Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η φωτογραφία ήταν χθεσινή, το νέο έπαιξε στις ειδήσεις των 21:00 στον ΑΝΤ1, καταγράφηκαν οι αντιδράσεις του κόσμου και είπαν ότι σκέφτονται να το αλλάξουν. Τόσο γρήγορα δουλεύουν πια όλα στην Ιταλία?

Πάντως, η είδηση μπορεί να είναι παλιά - όπως λες - αλλά, είναι αληθινή?

Βρέθηκε κάποιος που εμπνεύστηκε και κάποιοι που ενέκριναν να στήσουν αυτό το πράγμα και, μάλιστα, να βάλουν γιρλάντα την Ιταλική σημαία? Για τέτοιο γούστο μιλάμε?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η φωτογραφία ήταν χθεσινή, το νέο έπαιξε στις ειδήσεις των 21:00 στον ΑΝΤ1, καταγράφηκαν οι αντιδράσεις του κόσμου και είπαν ότι σκέφτονται να το αλλάξουν. Τόσο γρήγορα δουλεύουν πια όλα στην Ιταλία?

Πάντως, η είδηση μπορεί να είναι παλιά - όπως λες - αλλά, είναι αληθινή?

Βρέθηκε κάποιος που εμπνεύστηκε και κάποιοι που ενέκριναν να στήσουν αυτό το πράγμα και, μάλιστα, να βάλουν γιρλάντα την Ιταλική σημαία? Για τέτοιο γούστο μιλάμε?
γεγονός μπαγιάτικο κ δευτερεύουσας σημασίας. τοποθετήθηκε την τρίτη από την εταιρεία διακοσμησης της Αιώνιας χωρίς προηγούμενη ενημερωση της δημοτικής αρχής. σύσσωμα τα πολιτικά κομματα αντέδρασαν (πλην πράσινων..) κ σε 12 ώρες μετακινήθηκε. θα είχε γίνει νωρίτερα αν δεν υπήρχαν οι πράσινοι..
καλόν είναι οι πολέμιοι της Αιώνιας να είναι πολύ καλά ενημερωμένοι. οι ρωμαιόφιλοι δεν είναι περαστικοί από την πόλη τους..:haha:
Via l'albero di Natale da piazza Venezia dopo le polemiche - Il Messaggero
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το αναφερθεν γεγονός ήταν δευτερεύουσας σημασίας γιατι επίσημα δεν παρέλήφθηκε ποτέ. η επίσημη τελετή ήταν σημερα. 8/12 ανάβουν τα φώτα της Αιώνιας λόγω κ της σημερινής θρησκευτικής εορτής.
σημερινές φωτο από την Αιώνια, να χαρούν οι επισκέπτες της των εορτών. λυπάμαι μόνο που δεν θα δείτε καρουζέλ, ρόδες λούνα πάρκ, δενδρύλια με λαμπιόνια κλπ. αυτά να τα αναζητήσετε στις πόλεις του φωτός..
piazza Venezia..
aimages.roma.corriereobjects.it_gallery_Roma_2011_12_Dicembre_luci_1_img_1_luc_04_672_458_resize.jpg

η tricolore στη via del corso...(η χώρα θυμίζω φέτος γιόρταζε τα 150 χρόνια της..)
aimages.roma.corriereobjects.it_gallery_Roma_2011_12_Dicembre_luci_1_img_1_luc_05_672_458_resize.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.602
Likes
29.766
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχει δίκιο ο dmdoc.....το πρώτο δέντρο σαν τούρτα έμοιαζε....η μήπως ήταν τεράστιο παγωτό χωνί καρφωμένο ανάποδα....:D
Δε χρειάζεται δέντρο αυτή η πλατεία για να μοιάζει σαν τούρτα, έχει το Il Vittoriano μόνιμα σε αυτό το ρόλο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό ήταν χτύπημα κάτω απο τη ζώνη ...θα έχει συνέχεια απ' ότι καταλαβαίνω..
για ποια ζώνη μιλάς? κι εγώ έχω ακούσει ελληνοαμερικανάκια να λένε ότι η Ακρόπολη είναι φτωχική σαν την Ελλάδα αφού της λείπει η στεγη. έκαστος με την παιδεία κ τα γουστα του.
το δε συγκεκριμμένο μνημείο είναι αρκετά χαμηλά στην 1η δεκάδα των μνημείων της Αιώνιας. προηγούνται άλλα που το παρίσι μόνο στα όνειρά του θα μπορούσε να έχει.
Άιφελ? Κολοσσαίο.
Αψίδα του θριάμβου (1806)? Αψίδα του Κωνσταντίνου (315μΧ).
Σακρ Κερ? Άγιος Πέτρος
Λούβρο? Φοντάνα ντι Τρέβι, Πάνθεον, Πιάτσα ντι Σπάνια..
μα τώρα τι να συγκρίνουμε? ντρέπομαι να συνεχίσω κιόλας να συγκρίνω (τι ιεροσυλια!) τα μνημεία της Ρώμης με παρακατιανών λιγδομητροπόλεων.
ας πάμε τη συζήτηση στο μετρό καλύτερα να μη διαπράττω ιεροσυλίες. λοιπόν πόσες στάσεις έχετε εσείς?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.976
Φιλε Samion Οσο και να παιδευεσαι,οτι και να λες,η διαφορα μεγαλωνη.
Απο 45 πηγε 46.
Μαλλον τα επιχειρηματα σου δεν πειθουν.
Πες κατι αλλο,μιλα για αυτοκινητα,γκομενες,οτιδηποτε.:bleh::bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φιλε Samion Οσο και να παιδευεσαι,οτι και να λες,η διαφορα μεγαλωνη.
Απο 45 πηγε 46.
Μαλλον τα επιχειρηματα σου δεν πειθουν.
Πες κατι αλλο,μιλα για αυτοκινητα,γκομενες,οτιδηποτε.:bleh::bleh:
Α ναι? γιατι εγω δεν κοιταω νουμερα.οι μαζες εξαλλου δεν ειναι ιδιον της Αιωνιας αλλα των μητροπολεων..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.786
Likes
17.844
@ Samion αν δεν ήμουν κολλημένος με το Παρίσι θα ψήφιζα Ρώμη μόνο και μόνο για την θέρμη που την υποστηρίζεις ......και μάχεσαι σχεδόν μόνος...πραγματικός gladiator...:D
Κατά τα άλλα δεν μπορώ να μπω στην αντιπαράθεση σοβαρά αλλά μόνο ως αστείο εννοείται......
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Παρακολουθώ τα όσα γράφουν οι καλόγουστοι και σικάτοι Παρισόφιλοι με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον..
Μήπως έχετε κάτι να μας πείτε και για το δικό σας δέντρο???
Νόμιζα οτι το κιτς έχει κι αυτό όρια....

awww.bonjourparis.com_static_img_beddok_gl_xmas_tree_francis_beddok.jpg
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
...
Άιφελ? Κολοσσαίο.
Αψίδα του θριάμβου (1806)? Αψίδα του Κωνσταντίνου (315μΧ).
Σακρ Κερ? Άγιος Πέτρος
Λούβρο? Φοντάνα ντι Τρέβι, Πάνθεον, Πιάτσα ντι Σπάνια..
μα τώρα τι να συγκρίνουμε? ....
Καλά όλα τα υπόλοιπα,αλλά μέσα στο παραλήρημα να συγκρίνεις το Λούβρο με ένα συντριβάνι,ε παραπάει!
Θα σε πούνε κι εσένα Αμερικανάκι στο τέλος.

Εγώ πάλι αν και δεν έχω πάει Παρίσι,αν συνεχιστεί η σχεδόν Λιακοπουλική προσέγγιση της ανωτερότητας των Ρωμαίων θα το ρίξω στους ψηλομύτες στο τέλος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλά όλα τα υπόλοιπα,αλλά μέσα στο παραλήρημα να συγκρίνεις το Λούβρο με ένα συντριβάνι,ε παραπάει!
Θα σε πούνε κι εσένα Αμερικανάκι στο τέλος.
Εγώ πάλι αν και δεν έχω πάει Παρίσι,αν συνεχιστεί η σχεδόν Λιακοπουλική προσέγγιση της ανωτερότητας των Ρωμαίων θα το ρίξω στους ψηλομύτες στο τέλος.
βγες από τη συγχυση..να σε βοηθήσω:
το Λούβρο εννοούμε το κτίριο φυσικά, όχι τα κλοπιμαία που έχει μέσα. ε και έχεις δίκιο. αμερικανάκι είμαι που το συγκρίνω με το συντριβανάκι των 4 αιώνων. α και τέτοιες ψήφους, μη συνειδητές, ας πάνε στο παρίσι. μαζί με αυτές καποιων που ούτε που πέφτει η Αιώνια δεν ξέρουν, όχι να έχουν πάει.
one of the most famous fountains in the world.
a4.bp.blogspot.com__ZshOK0_cvEs_TF_2V4S7AgI_AAAAAAAASmk_lCb0QN88c526f0821c75bfbe83bd3109943423.jpg
http://www.travelstories.gr/wiki/File:Trevi_Fountain,_Rome,_Italy_2_-_May_2007.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.068
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom