.

Η επιδημία του κοροναϊού είναι σοβαρό θέμα, αλλά πρέπει να βρούμε μία ισορροπία μεταξύ της καθημερινότητας μας και των μέτρων που πρέπει να πάρουμε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.440
Likes
21.609
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κ όλα αυτά ενώ το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού το περνάει ελαφριά , οι θάνατοι προκύπτουν μόνο σ μεγαλους σε ηλικία που έχουν θέμα υγείας (όπως κ η γρίπη δηλαδη) και που επίσης δεν ακούν και είναι ξαμολημενοι παντού....δεν σας ακούγονται πολύ παράξενα όλα αυτά;;;
Ξαμολημενα δεν είναι μόνο τα γερόντια χαχαχα, αλλά όλοι μας!
Εμένα πιο πολύ μου κάνει για "χειριστικη" κατάσταση.... Οπότε θα πρέπει να αντινετωπιστει ανάλογα. Δεν έχει νόημα να αγνοούμε τελείως το θέμα, ούτε όμως και να του επιτρέπουμε να χειρίζεται τη ζωή μας. Όλο αυτό βέβαια δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου...πάντως παράξενο δεν το βρίσκω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.682
Likes
14.204
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
πάντως παράξενο δεν το βρίσκω.
Εμένα μου φαίνεται παράξενο κ ακραίο! 17 χρόνων διάβασα το 1984 του Όργουελ και εντυπωσιάστηκα αλλά αντέδρασα πολύ τότε λέγοντας μα τι σκέφτηκε ο άνθρωπος δε γίνονται αυτά! Όλο κ περισσότερο νιώθω ότι εκεί μας πάνε...
 

8avos

Member
Μηνύματα
697
Likes
6.943
Διάβασα εν τάχυ κάποια απ τα σχόλια που γράφονται και πια είμαι πεπεισμένος,από Κορονοϊό θα πάω.
Όλο στην χειραψία είμαι,πιάνω το φαγητό με τα χέρια τα οποία είναι άπλυτα βεβαίως βεβαίως,πάω εκκλησία φιλώντας το χέρι του παππά και τις εικόνες και αν επιβιώσω όλων των παραπάνω πετάω και τέλος του μηνός ο αχαϊρευτος για ισλανδία όμως που δεν έχει τόσα κρούσματα ευτυχώς.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.440
Likes
21.609
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εμένα μου φαίνεται παράξενο κ ακραίο! 17 χρόνων διάβασα το 1984 του Όργουελ και εντυπωσιάστηκα αλλά αντέδρασα πολύ τότε λέγοντας μα τι σκέφτηκε ο άνθρωπος δε γίνονται αυτά! Όλο κ περισσότερο νιώθω ότι εκεί μας πάνε...
Δεν το έχω διαβάσει αλλά θα το κάνω. Ενδιαφέρον φαίνεται
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
802
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Διάβασα εν τάχυ κάποια απ τα σχόλια που γράφονται και πια είμαι πεπεισμένος,από Κορονοϊό θα πάω.
Όλο στην χειραψία είμαι,πιάνω το φαγητό με τα χέρια τα οποία είναι άπλυτα βεβαίως βεβαίως,πάω εκκλησία φιλώντας το χέρι του παππά και τις εικόνες και αν επιβιώσω όλων των παραπάνω πετάω και τέλος του μηνός ο αχαϊρευτος για ισλανδία όμως που δεν έχει τόσα κρούσματα ευτυχώς.
Ε πλενε κι εσυ κανα χερι ρε αδερφε, κριμα να ψοφολογησεις πριν το τελος του μηνα και παει χαραμι η ισλανδια :p
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλά εσύ όταν έρθεις στην Ελλάδα, ρίξε στη βαλίτσα και 10 ρολά χαρτί υγείας γιατί ποτέ δεν ξέρεις...
Προς το παρόν πάντως εμείς μόνο τα απολυμαντικά στοκάραμε.
Εξάλλου οι Έλληνες έχουν μεγάλη εξοικείωση με τις τούρκικες τουαλέτες και το σχετικό σκούπισμα που συνηθιζόταν πριν λίγες δεκαετίες...
Δεν μασάμε με πιθανές ελλείψεις χαρτιού υγείας...
Ευχαριστω για τη συμβουλη αλλα η αποθηκη ειναι στην Ελλαδα (και δεν κανω πλακα). Επιπλεον σπανια χρησιμοποιω χαρτι υγειας.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...πετάω και τέλος του μηνός ο αχαϊρευτος για ισλανδία όμως που δεν έχει τόσα κρούσματα ευτυχώς.
Κάπου κάνεις λάθος. Η Ισλανδία έχει ήδη 50 κρούσματα και με πληθυσμό 30 φορές μικρότερο της Ελλάδας, είναι σα να έχει 1500.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αστα να πανε...Μ' εχει πιασει κι ενας βηχας ξαφνικα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.959
https://www.google.gr/amp/s/amp.cnn...oios-stin-ellada-sta-66-ta-kroysmata-sti-xora
Με πληθυσμο υποπολαπλασιο πολλων χωρων νομιζω οτι πλεον βαζουμε πλωρη για νεα αντιμετωπιση απο αλλα κρατη.
Ασε με. Με εχει πιασει ενας φοβος μην ξυπνησουμε τη Δευτερα με κλειστα σχολεια και ακυρωθουν οι εκδρομες και ΕΝΤΟΣ Ελλαδας. Προετοιμαστε ψυχολογικα οποιον δικηγορο ξερετε για το σοκ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
https://www.google.gr/amp/s/amp.cnn...oios-stin-ellada-sta-66-ta-kroysmata-sti-xora
Με πληθυσμο υποπολαπλασιο πολλων χωρων νομιζω οτι πλεον βαζουμε πλωρη για νεα αντιμετωπιση απο αλλα κρατη.
Νομίζω ότι δεν έχετε ιδέα τι γράφετε κάποιοι. 66 κρούσματα με 11 εκατομμύρια η Ελλάδα, 268 με 9 η Ελβετία και 169 με 11 το Βέλγιο. Η κατάσταση στην Ελλάδα βάσει αριθμού κρουσμάτων είναι πολύ καλύτερη απ' την υπόλοιπη Ευρώπη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.008
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom