Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

thanos75

Member
Μηνύματα
1.461
Likes
3.793
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εγώ θα έβαζα και την Κολονία στις προτεραιότητες αν δεν έχεις πάει.
Υπέροχη πραγματικά πόλη και με ποιότητα ζωής! Από τις αγαπημένες μου στη Γερμανία. Και σε κάθε περίπτωση απροσδόκητα ομορφότερη απ'οτι περίμενα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Πίστευα ότι έχουμε παρόμοιο γι'αυτό σοκαρίστηκα. Για το Άμστερνταμ καταλαβαίνω γιατί μπορεί να μην αρέσει, απλά το Μααστριχτ μου φαίνεται πολύ λίγο.
Ολα ειναι πιο ομορφα οταν πας καλοκαιρι, κατα τη γνωμη μου. Επιπλεον με χτυπησε μαχαιρια η αγορα. Καθομουν και χαζευα τις βιτρινες οπως το παθαινω στην Ιταλια πχ. Σε καμια αλλη Ολλανδικη πολη δεν εχω δει τοσο ωραιες μπουτικ, σορι αλλα κολλησα μ αυτο. Συν το οτι βραδιαζε αργα και ολοι ηταν εξω για βολτες, τη βρηκα πολυ ζωντανη πολη. Πεντακαθαρη και δεν βρωμουσε μπαφο, δεν ειχε μεθυσμενους, δεν ειχε σουβενιραδικα. Ανετα εμενα λιγο ακομη για βολτες.
 
Last edited:
Μηνύματα
258
Likes
2.811
Ολα ειναι πιο ομορφσ οταν πας καλοκαιρι, κατα τη γνωμη μου. Επιπλεον με χτυπησε μαχαιρια η αγορα. Καθομουν και χαζευα τις βιτρινες οπως το παθαινω στην Ιταλια πχ. Σε καμια αλλη Ολλανδικη πολη δεν εχω δει τοσο ωραιες μπουτικ, σορι αλλα κολλησα μ αυτο. Συν το οτι βραδιαζε αργα και ολοι ηταν εξω για βολτες, τη βρηκα πολυ ζωντανη πολη. Πεντακαθαρη και δεν βρωμουσε μπαφο, δεν ειχε μεθυσμενους, δεν ειχε σουβενιραδικα. Ανετα εμενα λιγο ακομη για βολτες.
Κι εγώ δεν ξετραλάθηκα με το Μάαστριχτ, αλλά σίγουρα όμορφη πόλη, απλώς όταν το είχα επισκεφτεί μαζί με Άμστερνταμ, Βρυξέλλες, Μπρυζ, Γάνδη και Αμβέρσα, το είχα βρει το πιο αδιάφορο μέρος. Πάντως νόμιζα ότι ήσουν αλλεργική στις γερμανικές πόλεις και έχω την εντύπωση ότι το Μάαστριχτ είναι ό,τι πιο γερμανικό έχει να επιδείξει η χώρα :bleh:
Από την άλλη για Άαχεν έχω ακούσει τα καλύτερα από άτομο που εμπιστεύομαι, οπότε ελπίζω να το επισκεφτώ στο σύντομο μέλλον κι ίσως τότε γράψω τις αντίστροφες εντυπώσεις.

Πάνω από έναν χρόνο έχω να γκρινιάξω εδώ κι έχω μπόλικο ψωμί, ιδίως για τα έξω, αλλά επειδή το μουντ είναι ακόμη αυγουστιάτικη πανσέληνος, ας αφήσω κάποιες εντυπώσεις από ελληνικά νησιά:

Τήνος: Είχα πολύ υψηλές προσδοκίες και το νησί κατάφερε και τις ξεπέρασε. Εξαιρετικά χωριά, μέτρια χώρα πράγματι αλλά κι αυτή με ωραία σημεία και μαγαζιά, κυκλαδίτικα τοπία, φοβεροί περιστερώνες, πολύ δυνατές παραλίες (παρακαλούσαμε να φυσήξει λίγο να τις δούμε όπως είχαμε προετοιμαστεί και μόνο όταν αναχωρούσαμε μας έγινε λίγο το χατίρι), κατάλληλο νησί για όλους αν και κυρίως πετύχαμε ηλικίες 25-35 (στα θετικά το καταλογίζω κι αυτό), δυνατή γαστρονομία. Αλλά από άποψη ποσότητας και ποιότητας οικισμών, το κορυφαίο νησί των Κυκλάδων για μένα και γενικά από τα τοπ μου νησιά μέχρι στιγμής.

Κύθνος: Δεδομένου ότι είναι από τα ελάχιστα κυκλαδονήσια που δεν σου ζητάνε με το καλημέρα ένα νεφρό για να τα επισκεφθείς, περίμενα ένα απλώς συμπαθές νησί για να μου δώσει λίγη κυκλαδίτικη θαλπωρή σε καλύτερες τιμές. Παρ' όλα αυτά, δεν το βρήκα να υπολείπεται ούτε σε παραλίες (πέρα από την πανέμορφη Κολώνα, προσωπικά ενθουσιάστηκα με τη Γαϊδουρόμαντρα, ενώ κι οι υπόλοιπες παραλίες που επισκεφτήκαμε ήταν αξιόλογες) ούτε σε οικισμούς (ευχάριστη έκπληξη η Δρυοπίδα, ενώ πολύ όμορφη είναι και η χώρα, συμπαθητικά τα Λουτρά, μόνο ο Μέριχας ήταν μια μετριότητα) αλλά ούτε και σε αξιοθέατα (π.χ. Σπήλαιο Καταφύκι). Γενικά καλύτερη απ' ό,τι περίμενα, εξίσου όμορφη αν όχι ομορφότερη από τη γειτονική Σέριφο, που έχει μεγαλύτερο σουξέ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Κι εγώ δεν ξετραλάθηκα με το Μάαστριχτ, αλλά σίγουρα όμορφη πόλη, απλώς όταν το είχα επισκεφτεί μαζί με Άμστερνταμ, Βρυξέλλες, Μπρυζ, Γάνδη και Αμβέρσα, το είχα βρει το πιο αδιάφορο μέρος. Πάντως νόμιζα ότι ήσουν αλλεργική στις γερμανικές πόλεις και έχω την εντύπωση ότι το Μάαστριχτ είναι ό,τι πιο γερμανικό έχει να επιδείξει η χώρα :bleh:
Από την άλλη για Άαχεν έχω ακούσει τα καλύτερα από άτομο που εμπιστεύομαι, οπότε ελπίζω να το επισκεφτώ στο σύντομο μέλλον κι ίσως τότε γράψω τις αντίστροφες εντυπώσεις.


Κύθνος: Δεδομένου ότι είναι από τα ελάχιστα κυκλαδονήσια που δεν σου ζητάνε με το καλημέρα ένα νεφρό για να τα επισκεφθείς,
Εδω σου αρεσε η Κυθνος, να μη σου αρεσει το Ααχεν? Ειναι το πιο αδιαφορο νησι που εχω δει. Για το Αααχεν ετοιμασου για πολλη βρωμα στους δρομους, δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα παρα μονο στη Ναπολη.
Η παρεα μου, που εχει περασει χρονια για σπουδες στην Ουτρεχτη θεωρει το Μααστριχτ υπεροχο και οτι γαλλοφερνει σε αισθητικη, αλλο κουφο σχολιο αυτο, οχι οτι γερμανοφερνει.
Αβυσσος το γουστο των ανθρωπων.
 
Last edited:
Μηνύματα
258
Likes
2.811
Εδω σου αρεσε η Κυθνος, να μη σου αρεσει το Αααχεν?
Εννοείς ότι το Άαχεν έχει ωραίες παραλίες, γραφικές μεσαιωνικές συνοικίες με ασβεστωμένα σπίτια και άγρια τοπία σαν την Κύθνο και θα μου αρέσει; Ή ότι είχες βρει και την Κύθνο μες στα σκουπίδια και τους μεθυσμένους;

Έδιτ:
Είδα ότι τελικά το επεξήγησες καλύτερα:
Για το Αααχεν ετοιμασου για πολλη βρωμα στους δρομους, δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα παρα μονο στη Ναπολη.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση, το κρατάω για να είμαι προετοιμασμένος για τα χειρότερα, αν και η σύγκριση με τη Νάπολη με βρίσκει κάπως δύσπιστο :D .
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Εννοείς ότι το Άαχεν έχει ωραίες παραλίες, γραφικές μεσαιωνικές συνοικίες με ασβεστωμένα σπίτια και άγρια τοπία σαν την Κύθνο και θα μου αρέσει; Ή ότι είχες βρει και την Κύθνο μες στα σκουπίδια και τους μεθυσμένους;
Εχω μεινει και στην Καναλα και στον Μεριχα. Υπερτιμημενο νησι στα παντα, μας εχουν σερβιρει χθεσινα μακαρονια που ηταν σαν λαστιχακια και τα χρεωσαν φυσικα, στην Καναλα φυγαμε απο το συγκροτημα δωματιων λογω της βρωμας που ειχε και μαζευονταν συννεφο μυγες και χασαμε τα λεφτα, μειναμε στο πιο ακριβο στουντιο που εχω πληρωσει ποτε στη ζωη μου στις Κυκλαδες για να εξασφαλισουμε καθαριοτητα εστω επειδη θεωρουν πως ειναι πολυ φθηνο το να πας αλλα θα φας το ξυρισμα μολις φτασεις. Ειναι τοσο εκνευριστικη η σταση των ντοπιων που τα αγρια τοπια με τις μεσαιωνικες συνοικιες δεν μου εκαναν εντυπωση. Ελπιζω να μη χρειαστει να ξαναπαω ποτε.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
685
Likes
2.824
Υπέροχη πραγματικά πόλη και με ποιότητα ζωής! Από τις αγαπημένες μου στη Γερμανία. Και σε κάθε περίπτωση απροσδόκητα ομορφότερη απ'οτι περίμενα
Τη λατρεψα, απιθανη η 'γεωγραφια' της πολης, η θεα, μουσειαρες επισης, απο τις καλυτερες που εχω δει ποτε. Ανυπομονω να ξαναπαω, καλοκαιρι ομως οπως και την πρωτη φορα.
Συνηθως οταν παω σε ευρωπαικη πολη μη πρωτευουσα για ενα τυπικο 2μερο, προλαβαινω να δω το 80% οσων θελω. Στην Κολωνια δεν ειδα ουτε το 50%.
 

Robert

Member
Μηνύματα
124
Likes
269
Εγώ θα έβαζα και την Κολονία στις προτεραιότητες αν δεν έχεις πάει.
Εννοείται.Και το καλο είναι ότι υπάρχουν πολλά μέρη σε κοντινή απόσταση (Ντυσελντορφ,Μενχεγκλαντμπαχ,Λεβερκουζεν) που με τα μμμ μπορεις να τα επισκεφθείς όλα σε ένα ταξίδι.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.461
Likes
3.793
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τη λατρεψα, απιθανη η 'γεωγραφια' της πολης, η θεα, μουσειαρες επισης, απο τις καλυτερες που εχω δει ποτε. Ανυπομονω να ξαναπαω, καλοκαιρι ομως οπως και την πρωτη φορα.
Συνηθως οταν παω σε ευρωπαικη πολη μη πρωτευουσα για ενα τυπικο 2μερο, προλαβαινω να δω το 80% οσων θελω. Στην Κολωνια δεν ειδα ουτε το 50%.
Και με πολύ ενδιαφέρουσα πολιτιστική ζωή
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.985
Likes
20.067
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου από πρόσφατο ταξίδι:

Σκόπια-Τέτοβο μου βγήκαν καλύτερα απ' ό,τι περίμενα, ιδίως τα Σκόπια (οκ το τέτοβο αξίζει κυρίως για το ζωγραφιστό τζαμί) ήταν έκπληξη. Βέβαια η πόλη είναι για 1 μέρα, άντε να πας και Τέτοβο άλλη μισή, σε 2 μέρες έχεις καθαρίσει. Η αίσθησή μου πάντως ήταν πως η Β. Μακεδονία δεν είναι του πεταματού, θα έχει μέρη να γυρίσεις και να δεις. Αντίθετα, Το Πρίζρεν στο Κοσσυφοπέδιο με απογοήτευσε. Χάλια πόλη, το παλιό τμήμα ήταν 100τμ μία γέφυρα και ένα τζαμί, πέραν τούτου μηδέν. Τα σπίτια στο χωριό-"παλιά πόλη" ένα αίσχος, όλα νέα κτίσματα πολλά ακόμα στα τούβλα, χάλια αισθητική, άντε και ένα παλιό χαμάμ ανάμεσα σε πολυκατοικίες. Δε σήκωσα παρά 3 φορές το κινητό για φωτο, άντε κι άλλες 2 για να φωτογραφίσω τα δεκάδες καλώδια στους στύλους ΗΕ (εικόνες Ινδίας, μιλάμε για χάλι, χωρίς δυστυχώς να είναι Ινδία). Και επειδή το λεωφορείο έκανε 3 ώρες να φτάσει από Σκόπια και είδα και άλλα κομμάτια της χώρας, ήταν το απόλυτο χάλι, δε νομίζω να έχω δει πιο άσχημο και αδιάφορο μέρος.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.219
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Και με πολύ ενδιαφέρουσα πολιτιστική ζωή
Με τη στενή έννοια του όρου? Μουσεία, θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες, γκαλερί ή συμπεριλαμβάνεις και μπαρ, καφέ, γαστρονομία, μουσικούς του δρόμου, και οποιαδήποτε μορφή ψυχαγωγίας και κοινωνικής συναναστροφής;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.461
Likes
3.793
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Με τη στενή έννοια του όρου? Μουσεία, θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες, γκαλερί ή συμπεριλαμβάνεις και μπαρ, καφέ, γαστρονομία, μουσικούς του δρόμου, και οποιαδήποτε μορφή ψυχαγωγίας και κοινωνικής συναναστροφής;
Με τη στενή έννοια του όρου εννοείται. Πήγα με αφορμή τη συναυλία της Μαντόνα πέρσι το Νοέμβριο και έμεινα 3 βραδια. Δεν πρόλαβα να δω οσα μουσεία ήθελα. Στα 3 βραδια, το 1 ήταν η συναυλία της βασίλισσας😉, στο άλλο απλά βγήκαμε για φαγητό/ποτο και το τρίτο και τελευταίο πήγαμε και ειδαμε musical (το moulin rouge) σε ένα απίστευτο θέατρο δίπλα από το Ρήνο. Έχει και αρκετούς κινηματογραφους και μάλιστα κάποιοι είναι κ arthouse (ένας θυμαμαι εκείνες τις ημέρες είχε αφιέρωμα στον Βίμ Βέντερς). Και αρκετές galleries
Ωραίο λένε ότι είναι και το καρναβάλι στην πόλη- όπως φυσικά και η περίοδος των Χριστουγέννων
Edit: Φοβερό και αχαστο το μουσείο σύγχρονης τέχνης ludwig
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom