Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

panlek30

Member
Μηνύματα
1.589
Likes
4.172
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Φυσικά. Και νησάκια και στις ζούγκλες του βορρά. Μη περιμένεις και μηδέν τουρισμό βέβαια.
Μπορεις να μου δωσεις ενδεικτικα καποια μερη;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.917
Likes
10.041
Γενικη ερωτηση προς αναζητηση νεου προορισμου : Για καποιον που εχει γυρισει λιγο Ασια, η Ταϊλανδη εχει να δωσει κατι παραπανω; Την αποφευγω επειδη ειναι πολυ mainstream αλλα δεν ξερω αν κανω κ καλα. Εχει μερη που να σου προσφερουν μοναδικες εικονες και να μην ειναι τοσο τουριστικα;
1ον) πού αλλου στην Ασια εχεις παει;
2ον) τι ακριβως ψαχνεις;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.589
Likes
4.172
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
1ον) πού αλλου στην Ασια εχεις παει;
2ον) τι ακριβως ψαχνεις;
Μπαλι, Καμποτζη, Σρι Λανκα, Βιετναμ (αφηνω εξω αραβικη χερσονησο, Τουρκια κτλ γιατι ειναι αλλη κατηγορια).
Δεν πολυτρελαινομαι για παραλιες (δεν με χαλανε απλα δεν αποτελουν πρωταρχικο κριτηριο επιλογης). Τα πολιτιστικα σε συνδυασμο με φυση (πεζοποριες) μου αρεσουν.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.917
Likes
10.041
Μπαλι, Καμποτζη, Σρι Λανκα, Βιετναμ (αφηνω εξω αραβικη χερσονησο, Τουρκια κτλ γιατι ειναι αλλη κατηγορια).
Δεν πολυτρελαινομαι για παραλιες (δεν με χαλανε απλα δεν αποτελουν πρωταρχικο κριτηριο επιλογης). Τα πολιτιστικα σε συνδυασμο με φυση (πεζοποριες) μου αρεσουν.
Μετα απο αυτα που εχεις παει και δεδομενου οτι δεν πολυτρελαινεσαι για παραλιες, δεν νομιζω οτι η Ταυλανδη θα σε ενθουσιασει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.015
Likes
20.221
Αν τα νησιά δεν είναι ο σκοπός, τότε Μπανγκόκ και τα βόρεια της χώρας έχουν ψωμί.
 

mulder

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις. να ρωτησω κατι ακομα. τις εκδρομες κτλ να τα κλεισω απο εδω η απο εκει που λενε οτι θα βγει φθηνοτερα και με κανα παζαρι? και αν ναι ποσο σιγουρο ειναι ομως οτι θα βρω διαθεσιμοτητες απο εκει? μολις ειδα και οτι οταν θα ειμαστε στο krabi θα ειναι και η Chinese New Year ελπιζω να μην εχουμε θεματα γιατι κραταει και 3 μερες...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.860
Likes
7.380
Μπορεις να μου δωσεις ενδεικτικα καποια μερη;
Ενδεικτικά μέρη δεν θα σου πω γιατί όλα είναι πολύ όμορφα και είναι αμέτρητα όπου και να πας και ας είναι τουριστικά,
Θα σου πω όμως ότι μετά από πολύ σκέψη, αποφασίσαμε να ξεχειμωνιάζουμε εκεί γιατί προσφέρει ποιότητα εξαιρετικά χαμηλό κόστος ζωής άλλα κυρίως ασφάλεια, κάτι που η λατινική Αμερική αν και μου αρέσει δεν έχει.
Επίσης είναι κόμβος για εξορμήσεις τριγύρω. Από Τόκιο μέχρι Περθ.
Το φαγητό για μένα είναι ένα θέμα, βρίσκεις όμως και δυτικά μαγαζιά.
 
Last edited:

Sofia Manta

Member
Μηνύματα
18
Likes
12
Παιδιά καλημέρα και βοήθειαααα. Πως διαλέγω νησιά;;;
Διαβάζω διαβάζω και άκρη δεν βγάζω.

Έχουμε 18 μέρες (Πρωτοχρονιά), οπότε θα τις χωρίσω μισές βορρά, μισές νότο και λίγο Μπανγκοκ στα ενδιάμεσα.

Εγώ να κάθομαι όλη μέρα στις παραλίες δεν καίγομαι από την άλλη η φίλη που έψησα να με συνοδέψει θέλει να αναπληρώσει τα μπάνια του Αυγούστου που στερήθηκε για να της μείνει η άδεια.

Δεν θέλω κάτι φουλ τουριστικό (κοίταγα προς κράμπι, μην είμαστε και μόνες μας, να κάνουμε και τις γνωστές εκδρομές) από την άλλη μήπως το πουκέτ έχει κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να δω;;; Μετά θέλω να πάω και λίγο προς Khao Sok που διαβάζω ότι έχει φανταστική φύση.

είναι και ο μήνας που θα είμαστε εκεί τέτοιος που δεν θέλω τα πολύ τουριστικά, από την άλλη παθαίνω και φόμο μήπως χάσω κάτι. του τρελού ..... ξέρω ότι να τα δω όλα σε ένα ταξίδι δεν γίνεται αλλά δεν ξέρω πραγματικά τι να κρατήσω.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.589
Likes
4.172
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Θα σου πω όμως ότι μετά από πολύ σκέψη, αποφασίσαμε να ξεχειμωνιάζουμε εκεί γιατί προσφέρει ποιότητα εξαιρετικά χαμηλό κόστος ζωής άλλα κυρίως ασφάλεια, κάτι που η λατινική Αμερική αν και μου αρέσει δεν έχει.
Δεν διαφωνω αλλα δεν ψαχνω μερος για να παραθερισω οικονομικα. Ψαχνω το κατι διαφορετικο. Ισως να παιξει βορεια Ταϊλανδη με κανα Λαος.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.860
Likes
7.380
Δεν διαφωνω αλλα δεν ψαχνω μερος για να παραθερισω οικονομικα. Ψαχνω το κατι διαφορετικο. Ισως να παιξει βορεια Ταϊλανδη με κανα Λαος.
Το κάτι διαφορετικό η αλήθεια είναι ότι όσο πιο πολύ ταξιδεύεις τόσο πιο δύσκολα θα το βρίσκεις. Στο τέλος όλα μοιάζουν λίγο η πολύ.
Άσχετα από τον οικονομικό παράγοντα και την παραθέριση η χώρα προσφέρει αμέτρητες συγκινήσεις με ασφάλεια. Δως της μια ευκαιρία,
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.274
Μέλη
39.275
Νεότερο μέλος
loukiasofroniou60

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom