Γενικά Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό!

mariabaia

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Μιας και γύρισα μόλις χτες απο Πράγα, έχω να σου πώ οτι θα είναι ένα πολύ όμορφο πρώτο ταξίδι αν το επιλέξεις. Πάρα πολύ εύκολη πόλη για να επιδοθείς σε περπάτημα και φωτογραφίες (κάθε γωνία είναι ένα κάδρο), πολλά κλασικά κτίρια, η Καστρούπολη κ.α. Εμείς πήγαμε μεγαλη παρέα μόνοι μας χωρίς να αντιμετωπίσουμε κανένα πρόβλημα στην εξερεύνηση. Επίσης, μπορώ να σου προτείνω ανεπιφύλακτα τις ιστορίες των μελών του travelstories για την Πράγα. Με βοήθησαν πάρα πολύ. Αρνητικό μπορώ να σου αναφέρω το γεγονός οτι μετα απο την 3η-4η μερα θα βαρεθείς, εκτός και αν μετατρέψεις τις άλλες δύο ημέρες σε εκδρομή στην επαρχία, και επίσης το οτι η Πράγα ειναι κοσμοπολίτικη & πολύ περισσότερο την εποχή που έχεις επιλέξει για το ταξίδι σου.
Σχετικά με το Λονδίνο, είναι και αυτό ένα εύκολο ταξίδι-πόλη, απλά για ανοιξη-καλοκαίρι δεν θα ήθελα προσωπικά να "εγκλωβιστώ" σε μια σχετικά μουντή πόλη.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
.
Σχετικά με το Λονδίνο, είναι και αυτό ένα εύκολο ταξίδι-πόλη, απλά για ανοιξη-καλοκαίρι δεν θα ήθελα προσωπικά να "εγκλωβιστώ" σε μια σχετικά μουντή πόλη.
Ωχ κάτσε να σε περιλάβει ο άλλος που είπες τέτοια κουβέντα για το Λονδίνο!:bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Όοοοοοχιιιιιιιι.Είναι άλλο πράγμα το lake άλλο το loch.Μη μπερδεύεσαι.
Για ξηγα ...γιατι και γω μετεξεταστεα θα μεινω μαζι με την Γιαπωνεζα.:haha::haha:

Ασχετο αλλα και σχετικο:δεν ειναι και κακη ιδεα η Κωνσταντινουπολη.Αυτη μας ξεφυγε εντελως.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Στην αρχή έλεγα να σου γράψω για Ρώμη. Υπέροχο πρώτο άρωμα εξωτερικού, με ιστορία, με μνημεία, με ομορφιά, καλό φαί, καλή ζωή κ.ο.κ.
Μετά που αναφέρθηκες και στα κάστρα και στο λιγότερο κοσμοπολίτικο, με έπεισαν κι μένα οι υπόλοιποι για Τοσκάνη ή Εδιμβούργο...
Έχεις το καρπούζι, έχεις και το μαχαίρι...Διάβασε, σύγκρινε και διάλεξε...
Πρώτη εμπειρία στο εξωτερικό θα είναι χάρμα, όπου κι αν πας...:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.187
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σχετικά με το Λονδίνο, είναι και αυτό ένα εύκολο ταξίδι-πόλη, απλά για ανοιξη-καλοκαίρι δεν θα ήθελα προσωπικά να "εγκλωβιστώ" σε μια σχετικά μουντή πόλη.
Τι εννοεις μουντη; Διευκρινισε πληζ...
 

mariabaia

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
To "μουντός" έχει να κάνει με τον καιρό. Και με την αρχιτεκτονική του Λονδίνου που βρίσκω πολύ τσιμεντένια για τα γούστα μου. Προσωπικά -όπως προέγραψα-εκείνες τις εποχές θα ήθελα κάτι πιο ανάλαφρο και φωτεινό. Πάντα προσωπικά.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Εαν θα ταξιδεψεις με δικο σου αυτοκινητο η αν σκοπευεις να νοικιασεις στον τοπο προορισμου, τοτε χωρις δευτερη σκεψη, θα σου προτεινα την Τοσκανη. Ειναι πανεμορφη, μαγευτικη, με καταπληκτικη φυση και υπαιθρο.Πανεμορφα και πολλα χωριουδακια, μεσαιωνικες πολεις, υπεροχες διαδρομες. Με βαση σας την Φλωρεντια, μπορειτε να κανετε υπεροχες εκδρομες στα περιξ.
Αν δεν διαθετετε μεταφορικο μεσο, θα σου προτεινα την Πραγα, που ειναι πανεμορφη πολη, με μοναδικο μειονεκτημα την πολυ εντονη τουριστικη κινηση. Βεβαια, την εποχη που αναφερεις πως θελεις να ταξιδεψεις, λιγο πολυ, σχεδον παντου θα συναντησεις κινηση.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για ξηγα ...γιατι και γω μετεξεταστεα θα μεινω μαζι με την Γιαπωνεζα.:haha::haha:

Ασχετο αλλα και σχετικο:δεν ειναι και κακη ιδεα η Κωνσταντινουπολη.Αυτη μας ξεφυγε εντελως.
Μας ξέφυγε λέει! Ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου!

Wow ...γουσταρω ...εχω παρει σκαμνι και περιμενω.
Λονδινακια-τριπακια την ακουσες?:D
Ήδη άρχισε τις ερωτήσεις! Αμέσως τσίμπησε:haha::haha::haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μας ξέφυγε λέει! Ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου!



Ήδη άρχισε τις ερωτήσεις! Αμέσως τσίμπησε:haha::haha::haha:
Εχει Λονδινορανταρ παιδι μου.

Που ειναι αραγε η τοπικ σταρτερ ...την εχουμε βομβαρδισει με ιδεες .Τελικα προς τα που κλινει?
Μην απορριπτουμε ομως και τη Βενετια .Ωραια πολη για να αρχισει κανεις την εμπειρια του απο Ευρωπη.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εχει Λονδινορανταρ παιδι μου.

Που ειναι αραγε η τοπικ σταρτερ ...την εχουμε βομβαρδισει με ιδεες .Τελικα προς τα που κλινει?
Μην απορριπτουμε ομως και τη Βενετια .Ωραια πολη για να αρχισει κανεις την εμπειρια του απο Ευρωπη.

Για των Βενετία δεν έχω λόγια! Αγαπώ Βενετία!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κι εγώ μαζί σας για Βενετία, αλλά είπε δεν θέλει πολυκοσμία και νταβαντούρι...Άνοιξη ειδικά θα γίνεται ο κακός χαμός.
Γι' αυτό και πρότεινα μαζί και με άλλους Εδιμβούργο- λόγω της καστροπλυμμήρας που αναζητά. :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ρε παιδια παντου χαμος γινεται.Ρωμη πηγα Απριλη και γινοταν το αδιαχωρητο.
Αυτες οι ευρωπαικες πολεις -κακα τα ψεμματα-εχουν σχεδον παντα κοσμο ..κυριως τα ιστορικα τους κεντρα.
Δεν παει καλυτερα μια ...Σοκοτρα?:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.360
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom