Travel war: Βενετία vs Πράγα

Βενετία vs Πράγα


  • Total voters
    91

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
@psilos3 που έφαγες στη Βενετία σάντουιτς με 11€. Ακόμη και εκεί υπάρχουν οικονομικές επιλογές. Cicchetti με καλές τιμές πάντα θα υπαρχουν
Αν ξεφυγεις λιγο απο το καρακεντρο, μια χαρα ειναι. Ολοκληρη πιτσα μεγαλη κανονικα σε τραπεζι με 8 ευρω, arancini τεραστιο που εμενα τουλαχιστον μου εφτασε για μεσημεριανο σε τιμες Σικελιας, νομιζω 4-5 ευρω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.560
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγω εχω αδεια καλοκαιρι. Οσοι μπορειτε να ξεκλεψετε μεσα στον Φλεβαρη πχ που δεν παει ο κοσμος, γιατι οχι? Μαλιστα θα το ζηλευα κι εγω, με ομιχλη κλπ...
Πλάκα κάνω καλέ, σιγά μην περιμενω τον καθένα να μου πει που αξίζει να πάω και που όχι ή πόσες μέρες χρειάζομαι για να δω τη Βενετία! Πλέον η Βενετία έχει όλο το χρόνο κόσμο. Δεν έχει σεζόν σαν τα ελληνικά νησιά....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.900

psilos3

Member
Μηνύματα
6.393
Likes
49.516
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Η Βενετία το χειμώνα είναι (επίσης) πανέμορφη. Και η Πράγα πανέμορφη είναι. Μάλλον οι Τσέχοι φταίνε που την έχουν κάνει μια τουριστική παγίδα και αφήνει αυτή την περίεργη αίσθηση στον ταξιδιώτη.

@psilos3 που έφαγες στη Βενετία σάντουιτς με 11€. Ακόμη και εκεί υπάρχουν οικονομικές επιλογές. Cicchetti με καλές τιμές πάντα θα υπαρχουν
Παράδειγμα ήταν, σαφώς και υπήρχαν οικονομικές επιλογές, σε μια όμως εκ των πραγμάτων ακριβή πόλη, ειδικά στη διαμονή αν θέλεις να μείνεις εντος Βενετίας. Βέβαια εγώ πήγα το 22, ενδεχομένως πολλά να έχουν αλλάξει προς το χειρότερο όπως παντού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγω εχω αδεια καλοκαιρι. Οσοι μπορειτε να ξεκλεψετε μεσα στον Φλεβαρη πχ που δεν παει ο κοσμος, γιατι οχι? Μαλιστα θα το ζηλευα κι εγω, με ομιχλη κλπ...
Πώς φαινεται οτι δεν εχεις παει Φλεβαρη
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.120
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πήγα στη Βενετία την περίοδο του καρναβαλιού και ενώ είχε άπειρο κόσμο δεν με εμπόδισε να δω την ομορφιά της. Το τρομερό με τη Βενετία είναι ότι η ομορφιά της απλώνεται σε μεγάλη έκταση. Δεν είναι ότι αν φύγεις από εκεί που είναι συγκεντρωμενα τα αξιοθέατα δεν είναι ωραία. Η Πράγα εκτός κέντρου ασχολίαστη. Στο κέντρο της Πράγας θαύμασα τα άπειρα cannabis shops (κάθε 5 μέτρα), τα candy shops (κάθε 10 μέτρα) και τα μασατζιδικα που έβλεπες να τους τρίβουν τα πόδια από τη βιτρίνα. Υπέροχες εικόνες. Ενώ αξέχαστο θα μου μείνει το σουβενιραδικο που είχε τέρμα ελληνικά ελαφρολαϊκά. Καλές δουλειές συμπατριώτη!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
932
Likes
6.002
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Θα ψηφίσω Βενετία καθαρά λόγω μοναδικότητας και ιδιαιτερότητας της πόλης..Αν την επισκεφτείς "σωστά" νομίζω ότι μπορείς να προσπεράσεις το ποσό τουριστικό μέρος είναι.Διαμονη στο ιστορικό κέντρο με βόλτες αργά το βράδυ ή πρωί που έχει ξεκάθαρα πολύ λιγότερο κόσμο για παράδειγμα....Η Πράγα κουκλιστικη πόλη γεμάτη ιστορία,μια φορά πήγα ,μου άρεσε,δεν ξαναπέρασα,δεν το ξανασκέφτηκα να περάσω ..
 
Μηνύματα
18
Likes
29
Και η δική μου η ψήφος στη Βενετία, αν και δεν έχω παέι ακόμη στην Πράγα. Βέβαια και στη Βενετία σαν να μην εχω πάει είναι, αφού την επισκέφτηκα πρίν από 20 χρόνια, αλλά η αίσθηση που σου αφήνει αυτή η πόλη δεν υπάρχει. Θα ήθελα μια επανάληψη αλλά με αυτα που διαβάζω για τον άπειρο κόσμο διστάζω...
 
Μηνύματα
456
Likes
1.559
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Εχω επισκεφτει και τις 2 προσφατα.
Η Βενετια ειναι μια πανεμορφη πολη ενας πινακας ζωγραφικης,με μοναδικη αρχιτεκτονικη ,σοκακια που δεν τελειωνουν ποτε ,αλλα και την μοναδικοτητα να εισαι σε μια υδατινη πολη που αντι για δρομους και λεωφορους να μετακινησεις με γονδολες και vaporetti.Η βολτα με την γονδολα στο ηλιοβασιλεμα μια απο τις καλυτερες μου ταξιδιωτικες εμπειριες.Ολα αυτα παραπανω μετα απο 4 μερες τελειωνουν ,που οσο να θαμπωθηκα απο την ομορφια της δεν θα μπορεσω σε καμμια περιπτωση να μεινω μονιμα,η υγρασια ,ο πολυς πολυς κοσμος παντου αλλα και το ολο παλιο feeling λιγο με μελαγχολησε.

Η Πραγα εχει μια πανεμορφη επισης Παλια Πολη ,αν και προσωπικα δεν χορταινα της βολτες στην mala strana και την πλευρα του καστρου ,περισσοτερο απο την πλευρα της old στην κεντρικη πλατεια.

Και οι 2 ειναι πολυ τουριστικες αλλα προσωπικα τον υπερτουρισμο τον ενιωσα στην Βενετια ,σκονταφοντας κυριολεκτικα πανω στον κοσμο,με αποτελεσμα να παθω ως και κριση πανικου στην πλατεια του Αγιου Μαρκου,ολα αυτα σε συνδυασμο με τον ηλιο που ειχα παει τελη Μαιου ηταν να παθω και μια ωραιοτατη ηλιαση.

Στην Πραγα αντιθετα με ολα αυτα με τον πολυ κοσμο που ακουω ειχα αντιθετη εμπειρια,καθως προτιμησα να παω τελη Ιανουαριου οταν ειχαν τελειωσει οι γιορτες και τα ξεστολισματα και πετυχα μια πολη σχεδον offseason με τιμες στα ξενοδοχεια εως και 2 φορες κατω σε σχεση με την περιοδο των Χριστουγεννων.Mε εξαιρεση τον κοσμο στο ρολοι στην πλατεια και ισως μεσα στο καστρο την ωρα που το επισκεφτηκαμε,δεν ειχα πουθενα αλλου πολυ κοσμο ακομα και στου Καρολου την γεφυρα το βραδυ ημασταν μονοι.Αδεια δεν ηταν σιγουρα αλλα σε καμμια περιπτωση ενοχλητικος κοσμος.Το βραδυ η πλατεια ηταν αδεια μετα απο καποια ωρα ,ενω στην Νεα Πολη φευγοντας απο το τουριστικο κομματι εβλεπες μονο ντοπιους και μια ησυχη ατμοσφαιρα.Σιγουρα εαν πηγαινα τα Χριστουγεννα τα πραματα θα ειναι αλλιως ή ανοιξη προς καλοκαιρι.Σιγουρα επαιξε και ενα ρολο που ημασταν εκει καθημερινες.Επισης πετυχα και ενα Cesky Krumlov αδειο με τους μονους στα σοκακια εκεινη την μερα να μαστε εμεις.


Στην Βενετια ειναι γεματο τουριστικα μενου και για να φας καλα πρεπει να τα σταξεις.
Απο την μια στην Πραγα ειχα λιωσει στις μπιρες με 1-2 ευρω ,χωρις να περιμενω αναμονες μιση ωρα για ενα chichetti.

Τις θεωρω πανεμορφες και τις 2 πολεις ,ειναι δυσκολο το poll ,αλλα θα ψηφισω τα γκοθικ σοκακια της Πραγας.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
454
Likes
1.692
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγω εχω αδεια καλοκαιρι. Οσοι μπορειτε να ξεκλεψετε μεσα στον Φλεβαρη πχ που δεν παει ο κοσμος, γιατι οχι? Μαλιστα θα το ζηλευα κι εγω, με ομιχλη κλπ...
Φλεβάρη την έχω επισκεφτεί και ήταν άδεια και ηλιόλουστη, χωρίς ομίχλη. Μια ομορφιά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom