Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
"οι έλληνες είναι τουρκοι που νομίζουν ότι είναι ιταλοί".
Νομίζω οτι αυτό το είχε πει ένας Βρετανός πολιτικός ( μεγάλη κομπλεξάρα μάλλον ο τύπος) Ο,τι και να είναι οι Έλληνες, δεν νομίζω οτι είναι λιγότερο Ευρωπαίοι από τους Ετρουσκοελληνογερμανοαραβοαρβανίτες της γείτονος.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.208
Ποιόν είπες ανέραστο ρε; Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ είμαι απευθείας απόγονος! Έχω και όλα τα pedigree, άμα λάχει! :haha:
Τα παράπονά σας στον Βίλχελμ Ράιχ...έχει λύσει τα θέματα της ράτσας με τον κατάλληλο τρόπο :bleh: (βλέπε ανέραστοι, ανικανοποίητοι άνθρωποι)
Κατά βάθος όλοι μια γυναίκα θέλουν και να δεις πως θα στρώσουν (ή έναν άντρα, χατήρια δε χαλάμε).
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
"οι έλληνες είναι τουρκοι που νομίζουν ότι είναι ιταλοί".
ένσταση
μη βάζεις τους γαλαζοαίματους επτανήσιους στο ίδιο σακί με τους υπόλοιπους...

και ας επανέλθουμε στο θέμα μας

Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Επιγραμματικά για να μην μένουν εντυπώσεις...

Καλα κανουν και σου προκαλουν γελιο οι βομβαρδισμοι. Ετσι κι αλλιως ολα της φαντασιας ηταν. Λουφτβαφε, Μπλιτζ, εκατονταδες χιλιαδες κατεστραμμενα λονδρεζικα σπιτια και κτιρια, χιλιαδες νεκροι... Ολα αυτα δεν υπηρξαν και δεν εγιναν ποτε. Κι αν εγιναν ειναι για γελια.
Βεβαίως και με πιάνουν τα γέλια όταν υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι θηριωδίες στον πόλεμο έγιναν μόνο από την πλευρά των Ναζί... αυτά είναι για παιδάκια... ο πόλεμος έγινε για καθαρά οικονομικούς λόγους και εγκλήματα πολέμου έγιναν και από τις δύο πλευρές... βεβαίως και οι Γερμανοί ήταν χασάπηδες, αλλά όχι να μου βγάλεις και παρθένες τους συμμάχους... ένα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα πολέμου έγιναν στη Δρέσδη και έγινε μάλιστα όταν ο πόλεμος είχε κριθεί... οι σύμμαχοι κατέστρεψαν χωρίς λόγο μια ολόκληρη πόλη μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς σκοτώνοντας σε μια νύχτα χιλιάδες άμαχους ανθρώπους... την παλαβή λοιπόν να την κάνεις εκεί που δεν ξέρουν...ο Β παγκόσμιος πόλεμος είναι μια κουβέντα ανεξάντλητη γιαυτό καλύτερα να την αφήσεις ήσυχη...

2. Μα δεν κατηγορησα τη Ρωμη ποτε για τα μνημεια της. Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τοσο καιρο που γραφω πως περα απο τα μνημεια δεν εχει τιποτ' αλλο να προσφερει. Κι οταν παω καπου διακοπες δεν θελω μονο αγαλματα και μουσεια, θελω να δω και να ζησω κι αλλα πραγματα.
Τι άλλο δηλαδή σε ενδιαφέρει... αν δεν σε ενδιαφέρει η ατμόσφαιρα μιας πόλης που παντρεύει το κλασσικό των μνημείων με το σήμερα, μια πόλη με ζωή, που έχει μνημεία,πάρκα, εστιατόρια, μαγαζιά τότε τι διάολο ζητάς από μια πόλη δεν καταλαβαίνω...

Μου λεει πως μαλλον τους ηταν αδιαφορη. Με την ιδια λογικη ο ελληνικος πολιτισμος που παγκοσμιως υμνειται δεν θα ειχε καμμια απωλεια (αντιθετα τα μνημεια του τα κατασαραξαν). Η Ρωμη ρεπει να ηταν υπερ του δεοντος ανιαρη και τοτε (οπως και σημερα) αφου ο ιδιος της ο αυτοκρατορας αποφασισε να μεταθεσει την εδρα της αυτοκρατοριας σε αλλο μερος, στο Βυζαντιο.
Βρε συ είπαμε να λέμε λαλακίες στο war αλλά εσύ το παράκανες... η Ρώμη όπως και η Αθήνα ήταν ανοχύρωτες πόλεις γιαυτό και κατά την διάρκεια του Β παγκοσμίου πολέμου δεν βομβαρδίστηκαν... τι αδιάφορη και σάχλες λες... τι διάολο την μπλέκεις την ιστορία με το war δεν καταλαβαίνω... άσε κατά μέρους τις ιστορικές αναλύσεις και πες κανένα καλό να γελάσουμε... οκ, γέλιο βγάζει κι αυτό που είπες με την μεταφορά της πρωτεύουσας αλλά μπορεί να τσιμπίσουν και μερικοί και να το πιστέψουν...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.786
Likes
17.844
α μα έχω κουραστεί πια να το λέω..η Ρώμη δεν είναι ντίσνευλαντ να πάρεις τον οδηγό στο χέρι κ να κινείσαι. αυτά είναι για άλλες ντισνευστάιλ πόλεις. η Ρώμη θέλει γνώση για να την ευχαριστηθείς. δεν είπαμε να γίνετε ιταλοί, απλά ρωτήστε κάποιον που ξέρει αυτό που σας ενδιαφέρει. αλλιώς καταλήγεις να κάνεις πρωτοχρονιά με κινέζους στο Τέρμινι ή να τρως ψαρόσουπες στην πατρίδα της πάστας και του καλοψημένου κρέατος..
και δεν εννοώ να ρωτάτε εμένα. έκαστος στο είδος του. για νύχτα πχ sapi, για φαι trav κ ούτω καθ' εξής...
Εγώ πάντως την ευχαριστήθηκα τη Ρώμη και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις...τώρα άμα είναι να διαβάσω 2 εγκυκλοπαίδειες και μετά να δώσω εξετάσεις για να πάω Ρώμη, άστο...
Ακούς εκεί ούτε μια ψαρόσουπα της προκοπής δεν μπορείτε να φτιάξετε για το φίλο τον tripakias.........
tripakias την άλλη φορά, αν υπάρξει, να παραγγείλεις κακαβιά (δεν βάζουν μέσα πολλά λαχανικά)....:D

ΥΓ Πως μπλέξαμε 2ο ΠΠ, ψαρόσουπα, Λονδίνο, Μπρούνι κτλ εδώ μέσα ενας Θεός ξέρει....:rolleyes:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επιγραμματικά για να μην μένουν εντυπώσεις...



Βεβαίως και με πιάνουν τα γέλια όταν υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι θηριωδίες στον πόλεμο έγιναν μόνο από την πλευρά των Ναζί... αυτά είναι για παιδάκια... ο πόλεμος έγινε για καθαρά οικονομικούς λόγους και εγκλήματα πολέμου έγιναν και από τις δύο πλευρές... βεβαίως και οι Γερμανοί ήταν χασάπηδες, αλλά όχι να μου βγάλεις και παρθένες τους συμμάχους... ένα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα πολέμου έγιναν στη Δρέσδη και έγινε μάλιστα όταν ο πόλεμος είχε κριθεί... οι σύμμαχοι κατέστρεψαν χωρίς λόγο μια ολόκληρη πόλη μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς σκοτώνοντας σε μια νύχτα χιλιάδες άμαχους ανθρώπους... την παλαβή λοιπόν να την κάνεις εκεί που δεν ξέρουν...ο Β παγκόσμιος πόλεμος είναι μια κουβέντα ανεξάντλητη γιαυτό καλύτερα να την αφήσεις ήσυχη...
Ρε θα με τρελανεις... Για το Λονδινο ειπωθηκαν πραγματα, για το Λονδινο μιλησα. Αν μιλουσαμε για τη Δρεσδη ή για τη Χιροσιμα ή για τη Σκωτια θα ελεγα και γι αυτες. Τους ναζι δεν τους εβαλα στην κουβεντα για να τους κατηγορησω (χεστηκα για τους ναζι) αλλα για να εξηγησω καποια ραγματα.
Κι ουτε το Λονδινο το εβαλα εγω στην κουβεντα...



Τι άλλο δηλαδή σε ενδιαφέρει... αν δεν σε ενδιαφέρει η ατμόσφαιρα μιας πόλης που παντρεύει το κλασσικό των μνημείων με το σήμερα, μια πόλη με ζωή, που έχει μνημεία,πάρκα, εστιατόρια, μαγαζιά τότε τι διάολο ζητάς από μια πόλη δεν καταλαβαίνω...
Μια πολη με nightlife (του γουστου μου), μουσικη, events και συγχρονα θεαματα, συγχρονη τεχνη, ευγενικους και προθυμους ανθρωπους, περιποιημενες περιοχες, μεγαλη (οχι να εισαι αναγκασμενος να περνας 10 φορες τη μερα απο το ιδιο σημειο γιατι αν πας λιγο παρα εξω μοιαζει με Ευοσμο και Κορυδαλλο) και να με σεβεται τους τουριστες.
Το κεντρο της Ρωμης ειναι ομορφο μα πληκτικο για πολλες μερες. Κι η Λινδος μ' αρεσει πολυ αλλα πανω απο 2-3 ωρες δεν μπορω να καθισω. Ετσι και με τη Ρωμη για 1-2 μερες ειναι μια χαρα απο κει και περα γινεται κουραστικη. Ο Kabamaru πχ που πηγε για λιγοτερο απο 24ωρο την καλυτερη δουλεια εκανε.


Βρε συ είπαμε να λέμε λαλακίες στο war αλλά εσύ το παράκανες... η Ρώμη όπως και η Αθήνα ήταν ανοχύρωτες πόλεις γιαυτό και κατά την διάρκεια του Β παγκοσμίου πολέμου δεν βομβαρδίστηκαν... τι αδιάφορη και σάχλες λες... τι διάολο την μπλέκεις την ιστορία με το war δεν καταλαβαίνω... άσε κατά μέρους τις ιστορικές αναλύσεις και πες κανένα καλό να γελάσουμε... οκ, γέλιο βγάζει κι αυτό που είπες με την μεταφορά της πρωτεύουσας αλλά μπορεί να τσιμπίσουν και μερικοί και να το πιστέψουν...
Εσυ την εμπλεξες την ιστορια. Εσυ μου ειπες πως επρεπε να μου λεει πολλα. Εγω απλα απαντω. Και ιστορια δεν ειναι μονο ο ΒΠΠ. Υπηρχε και πριν απο αυτον και η Αθηνα λεηλατηθηκε πολλες φορες.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.976
Likes
15.616
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πιστεύω ότι το travel war είναι στημένο.
Πήγα να πατήσω ένα ευχαριστώ στον Samion, και δε μου το δέχεται.... :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ΥΓ Πως μπλέξαμε 2ο ΠΠ, ψαρόσουπα, Λονδίνο, Μπρούνι κτλ εδώ μέσα ενας Θεός ξέρει....:rolleyes:
Godwin's law - Wikipedia, the free encyclopedia

It states: "As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1."<sup id="cite_ref-WiredMCM_1-2" class="reference">[2]</sup><sup id="cite_ref-canonical_version_2-0" class="reference">[3]</sup> In other words, Godwin observed that, given enough time, in any online discussion—regardless of topic or scope—someone inevitably criticizes some point made in the discussion by comparing it to beliefs held by Hitler and the Nazis.

:bleh::bleh::bleh::bleh:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
tripakias, παρατηρώ τις τελευταίες μέρες στα μηνύματά σου μιαν έλλειψη του γράμματος "π". Ίσως έχει πρόβλημα το πληκτρολόγιό σου. Να το κοιτάξεις...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
tripakias, παρατηρώ τις τελευταίες μέρες στα μηνύματά σου μιαν έλλειψη του γράμματος "π". Ίσως έχει πρόβλημα το πληκτρολόγιό σου. Να το κοιτάξεις...
Οντως συμβαινει... πριν μια βδομαδα το ειχα με το ο. Τωρα το 'χω με το π. Φαινεται ειναι κανενα σκουπιδι που μετακινηθηκε παραδιπλα...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ή Πρωτοχρονιά στην πιο μεγαλειώδη πλατεία του κόσμου, σε υποβλητική ατμόσφαιρα να γιορτάζω το παρόν μέσα στη μαγεία του Αιώνιου?
Αχμμμμμ,εννοείς αυτήν μάλλον....

awww.aolcdn.com_photogalleryassets_living_961337_christmas_tree_1040ds120710.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.067
Μέλη
39.269
Νεότερο μέλος
Wertom

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom