Τουρκία Κωνσταντινουπολη για 3 μερες-Προγραμμα.

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ayran το ξερω baba αλλα αυτο το midye εν μου ερχεται στο μυαλο απολυτως τιποτα.
What is this?
ε, εδώ δικαιολογείς το χρώμα των μαλλιών σου! :haha: Μα, μύδια φυσικά! :bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειμαι και βρεσκοβαμμενη baboyko μου γιαυτο.
Γραψε midya ευλογημενε!Που να καταλαβω με το midye
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γραψε midya ευλογημενε!Που να καταλαβω με το midye
:haha::haha: Βάλε midya στο google translate να δεις τι θα σου βγάλει!

(το e στο τέλος είναι ο πληθυντικός - ο ενικός είναι midy, αυτό το καταλαβαίνεις? :bleh: )
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ααααααααααααααααααααααααααααααα....τωρα καταλαβα!
Ναι ναι baboyko το midy ειναι ευκολο!Το καταλαβα αμεσως αυτο ...χεχεχε

Συναγερμος!Συναγερμος!
Μολις εμαθα μια πληροφορια για ενα ιστορικο καφενειο του Γαλλου Πιερ Λοτι ,οπου εχει πανοραμικη θεα σε ολο το Βοσπορο και την Πολη.
Που ειναι αυτο,τι ειναι,πως ειναι?
Ξερει κανεις?
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ααααααααααααααααααααααααααααααα....τωρα καταλαβα!
Ναι ναι baboyko το midy ειναι ευκολο!Το καταλαβα αμεσως αυτο ...χεχεχε

Συναγερμος!Συναγερμος!
Μολις εμαθα μια πληροφορια για ενα ιστορικο καφενειο του Γαλλου Πιερ Λοτι ,οπου εχει πανοραμικη θεα σε ολο το Βοσπορο και την Πολη.
Που ειναι αυτο,τι ειναι,πως ειναι?
Ξερει κανεις?
Καλά είσαι απίστευτη! Πότε φεύγεις;
Το καφενείο δε λέει τίποτα, πίνεις ένα τσαγάκι στα γρήγορα (ακόμη κι έξω αν ο καιρός ευνοεί). Θέα υπέροχη σε όλη την Πόλη και τον Βόσπορο αλλά φουλ στους τουρίστες. Από κάτω ακριβώς το μεγάλο νεκροταφείο Eyup Sultan. Διαλέγεις κι ανεβαίνεις με τελεφερίκ ή με πολλή κούραση(ιδίως στην ανηφόρα) περνώντας μέσα από το νεκροταφείο.
Δε θα το σύστηνα για 4 μέρες στην Πόλη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το Καφέ Πιερ Λοτί (Piyer Loti Kahvesi) βρίσκεται στην περιοχή Εγιούπ (Eyup) της ευρωπαϊκής πλευράς της Κωνσταντινούπολης (Balmumcu Sokak 5, πάροδος Gumussuyu Caddesi, Eyup).
Το διάσημο αυτό καφενείο, με πανοραμική θέα στον Κεράτιο Κόλπο (Golden Horn), βρίσκεται στην κορυφή του λόφου του νεκροταφείου του Εγιούπ και σε κοντινή απόσταση από το Τέμενος Εγιούπ (Eyup Camii), το ιερότερο τζαμί της Κωνσταντινούπολης, που χρονολογείται από το 1458 και τα χρόνια του Μωάμεθ του Πορθητή. Η πρόσβαση στο καφέ γίνεται είτε διασχίζοντας το ιστορικό κοιμητήριο του Εγιούπ είτε παίρνοντας το τελεφερίκ από το τέμενος του Εγιούπ.
Το καφέ πήρε το όνομά του από το Γάλλο ρομαντικό συγγραφέα Πιέρ Λοτί (Pierre Loti, ψευδώνυμο του Julien Viaud, 1850 - 1923), ο οποίος έζησε για πολλά χρόνια στο Εγιούπ και επισκεπτόταν συχνά το καφενείο αυτό. Το Καφέ Λοτί είναι διακοσμημένο σήμερα με έπιπλα του 19ου αιώνα και με κεραμικά πλακάκια σε παραδοσιακά ισλαμικά σχέδια στους τοίχους.
Ο Πιερ Λοτί ήταν αξιωματικός του ναυτικού, ταξίδευε συχνά στις χώρες της Μέσης Ανατολής και έγραφε μυθιστορήματα με περιγραφές των ταξιδιών του. Είχε μεγάλο πάθος με την Κωνσταντινούπολη, ώστε να έχει χαρακτηριστεί τουρκόφιλος, ντυνόταν μάλιστα σαν Τούρκος και είχε ανατολίτικες διακοσμήσεις το σπίτι του.
Επισκεπτόμενος για πρώτη φορά την Κωνσταντινούπολη το 1876 (αφού προηγουμένως είχε επισκεφθεί και την Ελλάδα), ο Πιερ Λοτί ερωτεύτηκε "τα πράσινα μάτια" μιας παντρεμένης Τουρκάλας, γυναίκας ενός πλούσιου Τούρκου επιχειρηματία. Για την ερωτική αυτή περιπέτειά του, ο Λοτί έγραψε το αυτοβιογραφικό μυθιστόρημα "Αζιγιαντέ" (Aziyade, 1879), που έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά (βλ. "Αζιγιαντέ", μτφρ. Έφη Κορομηλά, Εκδόσεις Ωκεανίδα).

Λοιπον βρηκα αυτα στο θειο Γουγλη ,που λεει και ο Λαζαρος.
εχει παει κανεις ?Εντυπωσεις?Με τι συγκοινωνιες πας εκει?
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλά είσαι απίστευτη! Πότε φεύγεις;
Το καφενείο δε λέει τίποτα, πίνεις ένα τσαγάκι στα γρήγορα (ακόμη κι έξω αν ο καιρός ευνοεί). Θέα υπέροχη σε όλη την Πόλη και τον Βόσπορο αλλά φουλ στους τουρίστες. Από κάτω ακριβώς το μεγάλο νεκροταφείο Eyup Sultan. Διαλέγεις κι ανεβαίνεις με τελεφερίκ ή με πολλή κούραση(ιδίως στην ανηφόρα) περνώντας μέσα από το νεκροταφείο.
Δε θα το σύστηνα για 4 μέρες στην Πόλη.
Φευγω Αυριο!! :clap::clap:
Δεν ειχα δει ακομα το δικο σου ποστ -οποτε με καλυψες.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Φευγω Αυριο!! :clap::clap:
Δεν ειχα δει ακομα το δικο σου ποστ -οποτε με καλυψες.
Enjoy! Το περιμένουμε πως και πως αυτό το ταξίδι, το ακολουθούμε από τη σύλληψή του! Εν αναμονή εντυπώσεων!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άσε taver, στα ταχυφαγεία δεν σερβίρουν τέτοια, οπότε πώς να ξέρεις! Στα τούρκικα, ταούκ = κοτόπουλο. Να συνεχίσω?

Καζάν υποθέτω πως καταλαβαίνεις τι σημαίνει. Το υπόλοιπο, είναι ότι μένει μέσα μετά το βράσιμο του γάλακτος, στα τοιχώματα του καζανιού. Λες νά'ναι από κοτοπουλο?

Και για την τεκμηρίωση - αν με αμφισβητείς:

Thalassa Karadeniz : ΘΕΜΑΤΑ / ΕΔΕΣΜΑΤΟΛΟΓΙΟΝ / Η ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΗΣ ΛΩΞΑΝΤΡΑΣ-ΤΑΟΥΚ ΚΙΟΚΣΟΥ

συνταγές: Καζάν ντιπί (ο πάτος του καζανιού)
Δεν υποστήριξα ποτέ ότι το Ταουκ Κιοκσου δεν περιέχει κοτόπουλο. Απλά ότι το Καζάν ντιπί περιέχει κι αυτό επίσης (ο πάτος του καζανιού που φτιάχνουν το Ταουκ Κιοκσου ίσως?). Όχι βέβαια το Καζάνντιπι που μας σερβίρουν στην Ελλάδα, όπως αυτό στη φωτογραφία στη σελίδα της συνταγής που ανέβασες, αλλά το αυθεντικό στην Τουρκία.

Αμα θες και links, πάρε να χεις:
Turkish food recipes [Archive] - @forumz
Kazandibi (Browned milk pudding) Turkish Food Recipes
kazandibi | the domestic mama and the village cook

Ή κάνε google search για "Κacan Dibi". Θα δεις ότι μόνο οι Ελληνικές σελίδες και τα Ελληνικά links δεν βάζουν κοτόπουλο στη συνταγή....

(ΥΓ: ΟΚ, υπάρχουν και κάποιες τούρκικες σελίδες που δε βάζουν κοτόπουλο στη συνταγή... φαίνεται ότι "παίζουν" και οι 2 παραλλαγές, με τη version με το κοτόπουλο όμως να ξεχωρίζει...).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν υποστήριξα ποτέ ότι το Ταουκ Κιοκσου δεν περιέχει κοτόπουλο. Απλά ότι το Καζάν ντιπί περιέχει κι αυτό επίσης (ο πάτος του καζανιού που φτιάχνουν το Ταουκ Κιοκσου ίσως?).
Είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι διάβασαν το ποστ σου αυτό ακριβώς που εννοείς κατάλαβαν και μόνο εγώ κατάλαβα λάθος.

Όχι βέβαια το Καζάνντιπι που μας σερβίρουν στην Ελλάδα, όπως αυτό στη φωτογραφία στη σελίδα της συνταγής που ανέβασες, αλλά το αυθεντικό στην Τουρκία.
Αν πρόσεξες, κι εγώ είπα ότι αυτό που φτιάχνουν στην Ελλάδα δεν έχει καμμία σχέση με της Τουρκίας. Ούτε κάν του Χατζή. Όσο για τα links που ανέβασα ήταν ενδεικτικά και τα 2 πρώτα που έβγαλε το google.

Αμα θες και links, πάρε να χεις:
Turkish food recipes [Archive] - @forumz
Kazandibi (Browned milk pudding) Turkish Food Recipes
kazandibi | the domestic mama and the village cook

Ή κάνε google search για "Κacan Dibi". Θα δεις ότι μόνο οι Ελληνικές σελίδες και τα Ελληνικά links δεν βάζουν κοτόπουλο στη συνταγή....
Χαίρομαι που με αφορμή αυτή τη "διαμάχη" μπήκες στον κόπο να το ψάξεις το θέμα. Κάτι έμαθες (και βοήθησες να μάθουμε κι εμείς - ευχαριστώ).

(ΥΓ: ΟΚ, υπάρχουν και κάποιες τούρκικες σελίδες που δε βάζουν κοτόπουλο στη συνταγή... φαίνεται ότι "παίζουν" και οι 2 παραλλαγές, με τη version με το κοτόπουλο όμως να ξεχωρίζει...).
Χαίρομαι επίσης που στο πρώτο σου ταξίδι στην Κων/πολη είχες την τύχη και τη χαρά να δοκιμάσεις το "αυθεντικό". Εγώ, πάλι, θα πρέπει να ήμουν φοβερά γκαντέμης τις 15 φορές που πήγα γιατί όλο το "γιαλαντζί" μου σερβίρανε. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά και οι φίλοι μου οι Τούρκοι που με πήγαιναν στα δικά τους, "γιαλαντζί" ήταν κι αυτοί. Εννοείται ότι και οι Μικρασιάτες πρόσφυγες παπούδες μου την Ελληνική version έφτιαχναν στην πατρίδα τους.

Τελευταίο σχόλιο: Όχι που δε θα κοιτούσες να βγείς "από πάνω"! :haha:

Πολλά φιλιά (Να γουστάρετε και να τιμάτε την κουζίνα της γείτονος ακόμη κι αν δεν γνωρίζετε επακριβώς τα συστατικά της)! :bleh:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Έι , εσεις οι αποπάνω ,δεν κρατάτε την όρεξη σας για κανένα ζωντανό στην ΚΤΠ ?
Να σας δω να λογομαχείτε για το Καζαντιπί κιας μην δω το μεταμεσονύχτιο των Αθηναίων:haha::haha::haha::haha:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom