Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

Arictea

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Οπότε ξεκινήστε με Bangkok, μετά Βορρά και μετά Πουκετ. Το Σαμουι θα το έκανα σε άλλο ταξίδι. Το Πουκετ και η πλευρά του έχει ψωμί.
Ταξίδι στην Ασία σημαίνει νερό εμφιαλωμένο! Σε μία τόσο τουριστική χώρα όσο η Ταϊλάνδη θεωρητικά είναι safe τα εστιατόρια. Και λέω θεωρητικά γιατί εγώ που είμαι λάτρης του Asian street food σε όλα μου τα ταξίδια δεν έπαθα τίποτα και την πάτησα από κυριλέ εστιατόριο στο Πουκετ... Με λίγη προσοχή πάντως και τηρώντας βασικούς κανόνες υγιεινής είναι οκ, μην αγχώνεσαι!
Δεν ξέρω για τρένο. Αεροπλάνο και πάλι αεροπλάνο!Αν και δεν έχω πετύχει ποτέ τέτοιες τιμές(100σταρια). Έχει αρκετές loco αεροπορικές που μπορείς να ψάξεις. Τύπου nok air. Ενδεικτικά, Bangkok - Chiang Mai τον Ιανουάριο δίνει γύρω στο 30αρι (το άτομο). Και Chiang Mai - Phuket περίπου 70. Ψαξτο λιγάκι!
Για αυτές τις εσωτερικές πτήσεις ναι όντως τόσο είναι οι τιμές. Ακριβά είναι για να πας στο koh samui.

Επίσης για πουκέτ λέμε να πάμε μια μονοήμερη james bond, άλλη μια phi phi, άλλη μια krabi. Για μέσα στο πουκέτ, εκτός από την πατόνγκ έχεις να προτείνεις άλλες παραλίες;
Επίσης τι άλλο προτείνεις γενικά για πουκέτ;
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.290
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Λέμε ΟΧΙ στην Πατονγκ!! Χαχαχαχαχα 🤣 🤣 🤣 πολύ βαβούρα και υπέρ τουρισμός!! Αν σώνει και ντε θέλετε κόσμο προτιμηστε τουλάχιστον Καρόν, Κατα Νοι... Εμένα με κέρδισε η βόρεια πλευρά του νησιού από θέμα παραλίας - Καμαλα και Σουριν. Κοιτάξτε ακόμα Yanui και Paradise beach. Στην τελευταία ειδικά είναι υπέροχα! Σε κατεβάζει τζιπ στην παραλία πληρώνοντας κάποιο ελάχιστο αντίτιμο φυσικά και απολαμβάνεις μία από τις ωραιότερες παραλίες του νησιού. Έχει και μαγαζάκια για φαγητό και καφέ οπότε μπορείς να περάσεις όλη σου την ημέρα σχεδόν.
Μία χαρά οι μονοήμερες εκδρομές. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, Phi phi Don θα έδινα ένα βράδυ για να απολαύσω το πρωινό στο νησάκι χωρίς τις ορδές των τουριστών.
Ακόμα απογευματινή επίσκεψη στον λευκό Βούδα για υπέροχο ηλιοβασίλεμα και Monkey hill για χαβαλε με τα μαμουδια 🙈
 

figaro

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Όσοι ταξιδέψατε Ταϊλάνδη κάνατε εμβόλια ; Ακούω ότι χωρίς να είναι υποχρεωτικά συστήνονται τα εμβόλια ηπατίτιδας και τυφοειδους πυρετού
 
Μηνύματα
149
Likes
290
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με την Ταιλανδη. Θα παμε 25 μερες τον Ιανουαριο και θα ηθελα να μου προτεινετε ποσες μερες να αφιερωσουμε στο καθε ενα. Θα παμε Μπανγκοκ, Κοι σαμουι, Πουκετ, Κραμπι.
ευχαριστω πολυ
Γεια χαρά! Πουκετ βαριά 4 μέρες με βόλτα όλη μέρα. Κάτσαμε 5 και θέλαμε να την κάνουμε. Μπανγκόκ θεωρώ με 4 είσαι καλά, κάτσαμε μόλις δύο, έχει πολλά να δείς όπως και αρκετά εκτός πόλης, σε σχετικά κοντινές αποστάσεις. Κραμπι μείναμε 4 , θεωρώ είναι καλά. Ίσως και 5 αν τα συνδυάσεις με τουρ. Όταν πήγαμε εμείς (2019) τα τουρ ήταν πιο φθηνά απο Κραμπι σε σχέση με Πουκετ. Δυστυχώς δεν πήγαμε Κο Σαμουι. Θα σου προτείνω ότι σε όλους. Αφού θα πας Κραμπι & Πουκετ, δεν νοείται να μην πας τουλάχιστον για 3 νύχτες στο Khao Sok! Άρα σου προτείνω 4 μέρες Πουκετ, 4 Μπανγκόκ, 4 Κραμπι και 3 Khao Sok. Μπορείς να πας, αν σε παίρνει οικονομικά, Koh Samui και σε κάποιο άλλο νησί. Έχω διαβάσει τα καλύτερα για Koh Lipe , Koh Chang κτλ.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
131
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Γεια χαρά! Πουκετ βαριά 4 μέρες με βόλτα όλη μέρα. Κάτσαμε 5 και θέλαμε να την κάνουμε. Μπανγκόκ θεωρώ με 4 είσαι καλά, κάτσαμε μόλις δύο, έχει πολλά να δείς όπως και αρκετά εκτός πόλης, σε σχετικά κοντινές αποστάσεις. Κραμπι μείναμε 4 , θεωρώ είναι καλά. Ίσως και 5 αν τα συνδυάσεις με τουρ. Όταν πήγαμε εμείς (2019) τα τουρ ήταν πιο φθηνά απο Κραμπι σε σχέση με Πουκετ. Δυστυχώς δεν πήγαμε Κο Σαμουι. Θα σου προτείνω ότι σε όλους. Αφού θα πας Κραμπι & Πουκετ, δεν νοείται να μην πας τουλάχιστον για 3 νύχτες στο Khao Sok! Άρα σου προτείνω 4 μέρες Πουκετ, 4 Μπανγκόκ, 4 Κραμπι και 3 Khao Sok. Μπορείς να πας, αν σε παίρνει οικονομικά, Koh Samui και σε κάποιο άλλο νησί. Έχω διαβάσει τα καλύτερα για Koh Lipe , Koh Chang κτλ.
Μόνο που διάβασα τι προτείνεις σαν μετακινήσεις ήδη κουράστηκα.και 4 μέρες πουκετ είναι ελάχιστο!!!οζι και παρά πολύ
 

dimis87

Member
Μηνύματα
131
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Γεια σας,

Σκέφτομαι με τον άντρα μου να παμε ταξίδι τον Ιανουάριο Ταϊλάνδη. Λέμε γυρω 14-15 μέρες. 3 βράδια Μπανγκόκ - 3 βράδια τσανγκ μαι ίσως και Τσανγκ Ράι μετά 3 βράδια koh samui και τέλος 3-4 πουκετ.

Πιστεύεται είναι καλή η σειρά η παραπάνω για να παμε σε όλα? Από θέμα μετακίνησης λέγαμε όλα να γίνουν με εσωτερικές πτησεις. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
Επίσης για εκδρομές από πουκετ λέγαμε μια μονοήμερη phi Phi και άλλη μονοήμερη James bond. Όλες γενικά τις μονοήμερες θα τις βρω εκεί όταν πάω να τις κλείσω?

Επίσης για όλους τους ναούς και μνημεία σε όλες τις περιοχές πως θα μετακινούμαι? Θα πηγαίνω με ταξί η τουκ τουκ?

Γενικά οποιοδήποτε tip ευπρόσδεκτο. Έχουμε κάνει πολλά ταξίδια εντός Ευρώπης αλλά εκτός Πρώτη φορά θα παμε.
το μόνο τίp που θα σου δώσω έπειτα από 4 φορές ταυλανδη είναι μα μην πας με τον άντρα σου😂😂😂αστον κακόμοιρο ήσυχο δεν είναι να τον πας εκεί τόσα μέρη έχει ο πλανήτης,και εσυ παίζεις με την φωτιά 😛
 
Μηνύματα
149
Likes
290
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μόνο που διάβασα τι προτείνεις σαν μετακινήσεις ήδη κουράστηκα.και 4 μέρες πουκετ είναι ελάχιστο!!!οζι και παρά πολύ
Αρχικά απάντησα με βάση αυτό που μας ρώτησε η κοπέλα, οπότε και οι μετακινήσεις είναι σχετικές με την απάντηση. Ο καθένας έχει την δική του γνώμη, με βάση τα δικά του θέλω και τα γούστα του. Για εμάς οι 5 ημέρες Πουκετ ήταν πάρα πολλές και το αστείο είναι ότι,μας το είχαν πει και πολλοί απο εδώ στο φόρουμ, αλλά και φίλοι που είχαν ταξιδέψει παλιότερα εκεί. Να είσαι καλά!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.796
Likes
7.180
Μεταφορές. Grab. Έχει πρόβλημα στίγματος με τους χάρτες του, χρειάζεται προσοχή να δείτε καλά το σημείο παραλαβής. Εναλλακτικά ψάξτε σημείο ενδιαφέροντος κοντά σας και πληκτρολογήστε το.
Στο Πουκέτ, στις αφίξεις έχει γκισέ με υπηρεσία ταξί που προσφέρουν ανταγωνιστικές τιμές μέχρι το ξενοδοχείο σας. Στην επιστροφή ρωτήστε πρώτα στο ξενοδοχείο για μεταφορά πριν κλείσετε κάτι άλλο.
Εγχώριες πτήσεις πολύ φτηνές αν κλειστούν εν καιρό.

Πληρωμές. Ρεβολουτ, ανάληψη με αυτήν όσο σας παίρνει το όριο χωρίς προμήθεια.
Τα ανταλλακτήρια έχουν σχετικά κάλες τιμές.

Επικοινωνία. Αν μείνετε μέρες συμφέρει τοπική κάρτα για να έχετε αριθμό.
Η dtac (μάλλον θυγατρική της telenor αφού έχει το σήμα της), είναι αξιόπιστη, έχει συμβατική κάρτα άλλα και esim. Επίσης δυο πακέτα της τα προσφέρει και η airalo σε esim (χωρίς να χρειαστεί να πάτε σε κατάστημα και να ψάξετε), μέσα από την εφαρμογή της με προσωπικό αριθμό. Ένα με 50 γιγα για 9 εύρω και διάρκεια 10 μέρες, και ένα απεριόριστο με 19 εύρω για 15 μέρες. Κανένα από τα δυο πακέτα δεν δέχεται ανανέωση.
Επίσης κατεβάζοντας την εφαρμογή της dtac μπορείτε κατά κάποιο τρόπο να δείτε τα υπόλοιπα σας.
Υπάρχουν και άλλες εταίρες αυτό που γράφω είναι ενδεικτικό.

Δραστηριότητες. Υπάρχουν τοπικά γραφεία. Με λίγο ψάξιμο πετυχαίνετε κάλες τιμές. Χρησιμοποιήστε το getyourguide για να γνωρίζετε τις τιμές πάνω κάτω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom