Τουρκία Κωνσταντινουπολη για 3 μερες-Προγραμμα.

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να φερεις και καναν ασουρε (τον χαβα μου εγω....)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να φερεις και καναν ασουρε (τον χαβα μου εγω....)
Απ' αυτό δε βρίσκω της προκοπής στην Αθήνα... (Σε αντίθεση με το Καζάντιπι που έχει μια χαρά στα καταστήματα του Karaköy Güllüoğlu, σε Τούρκικα εστιατόρια κλπ - και "καραμελέ" version σε Αγαπητό, Χατζή, "Εξ ανατολής" κλπ).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλε ο Χατζης στην Αθηνα δεν φερνει ασουρε; Εισαι σιγουρος; Εδω πανω παντως εχει.... Μηπως να ανεβεις καποια στιγμη;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλε ο Χατζης στην Αθηνα δεν φερνει ασουρε; Εισαι σιγουρος; Εδω πανω παντως εχει.... Μηπως να ανεβεις καποια στιγμη;
Καλέ πώς δεν φέρνει;;; Όποτε περνάω από το Σύνταγμα του δίνω και καταλαβαίνει:D Εκτός και αν ο taver πέρασε από το Χατζή αμέσως μετά από τη δική μου επέλαση και καταβρόχθιση όλων των ασουρέ του καταστήματος, οπότε φυσικό είναι να μην βρήκε ασουρέ ούτε για δείγμα:bleh::haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Νομίζω κατάλαβα γιατί επιμένει τόσο ο babaduma... Θέλει να με βάλει να κουβαλάω τα πειστήρια μαζί μου στην ΚΤΠ στο Πήλιο.... :haha::haha::haha:
Μπα, μη σε βάλουμε σε κόπο, θα μας στείλουν με κούριερ απ' το Καράκιοϊ! :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλε ο Χατζης στην Αθηνα δεν φερνει ασουρε; Εισαι σιγουρος; Εδω πανω παντως εχει.... Μηπως να ανεβεις καποια στιγμη;
Δε θυμάμαι αν φέρνει ειδικά ο Χατζής, πάντως όπου κι αν το έχω δοκιμάσει στην Αθήνα δε μου άρεσε... (Ένας από τους συνταξιδιώτες μου πρόσφατα στην πόλη κουβάλησε 10 κεσεδάκια Ασουρέ μαζί του, για τον ίδιο λόγο... Κι επειδή είναι "υγρό" και δεν ταξιδεύει ως χειραποσκευή, έπρεπε να τα κάνουμε ειδική συσκευασία για να μπορέσει να τα παραδώσει ως αποσκευή...)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι ειναι βρε σεις αυτο το ασουρε?
Δεν προλαβα αυτα τα ποστ και γιαυτο δεν το δοκιμασα στην Πολη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παραθετω πιο πανω επιμορφωτικον link της Καθημερινης με ολες τις πληροφοριες για τον ασουρε. Αλλα για χαρη σου ας το ξαναπαραθεσω:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_18_4/03/01_I7064477=I7064477=%7C01&01-0301!cod40301$35283.html

Εγω το βρισκω πολυ δροσιστικο γλυκο, πολυ υγιεινο, και ιδιαιτερο γλυκο: δε μοιαζει με κανενα (ισως λιγο με τα κολυβα σε πιο ζελε μορφη) και εξ οσων λεει το αρθρο μπορω να υποθεσω οτι δεν ειναι τυχαια αυτη η συγγενεια . Ειδικα η υπαρξη σταριου και σπορων ροδιου μου κανει μια χθονια υπενθυμηση στις θεες της γονιμοτητας και του κατω κοσμου Δημητρα και Περσεφονη, αντιστοιχη με αυτην των κολυβων.
ΥΓ Κατι παθαινει αυτο το link και δεν ενεργοποιειται.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστω Ερσακι.Οντως δεν δουλευει το λινκ αυτο,επιασα βεβαια την βασικη ιδεα.
Ροδια πωλουνταν παρα πολλα ,αλλα στα ζαχαροπλαστεια το ματι μου δεν προσεξε κατι τετοιο.. υγροποιημενα κολυβα +ροδι δηλ ...ισως δεν το καταλαβα κιολας και να το ειδα δηλ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ηταν πολυ κατατοπιστικο .
Ειναι ενα κραμα σιταρορυζογαλου-αυτο που οι Αμερικανοι ονομαζουν oatmeal-κατι σαν κουακερ με αποξηραμενα φρουτα και ξηρους καρπους ...τελος παντων καπως ετσι το εξελαβα εγω
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Ηταν πολυ κατατοπιστικο .
Ειναι ενα κραμα σιταρορυζογαλου-αυτο που οι Αμερικανοι ονομαζουν oatmeal-κατι σαν κουακερ με αποξηραμενα φρουτα και ξηρους καρπους ...τελος παντων καπως ετσι το εξελαβα εγω
Γάτα είσαι .........;)

Τελικά εχεις σκοπό να γραψεις στο θεμα σου πώς τα πέρασες ????
η να συνεχίσουν ο Λάζαρος με τον Κώστα να τρωγονται σαν τα κοκκόρια ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.340
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom