Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

chris7

Member
Μηνύματα
3.168
Likes
25.442
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ωραίο λένε ότι είναι και το καρναβάλι στην πόλη- όπως φυσικά και η περίοδος των Χριστουγέννων
Πήγα (Κολωνία) και περίοδο καρναβαλιού και στις χριστουγεννιάτικες αγορές.
Ήταν πανέμορφα.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
328
Likes
1.336
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Νυρεμβέργη, Λιουμπλιάνα και ήταν κάτω από τις προσδοκίες μου.
Μάλτα και Βουκουρέστι ήταν πολύ πάνω από αυτό που περίμενα.
Όταν πήγα στη Μάλτα ήταν την ίδια χρονιά με τη Ρόδο και περίμενα να δω άλλο ένα νησί Ιπποτών. Καμία σχέση !! Εκτός από θάλασσες καλες που δεν ειχε αλλα προσωπικά δεν με ενδιέφερε, το νησί ήταν πολύ πιο όμορφο από την Ρόδο.
Όσο για το Βουκουρεστι που το είδα φέτος, περίμενα να δω μια πολύ μέτρια (ίσως και μίζερη) πόλη αλλά τελικά είχε φινέτσα και ηταν πολύ ζωντανή(δεν ξέρω πως θα ήταν τον χειμώνα) με πολυ ομορφα κτιρια και παρκα. Εντάξει δεν εχει καποιο εντυπωσιακο μουσειο να δεις αλλα η ξεναγηση στο παλάτι του Κοινοβουλιου ηταν πολυ ενδιαφερουσα σε ενα εντυπωσιακο κτίριο.
 

eco05140

Member
Μηνύματα
63
Likes
514
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Πριν το ταξίδι υπάρχει αυτή η διαδικασία του...ψάξε προορισμό, βρες οικονομικά εισιτήρια, βρες καλό κατάλυμά και σχεδίασε όλο το όνειρο...

Εγώ γυρνώντας πίσω από Βρυξέλες, Κοπεγχάγη, Μαδρίτη και Χάγη....δεν έζησα το όνειρο!
Ίσως επειδή είναι πολύ γνωστές πόλεις περίμενα να εντυπωσιαστώ παραπάνω. Σε βαθμό που έλεγα μια χαρά ειναι τελικά το κεντροευρωπαικό στυλ ποταμάκι γέφυρα και καστρο!

Και πάμε τώρα σε πόλεις που μου έδωσαν αυτό το .... πότε θα ξαναέρθω, πότε θα έχει πάλι προσφορά!

Βηρυτός, Γερεβάν, Φρανκφούρτη και Πολωνία.
Τι και αν όταν πήγα Βηρυτό πριν ενα χρόνο μου λέγαν όλοι πως θα δω μια κατεστραμένη πόλη, εγω ενθουσιάστηκα από το Παρίσι της Ανατολής. Η Γερεβάν πάλι, άλλη φάση, το κέντρο μοντέρνο, με μαγαζιά ψαγμένα και κτίρια καλο συντηρημένα...Πολωνία, κλείνω τα εισιτήρια και έχω στο μυαλό μου θα δω μια τώρα ανερχόμενη χώρα, το παίρνω πίσω ξεκάθαρα, εντυπωσιάστηκα από όλη την Πολωνία. και τέλος η Φρανκφούρτη... ό,τι και να λένε εμένα μου άρεσε πολύ. Το μοντέρνο με το παλιό μαζί!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.372
Likes
3.806
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Κάνοντας ένα μικρό road-trip στη Ρουμανία φέτος το καλοκαίρι, η Τιμισοάρα φαινόταν σαν αναγκαστικό stopover για να κόψουμε τις αποστάσεις κ την οδήγηση. Ειδικά οταν στα σύνορα με την Σερβία, ο Ρουμάνος τελωνειακός μας έπιασε την κουβέντα (μιας κ μπήκαμε απο το Foeni το οποίο δεν το προτιμάει κανείς λόγω του επαρχιακού κ είμασταν μόνοι) κ έκανε ενα μειδίαμα οταν του είπαμε οτι πάμε Τιμισοάρα -- επέμενε να πάμε Μπρασοβ για να περάσουμε καλα.

Φτάνουμε κ μεις με πολύ low expectations κ μετά απο 2 μέρες παραμονής, μπορώ να πω οτι ήταν η αγαπημένη μας Ρουμάνικη πόλη. Μακριά απο τον μαζικό γκρουπαριστό τουρισμό (μιας κ είναι σχετικά μακριά απο το Μπρασόβ απο όπου περνάνε όλοι), καταπράσινη, πανέμορφες πλατείες, πάρκα, ποτάμι, ποδηλατόδρομοι, κοσμοπολίτικη, εύκολη (μπορείς να γυρίσεις κ με τραμ κ με το αυτοκίνητο αν εχεις, εύκολο παρκάρισμα διπλα στις πλατείες), ζωντανή το βράδυ, ωραία διακόσμηση στους πεζόδρομους του κέντρου, μεγάλα public spaces κ με άριστο value/money σε διαμονή.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Την προηγούμενη βδομάδα ειμασταν για 3 μέρες στο Τορόντο. Πόλη απογοήτευση για μένα αλλά και για την υπόλοιπη παρέα.. Ευτυχώς την μια μέρα την περάσαμε στους καταρράκτες (μια ώρα και κάτι διαδρομή με Uber) που είναι υπέροχα..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
Πριν το ταξίδι υπάρχει αυτή η διαδικασία του...ψάξε προορισμό, βρες οικονομικά εισιτήρια, βρες καλό κατάλυμά και σχεδίασε όλο το όνειρο...

Εγώ γυρνώντας πίσω από Βρυξέλες, Κοπεγχάγη, Μαδρίτη και Χάγη....δεν έζησα το όνειρο!
Ίσως επειδή είναι πολύ γνωστές πόλεις περίμενα να εντυπωσιαστώ παραπάνω. Σε βαθμό που έλεγα μια χαρά ειναι τελικά το κεντροευρωπαικό στυλ ποταμάκι γέφυρα και καστρο!
Οι Βρυξέλλες και για μένα πολύ κάτω των προσδοκιών μου, το αγαλματάκι με το αγόρι που κατουρά τελείως αδιάφορο,κάποιες γειτονιές με πορνεία σε κεντρικά σημεία (τα έχουμε ξαναπεί στο φόρουμ αυτά βέβαια)και η μεγαλοπρεπής Γκραν Πλας και τα λίγα ωραία μέρη δεν σώζουν την κατάσταση.
Η Χάγη επίσης δεν μου είπε κάτι..
Η Μαδρίτη μου άρεσε όμως η Ισπανία έχει μακράν ωραιότερες πόλεις....
 

psyhas

Member
Μηνύματα
61
Likes
82
Οι Βρυξέλλες και για μένα πολύ κάτω των προσδοκιών μου, το αγαλματάκι με το αγόρι που κατουρά τελείως αδιάφορο,κάποιες γειτονιές με πορνεία σε κεντρικά σημεία (τα έχουμε ξαναπεί στο φόρουμ αυτά βέβαια)και η μεγαλοπρεπής Γκραν Πλας και τα λίγα ωραία μέρη δεν σώζουν την κατάσταση.
Η Χάγη επίσης δεν μου είπε κάτι..
Η Μαδρίτη μου άρεσε όμως η Ισπανία έχει μακράν ωραιότερες πόλεις....
Κι εμένα αυτές οι δυο πρωτεύουσες, μου άφησαν ακριβώς τα ίδια συναισθήματα. Οι Βρυξέλλες εντελώς αδιάφορη πόλη, τότε που πήγα είχαν και κάτι έργα στη Grand Place, ανασφάλεια ακόμη και κατά τη διάρκεια της μέρας με πολλά περίεργα βλέμματα κυρίως βορειοαφρικανων μεταναστών (μιλαμε για 2011).
Η Μαδρίτη δεν ηταν κακη, ειχε τα φανταστικα μουσεια, καποιες γειτονιες με χαρακτηρα και ενδιαφερον, παλατια, κηπους, αλλα σαφως υποδεεστερη σε σχεση με αλλες ισπανικες πολεις. Νομιζω οτι ουτε στη δεκαδα της Ισπανιας δε θα χωρουσε
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.560
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Φτάνουμε κ μεις με πολύ low expectations κ μετά απο 2 μέρες παραμονής, μπορώ να πω οτι ήταν η αγαπημένη μας Ρουμάνικη πόλη. Μακριά απο τον μαζικό γκρουπαριστό τουρισμό (μιας κ είναι σχετικά μακριά απο το Μπρασόβ απο όπου περνάνε όλοι), καταπράσινη, πανέμορφες πλατείες, πάρκα, ποτάμι, ποδηλατόδρομοι, κοσμοπολίτικη, εύκολη (μπορείς να γυρίσεις κ με τραμ κ με το αυτοκίνητο αν εχεις, εύκολο παρκάρισμα διπλα στις πλατείες), ζωντανή το βράδυ, ωραία διακόσμηση στους πεζόδρομους του κέντρου, μεγάλα public spaces κ με άριστο value/money σε διαμονή.
Την επόμενη φορά και Κραϊόβα. Όπως περιγράφεις τη Τιμισοάρα! Έξτρα μπόνους τα χωριά των Ρομά στην περιοχή της Βλαχίας και οι ορεινές διαδρομές σε Τρασφαγκαρασαν και Τρανσαλπίνα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.560
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ούτε καν. Το γράφω γιατί για κάποιους είναι αρνητικό να νεκρώνει ένα μέρος (και για μένα). Η γραφικότητα της πόλης απλώνεται σε μεγάλο κομμάτι, δεν περπατάς 5 μέτρα και τέλος.
Αναφέρομαι στην Ávila. Αχρωμη, άοσμη, αδιάφορη για μένα. Μετάνιωσα που πήγα και μετάνιωσα ακόμα πιο πολύ που έβαλα διανυκτέρευση. Δεν ήξερα ότι έχει απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 23:00...

Δεν αξίζει ούτε για μονοήμερη για τα δικά μου κριτήρια, το Τολέδο είναι κλάσεις ανώτερο και η Μέτρια Segovia είναι επίσης καλύτερη περίπτωση.
Εννοείται οτι αποτελεί κριτήριο για κάποιους το να μην έχει βραδινή ζωή ένα μέρος να μη θέλουν να πάνε. Το να λες ομως οτι αυτό αποτελεί κριτήριο για να μην πάει κάποιος να δει ένα μνημείο Ουνέσκο ούτε σε ημερήσια είναι λίγο τραβηγμένο...

Να μην νομίζει ο κόσμος οτι στην Άβιλα θα περπατήσει 5 μέτρα και μετά το χάος, όταν η παλιά πόλη είναι περίκλειστη απο 2 χλμ τείχη που αν θυμάμαι καλά παίζει να είναι τα πιο καλά σωζόμενα μεσαιωνικά τείχη στην Ευρώπη! Η Άβιλα είναι μια μεσαιωνική πόλη που βασίζεται κυρίως στο θρησκευτικό τουρισμό (στυλ Ασίζη) και το βράδυ είναι ήσυχη και πολύ γοητευτική! Μπορείς να περπατήσεις στη πόλη χωρίς κόσμο, κάτι σπάνιο πλέον! Πιο ατμοσφαιρικό σκηνικό δεν υπάρχει και δεν θα το άλλαζα με καμία βραδινή ζωή αυτό...

Έφαγα, ήπια τα κρασιά μου και μετά περπάτησα στη ήσυχη πόλη χωρίς να με ενοχλεί κανένας κυριολεκτικά! Σε όποιον δεν αρέσει αυτό το σπάνιο πλέον μεσαιωνικό σκηνικό κανένα πρόβλημα, θα πηγαίνουμε εμείς να το απολαμβάνουμε!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εννοείται οτι αποτελεί κριτήριο για κάποιους το να μην έχει βραδινή ζωή ένα μέρος να μη θέλουν να πάνε. Το να λες ομως οτι αυτό αποτελεί κριτήριο για να μην πάει κάποιος να δει ένα μνημείο Ουνέσκο ούτε σε ημερήσια είναι λίγο τραβηγμένο...

Να μην νομίζει ο κόσμος οτι στην Άβιλα θα περπατήσει 5 μέτρα και μετά το χάος, όταν η παλιά πόλη είναι περίκλειστη απο 2 χλμ τείχη που αν θυμάμαι καλά παίζει να είναι τα πιο καλά σωζόμενα μεσαιωνικά τείχη στην Ευρώπη! Η Άβιλα είναι μια μεσαιωνική πόλη που βασίζεται κυρίως στο θρησκευτικό τουρισμό (στυλ Ασίζη) και το βράδυ είναι ήσυχη και πολύ γοητευτική! Μπορείς να περπατήσεις στη πόλη χωρίς κόσμο, κάτι σπάνιο πλέον! Πιο ατμοσφαιρικό σκηνικό δεν υπάρχει και δεν θα το άλλαζα με καμία βραδινή ζωή αυτό...

Έφαγα, ήπια τα κρασιά μου και μετά περπάτησα στη ήσυχη πόλη χωρίς να με ενοχλεί κανένας κυριολεκτικά! Σε όποιον δεν αρέσει αυτό το σπάνιο πλέον μεσαιωνικό σκηνικό κανένα πρόβλημα, θα πηγαίνουμε εμείς να το απολαμβάνουμε!
Συμφωνω, μαγικη πολη, ειδικα το βραδυ η Άβιλα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.120
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εννοείται οτι αποτελεί κριτήριο για κάποιους το να μην έχει βραδινή ζωή ένα μέρος να μη θέλουν να πάνε. Το να λες ομως οτι αυτό αποτελεί κριτήριο για να μην πάει κάποιος να δει ένα μνημείο Ουνέσκο ούτε σε ημερήσια είναι λίγο τραβηγμένο...

Να μην νομίζει ο κόσμος οτι στην Άβιλα θα περπατήσει 5 μέτρα και μετά το χάος, όταν η παλιά πόλη είναι περίκλειστη απο 2 χλμ τείχη που αν θυμάμαι καλά παίζει να είναι τα πιο καλά σωζόμενα μεσαιωνικά τείχη στην Ευρώπη! Η Άβιλα είναι μια μεσαιωνική πόλη που βασίζεται κυρίως στο θρησκευτικό τουρισμό (στυλ Ασίζη) και το βράδυ είναι ήσυχη και πολύ γοητευτική! Μπορείς να περπατήσεις στη πόλη χωρίς κόσμο, κάτι σπάνιο πλέον! Πιο ατμοσφαιρικό σκηνικό δεν υπάρχει και δεν θα το άλλαζα με καμία βραδινή ζωή αυτό...

Έφαγα, ήπια τα κρασιά μου και μετά περπάτησα στη ήσυχη πόλη χωρίς να με ενοχλεί κανένας κυριολεκτικά! Σε όποιον δεν αρέσει αυτό το σπάνιο πλέον μεσαιωνικό σκηνικό κανένα πρόβλημα, θα πηγαίνουμε εμείς να το απολαμβάνουμε!
Μα δεν έγραψα ότι δεν αξίζει μονοήμερη λόγω της ανύπαρκτης νυχτερινής ζωής. Γενικά για τα δικά μου κριτήρια έγραψα ότι δεν αξίζει. Το μεσαιωνικό σκηνικό περιορίζεται στα τείχη και στον καθεδρικό, η υπόλοιπη πόλη στα δικά μου μάτια είναι μια ισπανική πόλη της σειράς. Θα προτιμούσα να μην είχα πάει απλά για να δω τα τείχη και τον καθεδρικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom