Παρέα για Ταξίδια...

Πλάτων

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Χωρίς επιστροφή
Ταξίδι-Όνειρο
Ολο τον κόσμο
Αρχικά.. καλώς ήρθες!:p και..Θα σου πρότεινα να ψαχουλέψεις το post με τίτλο "μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό" μέσω της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ. Θα το έκανα εγώ αλλά είναι Κυριακή κι άρα μέρα ξεκούρασης :D Θα πάρεις ιδέες όσον αφορά το που..
Αν αποφάσισες να φύγεις κι αν όντως δεν έχεις να χάσεις κάτι, κάνεις πάρα πολύ καλά κ σε ακολουθούν οι καλύτερες ευχές μου!

Έχεις κάποιο πτυχίο και θέλεις να το χρησιμοποιήσεις εκεί που θα πας ή θες άλλου τύπου δουλειά δηλαδή εστιατόριο κτλ?Ρωτάω γιατί μπορώ να σου προτείνω χώρες μετά απο μελέτη που έκανα :shock:

Με λίγα λόγια κι εγώ σιγά σιγά ετοιμάζω τα πανωσέντονα κατωσέντονα, τις πετσέτες,τα σιδερώνω όλα και περιμένω καναδυο χρονάκια ακόμη να μεταναστεύσω :D μέχρι τότε θα έχω τελειώσει και το σίδερο :haha:

Υ.Γ. Μιας και φιλαράκος Οικονομολόγος με 2 μάστερ ψάχνει για δουλειά στο Λονδίνο εδώ και κοντά ένα χρόνο και δεν βρίσκει κάτι.....μάλλον σκούρα τα βλέπω προς τα εκεί..Εκτός αν πας Γλασκώβη που έχει δουλειές αλλά και σουγιάδες κτλ.βλέπε ταινίες του Guy Richie :p Η Γερμανία έχει θέμα εδώ και 2 χρόνια δεν θα σου την πρότεινα...
Κατ αρχήν σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι να σ ακούσουν και πρόθυμοι αν μπορούν κιόλας να σε βοηθησουν.
θα αρχίσω σιγά σιγά να το ψάχνω στο ''μονιμη κατοικία στο εξωτερικό''
Για τη δουλειά δεν καίγομαι άμεσα ώστε πηγαίνοντας στο εξωτερικό να είναι το πρώτο πράγμα που θα με αποσχολήσει.
Εχω εξασφαλίσει ένα μέτριο σταθερό εισόδημα και στην πορεία θα προσπαθήσω να το αυξάνω όπου μου δίνεται η δυνατότητα και μπορώ να το κάνω.
Πτυχείο δεν εχω.
Μακάρι να τελείωσουν και για σένα όλα όπως τα θέλεις και να κάνεις και συ το όνειρο σου πραγματικότητα.
(Καλό πακετάρισμα στα σιδερωμένα)
Εχω στο μυαλό μου το Βερολίνο γιατί αρκετοί μου το έχουν προτείνει.Βέβαια η πορεία θα δείξει μιας και καθομαι σιγά σιγά και ψάχνω τι λύσεις μπορώ να βρώ.
Ενα είναι σίγουρο πως η χώρα μας πια πάει από το κακό στο χειρότερο όχι μόνο από δουλειές αλλά και από ποιότητα ζωής. Μένω στην Αθήνα και η κατάσταση γίνεται όλο και πιο δύσκολη και πιστεύω πως μόνο σαν επισκέπτες θα καταλήξουμε να ερχόμαστε.
Και πάλι ενα μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθεια σου και περιμένω νέα σου
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
471
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παρακαλώ ;)
Να ξέρεις πάντως οτι όλοι εδώ μέσα, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο είναι καλοπροαίρετοι κ θέλουν να σώσουν ζωές :)-απο το λίγο που τους ξέρω...δηλαδή το καθόλου:haha: μιας κ είμαι κ γω νέο μέλος -μη βλέπεις που έχω τόσα posts μέσα σε τόσο λίγες μέρες, είναι που το έχω ρίξει στο τραγούδι μέχρι να φύγω-(βλ.post ταξίδια και τραγούδια)!!:haha:

Θα σου πω τι θα έκανα στη θέση σου..

Αν όντως έχεις βλέψεις για Βερολίνο-κάνεις μια αναγνωριστική εκδρομή αν δεν έχεις κάνει ήδη..βλέπεις τους ρυθμούς της ζωής, του κλίματος..Αν σου ταιριάζουν ψάχνεις για δουλειά..Όσο το κάνεις αυτό δεν είσαι υποχρεωμένος να μένεις εκεί και να τρως τα ζουμερά ευρουλάκια σου, γυρνάς εδώ και μέσω ΟΑΕΔ :shock: ναι ναι καλά διάβασες για δουλειές στο εξωτερικό βοηθάει :D στέλνεις βιογραφικά..για ΟΛΕΣ τις δουλειές θα σου ζητήσουν βιογραφικό..

Επικοινωνείς με την ελληνική κοινότητα γιατί ακόμη και κάτω απο την πέτρα υπάρχουν Έλληνες ;) και σίγουρα όλο και κάποιος θα έχει την καλή διάθεση να σε βοηθήσει στο να μπεις σε δοκιμαστική περίοδο σε ένα καφέ, ένα εστιατόριο κτλ..

Αφού βρεις μια δουλειά ώστε να αυξήσεις το μηνιαίο σταθερό εισόδημά σου σκέφτεσαι...τι αληθινά αγαπάς..τι είναι αυτό που αν το κάνεις 8 ώρες την ημέρα θα σε κάνει ευτυχισμένο?Αυτός είναι ο σκοπός της μετανάστευσης στην τελική..Να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αυτά που δεν μπορείς να κάνεις εδώ..
Γράφεσαι σε μια σχολή-college στην Αγγλία-με δωρεάν μαθήματα κ βελτιώνεις όσο μπορείς τον ήδη βελτιωμένο εαυτό σου..Μη ξεχνάς το εστιατόριο, εργοστάσιο, καφέ δεν θα μπορείς να το κάνεις μέχρι τα 65 σου...καλό είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς και να μπορείς να το κάνεις μέχρι τα 65 σου!;)

Πάντως...ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ..Δεν είναι καλά τα πράγματα στη Γερμανία,,,:) μη με πεις μετά δεν στο είπα!:D

Όσο για την ευχή σου να γίνει το όνειρό μου πραγματικότητα και να φύγω εξωτερικό...χμ..ευχαριστώ..αλλά επειδή το όνειρό μου δεν έγινε πραγματικότηα θα φύγω...:cry: ΄Τίποτα όμως δεν γίνεται τυχαία...άρα θα είμαι περισσότερο ευτυχισμένη όταν φύγω απλά πάντα ένιωθα οτι η Βρετανία ήταν η "πατρίδα" αλλά κι αυτή καταρρέει...:shock:
Ευχαριστώ πάντως :D
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
γυρνάς εδώ και μέσω ΟΑΕΔ :shock: ναι ναι καλά διάβασες για δουλειές στο εξωτερικό βοηθάει :D στέλνεις βιογραφικά..για ΟΛΕΣ τις δουλειές θα σου ζητήσουν βιογραφικό..

αυτο δεν το ηξερα καθολου!!γινεται αληθεια;
θα περασω να τους ρωτησω πληροφοριες!!σε λιγο καιρο παιρνω το πτυχιο μου και θα με ενδιεφερε και μενα ισως το εξωτερικο...

παντως thanks για την πληροφορια!!
:clap::clap:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
471
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ναι!50.000 βιογραφικά έφυγαν φέτος για εξωτερικό...:shock:

Τι ειδικότητα έχεις?
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Ναι!50.000 βιογραφικά έφυγαν φέτος για εξωτερικό...:shock:

Τι ειδικότητα έχεις?
ακομα καμια:shock:

αλλα θα τελειωσω ιστορικο -αρχαιολογικο:roll:

καλα γενικα εχω τρελα με οτι εχει να κανει γυρω απο το βιβλιο και θα ηθελα να δουλεψω γενικα στο εξωτερικο ακομα και σε μια θεση που δν εχει να κανει με τις σπουδες μου:D
:p:clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.161
Likes
14.521
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Καλά το λένε κάποιοι εξάγουμε επιστημονικό δυναμικό και εισάγουμε ανειδίκευτους...
 

Πλάτων

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Χωρίς επιστροφή
Ταξίδι-Όνειρο
Ολο τον κόσμο
Καλό θα ήταν αγαπητέ μου καντηλανάφτη να ασχοληθείς με τα δικά μας τα καντήλια κάπου στο 1ο 2ο 3ο και όπου αλλού θες και να μας αφήσεις εμάς να τα πούμε όπως θέλουμε γιατί γίνεσαι ενοχλητικός!!!:mad:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλό θα ήταν αγαπητέ μου καντηλανάφτη να ασχοληθείς με τα δικά μας τα καντήλια κάπου στο 1ο 2ο 3ο και όπου αλλού θες και να μας αφήσεις εμάς να τα πούμε όπως θέλουμε γιατί γίνεσαι ενοχλητικός!!!:mad:
Τι ειναι το 1ο 2ο 3ο; Επισης δεν καταλαβα γιατι δεν σ' αφηνω να τα πεις με την ησυχια σου; Ελπιζω να κανεις πλακα γιατι αλλιως τα λογια σου πεφτουν στο κενο.
 

Πλάτων

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Χωρίς επιστροφή
Ταξίδι-Όνειρο
Ολο τον κόσμο
Παρακαλώ ;)
Να ξέρεις πάντως οτι όλοι εδώ μέσα, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο είναι καλοπροαίρετοι κ θέλουν να σώσουν ζωές :)-απο το λίγο που τους ξέρω...δηλαδή το καθόλου:haha: μιας κ είμαι κ γω νέο μέλος -μη βλέπεις που έχω τόσα posts μέσα σε τόσο λίγες μέρες, είναι που το έχω ρίξει στο τραγούδι μέχρι να φύγω-(βλ.post ταξίδια και τραγούδια)!!:haha:

Θα σου πω τι θα έκανα στη θέση σου..

Αν όντως έχεις βλέψεις για Βερολίνο-κάνεις μια αναγνωριστική εκδρομή αν δεν έχεις κάνει ήδη..βλέπεις τους ρυθμούς της ζωής, του κλίματος..Αν σου ταιριάζουν ψάχνεις για δουλειά..Όσο το κάνεις αυτό δεν είσαι υποχρεωμένος να μένεις εκεί και να τρως τα ζουμερά ευρουλάκια σου, γυρνάς εδώ και μέσω ΟΑΕΔ :shock: ναι ναι καλά διάβασες για δουλειές στο εξωτερικό βοηθάει :D στέλνεις βιογραφικά..για ΟΛΕΣ τις δουλειές θα σου ζητήσουν βιογραφικό..

Επικοινωνείς με την ελληνική κοινότητα γιατί ακόμη και κάτω απο την πέτρα υπάρχουν Έλληνες ;) και σίγουρα όλο και κάποιος θα έχει την καλή διάθεση να σε βοηθήσει στο να μπεις σε δοκιμαστική περίοδο σε ένα καφέ, ένα εστιατόριο κτλ..

Αφού βρεις μια δουλειά ώστε να αυξήσεις το μηνιαίο σταθερό εισόδημά σου σκέφτεσαι...τι αληθινά αγαπάς..τι είναι αυτό που αν το κάνεις 8 ώρες την ημέρα θα σε κάνει ευτυχισμένο?Αυτός είναι ο σκοπός της μετανάστευσης στην τελική..Να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αυτά που δεν μπορείς να κάνεις εδώ..
Γράφεσαι σε μια σχολή-college στην Αγγλία-με δωρεάν μαθήματα κ βελτιώνεις όσο μπορείς τον ήδη βελτιωμένο εαυτό σου..Μη ξεχνάς το εστιατόριο, εργοστάσιο, καφέ δεν θα μπορείς να το κάνεις μέχρι τα 65 σου...καλό είναι να κάνεις αυτό που αγαπάς και να μπορείς να το κάνεις μέχρι τα 65 σου!;)

Πάντως...ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ..Δεν είναι καλά τα πράγματα στη Γερμανία,,,:) μη με πεις μετά δεν στο είπα!:D

Όσο για την ευχή σου να γίνει το όνειρό μου πραγματικότητα και να φύγω εξωτερικό...χμ..ευχαριστώ..αλλά επειδή το όνειρό μου δεν έγινε πραγματικότηα θα φύγω...:cry: ΄Τίποτα όμως δεν γίνεται τυχαία...άρα θα είμαι περισσότερο ευτυχισμένη όταν φύγω απλά πάντα ένιωθα οτι η Βρετανία ήταν η "πατρίδα" αλλά κι αυτή καταρρέει...:shock:
Ευχαριστώ πάντως :D
Διάβασα αρκετά σήμερα εδώ μέσα και είναι σωστό αυτό που λές και για την προσπάθεια που κάνουν αρκετοί να βοηθήσουν με τις εμπειρίες τους
Μάλιστα μερικοί είναι και εξαιρετικοί με τις αναλύσεις που κάνουν
Μπράβο τους
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
471
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
:haha: απολαυστικός κι ευρηματικός, έλα μην :oops:


Πλάτωνα δεν νευριάζουμε με τον tripakia γιατί είναι δικός μας:gb01:,ανήκουμε στην ομάδα "Londoneers" :p
Έχεις πάει Βερολίνο?


canf...δυστυχώς έχεις ιδιάζουσα ειδικότητα...γιατί καλό μου κορίτσι δεν με ρώτησες όταν έκανες μηχανογραφικό ;)
Σε φυσιολογικές συνθήκες θα σου πρότεινα να μείνεις και να προσπαθήσεις αλλά λόγω ειδικότητας..χίλιες φορές καντηλανάφτης...:D
Η εκπαίδευση βρίσκεται σε αποσύνθεση...άρα ναι δες ποια χώρα του Βορρά σου πάει...επειδή είσαι μικρή...σε συμβουλεύω..αν πας μη γυρίσεις...γι'αυτό σκέψου καλά αν θα πας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.638
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom