Τουρκία Κωνσταντινουπολη για 3 μερες-Προγραμμα.

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καζαν ντιπι δε δοκιμάσα και μόνο η σκέψη ότι έχει κοτόπουλο μου εφερνε αηδιά.
Δεν είναι το καζάν ντιπί που έχει κοτόπουλο, αλλά το ταού κιοκσού. Το δεύτερο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά όλοι λένε ότι δε νιώθεις καθόλου γεύση κοτόπουλου!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επίσης, έχει ένα άλλο πολύ μικρό ζαχαροπλαστείο στην ιστικλαλ (μου διαφεύγει το όνομά του) το οποίο είναι πολύ γνωστό αλλά κλείνει πολύ νωρίς, εμείς πήγαμε 10 παρά και ο τύπος μας έδιωξε κακήν κακώς. Αν κάποιο μέλος έχει παέι και θυμάται το όνοματά του ας το γράψει. Είχα διαβάσει ότι έχει πολυ ωραία γλυκά....
Μήπως εννοείς το Inci, πασίγνωστο για το προφιτερόλ του?
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
anny: ναι αυτο είναι, αλλά δυστυχώς δε δοκιμασα, από κριτικές που είχα δει ήταν πολύ καλές.

earth citizen: έμενα 4 χρονια ροδο, επερνα από ζαχαροπλαστείο που το είχε τουρκος καζαν ντιπι, σαν κρεμα πεντανοστιμο, όλα τα λεφτα. Οταν ηταν να παω Κων/λη και ψαχνόμουν γενικά κάπου διάβασα ότι το καζαν ντιπι φτιαχνεται από κοτόπουλου. Αυτό που ήξερα και έπερνα σιγουρα δεν είχε σχεση με κοτοπουλο αλλά όπως προανέφερα στο αϊβαλι πριν λίγο καιρό είπα να κάνω μια απόπειρα να δοκιμάσω γιατι είχα μπερδευτεί και μου έφεραν ένα απαίσιο πράγμα, όπου καταλάβαινες τόσο πολύ και τη γεύση αλλά και τη υφή του κοτόπουλου, δεν περιγράφεται το πόσο απαίσιο ήταν. Οπότε, δεν ξέρω τελικά τι συμβαίνει, εγώ πάντως δεν το ξαναριψοκινδυενευω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν είναι το καζάν ντιπί που έχει κοτόπουλο, αλλά το ταού κιοκσού. Το δεύτερο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά όλοι λένε ότι δε νιώθεις καθόλου γεύση κοτόπουλου!
Το Καζάντιπι περιέχει κοτόπουλο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οταν ηταν να παω Κων/λη και ψαχνόμουν γενικά κάπου διάβασα ότι το καζαν ντιπι φτιαχνεται από κοτόπουλο

Το Καζάντιπι περιέχει κοτόπουλο.
Τι να πω, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά όποιον έτυχε να ρωτήσω (και ντόπιο) μου είπε ότι δεν έχει:roll:
Πάντως σίγουρα εμένα δε μου μύρισε πουλερικό:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το Καζάντιπι περιέχει κοτόπουλο.
Άσε taver, στα ταχυφαγεία δεν σερβίρουν τέτοια, οπότε πώς να ξέρεις! Στα τούρκικα, ταούκ = κοτόπουλο. Να συνεχίσω?

Καζάν υποθέτω πως καταλαβαίνεις τι σημαίνει. Το υπόλοιπο, είναι ότι μένει μέσα μετά το βράσιμο του γάλακτος, στα τοιχώματα του καζανιού. Λες νά'ναι από κοτοπουλο?

Και για την τεκμηρίωση - αν με αμφισβητείς:

Thalassa Karadeniz : ΘΕΜΑΤΑ / ΕΔΕΣΜΑΤΟΛΟΓΙΟΝ / Η ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΗΣ ΛΩΞΑΝΤΡΑΣ-ΤΑΟΥΚ ΚΙΟΚΣΟΥ

συνταγές: Καζάν ντιπί (ο πάτος του καζανιού)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άντε κοριτσάρες (και άντρηδοι), ανηφορίστε κατά Σαλονίκη μεριά για τη συνάντησή μας (έχει και "FILOXENIA") και θα σας κεράσουμε κι απ' τα δυό - να καταλάβετε και τη διαφορά! :haha:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στα τούρκικα, ταούκ = κοτόπουλο...

Καζάν υποθέτω πως καταλαβαίνεις τι σημαίνει. Το υπόλοιπο, είναι ότι μένει μέσα μετά το βράσιμο του γάλακτος, στα τοιχώματα του καζανιού.

Κι εγώ τα ίδια ακριβώς γνωρίζω;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
balik = ψάρι
ekmek = εκμεκ (ψωμί)
midye = αυτό που σού'ρχεται στο μυαλό
Ayran = το αριάνι, το ξυνόγαλα (όχι αυτό το γιαλαντζί που κυκλοφοράει τώρα, το παλιό το καλό Κεφίρ)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ayran το ξερω baba αλλα αυτο το midye εν μου ερχεται στο μυαλο απολυτως τιποτα.
What is this?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.354
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom