Ειναι ΟΚ το Booking.com?

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
καλημέρα & καλό μηνα!!
εχω κανει πολλες φορες κράτηση μέσω booking, και ποτε δεν είχα πρόβλημα..
θέλω να σας ρωτήσω σχετικα με το προβλημα που δημιουργήθηκε τωρα..
λοιπον εκανα κρατηση μεσω booking, για το tour eiffel hotel απο 22- 28 Νοεμβριου, μου εστειλαν στο μεηλ το κωδικο κρατησης και όλα καλα!!
ΟΜΩΣ την Παρασκευή με πηραν τηλεφωνο απο την τραπεζα, οτι η πιστωτικη μας καρτα νομιζουν οτι εχει υποκλαπει (υπάρχει τέτοιο ρήμα??) και μας την ακυρωσαν.. το ερωτημα μου ειναι εγω τι πρεπει να κανω? το ξενοδοχειο με την κρατηση εχει δεσμευσει τα χρηματα σε περιπτωση που δεν θα εμφανιζομασταν?
επικοινωνησα με το ξενοδοχειο για να ρωτησω αν η κρατηση μας ειναι οκ.. μεχρι στιγμης δεν μου εχουν απαντησει..
ποια ειναι η γνωμη σας? αν εχετε εμπειρια να μου πειτε γιατι πραγματικά εχω μπερδευτει & δεν θελω να παω Παρισι και να μεινω σε κανενα παγκακι..
νομίζω πως πρέπει ν άρχίσεις ελέγχοντας την πολιτική ακύρωσης του ξενοδοχείου για τα δωμάτια που έκλεισες...αυτό θα σου απαντήσει στο ερώτημα αν έχει ήδη χρεωθεί η κάρτα σου ή όχι.αν έχει χρεωθεί,η τράπεζα θα περάσει αυτόματα τη χρέωση, στη νέα κάρτα που θα σου βγάλει.
αν δεν έχει χρεωθεί,όταν θα πας και αφού μείνεις στο ξενοδοχείο θα πληρώσεις εκεί με όποιον τρόπο επιλέξεις(μετρητά ή χρήση άλλης πιστωτικής ή προπληρωμένη..)
αλλά απ'τη στιγμή που έχεις μέιλ επιβεβαίωσης από το booking.com ,δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να κοιμηθείς σε παγκάκι;)
κατά τη γνώμη μου να μη στείλεις αριθμό πιστωτικής μέσω μέιλ...και δεν βλέπω για ποιο λόγο να στείλεις χρήματα για το 1ο βράδυ(σε περίπτωση που δεν πας),απ΄τη στιγμή που κανείς δεν στο ζητάει!;)
σε κάθε περίπτωση,σου εύχομαι να περάσεις καλά και χωρίς άγχος!:)
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Καταρχήν συμβαίνει συχνά να πας σε ένα ξενοδοχείο με κράτηση και να μην υπάρχει διαθέσιμο δωμάτιο, λόγω overbooking, το οποίο είναι και νόμιμο (αλλά όχι ευχάριστο). Υποχρέωση του ξενοδοχείου είναι να σε στείλει σε ισάξιο ή ανώτερης κατηγορίας ξενοδοχείο. Το booking δε φέρει ευθύνη ούτε για το overbooking που έκανε ο ξενοδόχος της αρχικής κράτησης (ευθύνη του ξενοδοχείου είναι να δηλώσει αν έχει διαθέσιμα ή όχι στο booking) ούτε για το πού σε έστειλε λόγω του overbooking ο εν λόγω ξενοδόχος. Αν όντως το ξενοδοχείο που τους έσετιλαν δεν είναι ισάξιο, αν προσφύγουν στη δικαιοσύνη θα πάρουν αποζημίωση, έχει γίνει αμέτρητες φορές.

Υorgo, σ' ευχαριστώ δεν ήξερα καθόλου για όλα αυτά αφού ποτέ δεν έκανα κράτηση μέσω site!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υorgo, σ' ευχαριστώ δεν ήξερα καθόλου για όλα αυτά αφού ποτέ δεν έκανα κράτηση μέσω site!!
Δεν έχει να κάνει με το μέσο με το οποίο κάνεις την κράτηση, τα ίδια ισχύουν ανεξάρτητα αν οι κρατήσεις γίνονται από site, τηλεφωνικά, τηλεγραφικά, με fax, ταχυδρομικά, μέσω πρακτορείου ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο.
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για τη βοήθεια!
Όταν έγραψα οτι δεν έχω ξανακάνει κράτηση μεσω site εννοούσα site μηχανής αναζήτησης παρ' όλα αυτά όλες μου οι κρατήσεις γίνονται απευθείας με το site του εκάστοτε χοτελ. Δεν μου έχει τύχει η στραβή μέχρι στιγμής και ομολογώ οτι αν δεν σας διάβαζα...θα αντιδρούσα διαφορετικά εαν μου συνέβαινε (είμαι και λίγο ευέξαπτη βλέπεις :xmas_biggrin: ) και θα έχανα το δίκιο μου!!!!!!!
 

stellla

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
barbados
το site ενημερωνει το ξενοδοχειο για την κρατηση σου, λιγες μερες πριν, οποτε ειναι φυσιολογικο το ξενοδοχειο να μην ξερει τιποτα, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις μεσω του site ισχυει η κρατηση σου. Στο απαντητικο mail που σου στειλανε εχει ενα κωδικο κρατησης, πηγαινε στο site και στις κρατησεις χρησιμοποιωντας τον κωδικο σου για να δεις εαν ολα ειναι οκ ή επικοινωνησε με το customer service, παντως θα σου προτεινα να χρησιμοποιεις ή προπληρωμενη visa(εχει προμηθεια) ή την καινουργια της πειραιως χωρις προμηθεια.
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Αν και διάβασα τις παραπάνω απαντήσεις δεν μου έγινε σαφές ή τελοσπάντων εγώ δεν κατάλαβα καλά, ΄τί ποσό πρέπει να έχει η προπληρωμένη για να γίνει δεκτή η κράτηση?
stella εννοείς τη win της Πειραιώς?
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Άρα δεν ισχύει το οτι σου παίρνει τον αριθμό για να κάνει χρέωση σε περίπτωση μη εμφάνισης αλλά προπληρώνεις την κράτηση ή από αυτά που διάβασα παραπάνω τελικά απλά δεν γίνεται δεκτή από το ξενοδοχείο και σε ενημερώνουν αργότερα.
Μάλλον μόνο με πιστωτική χωρίς να είναι προπληρωμένη μπορείς να εξυπηρετηθείς στην κράτηση...
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Εγώ έχω βγάλει μια προπληρωμένη στην κύπρου με 5 ευρώ την βγάζεις και κάθε φορά που βάζεις λεφτά χρεώνεσαι 1 ευρώ ισχύει για 2 χρόνια.Για να κάνεις κράτηση για ξενοδοχείο προπληρώνεις όλο το ποσό το οποίο έχεις φροντίσει απο πριν να βάλεις στην κάρτα σου.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εχω κανει κρατηση και με προπληρωμενη και ολα μια χαρα!απλα να εχεις το ποσο που λεει κ λιγο παραπανω,πχ μια βραδια επιπλεον κ ολα οκ!
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Για το ξενοδοχείο που θέλεις ρίξε μια ματιά και στο hotels.com εξίσου καλό και ευανάγνωστο μπορεί να έχει και καλύτερη τιμή.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
εχω κανει κρατηση και με προπληρωμενη και ολα μια χαρα!απλα να εχεις το ποσο που λεει κ λιγο παραπανω,πχ μια βραδια επιπλεον κ ολα οκ!

Ναι,αν εχεις το ποσο της πρωτης νυχτας,ή και λιγο παραπανω ειναι μια χαρα για την κρατηση.Μια χαρα ειναι αυτες οι προπληρωμενες.Αλλιως σε ενημερωνουν,οποτε πραττεις αναλογα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom