Τουρκία Κωνσταντινουπολη για 3 μερες-Προγραμμα.

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγω επιμενω: φατε και κανεναν ασουρε και θα με θυμηθειτε...
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Αχ... τα λες εσύ ΕΡΣΗ μου, αλλά ποιος έχει αυτιά για να σ' ακούσει;
Να φας αυθεντικό ασσουρέ να γονατίσεις!!!
Όσο για το περί ου η διαμάχη Καζάν ντιπί... κι εμένα οι τούρκοι κολλητοί μου, την ελληνική συνταγή ακολουθούν... Αχχχ αλλαξοπιστησαν κι αυτοι!
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
εγώ παιδιά προτιμώ τη γιαλαντζη βερσιον, η αυθεντική με το κοτόπουλο που όπως προείπα δοκίμασα στο Αϊβαλί ήταν χάλια ή τουλάχιστον μου φάνηκε. Ήταν τόσο έντονη η γεύση του κοτόπουλου, μπιαξξξξξξξξξξξξξ!!!!!!!!!! Θα ήθελα παντως αν κάποιος έχει δοκιμάσει την αυθεντική να μου πει εντυπώσεις, μήπως είμαι εγώ η περιέργη....
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Δοκίμασα με κοτόπουλο και ήταν αρκετά καλό. Διακριτική η γεύση του, σε φάση που αν δεν το ήξερα δεν θα το καταλάβαινα. Τώρα αν έπεσα στη περίπτωση δεν το ξέρω μιας και δοκίμασα από ένα μόνο μαγαζί.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τρωω το ταουκ γιοκτσου χτον Χατζη και η γευση του κοτοπολυλου ουτε που φαινεται. Μαλιστα την πρωτη φορα που μου το ειχαν πει δεν τους πιστευα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ΥΓ: Ποιά λογομαχία? Δε φταίω εγώ που κάποιοι έχουν μπερδέψει το Καζάντιπι με τις κρέμες καραμελέ... :haha::haha:
"Μην προσπαθείς να διδάξεις το γουρούνι πώς να τραγουδήσει. Χάνεις τον καιρό σου και ενοχλείς και το γουρούνι". Robert Heinlein

Αγαπητέ taver, προσπάθησα να σου το πω κομψά και να μη σε εκθέσω αλλά δεν το κατάλαβες, οπότε δε μου μένει παρά να κάνω αυτό που έπρεπε να είχα κάνει από την αρχή:

Κατ' αρχήν, όλα τα links που παρέθεσες ήταν αμερικάνικα! Γνωρίζουν όλοι την αγάπη που τρέφεις για την πέραν του Ατλαντικού υπερδύναμη, αυτό δε σημαίνει όμως (άσχετα με το τι μπορεί να πιστεύεις εσύ) ότι έχουν δίκηο και σε ό,τι πρεσβεύουν. Εκτός του ότι (προφανώς) τα δύο πρώτα links αντιγράφουν το ένα το άλλο, φαίνεται ότι ο "chef" είναι (το πολύ) κάποιος τρίτης γενιάς Τουρκο-αμερικανός, ο οποίος (επίσης προφανώς) έχει μπερδέψει τις δύο συνταγές και δίνει τη συνταγή για tavuk gogsu αντί για kazan dibi! :haha: Το τρίτο απλά δεν το σχολιάζω.

Επί της ουσίας και για να μην κουράζουμε τους αναγνώστες: Είτε σου αρέσει, είτε όχι, είτε το παραδέχεσαι (δεν πειράζει καμμιά φορά να το κάνουμε - μας ανεβάζει στην εκτίμηση των άλλων) είτε όχι, κάνεις λάθος. Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι να μάθεις κάτι και να το μάθεις σωστά, ψάξε λίγο καλύτερα και μην παραθέτεις απλά κάποια links που σε βολεύουν.

Ενδεικτικά απλώς και για όσους έχουν την υπομονή και το ενδιαφέρον:

Tavuk g??s? - Wikipedia, the free encyclopedia

tavuk gogsu - Αναζήτηση Google

kazan dibi - Αναζήτηση Google
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
... και επειδή το πρόβλημα με την υποβολή κειμένων με άνω των 3 links επιμένει, συνεχίζω σε λίγο ... αν μπορέσω ν' ανεβάσω κι άλλα. Τώρα ούτε 3 δε μπορώ. Ρε συ taver, μπας κι έβαλες το δαχτυλάκι σου?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δυστυχώς το σύστημα δε μου επιτρέπει να ανεβάσω άλλα links - σαμποτάζ!

Αν κανείς ενδιαφέρεται ή έχει ακόμη αμφιβολίες, όταν αποκατασταθεί το πρόβλημα, τα ανεβάζω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω κατάλαβα γιατί επιμένει τόσο ο babaduma... Θέλει να με βάλει να κουβαλάω τα πειστήρια μαζί μου στην ΚΤΠ στο Πήλιο.... :haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.342
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom