Γενικά Βορειο Σελας - Aurora Borealis

taniakar

Member
Μηνύματα
284
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Πέρσι πήγα Τρόμσο και δυστυχώς δεν το είδατο Σελας. Μια συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι να κλείσετε τουλάχιστον για 3 βραδιά τουρ για το κυνήγι του. Επίσης στο Τρόμσο μας είπαν ότι περισσότερο το βλέπουν στην Φιλανδία πάρα εκεί γιατί έχει πιο σταθερό καιρό.
Ποιο μήνα?
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Πέρσι πήγα Τρόμσο και δυστυχώς δεν το είδατο Σελας. Μια συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι να κλείσετε τουλάχιστον για 3 βραδιά τουρ για το κυνήγι του. Επίσης στο Τρόμσο μας είπαν ότι περισσότερο το βλέπουν στην Φιλανδία πάρα εκεί γιατί έχει πιο σταθερό καιρό.
Το διαβασα και εγω οτι Φινλανδία εχει σταθερό καιρο. Απλα εκει το κακο ειναι οτι αν δεν εχει καλο καιρο πχ νέφωση , δεν πρόκειται να αλλάξει.
Ενώ απο Τρομσο θα γραφεία μετακινούνται με μινι βαν σε διαφορα σημεία βάση πρόγνωσης καιρού.
 
Μηνύματα
656
Likes
2.955
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Πήγα Νοέμβριο. Μην ανησυχητε για το καιρό. Αν έχει συνεφια, σε πάνε μέχρι βαθιά Φιλανδία. Το θέμα είναι το η ηλιακή δραστηριότητα να έχει τις κατάλληλες συνθήκες για να μπει στην ατμόσφαιρα και να γίνει ορατό το Σελας. Ένας άλλος παράγοντας που πρεπει να κοιταξετε, είναι να μην έχει πανσεληνο. Να είναι όσο πιο σκοτεινός γίνεται ο ουρανός. Μπορείτε να δείτε το ημερολόγια για να βρείτε σωστή ημερομηνία.
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Πήγα Νοέμβριο. Μην ανησυχητε για το καιρό. Αν έχει συνεφια, σε πάνε μέχρι βαθιά Φιλανδία. Το θέμα είναι το η ηλιακή δραστηριότητα να έχει τις κατάλληλες συνθήκες για να μπει στην ατμόσφαιρα και να γίνει ορατό το Σελας. Ένας άλλος παράγοντας που πρεπει να κοιταξετε, είναι να μην έχει πανσεληνο. Να είναι όσο πιο σκοτεινός γίνεται ο ουρανός. Μπορείτε να δείτε το ημερολόγια για να βρείτε σωστή ημερομηνία.
Ναι εννοειται οτι πρεπει να εχει δραστηριότητα.
Απο αυτα που βρηκα ειναι στις ισημερίες οτι παρουσιάζει την μέγιστη δραστηριοτητα.
Η χειμερινή ειναι 23/9 και η εαρινή 20/3.

Επίσης μηπως θυμασαι ποιο γραφειο διάλεξες για το κυνηγι ;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
656
Likes
2.955
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Είχα πάει με την enjoy the arctic. Λίγο πολυ όλες οι εταιρείες ίδιες είναι. Καπου 120-150€ το τουρ κοστίζει. Η διαφορά στις τιμές είναι ανάλογα με το μέγεθος του γκρουπ, αν σου δίνουν χειμερινή στολή και μπότες, αν σου δίνουν δωρεάν τις φωτογραφίες κτλ.

Σημείωση. Οπωσδήποτε να πάτε με γραφείο που δίνει winter suit. Εκεί που μας πήγαν είχε -25. Από τα χειρότερα βραδιά της ζωής μου.
Ειμασταν 7-8 ώρες γύρω από μια φωτιά που δεν σου έκανε τπτ στην ουσία και με την ειδική στολή πάλι κρυωνα. Επίσης καμία εκδρομή στον Τρόμσο δεν σου επιστρέφει τα λεφτά αν δεν δεις το Σελας. Είναι απλά θέμα τύχης. Το μόνο που μπορεί να βοηθήσει να πετύχετε τον σκοπό σας, είναι να έχετε αρκετά λεφτά να κλείσετε 2-3 εκδρομές για να μεγαλώσουν οι πιθανότητες.
 
Last edited:
Μηνύματα
73
Likes
425
@Δημήτρης X.
Α μιλαμε για κρύο!!!
Εγω θα εχω κλείσει σιγουρα 2 νύχτες με μια τριτη νυχτα ανοιχτή για παν ενδεχόμενο.
Εν τω μετάξυ ειναι απο τις καλύτερες τιμες αυτη η εταιρια μιας και οτι ειχα δει εγω ειναι στα 200€/ατομο την φορα.
 
Μηνύματα
656
Likes
2.955
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μια ακόμα λεπτομέρεια, όλες τις εκδρομές τις πληρώνεις από τωρα και ελάχιστες ακυρωνονται χωρίς να σου κρατάνε κάποια λεφτά. Οπότε να κοιτάξετε καλά αν η εκδρομη που θα κλείσετε σαν μπακαπ, επιστρέφει χρήματα και με πόσες μέρες πριν ακύρωση.
 

x7777

Member
Μηνύματα
889
Likes
3.438
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εμείς είχαμε πάει με το Chasing Lights, από όσο βλέπω έχει περίπου 180-200ε το πιο μικρό γκρουπ και περίπου 100-120ε το μεγάλο ανάλογα με την περίοδο. Εμείς είχαμε κλείσει τρείς μέρες, τη μέρα που είχαμε κλείσει το μικρό γκρουπ δεν είδαμε τίποτα, τις άλλες δύο που κλείσαμε το μεγάλο γκρουπ το είδαμε και σε έντονη μορφή.Αν πας στο μεγάλο γκρουπ χωρίς στολή, θέλει καλό ντύσιμο (διπλά ρούχα κλπ).
Επίσης, δεν είχαμε κλείσει τίποτα από πριν, τα κλείσαμε όλα επι τόπου.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
320
Likes
779
Εγώ συνεχίζω και στηρίζω το αουτσάιντερ :) :cool: :lol:
Έπειτα από πολύ ψάξιμο όντως διαβάζω πως στο Abisko / Kiruna στη Σουηδία υπάρχουν πολλές πιθανότητες να δεις το Σέλας.

Ωστόσο, από όσα διαβάζω και λέει και το chatgpt (εθισμός), η περιοχή εκεί είναι πολύ λιγότερο τουριστική από το Tromso, και, εκτός του Σέλας, δεν έχει πολύ ζωή. Είναι πιο άγρια η ομορφιά του μέρους, είναι μέσα στα βουνά (σε αντίθεση με το Tromso που είναι στη θάλασσα) και είναι γενικά πιο παρθένο μέρος.

Επειδή πιστεύω πως τέτοια ταξίδια γίνονται μια φορά (αντε 2) λόγω του κόστους τους, νομίζω πως θα καταλήξω είτε προς Tromso (για συνδυασμό με κάποιο νησί) για να κάνουμε και whale watching, εκδρομή με παγοθραυστικό κλ.π είτε προς Rovaniemi (αν και φοβάμαι ότι παραείναι τουριστικό).
 
Μηνύματα
73
Likes
425
Έπειτα από πολύ ψάξιμο όντως διαβάζω πως στο Abisko / Kiruna στη Σουηδία υπάρχουν πολλές πιθανότητες να δεις το Σέλας.

Ωστόσο, από όσα διαβάζω και λέει και το chatgpt (εθισμός), η περιοχή εκεί είναι πολύ λιγότερο τουριστική από το Tromso, και, εκτός του Σέλας, δεν έχει πολύ ζωή. Είναι πιο άγρια η ομορφιά του μέρους, είναι μέσα στα βουνά (σε αντίθεση με το Tromso που είναι στη θάλασσα) και είναι γενικά πιο παρθένο μέρος.

Επειδή πιστεύω πως τέτοια ταξίδια γίνονται μια φορά (αντε 2) λόγω του κόστους τους, νομίζω πως θα καταλήξω είτε προς Tromso (για συνδυασμό με κάποιο νησί) για να κάνουμε και whale watching, εκδρομή με παγοθραυστικό κλ.π είτε προς Rovaniemi (αν και φοβάμαι ότι παραείναι τουριστικό).
Ωραιο το whale watching! Το κοιτουσα και εγω αλλα την εποχη που παμε εμεις(Μάρτιος) δεν ειναι διαθέσιμο για κάποιο λογο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.205
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom