Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλά αυτό ήταν λάθος.Το διόρθωσα.Πάντως δεν είναι καθόλου αστείο το γεγονός ότι ειρωνεύεσαι τους πάντες και τα πάντα και ούτε σε τιμάει σαν άνθρωπο νομίζω...
Ευτυχως γιατι ειχα να πω κι αλλα...
Το αν τα παιρνεις σαν ειρωνιες ειναι δικο σου προβλημα, το αν με τιμα ή οχι παλι δικο σου ειναι, μην μου φορτωνεις κι αλλα βασανα, αρκετα εχω για να καθομαι να ασχολουμαι τι λεει ο καθενας για μενα...
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Εσυ σοκαρεσαι, εγω τσοκαρομαι...

Εκανες λογαριασμο για να γραψεις αυτα; Ημαρτον! ουτε ο Παπας τετοια ψωρα με τη Ρωμη...

Παρ' ολ' αυτα καλως ορισες σοκαρισμενη...
ευχαριστω για το θερμο καλωσορισμα
αν και εχω το προφιλ πανω απο 2 εβδομάδες και απλα ετυχε τωρα να προσεξεις ποστ μου
δεν εκρινα κανεναν επι προσωπικου σε αντιθεση με εσενα
απλα δήλωσα εκπληκτη και αυτό ειναι όλο
και για την ιστορία αγαπημένη μου πόλη ειναι το Βερολινο για δικους μου προσωπικους λόγους οποτε προφανώς αυτο με την ψώρα που δεν ήταν και πολύ ευγενικούλι δεν ισχύει :D

ολα αυτα με αγάπη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδη το 1% των Παριζιανων δολοφονειται;
κάθε χρόνο στο Παρίσι δολοφονούνται 96.650 άτομα, ενενήντα έξι εξακόσια πενήντα χιλιάδες, για όσους δεν προσέχουν τους αριθμούς.
Kάπου έχει γίνει λάθος με τα νούμερα... τα χειρότερα ποσοστά στην Ευρώπη ανά χώρα είναι κάπου στις 20 ανθρωποκτονίες ανά 100,000 άτομα στη Ρωσία. Δεν μπορεί το Παρίσι να εμφανίζει 50 φορές την εγκληματικότητα της Ρωσίας. Με αυτά τα στατιστικά που παραθέτεις θα έπρεπε κάθε μέρα στο Παρίσι να σωριάζονται 300 άτομα... είναι θέμα κοινής λογικής.
εγκλήματα έναντι ατόμων (δολοφονίες κλπ)
μάλλον είναι θέμα γνώσης της ελληνικής γλώσσας. να μιλήσουμε ιταλικά μήπως καταλαβαίνετε καλύτερα? ή καντε αναζήτηση τι σημαινει αυτό που είπα ή ρωτήστε ένα νομικό. προφανώς δεν καταλάβατε..
τα δε στοιχεία είναι μη αμφισβητήσιμα, τουλάχιστον από μας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
εγκλήματα έναντι ατόμων (δολοφονίες κλπ)
μάλλον είναι θέμα γνώσης της ελληνικής γλώσσας. να μιλήσουμε ιταλικά μήπως καταλαβαίνετε καλύτερα? ή καντε αναζήτηση τι σημαινει αυτό που είπα ή ρωτήστε ένα νομικό. προφανώς δεν καταλάβατε..
τα δε στοιχεία είναι μη αμφισβητήσιμα, τουλάχιστον από μας.
Ευχαριστώ για το μάθημα της ελληνικής γλώσσας, τι ακριβώς σημαίνει το κλπ? ας πούμε να σπρώξεις κάποιον στο μετρό και να μη ζητήσεις συγγνώμη?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
εγκλήματα έναντι ατόμων (δολοφονίες κλπ)
μάλλον είναι θέμα γνώσης της ελληνικής γλώσσας. να μιλήσουμε ιταλικά μήπως καταλαβαίνετε καλύτερα? ή καντε αναζήτηση τι σημαινει αυτό που είπα ή ρωτήστε ένα νομικό. προφανώς δεν καταλάβατε..
τα δε στοιχεία είναι μη αμφισβητήσιμα, τουλάχιστον από μας.
Αυτή η αναφορά από μόνη της πάντως είναι πολύ αόριστη νομικά: μπορεί να πειριλαμβάνει από δολοφονίες, βιασμούς, βαριές σωματικές βλάβες μέχρι πολύ πιο ελαφρά εγκλήματα όπως εξύβριση και δυσφήμιση. Όλα αυτά είναι εγκλήματα τα οποία στρέφονται κατά του ατόμου. Μια περαιτέρω διευκρίνηση θα ήταν απαραίτητη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εγκλήματα έναντι ατόμων (δολοφονίες κλπ)
μάλλον είναι θέμα γνώσης της ελληνικής γλώσσας. να μιλήσουμε ιταλικά μήπως καταλαβαίνετε καλύτερα?
Εστω πες πως δεν προσεξαμε το κλπ (παντως εχεις κι αλλη κατηγορια, βιασμοι κλπ. Ξηγα λιγο τα λοιπα στην καθε περιπτωση)... Δηλαδη στα 100 ατομα που μενουν στο Παρισι ενα απ' αυτα δολοφονειται, ξυλοκοπειται, μαχαιρωνεται και δεν ξερω γω τι αλλο...
Ποσοι ρε πηγατε τις τελευταιες μερες στο Παρισι; Γιατι σε 4 μερες θα ' μαι εκει κι απο τους 100 τους δικου μου θελω να 'χει κακοποιηθει ενας. Παμε για μια βδομαδα μην μας βγει ξινο το ταξιδι...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ για το μάθημα της ελληνικής γλώσσας, τι ακριβώς σημαίνει το κλπ? ας πούμε να σπρώξεις κάποιον στο μετρό και να μη ζητήσεις συγγνώμη?
πρότεινα τι να κάνεις. γκουγκλάρισε ή ρωτα νομικό. ούτε φιλόλογος είμαι ούτε νομικός. μπορώ να σου δώσω όμως λινκ να διαβάσεις τι σημαίνει "εγκλήματα κατά ατόμου".
http://www.infocds.it/public/articoli/pdf/DI TROIA Delitti contro la persona 1^ parte.pdf
οι δε δολοφονίες κ μόνο (αν αυτό μόνο σας ενδιαφέρει) υπάρχει στον πίνακα 17.1 του λινκ. Λονδίνο: 2,3, Παρίσι 1,6, Ρώμη 0,9.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτή η αναφορά από μόνη της πάντως είναι πολύ αόριστη νομικά:
παρέθεσα ήδη το λινκ που αναφέρει τι σημαινει αυτή η αναφορά στον ιταλικό ποινικό κώδικα. και δεν είναι καθόλου φυσικά αόριστη. για τον ελληνικό, μάλλον θα πρεπει να βοηθήσουν άλλοι πιο αρμόδιοι από μένα..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
πρότεινα τι να κάνεις. γκουγκλάρισε ή ρωτα νομικό. ούτε φιλόλογος είμαι ούτε νομικός. μπορώ να σου δώσω όμως λινκ να διαβάσεις τι σημαίνει "εγκλήματα κατά ατόμου".
http://www.infocds.it/public/articoli/pdf/DI TROIA Delitti contro la persona 1^ parte.pdf
οι δε δολοφονίες κ μόνο (αν αυτό μόνο σας ενδιαφέρει) υπάρχει στον πίνακα 17.1 του λινκ. Λονδίνο: 2,3, Παρίσι 1,6, Ρώμη 0,9.
Σιγα να μη διαβασουμε pdf στα ιταλικα. Βαλ' το σε μια γλωσσα που γνωριζει ο κοσμος...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
πρότεινα τι να κάνεις. γκουγκλάρισε ή ρωτα νομικό. ούτε φιλόλογος είμαι ούτε νομικός. μπορώ να σου δώσω όμως λινκ να διαβάσεις τι σημαίνει "εγκλήματα κατά ατόμου".
http://www.infocds.it/public/articoli/pdf/DI TROIA Delitti contro la persona 1^ parte.pdf
Εξόσων κατάλαβα είναι ο μισός Ποινικός Κώδικας. Μου έμεινε μια αμφιβολία αν περιλαμβάνονται και τα εγκλήματα κατά της ιδιοκτησίας: αν τα βάζει και αυτά μέσα, μιλάμε για μια αναλογία στον Ελληνικό Ποινικό Κώδικα κατά τα τρία τέταρτα του Ειδικού Ποινικού.
Αυτό φυσικά αφορά τηνιταλική οργάνωση του Πονικού Κώδικα: δε σημαίνει οτι όλες οι χώρες έχουν τέτοια οργάνωση, επομένως και δεν ακολουθούν και αυτήν την καταμέτρηση.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Αυτή η αναφορά από μόνη της πάντως είναι πολύ αόριστη νομικά: μπορεί να πειριλαμβάνει από δολοφονίες, βιασμούς, βαριές σωματικές βλάβες μέχρι πολύ πιο ελαφρά εγκλήματα όπως εξύβριση και δυσφήμιση. Όλα αυτά είναι εγκλήματα τα οποία στρέφονται κατά του ατόμου. Μια περαιτέρω διευκρίνηση θα ήταν απαραίτητη.
Μας έχετε μπερδέψει πολύ, φταίνε τα ελληνικά μου, οι βιασμοί δεν μπορεί να είναι γιατί αναφέρονται σε άλλη παράγραφο των εγκυρότατων στατιστικών, στην τελική οι έγκυρες στατιστικές κατατάσουν μαζί το φόνο και το άγριο ξυλοκόπημα με το να πεις καποιον μαλάκα ή κακοντυμένο? (εξύβριση και δυσφήμηση).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
στην τελική οι έγκυρες στατιστικές κατατάσουν μαζί το φόνο και το άγριο ξυλοκόπημα με το να πεις καποιον μαλάκα ή κακοντυμένο? (εξύβριση και δυσφήμηση).
Για το κακοντυμενε δεν ειμαι σιγουρος, παντως το μαλακα αποτελει λεκτικη βια (σεξουαλικο υπονοουμενο γαρ). Αρα παει στα στατιστικα των βιασμων...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.024
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom