Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ας παραβλέψω τριπακοεπιχειρηματα κλπ και να δω το θέμα σοβαρά:

Δείκτες ανά 100,000 κατοίκους

εγκλήματα έναντι ατόμων (δολοφονίες κλπ) Παρίσι: 965,3, Ρώμη 70,6
εγκλήματα σεξουαλικής βίας (βιασμοί κλπ) Παρίσι: 63,6 , Ρώμη 7,5
εγκλήματα έναντι περιουσίας
(κλοπές, διαρρήξεις κλπ) Παρίσι: 7169 , Ρώμη 1536
(διαρρήξεις διαμερισμάτων) Παρίσι: 819 , Ρώμη 224

στοιχεία του ιταλικού υπουργείου εξωτερικών για το 2004, που απλά επιβεβαιωνουν το σταθερό trend της τελευταίας δεκαετίας.
http://comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/252484MS01-08_Cap17.pdf
στους πίνακες είναι κ Λονδίνο (εκτός συναγωνισμού-ευρωπαία πρωταθλήτρια της εγκληματικότητας) και η Μαδρίτη (επίσης με πολλαπλάσια εγκληματικότητα από τη Ρώμη).

όχι τπτ άλλο , για να έχετε συναίσθηση πού πάτε και για ποια πόλη μιλάτε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα 'θελα πολυ να σου κανω τη χαρη και να μην ασχοληθω αλλα δεν μ' αφηνεις... ειναι αυτο επιχειρημα; Και μαλιστα μονομερη στοιχεια απο την αρμοδια αρχη της Ιταλιας. Ουτε καν συγκριτικο πινακα διεθνους οργανισμου δεν μας εδειξες... Δηλαδη το 1% των Παριζιανων δολοφονειται; Ελεος...
Η μεγαλυτερη εγκληματικοτητα δικαιολογειται απο την υπερπληθωρα λαθρομεταναστων τοσο στο Λονδινο και το Παρισι, οσο και στην Ισπανια... κατι που η Ιταλια απεφυγε με συνοπτικες διαδικασιες βυθιζοντας πλοια γεματα ανθρωπινες ψυχες...
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
δεν το πιστευω οτι κερδίζει το Παρίσι! Δεν εχω παει και πριν προλάβει να μου την πει καποιος ειμαι απίστευτα διαβασμενη οπότε έστω και χωρίς την αίσθηση της ατμόσφαιρας της πόλης γνωρίζω πράγματα αλλα πραγματικα!...μιλάμε για τη Ρώμη! μου φαίνεται τρέλή ιεροσυλία!μιλάμε για την πόλη που γέννησε πολιτισμό (μετά τους δικους μας εννοειται).τι θα ήταν το Παρίσι χωρίς τη Ρώμη και την Αθήνα? εχω σοκαριστεί και με τα ποστς! μιλάτε για εγκληματικοτητες και τα λοιπα! και φανατίζεστε! ανθρωπιστηκα σωστα όλα αυτα αλλα τι σχεση εχει αυτο με το τι εχει να σου προσφέρει η πόλη σαν πόλη σε ενα ταξίδι 5 ημερών (στη Ρώμη πήγα για 7 και δε μου εφτασαν...αυτό γιατι ειδα και κατι ποστς τύπου οτι στη Ρώμη θες 3 μερες και στο Παρίσι 13! τη villa borgese τη γνωρίζεται?! και μην ακούσω για Λούβρο κλπ γιατι θα το ξαναπώ. ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ σε βάρος της αυθεντικοτητας!)? σοκάρομαι!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ο καθένας ρε παιδιά έχει τη γνώμη, άποψη και τα επιχειρήματα να υποστηρίξει τη μια ή την άλλη άποψη. Ας μη φανατιζόμαστε κι ας μη κρίνουμε την ψήφο του άλλου ειδικά χωρίς να έχουμε επισκεφθεί και τις 2 πόλεις...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Το αεροπλάνο που μας γύριζε από Παρίσι έκανε μια στάση στην Ρώμη και κάναμε μια βόλτα για 4-5 ώρες περίπου.Παρότι είναι πολύ ωραία πόλη με χάλασαν κάποια πράγματα να πω την αλήθεια.

Στενά πεζοδρόμια σε αντίθεση με το Παρίσι(τουλάχιστον σε κάποιες περιοχές του κέντρου που περπάτησα).Σε πολλές γωνίες δρόμων δεν υπήρχαν ταμπέλες που να λένε σε ποια οδό είσαι και έτσι ήταν δύσκολο να προσανατολιστούμε(σε αντίθεση με το Παρίσι).Πήραμε το metro γύρω στις 5 το απόγευμα και ήταν ασφυκτικά γεμάτο(και στο Παρίσι ήταν κάποιες φορές αλλά όχι και έτσι). Βγάλαμε εισιτήρια για το metro και όταν πήγαμε να επιβιβαστούμε στην άλλη γραμμή δεν τα δεχότανε(μας είπε μια υπάλληλος ότι υπήρχε πρόβλημα εκείνη την ημέρα)και έτσι αναγκαστήκαμε να βγάλουμε καινούρια.Στις τουαλέτες στο termini έπρεπε να πληρώσουμε 80 λεπτά αν θυμάμαι καλά για να τις χρησιμοποιήσουμε. Και το Παρίσι βέβαια είχε κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν αλλά τα παραπάνω που συνέβησαν όλα μέσα σε λίγες ώρες μου κάνανε εντύπωση ιδιαίτερη...

Σε λίγες ημέρες πάω πάλι στην Ρώμη για μια ημέρα με πολύ καλή διάθεση και χωρίς να είμαι προκατειλημμένος και ελπίζω ότι θα με εντυπωσιάσει ευχάριστα και θα ξεπεραστούν κάποια μικρά αρνητικά πράγματα που μείνανε από την τελευταία επίσκεψη.Αφου γυρίσω Θεού θέλοντος θα ψηφίσω μάλλον:D
Αν και δεν μπορείς να βγάλεις αντικειμενική γνώμη όταν επισκέπτεσαι μια πόλη για μια ημέρα μόνον και για αυτό γράφω και το μάλλον.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
δεν το πιστευω οτι κερδίζει το Παρίσι! Δεν εχω παει και πριν προλάβει να μου την πει καποιος ειμαι απίστευτα διαβασμενη οπότε έστω και χωρίς την αίσθηση της ατμόσφαιρας της πόλης γνωρίζω πράγματα αλλα πραγματικα!...μιλάμε για τη Ρώμη! μου φαίνεται τρέλή ιεροσυλία!μιλάμε για την πόλη που γέννησε πολιτισμό (μετά τους δικους μας εννοειται).τι θα ήταν το Παρίσι χωρίς τη Ρώμη και την Αθήνα? εχω σοκαριστεί και με τα ποστς! μιλάτε για εγκληματικοτητες και τα λοιπα! και φανατίζεστε! ανθρωπιστηκα σωστα όλα αυτα αλλα τι σχεση εχει αυτο με το τι εχει να σου προσφέρει η πόλη σαν πόλη σε ενα ταξίδι 5 ημερών (στη Ρώμη πήγα για 7 και δε μου εφτασαν...αυτό γιατι ειδα και κατι ποστς τύπου οτι στη Ρώμη θες 3 μερες και στο Παρίσι 13! τη villa borgese τη γνωρίζεται?! και μην ακούσω για Λούβρο κλπ γιατι θα το ξαναπώ. ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ σε βάρος της αυθεντικοτητας!)? σοκάρομαι!
Εσυ σοκαρεσαι, εγω τσοκαρομαι...

Εκανες λογαριασμο για να γραψεις αυτα; Ημαρτον! ουτε ο Παπας τετοια ψωρα με τη Ρωμη...

Παρ' ολ' αυτα καλως ορισες σοκαρισμενη...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
σε αντίθεση με το Παρίσι που από το Charles de Gaulle μπορείς να πας στο κέντρο με 1 ευρώ περίπου.
Με ποιο τραινο πας απο το Charles de Gaulle στο κεντρο με 1 ευρω; Αυτο που φερνει ο Αη Βασιλης τα Χριστουγεννα;
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Χωρίς να θέλω να προσβάλω τους φίλους της Ρώμης., το ερώτημα είναι άτοπο δύο διαφορετικές πόλεις που για μένα δεν συγκρίνονται καν..Μια φορά Παρίσι για πάντα Παρίσι!!!!Paris je t'aime...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Με ποιο τραινο πας απο το Charles de Gaulle στο κεντρο με 1 ευρω; Αυτο που φερνει ο Αη Βασιλης τα Χριστουγεννα;
Καλά αυτό ήταν λάθος.Το διόρθωσα.Πάντως δεν είναι καθόλου αστείο το γεγονός ότι ειρωνεύεσαι τους πάντες και τα πάντα και ούτε σε τιμάει σαν άνθρωπο νομίζω...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Δηλαδή αν δει κάποιος τα στοιχεία που δίνονται παραπάνω, κάθε χρόνο στο Παρίσι δολοφονούνται 96.650 άτομα, ενενήντα έξι εξακόσια πενήντα χιλιάδες, για όσους δεν προσέχουν τους αριθμούς.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δείκτες ανά 100,000 κατοίκους
εγκλήματα έναντι ατόμων (δολοφονίες κλπ) Παρίσι: 965,3
Kάπου έχει γίνει λάθος με τα νούμερα... τα χειρότερα ποσοστά στην Ευρώπη ανά χώρα είναι κάπου στις 20 ανθρωποκτονίες ανά 100,000 άτομα στη Ρωσία. Δεν μπορεί το Παρίσι να εμφανίζει 50 φορές την εγκληματικότητα της Ρωσίας. Με αυτά τα στατιστικά που παραθέτεις θα έπρεπε κάθε μέρα στο Παρίσι να σωριάζονται 300 άτομα... είναι θέμα κοινής λογικής.

aimg42.imageshack.us_img42_1636_unledzwy.jpg


(Πηγή UNITED NATIONS OFFICE ON DRUGS AND CRIME - 2011 GLOBAL STUDY ON HOMICIDE p. 24, Fig. 1.8)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.024
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom