Ειναι ΟΚ το Booking.com?

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Ναι,αν εχεις το ποσο της πρωτης νυχτας,ή και λιγο παραπανω ειναι μια χαρα για την κρατηση.Μια χαρα ειναι αυτες οι προπληρωμενες.Αλλιως σε ενημερωνουν,οποτε πραττεις αναλογα.
Αν κλείσει ξενοδοχείο για 5 βράδυα συνολικη τίμη λέμε 300 ευρώ για να γίνει η κράτηση δν πρέπει να βάλει στην κάρτα 300 ευρώ?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Eγω το καλοκαιρι ειχα κλεισει για 11 μερες,με συνολο 950 ευρω και ειχα βαλει πολυ λιγοτερα χρηματα,δε θυμαμαι ποσα και ειχε γινει μια χαρα η κρατηση.Το ιδιο και τον Οκτωβρη που ειχα κανει κρατηση για τους γονεις μου.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν κλείσει ξενοδοχείο για 5 βράδυα συνολικη τίμη λέμε 300 ευρώ για να γίνει η κράτηση δν πρέπει να βάλει στην κάρτα 300 ευρώ?
Εξαρταται τι μορφη εχει η κράτηση.Αν ειναι μη επιστρεψιμη τιμη θα πρεπει να εχεις ολο το ποσο.Αν ειναι απλα κράτηση χωρις αμεση χρεωση χρειαζεται να εχεις καποιο ποσο μέσα.Εγω ειτε στη μια ειτε στην αλλη περίπτωση εχω παντα παραπάνω ποσο απ το συνολικο και ετσι δεν εχω ποτέ προβλημα.Μου ειχε τυχει στο ΝΟVOTEL στη Βιεννη να εχω κανει κράτηση και στο check in να μου τραβηξει όλο το ποσο αλλα και 100 ευρω επιπλεον ως εγγυηση.Εξαρταται την πολιτικη καθε ξενοδοχειου.Παντα ομως εχω παραπανω ποσο!ελπιζω να βοήθησα :xmas_cheesygrin:
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Ποτέ δεν θα έκλεινα δωμάτιο ή οτιδήποτε άλλο μέσα από σελίδες που μεσολαβούν. Θα χρησιμοποίούσα τέτοιο ψαχτήρι για αναζήτηση σε συνδυασμό με το google maps και μετά θα έκλεινα απευθείας από τη σελίδα του ξενοδοχείου. Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Έχω ακούσει πολλά κουλά να συμβαίνουν σε τέτοιες σελίδες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποτέ δεν θα έκλεινα δωμάτιο ή οτιδήποτε άλλο μέσα από σελίδες που μεσολαβούν. Θα χρησιμοποίούσα τέτοιο ψαχτήρι για αναζήτηση σε συνδυασμό με το google maps και μετά θα έκλεινα απευθείας από τη σελίδα του ξενοδοχείου. Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Έχω ακούσει πολλά κουλά να συμβαίνουν σε τέτοιες σελίδες.
Θα χρησιμοποιούσες? Δεν το έχεις κάνει? Πως κλείνεις διαμονή εκεί που σε πηγαίνει η Ryanair?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
1.755
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ποτέ δεν θα έκλεινα δωμάτιο ή οτιδήποτε άλλο μέσα από σελίδες που μεσολαβούν. Θα χρησιμοποίούσα τέτοιο ψαχτήρι για αναζήτηση σε συνδυασμό με το google maps και μετά θα έκλεινα απευθείας από τη σελίδα του ξενοδοχείου. Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Έχω ακούσει πολλά κουλά να συμβαίνουν σε τέτοιες σελίδες.
Εννοείς ότι το site του ξενοδοχείου σου δίνει καλύτερη τιμή από το booking.com;
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Κοίταξε ταβερ, συνήθως μου κλείνει δωρεάν διαμονή, δεν ξέρω με ποιό τρόπο, αφού είναι πλέον γνωστό ότι δουλεύω για την εταιρία...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εννοείς ότι το site του ξενοδοχείου σου δίνει καλύτερη τιμή από το booking.com;
Μην αφήνεις ανίδεους να σε πάρουν στο λαιμό τους... (και ναι, τις μέτρησα τις λέξεις μου). Ακούς εκεί είναι επικίνδυνο να κλείνεις από σελίδες (όπως το Booking, το hostelworld...). Τι άλλο θα διαβάσουμε... (όχι δεν εννοεί κάτι για καλύτερη τιμή, το έγραψε ξεκάθαρα τι εννοεί).
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Το τελευταίο ξενοδοχείο που έκλεισα μόνος μου απο το booking.com ήταν το Kempinski Soma Bay. Έιχα διαβάσει άρθο για το ξενοδοχείο στις Times που μιλούσε για τις τιμές του. Όταν είπα σε φιλό μου να πάμε, ενώ αρχικά ενθουσιάστικε με πήρε πίσω τηλέφωνο ότι κόστιζε τουλάχιστον τα διπλάσια απότι έλεγε η εφημερίδα. Μπήκα στο site και όντως ήταν μεγάλη η τιμή. Λέω για να δω και Κayak που όντως μου έβγαλε το booking.com σαν την φθηνότερη λύση (60% διαφορά με το site του ξενοδοχείου για το ίδιο δωμάτιο).

Χρησιμοποιώ πάντα το ΚΑΥΑΚ για να βρώ δωμάτια και μετά επιλέγω (αν και συνήθως booking και expedia καταλήγω) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Το μοναδικό που μου έχει συμβεί ήταν στο Corinthia Budapest που η δεσποινής στη reception δεν ήξερε αν η τιμή που κλείσαμε το δωμάτιο κάλυπτε και τα 2 άτομα για πρωινό (το οποίο κόστιζε 20Ε το άτομο αλλα όντως ηταν καταπληκτικό). Όντως το κάλυπτε...

Η λογική του να κλείνεις κατ'ευθείαν απο το ξενοδοχείο χωρίς να βλέπεις τιμές και αλλού είναι χαζό, έκτος και αν είναι αλυσίδα που προσφέρει best price guarantee etc...
 

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Εννοείς ότι το site του ξενοδοχείου σου δίνει καλύτερη τιμή από το booking.com;
Καλησπέρα σας! Οι απόψεις τελικά διίστανται; Το booking είναι πολύ χρήσιμο. Από κει και πέρα παίρνεις και ένα τλφ στο ξενοδοχείο και διαπραγματεύεσαι τιμή.Μου χει τύχει σε ξενοδοχείο σε νησί Ελλάδα να κλείσω πολύ χαμηλότερα από ό,τι μ έβγαζε το booking. :xmas_wink: Με βοήθησε όμως να βρω ξενοδοχεία.

Ανάλογη περίπτωση και το εξωτερικό, σωστά; Στέλνεις μέιλ π.χ. και διαπραγματεύεσαι τιμή. Γίνεται αυτό; Δεν έχω πείρα μεγάλη.:xmas_redface:
 

jpsih

Member
Μηνύματα
262
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα σας! Οι απόψεις τελικά διίστανται; Το booking είναι πολύ χρήσιμο. Από κει και πέρα παίρνεις και ένα τλφ στο ξενοδοχείο και διαπραγματεύεσαι τιμή.Μου χει τύχει σε ξενοδοχείο σε νησί Ελλάδα να κλείσω πολύ χαμηλότερα από ό,τι μ έβγαζε το booking. :xmas_wink: Με βοήθησε όμως να βρω ξενοδοχεία.

Ανάλογη περίπτωση και το εξωτερικό, σωστά; Στέλνεις μέιλ π.χ. και διαπραγματεύεσαι τιμή. Γίνεται αυτό; Δεν έχω πείρα μεγάλη.:xmas_redface:
χλωμο το κοβω... σε αλυσιδες του εξωτερικου δε νομιζω να μπορεις να διαπραγματευτεις... αλλωστε οταν εχουν αναγκη να τραβηξουν κοσμο, βγαζουν απο μονοι τους ειδικες προσφορες...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.289
Likes
911
Καλησπέρα σας! Οι απόψεις τελικά διίστανται; Το booking είναι πολύ χρήσιμο. Από κει και πέρα παίρνεις και ένα τλφ στο ξενοδοχείο και διαπραγματεύεσαι τιμή.Μου χει τύχει σε ξενοδοχείο σε νησί Ελλάδα να κλείσω πολύ χαμηλότερα από ό,τι μ έβγαζε το booking. :xmas_wink: Με βοήθησε όμως να βρω ξενοδοχεία.

Ανάλογη περίπτωση και το εξωτερικό, σωστά; Στέλνεις μέιλ π.χ. και διαπραγματεύεσαι τιμή. Γίνεται αυτό; Δεν έχω πείρα μεγάλη.:xmas_redface:
-

Οι μεγάλες αλυσίδες όπως HILTON, MARRIOTT, INTERCONTINENTAL, SHERATON, συνήθως δεν είναι δεκτικές στις διαπραγματεύσεις. Ωστόσο αν καταφέρεις και βρεις το e-mail κάποιου υψηλα ιστάμενου, τότε ίσως θέτοντας του το έτοιμα σου να έχεις μία καλύτερη τιμή ή κάποια δωρεάν αναβάθμιση. Επίσης, υπάρχει και το best rate guarantee, που σε ορισμένες, σπάνιες κυρίως, περιπτώσεις είναι αποτελεσματικό! Δεν χάνεις όμως τίποτα με το να ρωτήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom