Travel-wars: Παρίσι vs Ρώμη

Τravel-Wars: Παρίσι vs Ρώμη


  • Total voters
    369

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δυστυχώς δεν μπορώ να ψηφίσω γιατί δεν έχω πάει στο Παρίσι.
<O:p</O:p
Όμως ανεξάρτητα του ποιά πόλη θα μπορούσε να μου αρέσει περισσότερο, έχω να δηλώσω τα παρακάτω σε σχέση με αυτά που συζητιούνται:

<O:p</O:p
  • Το μεγαλύτερο αρνητικό της πόλης των Παρισίων είναι ότι κατοικείται από Γάλλους.
  • Οι ιταλίδες γυναίκες και βέβαια δεν παίζονται. Δεν έχουν καμία σχέση με τα κακόμοιρα που ζουν στη Γαλλία.
  • Να θυμήσω σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι οι Γάλλοι είναι πιο όμορφοι από τους Ιταλούς, ότι και η Κατριν Ντενέβ Ιταλό προτίμησε να έχει στο πλάι της.
  • Η υψηλή γαλλική κουζίνα είναι μόνο για εντυπωσιασμούς. Τί από αυτά τρώνε άραγε οι Γάλλοι στο καθημερινό τους τραπέζι?
  • Μια που αναφέρθηκαν και ποδοσφαιριστές (και ναι ο Ζιντάν είναι μεν αλγερινής καταγωγής αλλά Γάλλος μιας και γεννήθηκε στη Μασσαλία), οι Ιταλοί έχουν κερδίσει 4 παγκόσμια κύπελλα στο ποδόσφαιρο, ενώ οι Γάλλοι μόνο 1.
<O:p</O:pΑυτά πρόχειρα. Και επαναλαμβάνω ότι δεν ψηφίζω γιατί έχω δει μόνο τη μια πόλη.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ρε παιδιά μη συγκρίνουμε τους Ρωμαίους με τους Παριζιάνους...Ήμαρτον!!!

Εδώ ήρθε κι η στιγμή να δικαιολογήσω την ψήφο μου λοιπόν...Εκτός φυσικά όλων των άλλων...

Ρωμαϊκά όργια!!!!!Αυτό νομίζω τα λέει όλα!!!

Ρώμη-Παρίσι : 1-0
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Παρίσι....Πήγα χειμώνα και ήταν μαγευτικά. Το αίσθημα ήταν το κάτι άλλο. Βέβαια πήγα σε επέτειο γάμου οπότε έπαιξε και αυτό το ρόλο του. Με το που πήγα τα έβλεπα όλα μαγευτικά, σαν να ένιωθες στον αέρα το ρομαντισμό πέρα από όλα τα αξιοθέατα που έχει η πόλη αυτή. Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να ξαναπάω σύντομα.
Ρώμη....Πήγα άνοιξη και ήταν μαγευτικά. Η αλήθεια είναι οτι με το που έφτασα είχα ξενερώσει και ναι το σύγκρινα με το Παρίσι. Ώρα με την ώρα όμως με αγκάλιαζε, με έπαιρνε με το μέρος της, με έκανε να την αγαπήσω. Δεν περίμενα να το πω αυτό αλλά σαν μέρος τελικά ψηφίζω Ρώμη!!!! Βέβαια μιλάμε για 50,1% με 49,9%. Ίσως εάν πήγαινα πχ Ρώμη το χειμώνα και Παρίσι την άνοιξη ίσως να είχα διαφορετική άποψη ας πούμε....
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μα και πολλοι αλλοι εδω μεσα εχουν δει την Ρωμη μονο απο τα παραθυρακια του αεροπλανου!! Αλλα ψηφισαν και αυτοι!!!( βλεπε Dorotijia):haha::haha:
Ετσι ξερω και γω να ψηφιζω ρεεεε

Σε καταγγέλω! Φυσικά και ΔΕΝ έχω ψηφίσει!

ΑΛΛΟΙ προσπαθούν να αλλοιώσουν τα αποτελέσματα με ανέντιμα μέσα... μπας και γλιτώσουν το double score...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ρωμαϊκά όργια!!!!!Αυτό νομίζω τα λέει όλα!!!
Ιστοριες της ναφθαλινης 2000 ετων παλιες!
Το Δασος της Βουλωνης κριμα να μην το γνωριζετε, εφοσον σας ενδιαφερουν αυτοι οι τομεις! Διαβαστε και λιγο Αναις Νιν!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.599
Likes
29.752
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
  • Η υψηλή γαλλική κουζίνα είναι μόνο για εντυπωσιασμούς. Τί από αυτά τρώνε άραγε οι Γάλλοι στο καθημερινό τους τραπέζι?
<o></o>
Θα το αντιληφθείς μόλις μπεις σε ένα οποιοδήποτε supermarket στο Παρίσι....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
<o></o>


  • Να θυμήσω σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι οι Γάλλοι είναι πιο όμορφοι από τους Ιταλούς, ότι και η Κατριν Ντενέβ Ιταλό προτίμησε να έχει στο πλάι της.<o></o>

Και η Καρλα Μπρουνι διαλεξε γαλλο και η Μονικα Μπελουτσι ομοιως. 2-1 Λοιπον!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ρε παιδιά μη συγκρίνουμε τους Ρωμαίους με τους Παριζιάνους...Ήμαρτον!!!

Εδώ ήρθε κι η στιγμή να δικαιολογήσω την ψήφο μου λοιπόν...Εκτός φυσικά όλων των άλλων...

Ρωμαϊκά όργια!!!!!Αυτό νομίζω τα λέει όλα!!!

Ρώμη-Παρίσι : 1-0
Ναι, ναι....
Και μάλιστα, παγκοσμίως πια λέξη είναι γνωστή για την καλοπέραση?
πιάτσα....
και εδώ που τα λέμε, ποια είναι τα καλλίτερα περάσματα της Ευρώπης?
Στέκεσαι και χτυπάς μπεκάτσες....
Το Παρίσι πάντα δεύτερο έρχεται στην ακολασία και την καλοπέραση....
Αχχχ μέχρι κι εκεί την περνάει η υπέροχη Ρώμη
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Καλά είστε απερίγραπτοι! Πού τα βρίσκετε και τα γράφετε όλα αυτά;! Λέω ας ρίξω την ψήφο μου στο βουβό (χρέος προς το Παρίσι γαρ, το ατμοσφαιρικό, φιλικό, εκλεπτυσμένο Παρίσι) και μετά βλέπω να απαιτεί ο Def αιτιολόγηση. Διάβασα τα γραφόμενά σας και φρίκαρα! Θα έλεγα κανένα καλό λόγο και για τη Ρώμη αλλά είδα να βγάζει τόσο μούρη που τα 'χασα! Μιλάμε για ποοολύ θράσος! Για ύβρι! Αιώνια πόλη δε σημαίνει και αιώνια ακμαία πόλη! Ρωτώ λοιπόν (αρχίζοντας απ' τα εύκολα) και απαντώ αυστηρά μόνη μου:
  1. Πώς γίνεται μια πόλη ανοιχτό μουσείο, με τόσους φλογερούς εραστές και τόσες λατίνες ερωμένες να είναι ένα τόσο άψυχο και κρυόκωλο μουσείο, μόνο;;; Κάπου στη σύνθεση τα χαλάει.
  2. Πώς γίνεται μια "πόλη για να ζεις" με πάρκα και πλατείες και μη σνομπ κατοίκους και πολιτισμό χιλιετιών να φάει τον πιο δικό μου άνθρωπο μέσα σε πέντε χρόνια; Έφυγε για να ζήσει εκεί νέος, όμορφος, έξυπνος, ευαίσθητος, ορεξάτος και χαρούμενος! Η άγρα ψήφων τους μάρανε τους λουστραρισμένους ρωμαίους χωριάτες.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
1. Παρακαλούμε να αποσυρθεί η ψήφος του Χρήστου....ο άνθρωπος έχει γνώμη για κάτι που δεν έχει δει!!!

2. Λαμβάνεις υπόψιν σου αυτά που λέει η FAMEK? Τώρα μάλιστα!!!! :haha:

gts στην κατοχή κυκλοφορούσες με κουκούλα κια προτεταμένο δάχτυλο :haha::haha::haha:

φυσικά κια λαμβάνω σοβαρά το μέλος FAMEK !!!!!!!!!! απαιτω απο την FAMEK να πάρει θεση κια να βάλει τα πράγματα στην θεση τους πάραυτα
Υ.Γ ΔΕΧΟΜΑΙ μηνύματα pm με απειλιτικο περιεχόμενο !!!αλλα εγω βράχος σαν την ένδοξη γαλλικη αντίσταση κια οχι σαν τους ιταλούς -( οι γερμανοί είναι φίλοι μας :D:D )
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Δυστυχώς δεν μπορώ να ψηφίσω γιατί δεν έχω πάει στο Παρίσι.
<o>:p</o>:p
Ε..και τι μ' αυτό; Οι μισοί απ' όσους ψήφισαν Παρίσι δεν έχουν πατήσει καν στην Ρώμη...οπότε δικαιωματικά θα ψηφίσεις! Όχι να μας κοκορεύονται οι Παρισινοί ότι είναι περισσότεροι επειδή εμείς είμαστε τίμιοι!

[/list]

Και η Καρλα Μπρουνι διαλεξε γαλλο και η Μονικα Μπελουτσι ομοιως. 2-1 Λοιπον!
Ξαφνικός έρωτας; Αμ...πρώτη κυρία έγινε...έβγαλε και το πολυπόθητο cd της...άρα κάτι άλλο παίζει!
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Απ ότι καταλαβα σε αυτό το συγκεκριμενο θεμα δε παιζουμε μονο πολεμο αλλα και το παιχνιδι της πιο εξυπνης ατακας κι επειδη ο πολεμος δε μου παει ας παιξω με το δευτερο. Ως γνωστο λοιπον για τον ορισμο της κομψοτητας οι Αγγλοι χρησιμοποιουν το style, οι Γαλλοι το chic, οι Ιταλοι τη φινετσα. Οι Ελληνες παλι όταν θελουμε να δειξουμε το θαυμασμο μας για κατι ομορφο, κομψο, φινετσατο, αψογο, καλογουστο, αριστοκρατικο χρησιμοποιουμε τη μια και μοναδικη λεξη που εμπερικλειει ολες τις παραπανω εννοιες, τη λεξη α ρ χ ο ν τ ι α. Και αρχοντια στην Ευρωπη μονο μια πολη εχει και είναι προσβολη να λεμε ότι μπορει οποιαδηποτε άλλη να συγκριθει μαζι της στο θεμα της αρχοντιας. Αnd the winner is… Ρωμη και παλι Ρωμη. Τη δουλεια εχει το μπουγιο, ο συνωστισμος, το κάθε καρυδιας καρυδι που συναντας στο Παρισι, η σιδηροκατασκευη που ακουει στο ονομα Πυργος του Αιφελ και είναι αυτό δυστυχως το σημα κατατεθεν της πολης με τη κλασικη φινετσα των Ιταλων που είναι διαχυτη παντου. Διαβασα παραπανω σαν επιχειρημα υπερ του Παρισιου ότι εχει λεει πιο μεγαλο μετρο και είναι πολη 12 εκ. , ενώ η Ρωμη είναι μικροτερη. Μα αυτό και μονο λειτουργει κατά του Παρισιου και όχι υπερ του. Από ποτε η ποσοτητα ειναι συνωνυμο της ομορφης πολης? Τι να την κανω τη ποσοτητα όταν υπαρχει τοση εντονη αντιθεση και ταξικη διαφορα στον πληθυσμο του Παρισιου, ξεχνατε μηπως την εξεγερση των καταπιεσμενων κατοικων του Παρισιου που ζουνε απομακρυσμενοι από τους καθαροαιμους Παριζιανους επειδη εχουν διαφορετικο χρωμα στην επιδερμιδα? Να μου λειπει η ποσοτητα, προτιμω τη ποιοτητα της Ρωμης, τα ανοιχτα μουσεια (δηλαδη τη κάθε γωνια της πολης) που τα λουζει το φως του ηλιου, σε αντιθεση με τα κλειστα που εχουν αναγκη το τεχνητο φως για να αναδειχτουν (πολη του φωτος… τι περιμενεις) και κυριως χρησιμοποιουν εκθεματα από αλλους πολιτισμους (ελληνικο-αιγυπτιακο, πυραμιδες στην εισοδο) και όλα αυτά τα βαφτιζουν μουσειο Λουβρου. Όχι δε μπορει να συγκριθει το φτιαχτο με το αιωνιο-αιωνια πολη. Οσο για την αναμετρηση Ρωμαιων-Παριζιανων κριμα για το γουστο ορισμενων δεν το περιμενα. Ε! όχι η απλυσια και ο σνομπισμος να συγκρινεται με τη ζωντανια, τη ζεστασια, την οικειοτητα του γειτονος λαου. Υπαρχουν πιο αρρενωποι αντρες- μοιραιες γυναικες από τους Ιταλους-Ιταλιδες? Κλεινοντας μια παρακληση προς τους ιταλοφιλους. Δε νομιζω πως χρειαζεται να προσκαλειτε το κοσμο να ψηφισει υπερ της Ρωμης, προσωπικα με αφηνει αδιαφορη το ότι προηγειται το Παρισι. Αφηστε τους να χαιρωνται για τη νικη τους, η Ρωμη είναι για τους εκλεκτους και τους αρχοντες, κοινως λιγοι και καλοι. (…είναι που δεν μ αρεσει ο πολεμος)
<O:p</O:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.546
Μηνύματα
899.854
Μέλη
39.263
Νεότερο μέλος
Sissy Chachla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom