Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

annoula

Member
Μηνύματα
348
Likes
820
Ενημέρωση:Πλέον από τις καλύτερες εμπειρίες είναι και το Κάιρο ( οκ μην πέσετε να με φάτε...) Μαγικό, διαφορετικό, δύσκολο,ονειρικό και άλλους τόσους προσδιορισμους που δεν μπορώ να βρω .Η ανατολή στα καλύτερά της για εμένα...
Συμφωνω και επαυξάνω! Εμενα η Αιγυπτος ειναι το Νο1 των προορισμων μου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.626
Likes
9.092
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το είχα πάει σερί με τις απογοητεύσεις ας γράψω μερικά αποθεωτικα σχόλια για την α π ι θ α ν η Cáceres. Η πιο εντυπωσιακή μεσαιωνική πόλη της Ισπανίας που έχω δει. Γενικά θα την έβαζα σίγουρα στην πεντάδα μου με αγαπημένες ισπανικές πόλεις, πιθανότατα και τριάδα. Πέρα από ότι νιώθεις λες και είσαι σε άλλη εποχή, είναι και αρκετά ζωντανή το βράδυ, έχει επιλογές.

Συνδυάζεται πάρα πολύ εύκολα με Πορτογαλία, τόσο εύκολα που απορώ πως δεν υπάρχει σχετική ιστορία. Όσο έψαξα τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι. Ξεκινάς από Λισσαβόνα, πας Evora μετά Mérida (αν θες αρχαία, η πόλη έχει τα χάλια της) μετά φανταστική Cáceres από εκεί Salamanca (πολύ καλή περίπτωση και αυτή) κι από εκεί Μαδρίτη, προφανως βγαίνει και ανάποδα. Βλέπεις 2 πρωτεύουσες και ωραία πράγματα ενδιάμεσα σε δέκα μέρες ίσως και λιγότερες ανάλογα τους ρυθμούς. Πετάγεσαι και Τολέδο για μονοήμερη αν υπάρχει χρόνος ή sintra αντίστοιχα. Με Ávila και Segovia δεν θα ασχολιομουν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το είχα πάει σερί με τις απογοητεύσεις ας γράψω μερικά αποθεωτικα σχόλια για την α π ι θ α ν η Cáceres. Η πιο εντυπωσιακή μεσαιωνική πόλη της Ισπανίας που έχω δει. Γενικά θα την έβαζα σίγουρα στην πεντάδα μου με αγαπημένες ισπανικές πόλεις, πιθανότατα και τριάδα. Πέρα από ότι νιώθεις λες και είσαι σε άλλη εποχή, είναι και αρκετά ζωντανή το βράδυ, έχει επιλογές.

Συνδυάζεται πάρα πολύ εύκολα με Πορτογαλία, τόσο εύκολα που απορώ πως δεν υπάρχει σχετική ιστορία. Όσο έψαξα τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι. Ξεκινάς από Λισσαβόνα, πας Evora μετά Mérida (αν θες αρχαία, η πόλη έχει τα χάλια της) μετά φανταστική Cáceres από εκεί Salamanca (πολύ καλή περίπτωση και αυτή) κι από εκεί Μαδρίτη, προφανως βγαίνει και ανάποδα. Βλέπεις 2 πρωτεύουσες και ωραία πράγματα ενδιάμεσα σε δέκα μέρες ίσως και λιγότερες ανάλογα τους ρυθμούς. Πετάγεσαι και Τολέδο για μονοήμερη αν υπάρχει χρόνος ή sintra αντίστοιχα. Με Ávila και Segovia δεν θα ασχολιομουν.
Εγώ τα έχω ξαναγράψει για την Κάθερες και συμφωνώ πατόκορφα, διαγώνια και δερματόδετα.
Άβιλα και Σεγκόβια για μένα είναι όνειρο το βράδυ (ειδικά η Άβιλα με τα τείχη φωτισμένα) ακριβώς επειδή έχουν και ησυχία, αυτό στο οποίο όμως έγραψα να εκφράσω άλλη άποψη είναι το "ημερήσια στο Τολέδο". Η πόλη γίνεται μαγική το βράδυ που φεύγουν οι "ημερήσιοι", αν μάλιστα είναι χειμώνας κι έχει τη συνήθη ομίχλη είναι σκηνικό ταινίας και για μένα τοπ-5 ομορφότερης πόλης παγκοσμίως. Τη μέρα ωραία είναι, αλλά πολύς κόσμος και μπόλικη τουριστομαγαζούρα που μετά τις 7μμ εξαφανίζονται όλα ως δια μαγείας.

Συμφωνώ, η Μέριδα έχει πολύ εντυπωσιακό αρχαιολογικό χώρο, αλλά η υπόλοιπη πόλη δε βλέπεται με την καμία.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.626
Likes
9.092
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν είναι αντιπαράθεση απλά κουβέντα να γίνεται.

Άβιλα και Σεγκόβια για μένα είναι όνειρο το βράδυ
Για μένα και οι 2 αυτές πόλεις είναι σχετικά μοντέρνες και το ιστορικό κομμάτι που θεωρείται ωραίο είναι πολύ μικρό.

Για το Τολέδο αν και δεν μου αρέσει το βράδυ καταλαβαίνω αυτό που λες. Εννοείται πως είναι άλλη κλάση. Καμία σχέση με τις άλλες 2.

Συμφωνώ, η Μέριδα έχει πολύ εντυπωσιακό αρχαιολογικό χώρο
Εμένα τα αρχαία της δεν με ενθουσίασαν παρόλο που οι πόλεις που περπατάς και βλέπεις αρχαία είναι η αδυναμία μου. Είναι τόσο χάλια το υπόλοιπο που χάνουν πολύ ακόμα και αυτά.

Στη διαδρομή Λισσαβόνα Μαδρίτη που έγραψα πριν θα την άφηνα έξω. Évora και Cáceres δεν θα έχανα με τίποτα. Μιλάμε για επικά έπη. Έχουν μείνει τόσο πίσω, με την καλή έννοια, που δεν θυμίζουν ευρωπαϊκές πόλεις.
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
76
Likes
36
Το Βερολινο,γιατι τρελη απογοητευση,δεν μπορω να κατσλαβω.Μια πολη με τοση ιστορια αλλα και αντιθεσεις!
Θα συμφωνήσω , το Βερολίνο μπορεί να μην είναι η πιο ωραία πρωτεύουσα της Ευρώπης , αλλά ίσως η καλύτερη για να ζήσει κάποιος....από πολλές απόψεις.
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
76
Likes
36
Η Σαντορίνη εκτος τουριστικής περιόδου οικονομικοτατη είναι παντως.
και εντός τουριστικής περιόδου (καλά δεν μιλάμε για Ιούλιο , Αύγουστο ) μια χαρά οικονομική είναι αν δεν θες θέα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.975
Likes
20.034
Θα συμφωνήσω , το Βερολίνο μπορεί να μην είναι η πιο ωραία πρωτεύουσα της Ευρώπης , αλλά ίσως η καλύτερη για να ζήσει κάποιος....από πολλές απόψεις.
Και για μένα και η ωραιότερη, η πιο ενδιαφέρουσα και η καλύτερη για να ζεις, συμφωνούμε απόλυτα στο τελευταίο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom