Τουρκία Κωνσταντινουπολη για 3 μερες-Προγραμμα.

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Εμείς αλλάξαμε στο ξενοδοχείο και η ισοτιμία ήταν λίγο παραπάνω από 2 λίρες που γράφει ο maltakias.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν γνωρίζω με ποιό τρόπο έφτασε η Twinkie στο ξενοδοχείο,αλλά πάντως αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις δημόσιες μεταφορές από το αεροδρόμιο θα χρειαστείς Λίρες.Εγώ άλλαξα στο αεροδρόμιο -της Κων/πολης εννοείται- και βρήκα την ισοτιμία μια χαρά.

Και φρόντισε να κάνεις και ψιλά γιατί τα μηχανήματα των εισιτηρίων δέχονται από 10TL και κάτω.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αλλάξαμε ίσα ίσα στο σιδ. σταθμό του Σίρκετσι μόνο για τη μεταφορά μας στο ξενοδοχείο και εκεί όλα τα υπόλοιπα, αποδείχτηκε σωστό η ισοτιμία ήταν κάτι ψιλά καλύτερη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά δεν θα τσακωθούμε και για το καλύτερο ανταλλακτήριο τώρα:haha:

Αλλά την προμήθεια που σου κράτησε το ξενοδοχείο την υπολόγισες;
Είθισται τα ξενοδοχεία να έχουν χειρότερους όρους αλλαγής από τα τοπικά αεροδρόμια.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Όχι βέβαια:lol:
Μέτρο σύγκρισης με το αεροδρόμιο δεν έχω, καθώς πήγαμε γυρίσαμε με τρένο, αλλά από τον σταθμό, του ξενοδοχείου ήταν καλύτερη η ισοτιμία. Προμήθεια δεν θυμάμαι επακριβώς αλλά ίσως να ήταν κάτι παραπάνω ψιλά της λίρας τελικά:D
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Αν δεν έχει αλλάξει τίποτα είναι ένα ευρώ= 2 λίρες, δεν έχει κανένα νόημα να αλλάξεις εδώ υπάρχουν πολλά ανταλακτήρια. Σε αυτά που είπαν τα παιδιά να συμπληρώσω μόνο ότι η Ιστικλάλ δεν είναι απλά ένας πεζόδρομος με κόσμο, αξίζει να αφιερώσεις χρόνο για αυτή και τα στενά της, θα εκπλαγείς με τις εκκλησίες που θα βρίσκεις κρυμμένες και γενικά με την παρουσία της ελληνικής κοινότητας ολόκληρο τον 19ο έως και τα μέσα του 20ου αι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αρα λοιπον αλλαζουμε χρημα εκει,απλα δεν εχω ξεκαθαρισει αν θα ηταν καλυτερο να το αλλαξω στο αεροδρομιο η να το αφησω για το ξενοδοχειο.
Αναφορικα με τις μετακινησεις απο-προς αεροδρομιο εχω μπερδευτει λιγο.
Εμεις θα μεινουμε παλια πολη.Ακουω περιεργα πραγματα για τα ταξι...το μετρο εξυπηρετει..το τραμ..? ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μετρό από το αεροδρόμιο και στη συνέχεια τραμ.

Θα ακολουθήσεις τα βελάκια στο αεροδρόμιο που λένε hafif metro/light rail.Θα μπεις στο μετρό και θα κατέβεις στην 6η στάση με όνομα Zeytinburnu.

Από εκεί θα πάρεις τραμ με κατεύθυνση Eminonu ή Kabatas.16 στάσεις μετά θα κατέβεις στη στάση Sultanahmet.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ε,το μόνο που μένει είναι να σε πάρουμε απ'το χεράκι....:bleh:

Άντε καλά να περάσεις.Και ότι απορίες εδώ είμαστε.Την έχω βλέπεις πολύ φρέσκια ακόμα στη μνήμη μου.Και δεν έχω παλουκωθεί να τελειώσω και την ιστορία μου γ@#$τω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Aντε λοιπον στρωσου στη δουλεια.
Και μια τελευταια ερωτηση.
Τελικα αξιζει περισσοτερο η βολτα στην ασιατικη πλευρα του Βοσπορου?Γιατι κατι τετοιο διαβαζω.
Υπαρχει φανταζομαι τουρ και στις 2 πλευρες.
Μιας και τα εχεις προσφατα τι τιμες παιζουν στις κρουαζιερες αυτες? Γενικα Τοπ Καπι ,Αγια Σοφια ..εισοδοι?Γραψε αν θυμασαι κατι απο τιμες να παρουμε μια ιδεα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom