Γενικά Βορειο Σελας - Aurora Borealis

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Rovaniemi ... λέτε να αξίζει ; Θέλω για 1 εβδομάδα Νοέμβριο ή Δεκέμβριο και κυνήγι aurora...(ως δώρο κυρίως θέλω να το κάνω)
Είμαι ανάμεσα σε rovaniemi και tromso και εγώ!

Εννοείται αξίζει καταρχήν...απλά ίσως το rovaniemi είναι λίγο πιο "ψεύτικα" τουριστικό από το tromso! Ειδικά το χωριό του Αγίου.. από όσα έχω ψάξει δηλαδή!

ΥΓ. Τέλειο δώρο!
 
Μηνύματα
656
Likes
2.955
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εμείς είχαμε πάει με το Chasing Lights, από όσο βλέπω έχει περίπου 180-200ε το πιο μικρό γκρουπ και περίπου 100-120ε το μεγάλο ανάλογα με την περίοδο. Εμείς είχαμε κλείσει τρείς μέρες, τη μέρα που είχαμε κλείσει το μικρό γκρουπ δεν είδαμε τίποτα, τις άλλες δύο που κλείσαμε το μεγάλο γκρουπ το είδαμε και σε έντονη μορφή.Αν πας στο μεγάλο γκρουπ χωρίς στολή, θέλει καλό ντύσιμο (διπλά ρούχα κλπ).
Επίσης, δεν είχαμε κλείσει τίποτα από πριν, τα κλείσαμε όλα επι τόπου.
Καλο θα είναι να μην ρισκαρετε ν μην έχετε κλείσει άλλη μέρα. Εγώ δεν θα έκανα 2η φορά γτ δεν είχα λεφτά αλλά έψαξα έτσι για την πλάκα την επομενη μέρα και δεν υπήρχε κανένα γκρουπ διαθέσιμο.
 

L33T

Member
Μηνύματα
133
Likes
239
Επόμενο Ταξίδι
δεν χρειάζεται
Ταξίδι-Όνειρο
it happened ! Japan!
Είμαι ανάμεσα σε rovaniemi και tromso και εγώ!

Εννοείται αξίζει καταρχήν...απλά ίσως το rovaniemi είναι λίγο πιο "ψεύτικα" τουριστικό από το tromso! Ειδικά το χωριό του Αγίου.. από όσα έχω ψάξει δηλαδή!

ΥΓ. Τέλειο δώρο!
Πήγαμε πέρυσι Νορβηγία αλλά δεν πήγαμε τόσο πάνω η αλήθεια είναι τριγυρίσαμε κυρίως γύρω από Oslo ,θα ήθελα να "αποφύγω" την ίδια χώρα. Αλλά, να δούμε κάτι διαφορετικό (από άλλη) για αυτό...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Είχα πάει με την enjoy the arctic. Λίγο πολυ όλες οι εταιρείες ίδιες είναι. Καπου 120-150€ το τουρ κοστίζει.Το μόνο που μπορεί να βοηθήσει να πετύχετε τον σκοπό σας, είναι να έχετε αρκετά λεφτά να κλείσετε 2-3 εκδρομές για να μεγαλώσουν οι πιθανότητες.
@Δημήτρης X.

Εγω θα εχω κλείσει σιγουρα 2 νύχτες με μια τριτη νυχτα ανοιχτή για παν ενδεχόμενο.
Εν τω μετάξυ ειναι απο τις καλύτερες τιμες αυτη η εταιρια μιας και οτι ειχα δει εγω ειναι στα 200€/ατομο την φορα.
Δηλαδη αν θελει 3 νυχτες για 2 ατομα θες 1200 ευρω για το σελας?
Ας μην το δω ποτε.
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Δηλαδη αν θελει 3 νυχτες για 2 ατομα θες 1200 ευρω για το σελας?
Ας μην το δω ποτε.
Ναι ισχυει…
Αλλοι πανε με νοικιασμένο οχημα και ψάχνουν με την εφαρμογή όποτε το βλέπουν μόνοι τους και φτηνότερα.
Παρόλα αυτα ετσι όπως το γραφεις συμφωνώ με σενα, παραδόξως.
Παρολο που περιμενω να μπει ο Σεπτέμβρης ώστε να βγει το προγραμμα στο γραφειο που εχω επιλέξει, και να πληρώσω το ποσο που ανάφερες για 2 ατομα, χωρις να σου εγγυάται κανεις οτι θα το δεις.

Για να μην βάλουμε την ταλαιπωρία και το κρύο που τρως, τους φακούς για την φωτογραφική που αγορασες, τα τεχνικά ρουχα, και αλλα πολλα..

Ολα ειναι σχετικα…
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Ναι ισχυει…
Αλλοι πανε με νοικιασμένο οχημα και ψάχνουν με την εφαρμογή όποτε το βλέπουν μόνοι τους και φτηνότερα.
Παρόλα αυτα ετσι όπως το γραφεις συμφωνώ με σενα, παραδόξως.
Παρολο που περιμενω να μπει ο Σεπτέμβρης ώστε να βγει το προγραμμα στο γραφειο που εχω επιλέξει, και να πληρώσω το ποσο που ανάφερες για 2 ατομα, χωρις να σου εγγυάται κανεις οτι θα το δεις.

Για να μην βάλουμε την ταλαιπωρία και το κρύο που τρως, τους φακούς για την φωτογραφική που αγορασες, τα τεχνικά ρουχα, και αλλα πολλα..

Ολα ειναι σχετικα…
Δεν το λεω μονο για το οικονομικο. Που οντως ενα πακετο 50ευρα ειναι πολυ.
Εχεις ακουσει για το φαινομενο FOMO?
Εχω θεραπευτει, γι αυτο το ειπα.
 
Μηνύματα
656
Likes
2.955
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Το χειρότερο που θα σου συμβεί και συνέβη σε μένα, δεν έχει να κάνει με το οικονομικό. Για βδομάδες αφού είχα γυρίσει είχα πάθει εμμονή και κάθε μέρα έμπαινα στα social των ταξιδιωτικών γραφειων του Τρόμσο, για να δω αν όλοι οι αλλοι το έβλεπαν τις μέρες μετά από μένα.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Δηλαδη αν θελει 3 νυχτες για 2 ατομα θες 1200 ευρω για το σελας?
Ας μην το δω ποτε.
Η αλήθεια είναι πως είναι πανάκριβα!

Ωστόσο, βρίσκω και κάποια πακέτα για 2 ή 3 νύχτες που ρίχνουν (ελάχιστα μεν) το κόστος.
Πχ:
Northern lights - arcticexplorers.no

Εγώ πιστεύω πως θα κλείσω εξαρχής μόνο τη 1 νύχτα (αντε πακέτο των 2) και αν δεν σταθώ τυχερή, θα ψάξω εκεί να κλέισω 1-2 ακόμα tours.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Το χειρότερο που θα σου συμβεί και συνέβη σε μένα, δεν έχει να κάνει με το οικονομικό. Για βδομάδες αφού είχα γυρίσει είχα πάθει εμμονή και κάθε μέρα έμπαινα στα social των ταξιδιωτικών γραφειων του Τρόμσο, για να δω αν όλοι οι αλλοι το έβλεπαν τις μέρες μετά από μένα.
Να, αυτο λεω ως FOMO. Κριμα ρε σεις, εννοω οτι θελει κρατηματα αλλιως αντι για χαρα το ταξιδι γινεται στρες. Λες και δεν εχουμε αρκετο στη ζωη μας, ας βαλουμε ενα ακομη.
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Δεν το λεω μονο για το οικονομικο. Που οντως ενα πακετο 50ευρα ειναι πολυ.
Εχεις ακουσει για το φαινομενο FOMO?
Εχω θεραπευτει, γι αυτο το ειπα.
Το FOMO δεν το ηξερα, και αν συνδέεται αποκλειστικά και μονο με τα social media, δεν το εχω σιγουρα καθώς fb εκανα πρωτη φορα στην ζωη μου περισυ για συγκεκριμένο λογο, και δεν ασχολουμαι με την ενημέρωση του.

Απλα δεν καταλαβα γιατι ενα ταξίδι στην Νεα Υόρκη πχ «ειναι πιο φυσιολογικό απο ενα τετοιο ταξίδι.
Ειναι απλα αλλου ενδιαφέροντος.

Προσωπικα επειδή δεν ηθελα να γινει εμμονή και να εστιάσω μονο σε αυτο ειπα οτι θελω να δω και να φωτογραφίσω την περιοχη ημερα, όπως και επίσης θα επισκεφτώ και το Οσλο. Λυπάμαι που θα ειναι κλειστο το μουσείο με τα πλοία των Βίκινγκς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom