Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ρε taver, κι εσύ ΈΡΣΗ μην προσπαθείτε άλλο.

Εδώ έχουμε την ψήφο του αφεντικού! :clap::clap::clap:
περιμένατε αυτη για να σωθείτε? έχουμε? εσύ που δεν έχεις πάει Ρώμη? Βρούτε!
και σιγά την ψήφο βασισμένη σε ποδοσφαιρικά (1!), συναισθηματικά (!) και theme parks (!) κριτήρια..τέτοιες ψήφους να τις χαίρεστε..
εμείς έχουμε ψήφους για την κλάση, την αρχοντιά, την ομορφιά, το μεγαλείο της Αιώνιας Πόλης.
και για τη μόδα, τη διασκέδαση, τον καιρό, το χαμόγελο των ρωμαίων, τις ρωμαίες κλπ κλπ κλπ...
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
δεν τις συγκρινουμε. και οι δύο εκαναν ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗ ΡΩΜΗ..
Πες τα βρε Samion, πες τα γιατί μέχρι εδώ με έχουν φέρει με τα επιχειρήματα που βρίσκουν.
Τον πάτο ξαρίζουνε για να τα βρούνε...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Συγγνώμη...

συγκρίνουμε τη Βουγιουκλάκη με την Όντρει Χέπμπορν???? :shock::shock:

Παρακαλώ ας μη γινόμαστε ιερόσυλοι...
Δεν κατάλαβα...ποια είναι η ιεροσυλία; Αλίκη και πάλι Αλίκη! :clap:

Οι ασχημοι δηλαδη δεν εχουν το δικαιωμα να ερωτευονται; Τετοιες ξεπεσμενες ιδεες εχετε και εσεις και η Ρωμη σας...
Στην πράξη δυστυχώς...μόνο στα παραμύθια! Ακόμη και στο Παρίσι!

Πιο κοντά απ'ότι περίμενα τις έφερα τελικά, αλλά αν έγραφα κι'άλλα κριτήρια ποιος ξέρει τι θάβγαινε. Η ψήφος μου στη γαλλική πρωτεύουσα, γιατί δεν είναι άλλη μία πόλη όπως οι άλλες, γιατί εκπέμπει λάμψη και μαγεία, γιατί η ατμόσφαιρά της σου μιλάει.
Ντροπή σου! Δεν το περίμενα αυτό από εσένα! :bleh::bleh::bleh::haha::haha::haha:

Ρε taver, κι εσύ ΈΡΣΗ μην προσπαθείτε άλλο.

Εδώ έχουμε την ψήφο του αφεντικού! :clap::clap::clap:
Ναι αλλά δες κάποια επιχειρήματα του αφεντικού...

Αισθητική πόλης: κάτι που μετράω πολύ αφού έχω ψυχολογικά τραύματα από το συνεχή βιασμό της αισθητικής μου περί πόλεων καθημερινά από την Αθήνα. Η Ρώμη έχει πολύ όμορφα μέρη, πιο κοντά στη γήινη πραγματικότητα, πιο καθημερινά, που νιώθω πιο ευπρόσδεκτος. Το Παρίσι είναι πιο "απόμακρο", σα να σου λέει ότι είσαι ένας απλός θνητός και εδώ το μέρος δεν είναι για σένα. Η γενική αισθητική όμως που μου δίνει με αφήνει πάντα με ένα γλυκό χαμόγελο στα χείλη. Ντέρμπι, δύσκολος πόντος για το Παρίσι και 1-0.

Φαγητό: Για άλλους υποκειμενικό κριτήριο, για άλλους αντικειμενικό. Για μένα εύκολη επιλογή, το ανθρώπινο, down-to-earth παραδοσιακό φαγητό της ψαγμένης Ρώμης (και όχι της τουριστικής ή των "ιταλικών" της αθήνας) κερδίζει το μία-στο-τόσο-εξεζητημένο-τέλειο γαλλικό. Πόντος για τη Ρώμη και 1-2.

Γυναίκες: ιταλίδες φορ έβερ, οι άλλες εκεί πάνω δε βλέπονται. 3-3 με διαφορά στήθους :haha:


Εκκλησίες: ω μον ντιε, το Παρίσι στριμωγμένο στη γωνία, προσπαθεί με τις πολύ όμορφες εκκλησίες που έχει, αλλά η Ρώμη κερδίζει με κατεβασμένα τα χέρια. 5-4.
Τα πιο σημαντικά κατά την γνώμη μου για τον επισκέπτη κάποιας πόλης! Αυτά δεν βλέπουμε κυρίως; Αυτά είναι η ουσία...

Για τα υπόλοιπα, τι να πω;

Για το ποδόσφαιρο....πόσοι από εμάς κάνουμε ταξίδια για ποδοσφαιρικούς αγώνες; Δεν είμαστε ούτε ΠΑΕ ούτε οργανωμένοι φίλαθλοι...οι περισσότεροι τουλάχιστον.

Για τους ανθρώπους...αν σας χαροποιεί τόσο πολύ που δεν χωνεύει τους Έλληνες, ενώ είμαστε Έλληνες, τι να πω, αχ τι να πω! Μπράβο...επικροτήστε το κιόλας! Τι χαρά που πήρατε, ε; :bleh:

Οι μετακινήσεις είναι σημαντικό θέμα, αλλά εγώ δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα! Δεν είναι τεράστιο το δίκτυο της Ρώμης, αλλά σε όλα τα μνημεία και αξιοθέατα, βρίσκεις τον τρόπο σου να μετακινηθείς άνετα! Αυτό δεν είναι το ζητούμενο των μέσων μεταφοράς;

Η Αρχιτεκτονική...τι να πω! Ναι...δεν έχεις άδικο, μου άρεσαν κάποια κτίρια με ελληνική αρχιτεκτονική, τέλεια ήταν! Αλλά συγκρίνονται με τα μοναδικά και εντυπωσιακά (και πανύψηλα για την εποχή τους ειδικά) κτίρια που κατασκευάστηκαν στην Ρώμη, εκείνη την εποχή;

Ο Συναισθηματισμός....είναι κριτήριο για την πόλη; Εγώ νομίζω ότι είναι και θέμα πόλης αλλά κυρίως θέμα mood! Εγώ θα απαντήσω ως εξής...έχε χάρη που δεν ήσουν στην Ρώμη τα συγκεκριμένα Χριστούγεννα, γιατί θα είχες χάσει και τα αβγά και τα πασχάλια! :bleh:

Τώρα για τα θεματικά πάρκα...απαξιώ, έτσι επειδή περίμενες να σηκωθεί θύελλα διαμαρτυριών! (αν και θα είχα να πω πολλά) :haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το ξαναλεω: Δε σωζεστε με τιποτε: Οριστε που σας κατανταει ο πανικος σας: Χανετε κατα κρατος και αναγκαζεστε να ζητησετε τη βοηθεια του κοινου ολης της Ιταλιας. Ξανακοιταξτε τον τιτλο: Ο πολεμος αφορα τη Ρωμη και το Παρισι οχι την Ιταλια με τη Γαλλια.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.534
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
...το σκορ γράφει 60% και κάτι ψιλά υπερ του Παρισιού
εναντι 39% και κατι ψιλά,,, υπερ της Ρώμης

η διαφορά των 21 ποσοστιαίων μονάδων δηλώνει θρίαμβο!!!:D
εδώ το πασοκ με 10,5 διαφορα απο την ν.δ και ακομη πανυγηρίζει:haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
...το σκορ γράφει 60% και κάτι ψιλά υπερ του Παρισιού
εναντι 39% και κατι ψιλά,,, υπερ της Ρώμης

η διαφορά των 21 ποσοστιαίων μονάδων δηλώνει θρίαμβο!!!:D
εδώ το πασοκ με 10,5 διαφορα απο την ν.δ και ακομη πανυγηρίζει:haha:
μη βιάζεσαι και πάθεις τίποτε..πλησιάζουμε λέμε!!!!!:clap::clap:
11 ψήφοι και 15 μονάδες όχι 21..
να προσγειωθεί με το καλό η 722 και τα ξαναλέμε..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για να επανελθουμε!! Στο παρακατω βιντεο φαινεται η ιταλικη finezza ,αλλα και το ταλεντο!!
viva Jovanotti!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ξενερωτες ιταλικες κανσονετες ολες ιδιες μεταξυ τους! Δεν ξεχωριζει η μια απο την αλλη! Σαν και αυτη εχω ακουσει τουλαχιστον αλλες χιλιες παραπλησιες....
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
.......
Υ.Γ. 1.η ψηφοφορία δεν έχει χρονική διάρκεια (ώστε και νέα μέλη να μπορούν να πουν τη γνώμη του και να ψηφίσουν)
Υ.Γ. 2. καταργήσαμε το παραβάν και τους φακέλους (τα αποτέλεσματα καθώς και το τι ψήφισε ο καθένας είναι φανερά)
μη βιάζεσαι και πάθεις τίποτε..πλησιάζουμε λέμε!!!!!:clap::clap:
11 ψήφοι και 15 μονάδες όχι 21..
να προσγειωθεί με το καλό η 722 και τα ξαναλέμε..
Λευτέρη μην εκπλαγείς καθόλου αν η ιδέα σου φέρει πολλά καινούρια μέλη στο travelstories!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Απορίας άξιο: Καθώς χάζευα ποιος ψήφισε τι (και διαπίστωνα ότι αυτό ακριβώς περίμενα να ψηφίσει), είδα στη Ρώμη ψήφο ενός κενού ανάμεσα σε δύο κόμματα. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει, το έχω δει και στους χρήστες on line, όμως τι είναι;;;
Νομίζω μπορώ άνετα να το ρωτήσω. Δεν είμαι δα και στους χαμένους οπότε θα θεωρείτο ότι ψάχνω άλλοθι!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ξενερωτες ιταλικες κανσονετες ολες ιδιες μεταξυ τους! Δεν ξεχωριζει η μια απο την αλλη! Σαν και αυτη εχω ακουσει τουλαχιστον αλλες χιλιες παραπλησιες....
ΜΜΜ ενω εσεις που σε καθε τραγουδι κοτσαρετε και ενα ακορντεον, εχετε ποικιλια!!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.545
Μηνύματα
899.834
Μέλη
39.261
Νεότερο μέλος
geormili

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom