Γενικά Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό!

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Που σαι βρε κορίτσι και σφάζονται παλικάρια και κοπέλες στην ποδιά σου...
Πες μας στο περίπου το μπάτζετ σου να σου πούμε κι εμείς μια αντίστοιχη πρόταση....
Αν κρίνω απ' αυτά που έγραψες, Φλωρεντία τότε μόνο αν κάνεις καλό σχεδιασμό με τρένο ή άλλα μέσα μετακίνησης την βγάζεις τη περιοχή(γύρω της πόλης εννοώ) γιατί η Τοσκάνη θέλει αμάξι απ' όσα έχω μάθει..
Γκουρμέ ή όχι, βρίσκεις παντού, εσύ θα επιλέξεις ανάλογα τα οικονομικά σου...
Το πρώτο που πρέπει να δεις είναι πόσο σου βγαίνουν εισιτήρια- διαμονή σε 2,3 πόλεις για να συγκρίνεις..
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Που σαι βρε κορίτσι και σφάζονται παλικάρια και κοπέλες στην ποδιά σου...
Πες μας στο περίπου το μπάτζετ σου να σου πούμε κι εμείς μια αντίστοιχη πρόταση....
Αν κρίνω απ' αυτά που έγραψες, Φλωρεντία τότε μόνο αν κάνεις καλό σχεδιασμό με τρένο ή άλλα μέσα μετακίνησης την βγάζεις τη περιοχή(γύρω της πόλης εννοώ) γιατί η Τοσκάνη θέλει αμάξι απ' όσα έχω μάθει..
Γκουρμέ ή όχι, βρίσκεις παντού, εσύ θα επιλέξεις ανάλογα τα οικονομικά σου...
Το πρώτο που πρέπει να δεις είναι πόσο σου βγαίνουν εισιτήρια- διαμονή σε 2,3 πόλεις για να συγκρίνεις..
:rolleyes:χαχα εχω παρει κυριολεκτικα χαρτι και στυλο αυτη τη στιγμη!!οσον αφορα το μπατζετ επειδη ειναι και αυτο ενα θεμα και δεν εχω ιδεα..πειτε μου εσεις, με την σπαρτιατικη ζωη που κανω ποιο ειναι το μινιμουμ και το μαξιμουμ μπατζετ κατα τη γνωμη σας για να περασω αξιοπρεπως 7 μερες:roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
:rolleyes:χαχα εχω παρει κυριολεκτικα χαρτι και στυλο αυτη τη στιγμη!!οσον αφορα το μπατζετ επειδη ειναι και αυτο ενα θεμα και δεν εχω ιδεα..πειτε μου εσεις, με την σπαρτιατικη ζωη που κανω ποιο ειναι το μινιμουμ και το μαξιμουμ μπατζετ κατα τη γνωμη σας για να περασω αξιοπρεπως 7 μερες:roll:
Αξιοπρεπως περνας και με 30 και με 50 ευρω τη μερα, ειδικα αμα κανεις νηστεια τυπου Μ.Παρασκευης, αξιοπρεπως περνας και με 100 και με 200 και με 1000. Εσυ ποσα εχεις σκοπο να ξοδεψεις. Γιατι αμα ειναι περασεις αξιοπρεπως στο ταξιδι και να σε κυνηγουν τα χρεη στην Ελλαδα, τι να το κανεις;

ΥΓ εξαρταται παντα και απο το που θα πας. Αποφασισε μερος και ποσα λεφτα θα ξοδεψεις και οι προτασεις θα πεσουν μην στεναχωριεσαι.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κοίτα, ακόμα και σπαρτιάτικη ζωή να κάνεις, παίζει μεγάλο ρόλο τελικά ποια πόλη θα επισκεφτείς. Άλλα χρήματα θα χαλάσεις στην Κωνσταντινούπολη, άλλα στη Ρώμη και άλλα στο Παρίσι.
Εξαρτάται φυσικά και το που θες να διαθέσεις τα χρήματά σου. Αν βάλεις στο πρόγραμμα μνημεία ή μουσεία ή πινακοθήκες αυτόματα ανεβαίνει το μπάτζετ- που έτσι κι αλλιώς κάτι απ' όλα αυτά πρέπει να το κάνεις για να πάρεις μια γεύση ενός προορισμού.
Αν είναι να πας και να μετράς και το cent, περιόρισε τις μέρες σου καλύτερα για να το ευχαριστηθείς. Κάντες 4 ή 5 και πέρασε καλύτερα είτε αποφασίσεις έναν οικονομικό προορισμό όπως π.χ. η Πόλη- αλλά δεν θα δεις κάστρα, αλλά άλλα υπέροχα πράγματα, ή αποφασίσεις τη Ρώμη ή το Λονδίνο που εκεί θα είσαι προετοιμασμένη για άλλου είδους οικονομικά.
Βάλε κάτω τα εισιτήρια πρώτα, να δεις τι σου περισσεύει...Παίζει μεγάλο ρόλο πόσα θα χαλάσεις στα πάγια εξοδά σου. Αεροπορικά και διαμονή..Μετά βλέπεις.
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
εχεις δικιο! το κακο ομως ειναι οτι δεν εχω ιδεα για το ποσο κοστιζει η εισοδος ας πουμε σε ενα μουσειο ή τα μεσα μεταφορας που θα τα χρησιμοποιω παρα πολυ..
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Και γιατί δεν πας Βερολίνο?
Πανέμορφο, φτηνό, φοβερές συγκοινωνίες και την εποχή που θέλεις θα είναι και καταπράσινο!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κοιτα να δεις τωρα που η astral εριξε ωραια ιδεα... η πιο value for money πρωτευουσα.
Λονδινο τα περισσοτερα μουσεια ειναι δωρεαν...
 

papaki_land

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Μέση Γη
καλησπέρα και από μένα...
καλως ήρθες αγαπητή στην παρέα..
Θα σου έλεγα να σκεφτείς το Βερολίνο, με φθηνά αεροπορικά, ωραία - καθαρά και φθηνά χοστελ, καλές συγκοινωνίες και "ζωντανό" κόσμο..
Βέβαια δεν έχει κάστρα και μνημεία που ζητάς...
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ταξίδι-Όνειρο
τι να πρωτοδιαλεξω..
Λοιπον vmek...
Επειδη απο οτι καταλαβαινω εισαι πολυ μπερδεμενη και ειναι λογικο αφου ειναι το πρωτο σου ταξιδι θα σου προτεινω τα εξης..
Πρωτα υπολογισε τα οικονομικα σου να ξερεις περιπου ποσα θα εχεις.
Μετα διαλεξε μερικες πολεις που σου αρεσουν
Ξεκινα να ψαχνεις αεροπορικα για τις πολεις που σου αρεσουν και κλεισε για εκει που θα
σου "κανει" η τιμη και η πολη..
Εγω παντως καπως ετσι κλεινω..
 

papaki_land

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Μέση Γη
συγγνώμη "αστραλ" δεν είδα την πρόταση σου...
Και γιατί δεν πας Βερολίνο?
Πανέμορφο, φτηνό, φοβερές συγκοινωνίες και την εποχή που θέλεις θα είναι και καταπράσινο!!!
 
Last edited by a moderator:

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
894
Αγαπητη φιλη, κατ'εμε το πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο ειναι σαν την πρωτη φορα που κανεις ερωτα.. Πολυ καιρο το προετοιμαζεις, ψαχνεις τον καταλληλο..προορισμο και νομιζεις οτι πρεπει να ειναι μαγικο! Σιγουρα δεν θα ειναι η καλυτερη εμπειρια της ζωης σου, θα ακολουθησουν πολλα καλυτερα ταξιδια, ωστοσο (οπου κ αν πας) θα 'ναι κατι που θα θυμασαι για παντα.. Γι'αυτο απλα πηγαινε.. πηγαινε καπου που σου κανει κλικ.. Και κοιτα να το απολαυσεις!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.359
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom