Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

gt13

Member
Μηνύματα
48
Likes
139
Καλησπέρα! Μια πολύ γενική ερώτηση.

Τα μίλια που εχεις συγκεντρώσει μπορείς να τά εξαργυρώσεις κ σέ προορισμούς που είναι έξω από τους απευθείας προορισμούς της Aegean? Πχ Νέα Υόρκη, Βιετνάμ κτλ;;; Γιατί στο σάιτ της Aegean δεν βρήκα αυτά τα 2 που με ενδιέφεραν

Και αν ναι, με πόσα μίλια περίπου μπορείς να ταξιδέψεις εκεί;;; Κ τί θα χρειαστεί χοντρικά να πληρώσεις έξτρα σέ φόρους κτλ;;
 

andpsy

Member
Μηνύματα
325
Likes
775
Επόμενο Ταξίδι
Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Γίνεται σε όλο το δίκτυο Star Alliance.
 

fdara

Member
Μηνύματα
23
Likes
34
Ξέρει κανείς αν υπάρχει συγκεκριμένο διάστημα που ανοίγει το πρόγραμμα για αρκετούς μήνες μετά ή είναι τυχαίο;
Για παράδειγμα κοιτάω από Αθηνα για Πόρτο έχει πτήσεις μόνο μέχρι Οκτώβριο. Εδιμβούργο μέχρι Μάρτιο κτλπ
 

Яна

Member
Μηνύματα
289
Likes
317
Καλησπέρα! Μια πολύ γενική ερώτηση.

Τα μίλια που εχεις συγκεντρώσει μπορείς να τά εξαργυρώσεις κ σέ προορισμούς που είναι έξω από τους απευθείας προορισμούς της Aegean? Πχ Νέα Υόρκη, Βιετνάμ κτλ;;; Γιατί στο σάιτ της Aegean δεν βρήκα αυτά τα 2 που με ενδιέφεραν

Και αν ναι, με πόσα μίλια περίπου μπορείς να ταξιδέψεις εκεί;;; Κ τί θα χρειαστεί χοντρικά να πληρώσεις έξτρα σέ φόρους κτλ;;
Για Νέα Υόρκη είναι 35.000+35.000 επιστροφή. Δες και από τα δύο αεροδρόμια, jfk και newark
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Δεν το συζητώ ότι αξίζει όσο δεν πάει. Παμθηνοι οι φόροι. Θα τα δω το επόμενο διάστημα να κλείσω. Ευχαριστώ πολύ!
Μεχρι να το κλεισεις κλεισαμε εμεις. Ο γιος μου μου εφαγε 15.000 μιλια κι εκλεισε με το youth pass, 0 ευρω Αθηνα Μπεργκεν μεσω Στοκχολμης :D
Εγω 39 ευρω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Μια ερωτηση. Στη σελιδσ του Miles and Bonus γραφει πως οποιο εισιτηριο εχει αγοραστει ως 31 Αυγουστου με SAS με μιλια, θα ισχυει κανονικα παροτι αποχωρει η SAS.
Εγω εκλεισα η πρωτη πτηση να γινει με aegean. Επειδη η αλλαγη αεροπλανου ειναι μονο σε μια ωρα, μπορει να παιξουν 2 πιθανα σεναρια:
1. Να αργησει λιγο η πρωτη πτηση με Aegean
2. Η SAS να αλλαξει ωρες, κατι που μηνες πριν το συνηθιζει.
Σε αυτη την περιπτωση επικοινωνω με την Aegean και τακτοποιει το ζητημα ωστε να φτασουμε με αλλη πτηση, σωστα?
Μου ειχε τυχει τη χρονια του κοβιντ (ωσπου ακυρωθηκαν ολα) που σε αλλαγη ωρας της πτησης η Aegean μου εκλεισε πτησεις με αλλη εταιρεια της συμμαχιας χωρις εξτρα κοστος σε εισιτηριο με μιλια.
 
Last edited:

mariath

Member
Μηνύματα
2.265
Likes
6.439
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μια ερωτηση. Στη σελιδσ του Miles and Bonus γραφει πως οποιο εισιτηριο εχει αγοραστει ως 31 Αυγουστου με SAS με μιλια, θα ισχυει κανονικα παροτι αποχωρει η SAS.
Εγω εκλεισα η πρωτη πτηση να γινει με aegean. Επειδη η αλλαγη αεροπλανου ειναι μονο σε μια ωρα, μπορει να παιξουν 2 πιθανα σεναρια:
1. Να αργησει λιγο η πρωτη πτηση με Aegean
2. Η SAS να αλλαξει ωρες, κατι που μηνες πριν το συνηθιζει.
Σε αυτη την περιπτωση επικοινωνω με την Aegean και τακτοποιει το ζητημα ωστε να φτασουμε με αλλη πτηση, σωστα?
Μου ειχε τυχει τη χρονια του κοβιντ (ωσπου ακυρωθηκαν ολα) που σε αλλαγη ωρας της πτησης η Aegean μου εκλεισε πτησεις με αλλη εταιρεια της συμμαχιας χωρις εξτρα κοστος σε εισιτηριο με μιλια.
Μου έτυχε σε πρόσφατο ταξίδι κλεισμένο με μίλια με εταιρείες εκτός Aegean. Ακυρώθηκε η πρώτη πτήση της επιστροφής και η αμέσως επόμενη θα έφτανε στο αεροδρόμιο ανταπόκρισης αφού η δεύτερη πτήση θα είχε φύγει. Μίλησα στο τηλέφωνο με την Aegean και άλλαξαν τις πτήσεις χωρίς καμια επιβάρυνση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Μου έτυχε σε πρόσφατο ταξίδι κλεισμένο με μίλια με εταιρείες εκτός Aegean. Ακυρώθηκε η πρώτη πτήση της επιστροφής και η αμέσως επόμενη θα έφτανε στο αεροδρόμιο ανταπόκρισης αφού η δεύτερη πτήση θα είχε φύγει. Μίλησα στο τηλέφωνο με την Aegean και άλλαξαν τις πτήσεις χωρίς καμια επιβάρυνση.
Η απορια μου εγκειται στο οτι η sas θα εχει φυγει απο τη συμμαχια. Αρα η Aegean θα βολεψει λογικα την οποιαδηποτε αστοχια.
Υποψιν εχουν μεινει ακομη 10 μερες μονο ως την αποχωρηση για να προλαβει καποιος να κλεισει ως τον Ιουλη του 2025 που ανεβηκαν τα δωρεαν και με 23κιλη βαλιτσα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.645
Likes
10.170
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η απορια μου εγκειται στο οτι η sas θα εχει φυγει απο τη συμμαχια. Αρα η Aegean θα βολεψει λογικα την οποιαδηποτε αστοχια.
Υποψιν εχουν μεινει ακομη 10 μερες μονο ως την αποχωρηση για να προλαβει καποιος να κλεισει ως τον Ιουλη του 2025 που ανεβηκαν τα δωρεαν και με 23κιλη βαλιτσα.
Είναι όντως λίγο κουλό που προσφέρει η Aegean εισιτήρια με μίλια εξαργύρωσης για πτήσεις που θα γίνουν όταν πια δε θα είναι η SAS στη συμμαχία.

Αλλά όταν γίνουν οι πτήσεις δε θα ισχύουν και τα προνόμια της Star Alliance. Θέλει σκέψη για μακρινούς προορισμούς, αλλά οι άτιμοι και χαμηλούς φόρους έχουν και καλές συνδέσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Είναι όντως λίγο κουλό που προσφέρει η Aegean εισιτήρια με μίλια εξαργύρωσης για πτήσεις που θα γίνουν όταν πια δε θα είναι η SAS στη συμμαχία.

Αλλά όταν γίνουν οι πτήσεις δε θα ισχύουν και τα προνόμια της Star Alliance. Θέλει σκέψη για μακρινούς προορισμούς, αλλά οι άτιμοι και χαμηλούς φόρους έχουν και καλές συνδέσεις.
Το εχει ανακοινωσει οτι ισχυουν ο,τι κλειστει ως 31 Αυγουστου. Το μονο προνομιο που με ενδιαφερει ειναι το ενιαιο εισιτηριο. Τωρα αν αξιζει να πεταχτει η τελευταια ευκαιρια για ενα σαλονι, νομιζω οτι ειναι υπερβολη.
Δεν κλειινω πολυ μακρια, να εδω κοντα Νορβηγια. Αν ολα στραβωσουν, παμε με αλλο τροπο.
Οσοι φλερταρετε τα μακρινα, εχει πολυ ρισκο.
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
1.708
Μια ερωτηση. Στη σελιδσ του Miles and Bonus γραφει πως οποιο εισιτηριο εχει αγοραστει ως 31 Αυγουστου με SAS με μιλια, θα ισχυει κανονικα παροτι αποχωρει η SAS.
Εγω εκλεισα η πρωτη πτηση να γινει με aegean. Επειδη η αλλαγη αεροπλανου ειναι μονο σε μια ωρα, μπορει να παιξουν 2 πιθανα σεναρια:
1. Να αργησει λιγο η πρωτη πτηση με Aegean
2. Η SAS να αλλαξει ωρες, κατι που μηνες πριν το συνηθιζει.
Σε αυτη την περιπτωση επικοινωνω με την Aegean και τακτοποιει το ζητημα ωστε να φτασουμε με αλλη πτηση, σωστα?
Δεν νομίζω να αλλάζει κάτι στην περίπτωση που γράφεις, είναι δεν είναι μέλος της Star Alliance η SAS, πρόκειται για ανεξάρτητα κλεισμένο εισιτήριο και αν καθυστερήσει η πρώτη πτήση, χάνεις την επόμενη. Μία ώρα είναι πολύ επισφαλές διάστημα, αρκεί ένας μικρός γύρος π.χ. λόγω ομίχλης στο αεροδρόμιο του Όσλο και χάνεις την πτήση. Επίσης, να φανταστώ ότι δεν έχεις βαλίτσες, αλλά μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται η Aegean π.χ. λόγω υπέρβασης βαλιτσών στο αεροσκάφος*, να τη βάλει στο hold? Με την ανάλογη καθυστέρηση για την παραλαβή μετά. Τώρα αν η SAS αλλάξει ώρα πτήσης, θα ισχύσει και για σένα ότι ισχύει κάθε φορά που αλλάζει ώρα κάποια πτήση και δεν σε βολεύει η νέα πτήση: Θα επιτρέπονται αλλαγές εντός κάποιου χρονικού διατήματος ή refund.

*Μου έχει συμβεί φέτος στο αεροδρόμιο του Όσλο, αφαίρεσαν όλες τις βαλίτσες από τους 35-40 τελευταίους επιβάτες, παρά τις διαμαρτυρίες, για πτήση της Aegean προς Αθήνα. Καμία απολύτως δικαιολογία δεν έγινε δεκτή, ούτε έχω επόμενη πτήση, ούτε έχω επείγουσα δουλειά, ούτε έχω κοσμήματα (αφαιρέστε τα πολύτιμα, τους απάντησαν), οι υπάλληλοι, ξακαθάρισαν σε αυτούς που φώναζαν ότι έχει γεμίσει το αεροσκλάφος και έχετε δύο επιλογές: α) να αφήσετε την βαλίτσα σας, β) να μην πάρετε την πτήση.

Είναι όντως λίγο κουλό που προσφέρει η Aegean εισιτήρια με μίλια εξαργύρωσης για πτήσεις που θα γίνουν όταν πια δε θα είναι η SAS στη συμμαχία.
Αλλά όταν γίνουν οι πτήσεις δε θα ισχύουν και τα προνόμια της Star Alliance. Θέλει σκέψη για μακρινούς προορισμούς, αλλά οι άτιμοι και χαμηλούς φόρους έχουν και καλές συνδέσεις.
Δεν τα προσφέρει η Aegean, είναι award εισιτήρια διαθέσιμα στο σύνολο του δικτύου της Star Alliance. Και οι πελάτες της SAS αντίστοιχα (EuroBonus), μπορούν μέχρι τότε να κλείσουν award εισιτήρια στις άλλες εταιρείες. Ναι, αγοράζεις μόνο την πτήση, αν θες lounge, προτεραιότητες και έξτρα βαλίτσες, δεν παίζει. Ούτε μπορείς να κάνεις αλλαγές στο award εισιτήριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
. Μία ώρα είναι πολύ επισφαλές διάστημα, αρκεί ένας μικρός γύρος π.χ. λόγω ομίχλης στο αεροδρόμιο του Όσλο και χάνεις την πτήση. Επίσης, να φανταστώ ότι δεν έχεις βαλίτσες, αλλά μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται η Aegean π.χ. λόγω υπέρβασης βαλιτσών στο αεροσκάφος*, να τη βάλει στο hold? Με την ανάλογη καθυστέρηση για την παραλαβή μετά.
Mεσω Στοκχολμης πεταμε, λογικα δεν εχει ομιχλη το καλοκαιρι.
Με προβληματισες με τις βαλιτσες. Μπορουμε και με 8κιλη συν προσωπικο, 12 κιλα, εννοειται. Και ετσι θα γινει αν παραμεινει ετσι το εισιτηριο, 1 ωρα ανταποκριση.
Χωρις συναινεση ΠΟΤΕ ποτε δεν βαζουν χειραποσκευη στο hold, παντα λεω οχι γιατι περιμενει τρανσφερ και ειναι σεβαστο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom