Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.041
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ριχνοντας μια ματια (καθιερωμενη πλεον) στην αεροπορικη μου για τα τεκτενομενα διαβασα οτι πλεον πολλες χωρες απαγορευουν την εισοδο σε ατομα που προερχονται απο χωρες με «μεγαλη εξαπλωση».

Σταθηκα περισσοτερο στη Ταυλανδη και επειδη ειναι ο προορισμος που με ενδιαφερει αλλα και επειδη ειναι αξιοσημειωτο οτι πλεον επιβαλλουν και προστιμο 100,000tbh.


  • All passengers from list of country Republic of Korea, People's Republic of China including HKSAR and Macau, Italian Republic, Islamic Republic of Iran or even transiting on these Country are not allowed entry to Thailand. Noting that there are no exemptions for diplomats, official passport holder, etc. and any violation will cause a heavy fine THB 100,000.
100 χιλιαδες ή 100 ;; :rolleyes:
 

Manos46

Member
Μηνύματα
624
Likes
2.673
Ταξίδι-Όνειρο
???
Ριχνοντας μια ματια (καθιερωμενη πλεον) στην αεροπορικη μου για τα τεκτενομενα διαβασα οτι πλεον πολλες χωρες απαγορευουν την εισοδο σε ατομα που προερχονται απο χωρες με «μεγαλη εξαπλωση».

Σταθηκα περισσοτερο στη Ταυλανδη και επειδη ειναι ο προορισμος που με ενδιαφερει αλλα και επειδη ειναι αξιοσημειωτο οτι πλεον επιβαλλουν και προστιμο 100,000tbh.


  • All passengers from list of country Republic of Korea, People's Republic of China including HKSAR and Macau, Italian Republic, Islamic Republic of Iran or even transiting on these Country are not allowed entry to Thailand. Noting that there are no exemptions for diplomats, official passport holder, etc. and any violation will cause a heavy fine THB 100,000.
100 χιλιαδες ή 100 ;; :rolleyes:
Αυτό είναι επίσημο;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ριχνοντας μια ματια (καθιερωμενη πλεον) στην αεροπορικη μου για τα τεκτενομενα διαβασα οτι πλεον πολλες χωρες απαγορευουν την εισοδο σε ατομα που προερχονται απο χωρες με «μεγαλη εξαπλωση».

Σταθηκα περισσοτερο στη Ταυλανδη και επειδη ειναι ο προορισμος που με ενδιαφερει αλλα και επειδη ειναι αξιοσημειωτο οτι πλεον επιβαλλουν και προστιμο 100,000tbh.


  • All passengers from list of country Republic of Korea, People's Republic of China including HKSAR and Macau, Italian Republic, Islamic Republic of Iran or even transiting on these Country are not allowed entry to Thailand. Noting that there are no exemptions for diplomats, official passport holder, etc. and any violation will cause a heavy fine THB 100,000.
100 χιλιαδες ή 100 ;; :rolleyes:
100 χιλιάδες. Ανάλογους περιορισμούς/απαγορεύσεις έχουν αρχίσει να επιβάλουν κι άλλες χώρες, παίρνοντας πολλές φορές ανόητες αποφάσεις, στην πράξη μη εφαρμόσιμες ή άχρηστες. Π.χ. διάβαζα χθες ότι η Ινδονησία δεν επιτρέπει την είσοδο σε επισκέπτες προερχόμενους από συγκεκριμένες περιοχές της Ιταλίας, ενώ για όσους προέρχονται από άλλες περιοχές απαιτεί πιστοποιητικό γιατρού ότι εξετάστηκαν και δεν έχουν προσβληθεί από τον ιό! Λες και δεν μπορεί να τον κόλλησαν μετά την επίσκεψη στον γιατρό και την έκδοση του πιστοποιητικού! Άσε που κανείς (γιατρός,νοσοκομείο) δεν πρόκειται να εκδώσει τέτοιο πιστοποιητικό, αλλά λέμε τώρα...
 

Manos46

Member
Μηνύματα
624
Likes
2.673
Ταξίδι-Όνειρο
???
Αυτο αναφερεται στο site της Royal Jordanian... Και μου το ανεφεραν και σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μαζι τους.
Απλά μου έκανε εντύπωση για την Κίνα γιατί είναι "αδελφές" χώρες και νούμερο ενα ταξιδιωτικός προορισμός για τους Κινέζους. Και επειδή δεν βρίσκω κάποια τέτοια δήλωση, επίσημα.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.041
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
100 χιλιάδες. Ανάλογους περιορισμούς/απαγορεύσεις έχουν αρχίσει να επιβάλουν κι άλλες χώρες, παίρνοντας πολλές φορές ανόητες αποφάσεις, στην πράξη μη εφαρμόσιμες ή άχρηστες. Π.χ. διάβαζα χθες ότι η Ινδονησία δεν επιτρέπει την είσοδο σε επισκέπτες προερχόμενους από συγκεκριμένες περιοχές της Ιταλίας, ενώ για όσους προέρχονται από άλλες περιοχές απαιτεί πιστοποιητικό γιατρού ότι εξετάστηκαν και δεν έχουν προσβληθεί από τον ιό! Λες και δεν μπορεί να τον κόλλησαν μετά την επίσκεψη στον γιατρό και την έκδοση του πιστοποιητικού! Άσε που κανείς (γιατρός,νοσοκομείο) δεν πρόκειται να εκδώσει τέτοιο πιστοποιητικό, αλλά λέμε τώρα...
Ναι συγκεκριμενα αυτο που διαβασα ειναι για 15 χωρες. Προφανως και αυτες οι 15 ειναι αυτες που εκτελει ταξιδια η αεροπορικη. Λογικα θα υπαρχουν και αλλες φανταζομαι.
Εγω σταθηκα στηΤαυλανδη λογω προορισμου και λογω του οτι ειναι η μονη απο τις 15 χωρες που βαζει προστιμο.... Ενταξει στη τελικη τι ειναι 3000€ μπροστα στο εκπληρωση του ταξιδιωτικου σου ονειρου;; :haha: :bleh:
 

Manos46

Member
Μηνύματα
624
Likes
2.673
Ταξίδι-Όνειρο
???
Ναι συγκεκριμενα αυτο που διαβασα ειναι για 15 χωρες. Προφανως και αυτες οι 15 ειναι αυτες που εκτελει ταξιδια η αεροπορικη. Προφανως θα υπερχουν και αλλες φανταζομαι.
Εγω σταθηκα στηΤαυλανδη λογω προορισμου και λογω του οτι ειναι η μονη απο τις 15 χωρες που βαζει προστιμο.... Ενταξει στη τελικη τι ειναι 3000€ μπροστα στο εκπληρωση του ταξιδιωτικου σου ονειρου;; :haha: :bleh:
Πολλά!!! :bleh:
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
627
Likes
1.329
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Επιβεβαιώθηκε κρούσμα κορωνοϊού στη Βόρεια Εύβοια - Είχε ταξιδέψει με τον 66χρονο από την Ηλεία στους Αγίους Τόπους
https://dete.gr/επιβεβαιώθηκε-κρούσμα-κορωνοϊού-στη/Ιχνηλατήθηκαν 100 περίπου επαφές
https://www.thebest.gr/article/5720...o-tou-riou-ichnilatithikan-100-peripou-epafesΚαι μιας και είναι ταξιδιωτικό το φόρουμ, να αναφέρω ότι στην Πάτρα δεν μπορώ εδώ και μέρες να βρω στα σούπερ μάρκετ το γνωστό κυλινδρικού μεγέθους απολυμαντικό σπρέυ, το οποίο έχω πάντα στα ταξίδια μαζί μου!Τα υπόλοιπα προϊόντα υπάρχουν, δεν μπορώ να πω...Αυτό όμως δεν υπάρχει, όσο έψαξα...
Κατά τα άλλα, κυκλοφορεί μάλλον λιγότερος κόσμος έξω στην πόλη, καθόμαστε κυρίως έξω, μιας και ο καιρός είναι καλός, σαν καπνιστές και εμείς (!) αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι θέμα ιού ή επειδή χάλασαν τα λεφτά τους στο Καρναβάλι όλοι..Θα ήταν ήσυχη εβδομάδα έτσι κι αλλιώς..Βλέπω όμως αρκετούς με βαλίτσες, φοιτητές που αναχωρούν λόγω των 2 εβδομάδων που δε θα γίνουν μαθήματα..
Για απολύμανση δεν έχω ακούσει κάτι ακόμη, ως εκπαιδευτικός εργάζομαι, αναμένουμε εξελίξεις, περνώντας τον άφθονο, πλέον, ελεύθερο χρόνο μας με λογοτεχνία, μπόλικο τένις και, αν καταφέρουμε, να οργανώσουμε καμιά πεζοπορία εντός νομού....Αν έχετε άλλες ιδέες, δεκτές...
Ααααα, ξέχασα...Δείτε και αυτή την είδηση...Δε μας έφταναν οι "επαναστάτες" καρναβαλιστές...
https://www.thebest.gr/article/5719...bari-spaei-tin-apagoreusi-kai-kanei-parastasiΔηλώσεις υπουργού. Δε μιλά για επιμήκυνση σχολικού έτους, με τα μέχρι τώρα δεδομένα.Γιατί είναι πραγματικά νωρίς να αρχίσουν οι συζητήσεις για το αν θα κάνουμε μαθήματα μες στο καλοκαίρι...
https://www.thebest.gr/article/572005-koronoios-ti-tha-ginei-me-scholeia-ekdromes-kai-panellinies
 
Last edited:

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.120
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
.....
Και μιας και είναι ταξιδιωτικό το φόρουμ, να αναφέρω ότι στην Πάτρα δεν μπορώ εδώ και μέρες να βρω στα σούπερ μάρκετ το γνωστό κυλινδρικού μεγέθους απολυμαντικό σπρέυ, το οποίο έχω πάντα στα ταξίδια μαζί μου!Τα υπόλοιπα προϊόντα υπάρχουν, δεν μπορώ να πω...Αυτό όμως δεν υπάρχει, όσο έψαξα...
.....
Δεν το ξέρω ποιο λες, ωστόσο αν το χρειάζεσαι, στείλε πμ κι αν τύχει να το βρω στην Αθήνα το παίρνεις χέρι με χέρι σε 2 βδομάδες... probably, συν Θεώ.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
627
Likes
1.329
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δεν το ξέρω ποιο λες, ωστόσο αν το χρειάζεσαι, στείλε πμ κι αν τύχει να το βρω στην Αθήνα το παίρνεις χέρι με χέρι σε 2 βδομάδες... probably, συν Θεώ.
Ευχαριστώ πολύ!!Θα περιμένω να το φέρουν ξανά και εδώ..πού θα πάει..Ελπίζω ότι θα επικρατήσει η λογική στην πόλη αυτή κάποια στιγμή και θα φύγει η υπερβολή!
"χέρι με χέρι"???? Στην Πάτρα πια μόνο πόδι με πόδι ακουμπιόμαστε!;)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.016
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom