Γενικά Βορειο Σελας - Aurora Borealis

bandit650

Member
Μηνύματα
668
Likes
3.083
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για να δω ζωντανά αυτό το καταπληκτικό φαινόμενο.
Το ερώτημα είναι από ποιο μέρος και ποια εποχή του χρόνου;;;
Θα προτειμούσα οι πρώτες επιλογές να είναι και οι οικονομικά ποιο προσιτές .. (αν υπάρχουν)
 

Andreas_Chris

Member
Μηνύματα
17
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
Θέλω να προγραμματίσω ένα ταξίδι για να δω ζωντανά αυτό το καταπληκτικό φαινόμενο.
Το ερώτημα είναι από ποιο μέρος και ποια εποχή του χρόνου;;;
Θα προτειμούσα οι πρώτες επιλογές να είναι και οι οικονομικά ποιο προσιτές .. (αν υπάρχουν)
Eνας προσιτος σχετικα προορισμος για να δεις το Βορειο Σελας ειναι η Ισλανδια. Απο την στιμη που μιλαμε για βορειες χωρες, δεν μπορουμε να μιλαμε για οικονομικα δεδομενα, ωστοσο με σωστη οργανωση και περιορισμους στο ταξιδι σου μπορεις να εξοικονομισεις σημαντικα χρηματα. Οπως πρωτοαναφερθηκε, περα απο την τυχη, το αλφα και το ωμεγα για να θαυμασεις το βορειο σελας, ειναι ο καθαρος ουρανος την νυχτα, διαφορετικα οσο φαντασμαγορικο παρουσιαστει πανω απο τα συνεφα, εσυ κατω δεν προκειται να δεις απολυτως τιποτα. Οι δυο μηνες με τις περισσοτερες πιθανοτες να εμφανιστει (και συναμα ο καιρος να εχει και περιοδους διχως συνεφια κτλ) ειναι ο Οκτωβρης και ο Μαρτης και απο εκει καλο ειναι να εχετε ενοικιασει ενα αυτοκινητο (ουτως αλλιως τα ΜΜΜ δεν πολυβολευουν και ειναι και πανακριβα ) για να το κυνηγησετε μεσω επαρχιακων δρομων η εστω διαμονη στην εξοχη εξω απο τα φωτα της πολης ετσι ωστε οταν παρουσιαστει να μπορειτε να το δειτε καλυτερα. Επισεις , το σελας καθε 14 χρονια ακολουθα ενα κυκλο με ζενιθ και ναδιρ με περισοοτερες και λιγοτερες πιθανοτητες εμφανισης, αντιστοιχα. Εμεις οταν πηγαμε για 5 νυχτες το ειδαμε στις 3, πραγμα που μεταφραζετε σε Υπερ-Τυχερους ταξιδιωτες!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.863
Likes
7.095
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η Ισλανδία δεν είναι σίγουρα ο πιο οικονομικός προορισμός(και από άποψη εισιτηρίων και λοιπών εξόδων). Προηγούνται χώρες όπως η Σουηδία, η Φινλανδία ακόμα κι η Νορβηγία (ο βορράς των ανωτέρω χωρών, προκειμένου να δεις το σέλας). Τον Μάρτη είδα λίγο στο Τρόμσο (τη μία μέρα από τις 4, λόγω συννεφιών) και τώρα τον Νοέμβρη στην Ισλανδία. Όπως αναφέρθηκε είναι αρκετά θέμα τύχης. Χρειάζεσαι σίγουρα σκοτεινό ουρανό, χωρίς σύννεφα, να είσαι μακριά από τα φώτα των πόλεων και να πετύχεις και βραδιά που να υπάρχει δραστηριότητα. Οι καιρικές συνθήκες σε αυτά τα μέρη είναι αρκετά απρόβλεπτες και γενικά μπορεί να είσαι καμιά βδομάδα και να μη δεις τίποτα, ακόμα και καλούς θεωρητικά μήνες, ή να πας για ένα διήμερο και να το πετύχεις και τις δύο. Καλύτερα να έχεις δικό σου αμάξι (αν και θέλει πολλή προσοχή στις δύσκολες χειμερινές συνθήκες κι επίσης να είσαι οργανωμένος για το κυνήγι-σε ποιο σημείο να πας, καιρικές συνθήκες κλπ). Εναλλακτικά πάντα υπάρχει και η επιλογή των οργανωμένων τουρ, από μεγάλα πούλμαν μέχρι μίνι βαν κι ιδιωτικές μετακινήσεις με αμάξι.
 
Last edited:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Μόλις γύρισα από τις καλοκαιρινές μου διακοπές και για να μην πέσω σε κατάθλιψη ξεκινάω να ψάχνω πληροφορίες για το επόμενο travel goal: Κυνήγι των Northern Lights.

Σκεφόμαστε με το αγόρι μου να κάνουμε αυτό το ταξίδι Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά. Το Tromso είναι η πόλη που θα πρέπει να επιλέξουμε ως αφετηρία για τα tours, σωστά;

Αν δεν θέλουμε να πάμε Oslo (το αγόρι μου έχει πάει), υπάρχει τρόπος να φτάσεις στο Tromso και από Φινλανδία; Σκεφόμασταν σαν πρώτη σκέψη να πάμε Ελσίνκι, από εκεί Rovaniemi και μετά να περάσουμε τα σύνορα Φινλανδίας - Νορβηγίας και να φτάσουμε Tromso. Ωστόσο, ακόμα ψάχνω με ποιον τρόπο θα μπορούσαμε να κυνηθούμε ανάμεσα σε αυτές τις πόλεις. Αν γνωρίζετε κάτι, θα με βοηθούσατε πολύ.

Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία, tip, οτιδήποτε θα ήταν χρήσιμο!

Ευχαριστώ πολύ :D
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Βρίσκομαι ακριβως στην ιδια κατασταση με εσενα όποτε θα σου πω οτι εχω βρει.
Το 2024-2025 ειναι πολυ καλη χρονια για την θέαση του σέλας.
Ο Δεκέμβριος δεν ειναι ιδανικός μηνας για να το επιχειρήσεις λόγω της κακοκαιρίας.
Ιδανικοί μήνες ειναι Οκτώβριος και Νοέμβριος & Φλεβάρης και Μαρτης.
Το συχνότερο σημείο που επιλέγουν ολοι ειναι το Τρομσο.
Το σέλας ειναι πιο έντονο σαν μεγεθος δραστηριότητας κοντα στις ισημερίες.
Βεβαια ολα τα παραπανω βασίζονται σε στατιστικά και θεωρία.
Δεν ειναι τιποτα κανόνας γιατι υπαρχουν πολλοι παράγοντες για να το δεις.

Ελπιζω να βοήθησα!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Βρίσκομαι ακριβως στην ιδια κατασταση με εσενα όποτε θα σου πω οτι εχω βρει.
Το 2024-2025 ειναι πολυ καλη χρονια για την θέαση του σέλας.
Ο Δεκέμβριος δεν ειναι ιδανικός μηνας για να το επιχειρήσεις λόγω της κακοκαιρίας.
Ιδανικοί μήνες ειναι Οκτώβριος και Νοέμβριος & Φλεβάρης και Μαρτης.
Το συχνότερο σημείο που επιλέγουν ολοι ειναι το Τρομσο.
Το σέλας ειναι πιο έντονο σαν μεγεθος δραστηριότητας κοντα στις ισημερίες.
Βεβαια ολα τα παραπανω βασίζονται σε στατιστικά και θεωρία.
Δεν ειναι τιποτα κανόνας γιατι υπαρχουν πολλοι παράγοντες για να το δεις.

Ελπιζω να βοήθησα!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Σκεφτόμασταν Δεκέμβρη λόγω άδειας Χριστουγέννων, αν και έχω διαβάσει και εγώ πως Φλεβάρη - Μάρτη είναι καλύτερα!

Προσπαθώ να βρω παντού πληροφορίες αλλά μπερδεύομαι περισσότερο! Σκέφτομαι αν τελικά μπορώ να δω το Σέλας και από το Ροβανιέμι (υπάρχουν πολλά tours και από εκεί) και δεν χρειαστεί να φτάσω Tromso.

Στην τελική όλα είναι θέμα πιθανοτήτων, οπότε ίσως πρέπει να διαλέξουμε ποια χώρα θέλουμε να δούμε (Νορβηγία ή Φινλανδία) και να εξαντλήσουμε από εκεί τις προσπάθειες να δούμε το Σέλας.

Εσύ θα πας από Νορβηγία;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.022
Likes
4.689
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θυμάμαι ένας παλιός συνάδελφος που είχε πάει για να το δει πέρυσι τον χειμώνα, είχε καταλήξει στη Σουηδία: ή στην Kiruna ή στο Abisko (νομίζω στο δεύτερο). Μας είχε δείξει εντυπωσιακές φωτογραφίες και δεδομένου ότι ήταν κι εκείνος φαν της αστροφυσικής και το είχε ψάξει πάρα πολύ, εγώ θα ξεκινούσα να ψάχνω από εκεί. ;)

Είμαι φαν της ζέστης (άντε και του ήλιου του μεσονυκτίου), οπότε δεν ξέρω αν θα έβλεπα ποτέ το σέλας (αν και ποτέ μην λες ποτέ)... :haha:
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Θυμάμαι ένας παλιός συνάδελφος που είχε πάει για να το δει πέρυσι τον χειμώνα, είχε καταλήξει στη Σουηδία: ή στην Kiruna ή στο Abisko (νομίζω στο δεύτερο). Μας είχε δείξει εντυπωσιακές φωτογραφίες και δεδομένου ότι ήταν κι εκείνος φαν της αστροφυσικής και το είχε ψάξει πάρα πολύ, εγώ θα ξεκινούσα να ψάχνω από εκεί. ;)

Είμαι φαν της ζέστης (άντε και του ήλιου του μεσονυκτίου), οπότε δεν ξέρω αν θα έβλεπα ποτέ το σέλας (αν και ποτέ μην λες ποτέ)... :haha:

Και άλλη χώρα στο παιχνίδι :lol:

Έχω μπερδευτεί και επισήμως :lol:

Με το λίγο ψάξιμο που έκανα από το πρωί βρήκα και αυτή τη διαδρομή με λεωφορείο:
Bus Between Tromsø, Norway And Rovaniemi, Finland | Best Arctic

10 ώρες από Tromso - Rovaniemi! Έχει και ενδιάμεσες στάσεις αν θέλει κάποιος να το χωρίσει.

Την έχει κάνει κανένας από το φόρουμ;

Η σκέψη μου είναι μήπως πηγαίναμε Λονδίνο (είναι ενδιάμεση στάση για το Tromso με τις περισσότερες αεροπορικές) - Tromso - με λεωφορείο Rovaniemi και μετά με τρένο Helsinki και φεύγαμε από εκεί! (Φυσικά πρέπει να δω και το budget για όλο αυτό γιατί και μόνο που το σκέφτομαι πονάει η τσέπη μου :lol:)
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Σε ευχαριστώ πολύ!

Σκεφτόμασταν Δεκέμβρη λόγω άδειας Χριστουγέννων, αν και έχω διαβάσει και εγώ πως Φλεβάρη - Μάρτη είναι καλύτερα!

Προσπαθώ να βρω παντού πληροφορίες αλλά μπερδεύομαι περισσότερο! Σκέφτομαι αν τελικά μπορώ να δω το Σέλας και από το Ροβανιέμι (υπάρχουν πολλά tours και από εκεί) και δεν χρειαστεί να φτάσω Tromso.

Στην τελική όλα είναι θέμα πιθανοτήτων, οπότε ίσως πρέπει να διαλέξουμε ποια χώρα θέλουμε να δούμε (Νορβηγία ή Φινλανδία) και να εξαντλήσουμε από εκεί τις προσπάθειες να δούμε το Σέλας.

Εσύ θα πας από Νορβηγία;
Ναι εχουμε κλεισει Τρομσο για 3-4 ημερες.
Εχουμε σκοπο να κλείσουμε με γκρουπ 2 νυχτες για κυνηγι σέλας και αλλη μια για ημερήσια βολτα στην επαρχία της περιοχής.
Και τις υπόλοιπες 3 θα τις αφιερώσουμε Οσλο.
Ολα αυτα τον Μάρτιο 2025.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
261
Likes
1.188
Εγώ έχω κλείσει Ροβανιέμι γι αυτό το λόγο και μόνο τα Χριστούγεννα με την ευχή ότι θα ήμαστε τυχεροί.
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Και μια προσωπική προσέγγιση…
Στην αρχη ειχα προσεγγίσει το θέμα καθαρά και μονο απο θέμα θέασης του φαινομένου, πραγμα το οποίο δημιουργεί «αγχος».
Παρόλα αυτα ψάχνοντας μετα, ειδα οτι εχει πολυ ενδιαφέρον το τοπίο εκει καθώς ασχολουμαι με την φωτογραφία σαν χομπι.
Όποτε δεν εχω και πολλες προσδοκίες για να μην απογοητευτώ.
Στην τελικη σε καθε περίπτωση εμπειρία θα ειναι καθώς το μέρος εκει θα ειναι κατι διαφορετικο.
 
Μηνύματα
656
Likes
2.955
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Πέρσι πήγα Τρόμσο και δυστυχώς δεν το είδατο Σελας. Μια συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι να κλείσετε τουλάχιστον για 3 βραδιά τουρ για το κυνήγι του. Επίσης στο Τρόμσο μας είπαν ότι περισσότερο το βλέπουν στην Φιλανδία πάρα εκεί γιατί έχει πιο σταθερό καιρό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.205
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom