Τουρκία Κωνσταντινουπολη για 3 μερες-Προγραμμα.

harilander

Member
Μηνύματα
563
Likes
476
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Μετρό από το αεροδρόμιο και στη συνέχεια τραμ.

Θα ακολουθήσεις τα βελάκια στο αεροδρόμιο που λένε hafif metro/light rail.Θα μπεις στο μετρό και θα κατέβεις στην 6η στάση με όνομα Zeytinburnu.

Από εκεί θα πάρεις τραμ με κατεύθυνση Eminonu ή Kabatas.16 στάσεις μετά θα κατέβεις στη στάση Sultanahmet.
ακριβως αυτο!! ετσι έκανα και εγω μιας και το ξενοδοχείο μου ηταν δυο στενά απο την στάση sultanahmet.Στο zeytinburnu θα χρειαστεί να περπατήσεις λίγο, δεν ειναι ακριβώς απέξω το τράμ.Σε ποιο ξενοδοχείο μένεις;
Κάνε μερικά λεφτά στο αεροδρόμιο, τα υπόλοιπα σε ανταλλακτήριο,είναι λίγο καλύτερα.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
κλεοπατρα...θα σου προτεινα να αλλαξεις ενα μικρο ποσο 50-100 ευρώ στο αεροδρόμιο η να τραβηξεις απο ΑΤΜ...υπάρχει ανταλλακτηριο στο αεροδρομιο στα δεξια σου λιγο πριν μπεις στην περιοχη για να παρεις τις βαλιτσες...ειναι 2 ανταλλακτηρια το ενα διπλα στο άλλο...πηγαινε σε αυτο αριστερα οπως τα βλεπεις....γιατι θα χρειαστεις λιρες για το μετρο και για το τραμ θα πρεπει να αγορασεις τα ειδικά κερματα που μπαινουν στο μηχανημα για να μπορεσεις να περασεις στην σταση του τραμ...δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο εισητηριο με το μετρο οταν θα αλλαξεις για το τραμ...δες το...

και το ταξι απο αεροδρομιο για σουλταναχμετ κοστιζει περιπου 25 ευρώ.....

Μιας και τα εχεις προσφατα τι τιμες παιζουν στις κρουαζιερες αυτες? Γενικα Τοπ Καπι ,Αγια Σοφια ..εισοδοι?Γραψε αν θυμασαι κατι απο τιμες να παρουμε μια ιδεα.

για τα μουσεια υπολογισε 10 ευρω το ατομο χωρις το χαρεμ στο τοπ καπι......για την κρουαζιερα αν παρεις το καραβακι της γραμμης θελει 9 λιρες το ατομο...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο εισητηριο με το μετρο οταν θα αλλαξεις για το τραμ...δες το...
Όχι δεν ισχύει.Έχει ξεχωριστές θύρες κάθε μεταφορικό μέσο.

Θα χρειαστείς δηλαδή 2 μάρκες των 1,5TL για να φτάσεις στον προορισμό σου.

Τιμές εισόδου δεν θυμάμαι καλά.Νομίζω πάντως ότι το Topkapi ήταν 20 η γενική + 15 για το χαρέμι,το οποίο εννοείται πως πρέπει να δείς και θα πας πρώτα εκεί -όπως νομίζω λέει ο οδηγός της Έρσης- για να γλυτώσεις τις ουρές αργότερα.

Ε,ψάξε και τίποτα βρε κλεοπάτρα.Όλα στο πιάτο τα θες;
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Το χαρέμι ασυζητητί να το δεις, εγώ τον τράβαγα από τη μπλούζα τον δικό μου να πάμε και τελικά είχα δίκιο. :D Ήταν πολύ όμορφο. +13 πληρώσαμε εμείς πέρυσι τον Μάιο.

Επίσης για το εστιατόρειο που σου είχα γράψει η ακριβής διεύθυνση είναι:

Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Taksim Kuyu Sokak No13 Beyoglu

Και το επίσημο site index
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Το χαρέμι ασυζητητί να το δεις, εγώ τον τράβαγα από τη μπλούζα τον δικό μου να πάμε και τελικά είχα δίκιο. :D Ήταν πολύ όμορφο. +13 πληρώσαμε εμείς πέρυσι τον Μάιο.
¨
Nαι! Το Τοπκαπί μην το χάσεις επ ουδενί λόγω. Ξόδεψα σχεδόν μισή μέρα αλλά το καταευχαριστήθηκα! Η είσοδος 20 ΤΛ δηλαδή 10 ευρώ και 15 ΤΛ (7,5 ευρώ) για το χαρέμι στο οποίο ο άντρας μου και ο μεγάλος γιος μου δεν ήθελαν να μπούνε. Μπήκαμε όμως εγώ με το μικρό μου και ήταν εμπειρία. Όπως είπε και ο μικρός "Που αλλού θα ξαναδώ χαρέμι;". Η Αγιά Σοφιά ήταν επισης 10 ευρώ, ενώ η Βασιλική Κινστέρνα 5. Αν μπορέσεις να κάνεις κρουαζιέρα στο Βόσπορο κάνε με την ΤURYOL (φεύγει έξω από την αγορά των μπαχαρικών, από το Eminonu αριστερά από τη γέφυρα του Γαλατά) . Σου προτείνω τη συγκεκριμένη γιατί διαρκεί 1,5 ώρα, περνάει πολύ κοντά από τις ακτές και είναι φθηνή (5 ευρώ). Φτάνει μέχρι τη 2η γέφυρα του Βοσπόρου που είναι πολύ καλά δεδομένου του χρόνου που έχεις κι έτσι θα δεις τα πιο σημαντικά του Βοσπόρου πχ. Ortakoy, Bebek, Arnavutkoy, Rumeli Hisar, καθώς και τα clubs Reina, Sortie , Suada. Μετά σε γυρνάει περνώντας πολύ κοντά από την Ασιατική πλευρά, την οποία δε θα σου πρότεινα να επισκεφτείς μια που έχεις περιορισμό στο χρόνο. Άστο για την επόμενη φορά! Θα περάσεις όμως πολύ κοντά από τι Κiz Kulezi - τον Πύργο της Παρθένας και αν τύχει να είσαι εκεί το σούρουπο θα τον απολεύσεις φωτισμένο. Χρήμα θα ανταλλάξεις εκεί άνετα. Οι ισοτιμίες είναι μια χαρά, αν και εγώ πέτυχα καλύτερες τιμές σε άσχετα μέρη πχ πιο κάτω από τον Πύργο του Γαλατά ή σε κάποια στενά της Istiklal παρά κοντά στο Τάξιμ. Λογικό!

Τέλος θα σου πρότεινα να μέίνεις ίσως στο Sultanahmet για να επωφεληθείς περισσότερο από τον καιρό που έχεις, αν κι εμένα μου άρεσε πολύ το Πέρα (Βeyoglu). Nα και κάποιες διευθύνσεις για να σε βοηθήσουν να οργανωθείς.

Great Istanbul City Guide - Turkey
h[URL="http://www.turkeytravelplanner.com/"]ttp://www.turkeytravelplanner.com/[/URL]

Καλά να περάσεις!
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ειδικά το δεύτερο είναι εξαιρετικό site.Ξεκοκκάλισέ το.

Για Istanbul εδώ συγκεκριμένα.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Όταν με το καλό επιστρέψεις, θα εχεις γίνει Destination Expert.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Κλεοπάτρα αν δεν τα προλάβεις όλα δεν πειράζει;). Ρίξε μια ματιά εδώ να πάρεις μια ιδέα από Τοπκαπί και Μπλε Τζαμί:
Sites in 3D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον ο καιρος πλησιαζει και τελικα ειδα σαιτ για τον καιρο
τελεια!
Και τις 3 μερες θα εχει ηλιο και ανωτερη θερμοκρασια 20-21
Δυσκολευομαι να το πιστεψω!
Επεσε στο τραπεζι και η προταση να περασουμε με τα πλοιαρακια της γραμμης στην Ασιατικη πλευρα και να τριγυρισουμε εκει.
Εγω προσωπικα δεν πολυκοπτομαι να παω
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Επεσε στο τραπεζι και η προταση να περασουμε με τα πλοιαρακια της γραμμης στην Ασιατικη πλευρα και να τριγυρισουμε εκει.


αστο βρε κλεοπάτρα για άλλη φορά....τι να προλάβεις σε 3 μερες...εχει τόσα πραγματα....εχω παει 2 φορες και υπάρχουν πάρα πολλα πραγματα που δεν εχω δει...
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Κλεοπάτρα μου οι τρεις μέρες τελικά είναι πολύ λίγες για Κων/λη. Πήγαμε τον Απρίλιο για 4 ημέρες μόνοι μας, τρέχαμε όλη μέρα και τελικά νομίζω ότι είδαμε λίγα πράγματα. Μόνο στην κλειστή αγορά να πας θα χαθείς και θα σου φάει πολλές ώρες, ειδικά αν θες να κάνεις και αγορές. Λαβύρινθος. Είναι ωραία αν και κουραστηκά να πας με τα πόδια, να χαθείς μέσα στα σοκάκια, βέβαια πολύ ανηφόρα και πολυκοσμία αλλά αξίζει. Παζαρεψε τους πολύ αν και σε σχέση με αλλες πόλεις της Τουρκίας είναι πιο ακριβά εκεί και δεν κατεβάζουν τόσο εύκολα την τιμή. Πάρε πολλά μπαχαρικά από το αιγυπτιακό παζάρι. Μην πας για φαγητό στου PANDELI, εγώ είχα δει πολλές καλές κριτικές στο tripadvisor (νομίζω) και επέμενα να πάμε αλλά μάπα τελικά. Είχαμε βρει ένα πολύ καλό με κεμπαπ στην Ιστικλαλ το Κonak kebap, δοκίμασε οπώσδήποτε ισλί κιοφτέ, λαχμτζουν και αν σου αρέσουν τα καφτερα αδανα κεμπαπ, φωτιά σου λέω. Κυκλοφόρησε άφοβα με το τραμ και για την ιστικλαλ πάρε το τουνελ για να βγεις κατευθείαν. Για χρήματα εκτός από την εισοδο σε μνημεία που θέλουν οπωσδήποτε λίρες παντού μπορείς να πληρώσεις και με ευρώ, και αν θες ζήτα ρέστα σε λίρες. Κοίταξε ποιές μέρες είναι ανοιχτά τα μνημεία γιατί μία μέρα είναι κλειστά αλλάδε θυμάμαι ποιά. Επίσης, κοντά στο σταθμό των τρένων στο σουλταναχμετ κοντά έχει ένα μαγαζί με μπακλαβαδάκια το ali usta (νομίζω έτσι λεγεται), δοκίμασε αυτά με σοκολάτα και φυστίκι αιγίνης, κόλαση. ΤΕΛΟΣ: επισκέψου την Αγ. Σοφιά τελευταία, είναι τόσο μεγαλόπρεπη και εκθαμβωτική που σε μας τουλάχιστον όλα τα άλλα δεν έλεγαν μια (όπως καταλαβαίνεις κάναμε το λάθος και την επισκεφθήκαμε πρώτη). Καλά να περάσεις και περιμένουμε εντυπώσεις.
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
ξέχασα να σου πω, οπωσδήποτε γλυκο στο saray, έχει καταπληκτικές κρέμες και προφιτερολ με παγωτο, όλα τα λεφτα. Καζαν ντιπι δε δοκιμάσα και μόνο η σκέψη ότι έχει κοτόπουλο μου εφερνε αηδιά. Βέβαια, πριν λίγο καιρό που ήμουν στο Αϊβαλί έκανα το λάθος να δοκιμάσω και ήταν χειρότερο απ' ότι νόμιζα. Δε θα στο συνιστούσα...Επίσης, έχει ένα άλλο πολύ μικρό ζαχαροπλαστείο στην ιστικλαλ (μου διαφεύγει το όνομά του) το οποίο είναι πολύ γνωστό αλλά κλείνει πολύ νωρίς, εμείς πήγαμε 10 παρά και ο τύπος μας έδιωξε κακήν κακώς. Αν κάποιο μέλος έχει παέι και θυμάται το όνοματά του ας το γράψει. Είχα διαβάσει ότι έχει πολυ ωραία γλυκά....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom