Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οι Ιταλοι το εχουν το ρομαντζο( βλεπε Ρωμαιος και Ιουλιετα)!! εσεις πηγαιντε στον Κουασιμοδο!!
Μην επικαλεισαι τη βοηθεια αλλων πολεων αγαπητη evangelie, μπορει ο Ρωμαιος να εφερε τετοιο ονομα, αλλα δεν ηταν και Ρωμαιος στην καταγωγη. Στη Βερονα εμεναν οι αθανατοι εραστες, οπου ακομη και σημερα δειχνουν το σχετικο μπαλκονι...
Και ναι δηλαδη, εμεις ειμαστε πιο δημοκρατες στο κατω κατω... Οι ασχημοι δηλαδη δεν εχουν το δικαιωμα να ερωτευονται; Τετοιες ξεπεσμενες ιδεες εχετε και εσεις και η Ρωμη σας...
ΥΓ. Ο Μυθος ης ωραιας και του τερατος στο κατω κατω ειναι γαλλικος μυθος και ποιητικα δοσμενος κινηματογραφικα απο τον Jean Cocteau. Αν την βρειτε την παλια αυτη ταινια αξιζει τον κοπο να την δειτε!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ε, αυτό φωνάζουμε από την αρχή αυτής της αναμέτρησης, δεσποσύνη Εβανζελί:

Πως συγκρίνετε μεταξύ τους πράγματα ανόμοια.....
Το ηξερα οτι θα υπαρξει χλευασμος για το "μοντερνα σταχτομπουτα"!! Απαξιω......
Στην τελικη αυτοι οι 2 ενιωσαν τον απολυτο ερωτα!!
Ο φρεντ αστερ ηταν ερωτευμενος μονο με τις κλακετες του!! Το ΠΙΝΙΟΡΙ !!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μην επικαλεισαι τη βοηθεια αλλων πολεων αγαπητη evangelie, μπορει ο Ρωμαιος να εφερε τετοιο ονομα, αλλα δεν ηταν και Ρωμαιος στην καταγωγη. Στη Βερονα εμεναν οι αθανατοι εραστες,
η Ιουλιέττα ήταν από τη Brescia και αντιπροσωπευουν όλη την Ιταλία φυσικά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα όνειρα των γαλλόφιλων για double score έχουν εξανεμιστεί τις τελευταίες μέρες.
Διαφαίνεται μία συσπείρωση των ιταλόφιλων ψηφοφόρων.

Για να δούμε θα αντιστραφεί το αποτέλεσμα ???
οι ιταλόφιλοι δεν συσπειρώνονται απλά επιστρέφουν σιγά σιγά από τη Ρώμη που την επισκέπτονται για προσκύνημα συχνά πυκνά...
θέμα ημερών η ανατροπή του αποτελέσματος. ίσως και ωρών μόλις επιστρέψει η 722, η βραδυνή της ΑΖ από την Αιώνια Πόλη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
η Ιουλιέττα ήταν από τη Brescia και αντιπροσωπευουν όλη την Ιταλία φυσικά.
Εεεε.... ζητατε βοηθεια απο το "κοινο των υπολοιπων ιταλικων πολεων". Δεν ισχυει! Σιγα μη ζητησουμε και μεις τη βοηθεια της madame Bovary, της madame de Tourville, madame de Renal...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
οι ιταλόφιλοι δεν συσπειρώνονται απλά επιστρέφουν σιγά σιγά από τη Ρώμη που την επισκέπτονται για προσκύνημα συχνά πυκνά...
θέμα ημερών η ανατροπή του αποτελέσματος. ίσως και ωρών μόλις επιστρέψει η 722, η βραδυνή της ΑΖ από την Αιώνια Πόλη.

βρε samion αν νομιζεις οτι οι βραδυνοι της 722 της ΑΖ θα ψηφίσουν υπερ είσαι βαθια
νυχτωμένος μαλλον
επειδη θα΄χουν χασει τις βαλίτσες με την ΑΖ μαλλον σας βλέπω να σας μαυρίζουν :haha:

μεχρι και εσυ με την έυκολη θα πάς τον Μάιο στην αιώνια πόλη μην το ξεχνάς !!!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εεεε.... ζητατε βοηθεια απο το "κοινο των υπολοιπων ιταλικων πολεων". Δεν ισχυει! Σιγα μη ζητησουμε και μεις τη βοηθεια της madame Bovary, της madame de Tourville, madame de Renal...
Βρε δεν πα να ζητησετε και την βοηθεια απο το τριο της Βelleville!!!
ξερετε εσεις απο ασκημια...... βλεπε Serge Gainsbourg ( θεος σχωρεστον)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Για την επόμενη φορά που θα σταθείτε γεμάτοι δέος στην Καπέλα Σιξτίνα, μπροστά στα έργα του Μιχαήλ Άγγελου....

Ορίστε πώς άρχισαν όλα:

 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.445
Likes
17.494
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ας προσπαθήσω να επαναφέρω την κουβέντα, μιας και δεν ψήφισα ακόμα.

Λοιπόν, we have and we say:

Αισθητική πόλης: κάτι που μετράω πολύ αφού έχω ψυχολογικά τραύματα από το συνεχή βιασμό της αισθητικής μου περί πόλεων καθημερινά από την Αθήνα. Η Ρώμη έχει πολύ όμορφα μέρη, πιο κοντά στη γήινη πραγματικότητα, πιο καθημερινά, που νιώθω πιο ευπρόσδεκτος. Το Παρίσι είναι πιο "απόμακρο", σα να σου λέει ότι είσαι ένας απλός θνητός και εδώ το μέρος δεν είναι για σένα. Η γενική αισθητική όμως που μου δίνει με αφήνει πάντα με ένα γλυκό χαμόγελο στα χείλη. Ντέρμπι, δύσκολος πόντος για το Παρίσι και 1-0.

Ποδοσφαιρικά: το μεγαλύτερο ντέρμπι του πλανήτη για τους μυημένους, γίνεται στην αιώνια πόλη. Roma - Lazio και ατμόσφαιρα που δεν έχω ζήσει σε κανένα άλλο γήπεδο του κόσμου. Από την άλλη μεριά κάτι PSG και parc des princes δεν φτάνουν ούτε για ζήτω. Το stadio olympico τα καταπίνει σαν πακοτίνια. Περίπατος για τη Ρώμη και ισοφάριση σε 1-1.

Φαγητό: Για άλλους υποκειμενικό κριτήριο, για άλλους αντικειμενικό. Για μένα εύκολη επιλογή, το ανθρώπινο, down-to-earth παραδοσιακό φαγητό της ψαγμένης Ρώμης (και όχι της τουριστικής ή των "ιταλικών" της αθήνας) κερδίζει το μία-στο-τόσο-εξεζητημένο-τέλειο γαλλικό. Πόντος για τη Ρώμη και 1-2.

Άνθρωποι: ούτε συζήτηση για μένα. Οι ιταλοί μου θυμίζουν τόσο πολύ τους έλληνες που δε μπορώ ούτε να τους βλέπω. Οι σνομπ, υπερόπτες, μη ομιλώντες την αγγλική όταν δε γουστάρουν παριζιάνοι μου ταιριάζουν περισσότερο. Πόντος για το Παρίσι 2-2.

Μετακινήσεις: παίζουν ρόλο όπως και να το κάνουμε, αν η Αθήνα είχε 15 γραμμές μετρό αντί για 2, θα ήμασταν πολύ πιο χαρούμενοι. Γκολ από τα αποδυτήρια για την πρωτεύουσα της Γαλλίας και 3-2.

Γυναίκες: ιταλίδες φορ έβερ, οι άλλες εκεί πάνω δε βλέπονται. 3-3 με διαφορά στήθους :haha:

Αρχιτεκτονική: και μόνο η σύγκριση αποτελεί αφορμή για ανέκδοτο, πόντος στο Παρίσι και 4-3.

Συναισθηματισμός: έχω περάσει πολλά χριστούγεννα στο Παρίσι, έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από τα ευρωπαικά μου ταξίδια από αυτήν την πόλη. Συναισθηματικός πόντους και 5-3.

Εκκλησίες: ω μον ντιε, το Παρίσι στριμωγμένο στη γωνία, προσπαθεί με τις πολύ όμορφες εκκλησίες που έχει, αλλά η Ρώμη κερδίζει με κατεβασμένα τα χέρια. 5-4.

Theme parks: ξέρω ξέρω θα σηκωθεί θύελλα διαμαρτυριών αλλά δεν πειράζει. Αφού μου αρέσουν τι να κάνουμε (κατά το "είμαι μακαρονάς τι να κάνουμε"). Disney και -κυρίως- Parc Asterix είναι μονόδρομος και δείχνουν Παρίσι, 6-4.

Πιο κοντά απ'ότι περίμενα τις έφερα τελικά, αλλά αν έγραφα κι'άλλα κριτήρια ποιος ξέρει τι θάβγαινε. Η ψήφος μου στη γαλλική πρωτεύουσα, γιατί δεν είναι άλλη μία πόλη όπως οι άλλες, γιατί εκπέμπει λάμψη και μαγεία, γιατί η ατμόσφαιρά της σου μιλάει.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ρε taver, κι εσύ ΈΡΣΗ μην προσπαθείτε άλλο.

Εδώ έχουμε την ψήφο του αφεντικού! :clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Και τι με αυτο???? Δεν κανετε double score ουτως η αλλως!!
Τεσπα εμεις ειμαστε πιο σκαμπροζοι, εχουμε περισσοτερα επιχειρηματα!!
Εσεις λιβελογραφειτε μονο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.546
Μηνύματα
899.847
Μέλη
39.261
Νεότερο μέλος
geormili

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom