Γενικά Βορειο Σελας - Aurora Borealis

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.829
Εγώ πάντως από το Τρόμσο έχω πει στον εαυτό μου ότι δεν ξαναπάω σε χιόνι. Τις τελευταίες δύο μέρες όταν περπατάγα στην πόλη, έμπαινα κάθε 15 λεπτά σε σουπερμάρκετ και καταστήματα για να ζεσταθω! Είχα και ισοθερμικα και ειδικές καλτσες. Όχι τοπ ποιότητα αλλά και πάλι δεν ήμουν απροετοιμαστος!
Τι μήνα πηγές;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Ενημερωτικά, και μήπως βοηθήσω κανέναν, τα σχέδια έχουν αλλάξει μάλλον.

Λόγω χαμηλού budget, έχω κάνει πάρα πολύ ψάξιμο για οικονομικότερα μέρη που μπορείς να δεις το Βόρειο Σέλλας.

Έτσι, και λόγω των απαγορευτικών τιμών στη διαμονή στο Tromso, έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε την εναλλακτική της Φινλανδίας.

Το Rovaniemi φαινόταν μονόδρομος και η διαμονή εκεί ήταν επίσης στο Θεό! Όμως, βρήκα την εναλλακτική του Kemi, πόλη 50 λεπτά από το Ροβανιέμι με πολύ συχνή σύνδεση μέσω τρένου ή λεωφορείου και κόστος 8-10 ευρώ.

Μάλιστα, καθώς είναι αρκετά μεγάλη πόλη, έχει πολλές επιλογές για εκδρομές και huntings της Aurora είτε κοντά στην πόλη είτε βορειότερα (στα ίδια σημεία στην ουσία που επισκέπτεσαι και από το Rovaniemi).

Η διαμονή στο Kemi ξεκινάει από 60 ευρώ το δίκλινο σε airbnb, ενώ βρίσκεις και ξενοδοχείο με 80-100 ευρώ το δίκλινο για γιορτές που κοιτάμε εμείς.

Θα το ψάξω λίγο ακόμα, αλλά νομίζω πως εκεί θα καταλήξουμε. Αν έχει κάποιος εμπειρία από το Kemi, θα βοηθούσε :D
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Ενημερωτικά, και μήπως βοηθήσω κανέναν, τα σχέδια έχουν αλλάξει μάλλον.

Λόγω χαμηλού budget, έχω κάνει πάρα πολύ ψάξιμο για οικονομικότερα μέρη που μπορείς να δεις το Βόρειο Σέλλας.

Έτσι, και λόγω των απαγορευτικών τιμών στη διαμονή στο Tromso, έχουμε αρχίσει να ψάχνουμε την εναλλακτική της Φινλανδίας.

Το Rovaniemi φαινόταν μονόδρομος και η διαμονή εκεί ήταν επίσης στο Θεό! Όμως, βρήκα την εναλλακτική του Kemi, πόλη 50 λεπτά από το Ροβανιέμι με πολύ συχνή σύνδεση μέσω τρένου ή λεωφορείου και κόστος 8-10 ευρώ.

Μάλιστα, καθώς είναι αρκετά μεγάλη πόλη, έχει πολλές επιλογές για εκδρομές και huntings της Aurora είτε κοντά στην πόλη είτε βορειότερα (στα ίδια σημεία στην ουσία που επισκέπτεσαι και από το Rovaniemi).

Η διαμονή στο Kemi ξεκινάει από 60 ευρώ το δίκλινο σε airbnb, ενώ βρίσκεις και ξενοδοχείο με 80-100 ευρώ το δίκλινο για γιορτές που κοιτάμε εμείς.

Θα το ψάξω λίγο ακόμα, αλλά νομίζω πως εκεί θα καταλήξουμε. Αν έχει κάποιος εμπειρία από το Kemi, θα βοηθούσε :D
Πραγματικα οι τιμες ειναι στον Θεο την περιοδο αυτη στο Τρομσο.

Ωραια εναλλακτικη φαινεται το Κemi!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Εν τέλει, κλείσαμε για Tromso! :D

Βρήκαμε οικονομικό (σχετικά) Airbnb, οικονομικά (σχετικά) εισιτήρια και φεύγουμε 30 Δεκέμβρη :D

Αν ετοιμάζει και άλλος ταξίδι εκεί τον επόμενο καιρό, ας ανταλλάξουμε πληροφορίες :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom